Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

cumpare memorii ram

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
am 2 memori kingmax tinybga pc3200 fiecare la 512 mb. deci am 1gb in dual channel
as vrea sa vand aceste memorii si sa cumpar 2 memori de 1 gb. acuma intrebarea este alta.as vrea sa cumpar niste produse mai de top, si poate de viitor.
adica m-ar interesa daca ar fi bine sa cumpar ram la PC4300 533MHZ pentruu vitor sau sa raman tot la pc3200 cu 400 mhz........
acuma astept parerea voastra :)
--------
ca placa de baaza am un abit nf7-s v.2 cu un proc sempron 2500+
nu cred ca o sa schimb anu asta placa de baza si procu ca sa stiti

#2
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Placa ta de baza nu suporta rami cu o frecventa mai mare de PC 3200. Asta ca sa nu faci o achizitie necorespunzatoare...

#3
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostCrysty Gye, on Feb 15 2006, 10:47, said:

am 2 memori kingmax tinybga pc3200 fiecare la 512 mb. deci am 1gb in dual channel
as vrea sa vand aceste memorii si sa cumpar 2 memori de 1 gb. acuma intrebarea este alta.as vrea sa cumpar niste produse mai de top, si poate de viitor.
adica m-ar interesa daca ar fi bine sa cumpar ram la PC4300 533MHZ pentruu vitor sau sa raman tot la pc3200 cu 400 mhz........
acuma astept parerea voastra :)
--------
ca placa de baaza am un abit nf7-s v.2 cu un proc sempron 2500+
nu cred ca o sa schimb anu asta placa de baza si procu ca sa stiti

Placa ta nu suporta DDR2! Asa ca stai cuminte!
Daca vrei neaparat 2 X 1GB cumpara GeIL sau Kingmax PC3200!
Bafta!

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Cum s-a spus si mai sus placa ta nu suporta memorii DDR2 ci maxim DDR PC3200. Cu toate ca mi se pare exgerat de mult 2 Gb pentru sistemul tau totusi eu iti recomand Corsair sau GeIL.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca te chinui sa cauti mai gasesti si PC 3500 sau mai sus in versiune DDR ( DDR433 sau DDR466 ). Dar in principiu stiu ca nu se mai fabrica la valori asa mari. Rar am mai vazut ceva 512Mb la 433 in ultimele luni.

Cu DDR2-ul care il vrei, tia-u raspuns deja ceilalti.

#6
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View PostDoru_Neo, on Feb 15 2006, 12:34, said:

Cum s-a spus si mai sus placa ta nu suporta memorii DDR2 ci maxim DDR PC3200. Cu toate ca mi se pare exgerat de mult 2 Gb pentru sistemul tau totusi eu iti recomand Corsair sau GeIL.

Personal recomand Corsair..
GeIL-urile sunt foarte bune, dar nu acestea ieftine (cu radiatoare albaste, vai ce misto, au radiatoare), ci variantele de top.
Nici Kingmax nu sunt de lepadat..am avut si am fost multumit.

Atentie mare la latente!!!

Corsair-ule mele (seria PR, foarte important pt ca 10% din firmele din buc au seria asta) duc pana in FSB550... :D

#7
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
acum 2 zile am trecut si eu de la 2x256 ddr1 kingmax(am fost multumit de ele) dual ch,la 2x512 ddr1 geil value.
Opitunile mele inainte de a le lua au fost doua:geil sau corsair,bineinteles ca sa fie upgrade din toate pct de vedere.Pt ca nu ma dau banii afara din casa trebuia sa ma hotarasc intre versiunile "value"(cele mai ieftine).Deci mai precis candidatii au fost:
- frumoasele si sexy memorii geil value,cu radiator albastru  :naughty:
- uratele corsair vs3200,fara radiator
Nu m-am lasat sedus din prima de geil insa pana la urma m-au cucerit cu latentele 2.5-6-3-3 fata de 2.5-8-3-3 cat aveau corsairurile,deci ceva mai bune geil-urile la perecharge delay (tRAS)
Deci desi sunt cam la celasi pret si corsair e considerat nr1 in mat de memorii,geil sunt cea mai buna alegere pt romanii de rand ca mine,parerea mea.
De seria corsair pr de care zice tau_xxx nu stiu nimic .Insa corsair xms sa-si ia cine-si permite.

Eu zic sa ramai mai bine cu 1 gb de ram si sa te chinui sa-ti schimbi placa de baza si proc mai repede.Doru_neo are dreptate,cam exagerat 2gb pt sistemul tau,dar nu strica.

Edited by andjar, 15 February 2006 - 16:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate