Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Exigent Plaza

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018
Sunt ok apartamentele aici? Un 3 camere aș dori.

#74
GeRoMM

GeRoMM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017

 andy-70-iceman, on 17 noiembrie 2018 - 20:09, said:

Sunt ok apartamentele aici? Un 3 camere aș dori.

Daca nerespectarea suprafatei minime din legea locuintei ( living ~16 mp, dormitor 1 = ~10mp, dormitor 2= ~10 mp  - fara a depasi aceste cifre cu 1mp ) , lipsa spatiilor verzi precum si aglomeratia din zona nu este un inconvenient pt dvs. atunci apartamentele sunt ok.
Un alt aspect de luat in seama este ca apartamentele sunt la gri ceea ce inseamna ca blocurile vor mai fi cel putin un an in santier dupa data predarii - nu stie nimeni care este acea data. Dezvoltatorul tot spune saptamana viitoare , luna viitoare dar niciodata nu au fost respectate termenele. Mai nou sunt unii care au inceput amenajarile interioare si au descoperit probleme la instalatia electrica.
Contoarele nu sunt instalate peste tot , curentul si apa sunt de pe santier ( prelungitor si galeata cu apa de la robinetul din curte ) iar lifturile partial functionale . Nici pentru acestea nu au o data la care vor fi functionale desi ei au promis ca lucrarile vor fi gata la 30 oct 2018.
Unele dintre cele mai importante aspecte ce trebuie luate in considerare sunt conditiile de convietuire pe care le impune dezvoltatorul pentru a locui in aceste "minunate" locuinte precum si conditiile din contractul de vanzare-cumparare care, desi are un paragraf in care spune ca toate conditiile au fost negociate in realitate "totul ramane cuvant cu cuvantel asa cum este in acte" .
Daca nici nu au inceput bine vanzarile si s-au descoperit nereguli ma intreb cum va rezolva dezvoltatorul plangerile sesizate ulterior ? Ah... nu se ofera garantie pentru viciile aparente netrecute in procesul verbal de predare -primire ( oare de ce ?) .... ca si cum toti se pricep la constructii si stiu la ce sa se uite atunci cand semneaza aceste acte .
Ar fi bine sa luati in calcul si un loc de parcare daca mai gasiti disponibile = imobilele nu respecta legea nici din acest punct de vedere, adica nr locurilor de parcare este mai mic decat nr apartamentelor.
Toate aceste aspecte pot fi vazute si pe grupurile de pe Facebook aferente acestor imobile.

Oamenii cumpara pentru ca este ieftin ( fara a lua in calcul ca pretul este la gri ) si nu ii intereseaza aceste aspecte. Important este ca au o casa la care poate platesc rate 30 de ani  si mai apoi se bat cu morile de vant pentru rezolvarea unor probleme care initial par minore ...

Succes in alegerea locuintei pe care v-o doriti insa eu nu recomand aceste apartamente ! Daca mai aveti si alte intrebari despre aspecte care mi-au scapat aici lasati-le si va raspund cu drag.

Edited by GeRoMM, 19 November 2018 - 10:43.


#75
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Nu stiu de ce, dar de fiecare data cand trec prin zona, ansamblul rezidential Exigent Plaza ma duce cu gandul la un lagar de concentrare. Pe langa asta, nu inteleg ce a fost in capul arhitectului cand a desenat ferestrele alea asimetrice. Total neinspirat.

Edited by borhot, 19 November 2018 - 12:57.


#76
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018
Ok. Mersi ptr lămuriri. Nu e de cumpărat aici.

#77
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Dar de notar cu taxe foarte mari față de alți notari din zonă, nu trebuie uitat.

#78
GeRoMM

GeRoMM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017
Preturile cred ca sunt facute special mai mari pentru ca cei care semneaza nu au posibilitatea sa aleaga un alt notar. De fapt viitorii proprietari nu pot sa modifice nimic ( reguli de convietuire impuse de dezvoltator, clauze contractuale prevazute in contractul final) si sunt buni doar de plata si sa se supuna tuturor regulilor :(

Nu am avut experienta cu notarul care are sediul la 21 Residence, insa cu celalalt toate interactiunile au fost ingrozitoare, in sensul ca am cerut modificari la acte iar cand am cerut sa vad modificarile a spus : "Cum adica sa le vad? Adica sa mai stati in fata notarului sa mai cititi inca o data actele ?" ca mai apoi sa-mi spuna : "pai nu ai vazut ce ai semnat ?" ( Ah, a fost o mica greseala de tehnoredactare ).  Nu mai spun ca a emis un document fara ca ambele parti sa fie prezente ( ilegal ) , iar timpul de asteptare a fost de minim 2 ore care probabil s-au reflectat in pret.

Oameni buni : cascati ochii ca altfel cascati buzunarele si nu este chiar simplu si nici ieftin. Nu mai acceptati toate porcariile pe care vi le baga pe gat Exigent Development sau orice dezvoltator. Nu acceptati sa va reprezinte ca si asociatie de proprietari chiar si dupa vanzarea apartamentelor .

#79
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

care mai e situatia acum cu exigent? Intreb pt ca am gasit un anunt cu o garsoniera care pare OK-ish dar nu pomana - nici pe departe. Si as vrea ceva detalii inainte.

#80
Mastyi

Mastyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.02.2013
cineva care s-a mutat? pareri? merita sau nu? investitie sau teapa?

#81
BalaurDambovita

BalaurDambovita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2021
Are cineva idee cam cât costă, în medie, finisarea unui apartament la gri?

Deși fiecare are libertatea să investească mai mult sau mai puțin în materialele și, deci, costul poate varia destul de mult, aș vrea să știu măcar cam pe unde se învârt.

Pe mine mă interesează 3 camere, dar orice experiență, fie ea cu finisarea unui apartament de 2 camere sau a unei garsoniere, e bine-venită.

So, dacă cineva și-a terminat apartamentul la gri din Plaza, vă rog, împărtășiți din experiența voastră un preț estimativ, mediu, pe m2.

#82
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007
2 camere putin peste 4 kEUR, finisaj decent dar simplu, in niciun caz cele mai ieftine...35-40 lei/mp gresie, faianta, parchet, 600-700 lei usa, lavabila alba

#83
yo3fuu3

yo3fuu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.07.2007
stie cineva daca va urma si faza 5 spre parc?e teren privat din cite am inteles.la faza 4 s-au vindut d emult toate garsonierele,iar la faza 3 se vind cu 10k in plus la gri,fara gaze,curent..

#84
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
E ceva proiect propus deasupra parculetului:
https://primarie6.ro...IMISOARA 8A.pdf

#85
Brasovia

Brasovia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2019
Hai sa va spun si cum este sa locuiesti in Beton Exigent Residence.

- Pereti foarte strambi, daca vreti sa aveti totul drept si unghiuri de 90 de grade doar cu rigips puteti sa faceti asta prin urmare mai pierdeti cativa mp.
- tevile de apa nu erau trase unde trebuie la bai gen lavoarul trebuia sa-l bag jumate in cabina de dus (pt modificare traseu apa manopera este f scumpa din cauza sistemului de la rehau)
- usa montata stramb si nu se inchide perfect
- tamplaria zgariata (la receptie erau murdare nu s-a vazut)
-Foarte multa poluare si praf, practic deschizi geamul sa aerisesti si bagi praf in casa.
-Multi necivilizati in randul chiriasilor (daca sunteti familie evitati complexul asta) ma simt ca intr-un camin studentesc!
- Administratia impusa pe 5 ani de dezvoltator stiu sa ia banii...si cam atat. Platim paza ca sa deschida bariera oricui, practic le-ar putea lasa deschise. Masini parcate pe la toate colturile cateodata si pe zonele de acces (politia nu are ce face pt ca este proprietate privata)
- Mult beton, lipsa spatiilor verzi, lipsa de interes din partea Administratiei si a Dezvoltatorului
- Infiltratii de apa la parcarile subterane (nu este grav) dar deja sparg a 2-a oara ca sa repare (cred ca doar a 3-a este cu succes) si bineinteles trebuie sa suprtam zgomotul lucrarilor.
- Sunteul manelelor parca este nesfasit dupa ora 22:00
- Practic sunt chiriasi care isi pun gunoiul la usa in speranta firma de curatenie sa il duca la tomberon, dupa care se plang ca nu-si fac treaba (dragi oameni care dati in chirie - asigurati-va ca le spuneti chiriasilor de aceste reguli simple de convietuire la bloc daca vin din pestera)
Ca sa inchei si cu o nota pozitiva, firma de curatenie este ok.

#86
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Pai tu cand ti-ai luat, credeai ca te muti in Floreasca?

#87
Brasovia

Brasovia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2019

View Postdenisen, on 16 martie 2022 - 16:42, said:

Pai tu cand ti-ai luat, credeai ca te muti in Floreasca?
Nu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate