Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Ce face Vodafone mai nou cu clientii din roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#163
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Eu vreau sa merg cu 1 euro in italia si sa vorbesc de 10.. se poate? Logic ca nu iti poate introduce optiune de "roaming" in anumite optiuni, vrei "roaming" baga bani

#164
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View PostGotyc, on 09 august 2017 - 15:52, said:

Eu vreau sa merg cu 1 euro in italia si sa vorbesc de 10.. se poate? Logic ca nu iti poate introduce optiune de "roaming" in anumite optiuni, vrei "roaming" baga bani

Nu iti poate introduce peste ceea ce ai tu inclus in extraoptiune (sau eventual la net conform formulei de calcul), dar sa-l taie de tot? Pai daca dau o fuga pana la bulgari imi schimb extraoptiunea pt o zi?

#165
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostGotyc, on 09 august 2017 - 15:52, said:

Eu vreau sa merg cu 1 euro in italia si sa vorbesc de 10.. se poate?
Logic ca nu iti poate introduce optiune de "roaming" in anumite optiuni, vrei "roaming" baga bani

Daca ai credit 10 euro, ii poti consuma. Daca nu, nu.

Pai ce mai inseamna "Roaming like home"? Daca nu sa-ti folosesti beneficiile din tara, primite pentru acel 1 euro, si in afara tarii?

Edited by onzaueb, 10 August 2017 - 06:37.


#166
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostFlorin_Alex, on 09 august 2017 - 14:15, said:

Dar ce se intampla daca merge in China, unde nu e directiva UE, merge optiunea de 3 Euro?

Nu, optiunile nationale iti anuleaza accesul la roaming.

#167
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am pus o intrebare pe chatul Orange si ei mi-au spus ca la optiunile sub 7 Euro nu poti beneficia de Roam like Home, dar poti vb la tarifele standard, ceea ce este OK. Dar sa scoti de tot roamingul mi se pare o tampenie, probabil multi cu oferte sub 7 Euro vor migra catre alte retele. Apropo exista si la Orange oferte din astea "secrete"?

#168
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

Am oferta de 3 euro pe o cartela. Tocmai am incercat la *100# ramura 2 (roaming), apoi ramura 1 si a4a optiune din lista este: Vorbeste la tarife standard. Oare trebuie doar activata aceasta varianta pentru a avea acces in roaming?

Mi se pare normal (intr-o anumita masura) ca pentru anumite variante de cartela sa nu ai acces la Roam like home dar sa nu lasi acces platit la acest serviciu e complet anormal.

Sper sa mearga totusi varianta de mai sus.

Edited by hades, 10 August 2017 - 13:07.


#169
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
E tembela situatia rau de tot. Am si eu optiunea de 3 euro si credit pe cartela, sunt in Austria si cand ma apelez de pe abonamnet, primesc un sunet de parca ar fi deconectat serviciul sau n-ar exista numarul. Nu intra mesageria ca macar sa stiu cine m-a sunat, nimic, nimic. Cretin. Ar trebui sa fii taxat la tarifele standard dar nu...
Singura consolare e ca pe abonamnet mi se misca bine netul, dupa doua zile totul ok. 4g peste tot pe unde am oprit pe autostrada, viteza in jur de 25Mbps. Nu stiu ce banda, latime de banda etc... se misca bine si e ok pentru mine. Sper sa nu ma arda la factura...

#170
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posthades, on 10 august 2017 - 13:04, said:

Salut,

Am oferta de 3 euro pe o cartela. Tocmai am incercat la *100# ramura 2 (roaming), apoi ramura 1 si a4a optiune din lista este: Vorbeste la tarife standard. Oare trebuie doar activata aceasta varianta pentru a avea acces in roaming?

Mi se pare normal (intr-o anumita masura) ca pentru anumite variante de cartela sa nu ai acces la Roam like home dar sa nu lasi acces platit la acest serviciu e complet anormal.

Sper sa mearga totusi varianta de mai sus.

Daca alegi optiunea aia ti se sterg toate ofertele de pe cont si ti se activeaza roamingul la tarife standard. Vei putea fi apelat in UE si cu 0 credit daca esti in perioada de valabilitate.

View PostFlorin_Alex, on 10 august 2017 - 12:09, said:

Am pus o intrebare pe chatul Orange si ei mi-au spus ca la optiunile sub 7 Euro nu poti beneficia de Roam like Home, dar poti vb la tarifele standard, ceea ce este OK. Dar sa scoti de tot roamingul mi se pare o tampenie, probabil multi cu oferte sub 7 Euro vor migra catre alte retele. Apropo exista si la Orange oferte din astea "secrete"?

Nu prea cred. Probabil ca la vodafone, daca vrei roaming la tarife standard ti se sterg toate ofertele de pe cont.

Edited by Catean, 10 August 2017 - 21:03.


#171
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View PostCatean, on 10 august 2017 - 21:04, said:

Daca alegi optiunea aia ti se sterg toate ofertele de pe cont si ti se activeaza roamingul la tarife standard. Vei putea fi apelat in UE si cu 0 credit daca esti in perioada de valabilitate.



Nu prea cred. Probabil ca la vodafone, daca vrei roaming la tarife standard ti se sterg toate ofertele de pe cont.

Am sunat ieri la Vodafone si situatia este in felul urmator:

1. Oferta 3 sau orice oferta mai mica de 7 Euro nu are Roaming in UE sau in orice alta tara (ca asa e Directiva, zici ca suntem inainte de 89);
2. Daca totusi vrei roaming, dezactivezi orice oferta si vb la tarife standard, inclusiv in roaming.
3. Poti adauga o oferta de 7 Euro peste cea de 3 Euro cand pleci si vei avea Roaming.

Acum revin cu intrebarea, exista o oferta aprox. similara in alte retele (exclus Digi, unde trebuie abonament).

Multumesc.

#172
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostFlorin_Alex, on 11 august 2017 - 07:35, said:


3. Poti adauga o oferta de 7 Euro peste cea de 3 Euro cand pleci si vei avea Roaming.


Legat de punctul 3, iti lipseste o informatie critica. Daca activezi o alta oferta/optiune peste oferta/optiune ce o ai deja, reactivarea ofertei vech (in cazul de fata oferta 3) va fi oprita.

#173
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View PostFlorin_Alex, on 11 august 2017 - 07:35, said:


Am sunat ieri la Vodafone si situatia este in felul urmator:

1. Oferta 3 sau orice oferta mai mica de 7 Euro nu are Roaming in UE sau in orice alta tara (ca asa e Directiva, zici ca suntem inainte de 89);

Directiva nu-i obliga sa nu dea acces la roaming la ofertele mai mici de 7euro, eventula asta e minciuna spusa de call center ca raspuns la intrebarile clientilor.
Nu dau acces din cauza costurilor sau pentru ca le diminueaza profitul.
Folosesc aceasta directiva in interesul lor pentru a creste un pic incasarile.

Mie directiva mi se pare o porcarie facuta mai mult in interesul operatorilor nu al clientilor.

#174
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View PostCatean, on 11 august 2017 - 10:42, said:

Legat de punctul 3, iti lipseste o informatie critica. Daca activezi o alta oferta/optiune peste oferta/optiune ce o ai deja, reactivarea ofertei vech (in cazul de fata oferta 3) va fi oprita.

Pai o activezi la plecare si dezactivezi la sosire. De ce ar influenta vechea optiune, nu ai cum sa ai doua optiuni?

#175
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostFlorin_Alex, on 11 august 2017 - 11:44, said:


Pai o activezi la plecare si dezactivezi la sosire. De ce ar influenta vechea optiune, nu ai cum sa ai doua optiuni?

Nu, in momentul in care activezi o optiune noua, cea veche va fi disabled si nu se va mai reactiva.

View Postalexa32, on 11 august 2017 - 11:06, said:

Directiva nu-i obliga sa nu dea acces la roaming la ofertele mai mici de 7euro, eventula asta e minciuna spusa de call center ca raspuns la intrebarile clientilor.
Nu dau acces din cauza costurilor sau pentru ca le diminueaza profitul.
Folosesc aceasta directiva in interesul lor pentru a creste un pic incasarile.

Mie directiva mi se pare o porcarie facuta mai mult in interesul operatorilor nu al clientilor.

Directiva zice ca pot vinde pachete NATIONALE. Optiunile astea asa se si numesc : Oferta Nationala cutare...

#176
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
S-a schimbat situatia. Daca in Austria si Italia am fost multumit ca am avut 4g, in Franta mi-au taiat accesul. S-a inregistrat automat pe 4g, am folosit vreo 10 minute apoi m-am trezit pe H. Cred ca era initial F SFR 4g (nu am dat importanta), dupa ce m-a aruncat pe H am selectat manual Bouygues 4g, a mers cateva minute asa apoi s-a terminat si asta. Daca las pe auto intra pe F SFR dar pe H. Probabil cu viteze mici si timpi mari de asteptare (latenta aferenta) te incurajeaza sa-ti vezi de vacanta... Interesant e ca initial merge, nu e blocat nimic dar dupa ce apare numarul ca face trafic in 4g pe unde nu au ei chef (cu vodafone italia era probabil ok) ceva semnalizeaza in sistem ca trebuie o limitare ca sa nu faca operatorul costuri cu tine. Ideea de giga in roaming da minunat DAR doar in reclame.
Situatia de mai sus e la abonament...

#177
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu zic sa le dam si ceva timp sa isi configureze corect sistemele. Eu le-am dat, am trecut pe Orange :) .

#178
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
I-as pasui cum zici dar mi-e ca dau de alte belele acolo unde plec. Cel mai tare is suparat pe vodafone pentru volte dar nu face subiectul discutiei.
Revenind, fix comportamentul de mai sus il am si pe un sim prepay vodafone cu optiunea de 8, detinut in familie. Am scris helperului, sa vedem...

Edited by wantsome, 11 August 2017 - 16:07.


#179
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanutz1, on 07 august 2017 - 11:34, said:

1. Abia asteptam sa platesc mai putin decat optiunea de 7 euro de la Vodafone care imi ofera roaming "gratuit".
Si dupa cum ai observat, chiar am platit la Digi. Cand Vodafone imi va cere un tarif mai mic pentru roaming, atunci voi plati la Vodafone.
Pana atunci, sa se bucure de roamingul "gratuit" de la Vodafone cei care au saracit cand Digi a introdus suprataxa.

2. Si daca nu faci bani cu ea, tot mai bine internet, nu?
Decat paine si apa, mai bine internet.
A devenit o nevoie primara in cazul tau.
Ce faci daca la un cutremur pica netul, intri in sevraj, nu?
1. Inteleg ca in cazul tau mai bine platesti la Digi, insa si asta e cu un pret: in tara ai doar 5GB de trafic pe 3G iar 4G nu ai de la Digi. Variante si variante, fiecare alege in functie de nevoi si buget.

2. Da, tot mai bine internet daca in caz ca pentru a avea paine si apa ai nevoie de internet clar. Si cam am, cel putin in calatorii (nu in toate, e drept depinde de locatie). In caz de un cutremur clar nu ma gandesc la net, paine apa ci in primul rand sa raman viu si intreg, dupaia la restul. In sevraj nu am de ce intra, nu folosesc droguri.

Edited by LunaCrystal, 11 August 2017 - 17:41.


#180
neacsucrstn

neacsucrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.09.2005

View PostCatean, on 10 august 2017 - 21:04, said:

Daca alegi optiunea aia ti se sterg toate ofertele de pe cont si ti se activeaza roamingul la tarife standard. Vei putea fi apelat in UE si cu 0 credit daca esti in perioada de valabilitate.



Nu prea cred. Probabil ca la vodafone, daca vrei roaming la tarife standard ti se sterg toate ofertele de pe cont.
Asa este, eu asa am patit, se sterg toate ofertele pe care le aveai active pe cont, cam urat din partea vodaf. eu vad asta ca un abuz.
Rusine vodaf------------

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate