Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce face Vodafone mai nou cu clientii din roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#1
johnwayne

johnwayne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2017
Sunt absolut siderat de cata inteligenta a dat dovada Vodafone si cat pretuieste clientii (adica pe noi, prostii care le dam bani) ca urmare a trimiterii acestui tip de SMS-uri.
Va rog sa fiti foarte atenti la exprimare:

ATENTIE! Conform monitorizarii Vodafone Romania, serviciul de roaming este utilizat cu incalcarea prevederilor legale, activitatea SIM-ului tau fiind preponderent in Roaming. Conform legislatiei, oferta ta de roaming este disponibila doar pentru calatorii ocazionale in afara tarii, in limitele utilizarii rezonabile. Pentru a evita suprataxarea (euro credit: 0.032/minut apelat, 0.0108/minut primit, 0.0075/MB, 0.01/SMS), trebuie sa iti modifici imediat comportamentul de consum si sa faci dovada ca locuiesti in Romania prin prezentarea documentelor relevante si a SIM-ului intr-un magazin Vodafone Romania. Trimite SMS gratuit la 2828 in maxim 24h cu: DORESC PROGRAMARE si te vom contacta pentru a programa vizita intr-un magazin Vodafone Romania. Detalii aici: www.vodafone.ro/roaming-prepay

Dupa cateva zile, alt SMS

ATENTIE! Asa cum te-am avertizat, conform monitorizarii Vodafone Romania, serviciul de roaming este utilizat cu incalcarea prevederilor legale, activitatea SIM-ului tau fiind preponderent in Roaming. Pentru a evita aplicarea suprataxei (euro credit: 0.032/minut apelat, 0.0108/minut primit, 0.0075/MB, 0.01/SMS), trebuie sa iti modifici imediat comportamentul de consum si sa faci dovada ca locuiesti in Romania prin prezentarea documentelor relevante si a SIM-ului intr-un magazin Vodafone Romania. Trimite astazi SMS gratuit la 2828 cu: DORESC PROGRAMARE si te vom contacta pentru a programa vizita intr-un magazin Vodafone Romania. Detalii aici: www.vodafone.ro/roaming-prepay

Nu mai spun ca marlania este la ea acasa, suni la *222 si este aproape imposibil sa vorbesti cu un operator.
Suni la *555 cu tarif 0.65 EUR/minut si culmea tupeului, stai 3 minute sa asculti o melodie tampita sa ti se raspunda, evident, pe baniii tai.

Cat tupeu sa ai sa cersesti bani in halul asta mizerabil dupa ce ani de zile ati luat cat ati putut, mai ales din roaming.

Sa va reamintesc de acum 1 an "extraoptiunea" de 4 EUR/zi care fara sa stie nimeni, nu era valabila pentru "cine te suna" astfel incat daca primeai telefoane, vorbeai linistit crezand ca esti pe minute si hop... iti consuma din credit. Ba mai si "recomandati" sa ai credit pe telefon sa se re-innoiasca automat... vrajeala sparta, sa puteti debita automat daca prostul nu a citit toate paragrafele.

Sa va reamintesc ca daca nu am 1 EUR pe cont nu pot primi SMS nici in ziua de astazi cu toata extra-ofertele voastre?

Sa va reamintesc ca cel putin o data pe saptamana se aude execrabil ca si cum as avea telefonul stricat pentru ca nu va merge VOIP-ul? Voi luati bani pe infrastructura si vocea merge pe net moca, gratis, smecherilor.

Sa va reamintesc de SMS-ul pe care il trimiteti la cartela pe care nu il intelege absolut NIMENI?

De ce nu faceti un mesaj clar:
- ai atatea minute nationale
- atetea SMS-uri
- atatia MB
Chiar nu va duce capul sa le combinati, a faceti o adunate? Dar nu, asta este inca o hotie pe care o practicati, sa induceti omul in eroare. Asta nu ati citit in legislatia europeana?
Poftim, hal de SMS cu cat credit mai am:

Credit 4.00 Euro expira la 13/11/2018. Din Oferta Promo 7 cu roaming UE inclus(reinnoire la 12/08/2017) mai ai: Nelimitat min si SMS in retea + 0 min intl mobil + 2357 Ce Vrei Tu (MB/SMS/minute nationale si in roaming UE). Din Bonus 1000 MB (expira la 01/07/2017) mai ai: 385 MB. Din Bonus 10000 MB (expira la 11/07/2017) mai ai: 12000 MB. Din Bonus 6800 MB (expirare la 13/08/2017) mai ai: 6700 MB. Din Bonus 2200 MB national si roaming UE (expirare la 22/08/2017) mai ai: 1603 MB. Poti folosi bonusurile de pe cont doar cu o oferta de minim 5 euro.

Chiar discutam cu colegii astazi, nici un alt operator nu a trimis astfel de mesaje nesimtite.

Felicitari Vodafone!

Astazi o sa trimit o cerere de re-alocare.

#2
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Sa nu crezi ca in celelalte retele il vei gasi pe Mesia!

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
ANCOM ce zice?

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Tipic ................balcanic sa nu zic altfel.
Operatorul SFR (Vodafone Franta) mi-a trimis simbata mesaj (am dat o fuga in Germania) clar, 8 giga de internet in UE/luna (national am 30 de giga in 4g) si apeluri si sms conform abonamentului (nelimitat pe nr mobile si fixe franceze, nelimitat pe fix in 135 de destinatii).
Abonamentul este de 18 euro si fara angajament, pot sa renunt cind vrea muschii mei.
Operatorul Free ofera la aceeasi bani 100 de giga in national si in roaming, nu stiu exact, dar banuiesc ca tot 8 giga.
Asta in conditiile in care salariul minim in F e de 1244 de euro pe luna.
De asta mi-e sila cind citesc postari despre operatorii romanii, urmaresc subiectele, desi scriu rar.

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
@Initiator
Descrie si tu mai pe larg daca chiar esti in roaming sau in zona apropiata de granita. Tu scrii de mesajul primit de la Voda, dar nu precizezi nimic unde te afli.....

Edited by feribalint, 10 July 2017 - 18:25.


#6
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
Am primit si eu fix acelasi mesaj. Voi face reclamatie la ANPC. Stiam ca dupa 4 luni se poate vorbi de o atentionare nu dupa 2 saptamani

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Nelimitatul asta nu e chiar nelimitat, dar e specificat clar pe contract, convorbiri nu mai lungi de 3 ore, nu mai mult de 100 de numere diferite apelate pe luna, nu in scopuri comerciale.
De vb 3h intruna cu cineva nu ma tin nervii, iar mai mult de 100 de numere nu cred ca pot apela intro luna.
Bine, acum daca apelezi 200 de nr intro luna nu te pune nimeni la plata, dar na, trebuia sa-si ia masuri de precautie.
Si ma rog, e scris negru pe alb, nu cum a fost rromaia de la Telecom.........................rusinos.

Reclamati-i ca merita! Vb aia, nu-i prost cine cere, ci cine da, si cum deviza romanului e sa fie bine, sa nu fie rau........................astia profita la maxim.

#8
johnwayne

johnwayne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2017
Nu, nu sunt pe granita, prin natura jobului merg in diverse locuri.
Pur si simplu nu am cuvinte, obraznicie sau nesimtire este putin spus.

Ia uitati un citat de pe un site, cat castiga Vodafone de pe urma romanilor

Vodafone România a înregistrat în anul fiscal 2016-2017 (început la 1 aprilie 2016 și încheiat la 31 martie 2017) un număr total de 9.441.063 de clienți (servicii mobile, servicii de voce și Internet of Things), în creștere cu 320.918 față de anul anterior, iar veniturile au ajuns la 707,2 milioane de euro, în creștere cu 2,7%, în termeni organici, comparativ cu anul precedent.

Deci venituri 707.2 mil euro, uite cum se fac banii, nu cu munca, cu prosti ca mine care, isi incarca telefonul la 1-2 saptamani.

Batjocura curata.

#9
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- ba unde mai pui ca pe o cartela activata acum 2zile , nu mi s-a activat roamingul cu nici un chip !
- singura solutie direct cu un operator *222 , dupa 1 - 2 ore de asteptare !
- pana acum roam. era activat automat pe cartela...

- Aceeasi problema si cu serv. internet mobil !

#10
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Vodafone a ajuns o retea pentru adolescenti cretini, da 1 000 000 000 (si cate zerouri mai vor) de MB internet, dar pentru ce? Alimentezi un cartier cu el? Iti faci telefonul pe post de provider?
Cand e vorba de ''business-ul'' tau..hopa, esti consumator inrait, te suprataxeaza, esti avertizat ca un puscarias in libertate.

Plecati de la Vod afon...

Edited by Erwin_Rommel, 10 July 2017 - 18:41.


#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 johnwayne, on 10 iulie 2017 - 18:03, said:

Sunt absolut siderat ......
Eu nu ! Sint satul de aia care striga hotii ...
ia citeste aici :
Cum va fi prevenit consumul abuziv sau anormal în roaming în UE/SEE
Pentru a preveni folosirea abuzivă sau anormală a roaming-ului în UE/SEE, adică folosirea în alte scopuri decât pentru călătorii ocazionale în afara României, de exemplu utilizarea permanentă în UE/SEE a serviciilor de roaming, orice furnizor poate defini o politică de utilizare rezonabilă a acestui serviciu.
Clienților care depășesc utilizarea rezonabilă a serviciului de roaming în UE/SEE li se pot aplica anumite suprataxe, în plus față de tarifele naționale. Valoarea acestor suprataxe nu poate depăși un anumit plafon. Află mai multe detalii despre suprataxele aplicabile în roaming aici.  
Condițiile de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în UE/SEE trebuie descrise, în mod detaliat, în contractele dintre furnizori și clienți.
Se vor putea aplica suprataxe pentru consum abuziv sau anormal în următoarele situații:
  • dacă un utilizator nu prezintă, la cererea furnizorilor, o dovadă privind reședința obișnuită sau existența unor legături stabile cu România;
  • dacă, într-o perioadă de monitorizare de cel puțin 4 luni, se înregistrează, pe o anumită cartelă SIM, în mod cumulativ atât consum de servicii mobile (minute, SMS-uri, date), cât și prezență (conectare la rețea) mai mare în roaming în UE/SEE față de nivelul național;
  • dacă o cartelă SIM înregistrează o lungă perioadă de inactivitate și poate fi asociată unei utilizări preponderente sau chiar exclusiv în roaming în UE/SEE;
  • dacă un utilizator a cumpărat și utilizat succesiv în roaming în UE/SEE mai multe cartele SIM de la același furnizor.


#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@johnwayne> până la ce-i așa greu să te conformezi cererii și să dovedești că locuiești aici? Citește și ce-a postat @86-APP...
Altceva: la *555 tariful e 0,68 euro pe apel, nu pe minut. Durează uneori, deoarece iei legătura direct c-un operator, majoritatea preferă așa, sau mă rog, să nu exagerez, mie mi se pare mai comod/ convenabil.

Attached Files



#13
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Acum hai, unde-s aia care injurau RDS-ul pentru suprataxare la abonamente de 2,88 Euro pe luna?

#14
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Cred ca e un mare fas si cu roamingu asta ,s-a renuntat la el  si nu prea.Daca l-ai scos ,pai scos sa fie ,da-l dracu de roaming.

#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ce să caute ăia cu RDS pe secțiunea Vodafone???

Inițiator, ai și alte posibilități de-a intra în legătură cu Vodafone, numere gratuite, email, Facebook, forumul lor și aici, este helper Vodafone! https://forum.softpe...odafone-helper/

Edited by shogun1, 10 July 2017 - 18:57.


#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu am avut probleme ieri in Bulgaria cu Vodafone-ul.... nu puteam sa apelez nici un numar de telefon din tara. Netul mergea impecabil.

#17
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Nu va mai spun ca ,de acum inainte, abonamentele sub 10 euro,atentie ,NU beneficiaza de roaming sub nicio forma,adicatelea ai iesit din tara te-ai chisat in el de telefon.Abuz sau nu?

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 adycoke2, on 10 iulie 2017 - 19:06, said:

Nu va mai spun ca ,de acum inainte, abonamentele sub 10 euro,atentie ,NU beneficiaza de roaming sub nicio forma,adicatelea ai iesit din tara te-ai chisat in el de telefon.Abuz sau nu?
Un link ceva?
Nu că m-ar afecta pe mine, dar nu mi s-ar părea ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate