Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce face Vodafone mai nou cu clientii din roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si eu postez din Germania, dupa trei saptamani de Italia si o duc excelent cu cei de la Vodafone. de aceea ti-am scris. Si da, cine nu beleste ochii la inceput, la urma,....... posteaza pe forumuri balarii.

#38
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Ce face mai exact?
Avertizeaza clientii din roaming ca abuzeaza de servicii in roaming?
Nu e normal? Asa prevede legea aia europeana care a instituit roamingul la pret de acasa in anumite limite.

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai sapa pe net, poate vei reusi si sa intelegi ce citesti. Nu lua de bune orice "explozii de bucurie", ca vei ajunge ca initiatorul, sa iei avertismente.

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Şi în Austria au început să apară oferte de genul: 9 Euro fără Roaming, 11 cu. Aşa că nu vă mai văitaţi degeaba. Pe aici lumea mai şi lucrează, nu foloseşte toată ziua telefonul pt. aiureli iar în vacanţă când e în roaming se bucură de peisaj nu trimite poze până la saturaţie pe Facebook.
Costurile cu roamingul de date în UE sunt undeva pe la 4 Euro pe GB, aşa că niciun operator nu e fericit când unii din clienţi abuzează de serviciu.

Edited by mihaicozac, 10 July 2017 - 21:36.


#41
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010

View Post86-APP, on 10 iulie 2017 - 18:43, said:

Eu nu ! Sint satul de aia care striga hotii ...
ia citeste aici :
Cum va fi prevenit consumul abuziv sau anormal în roaming în UE/SEE
Pentru a preveni folosirea abuzivă sau anormală a roaming-ului în UE/SEE, adică folosirea în alte scopuri decât pentru călătorii ocazionale în afara României, de exemplu utilizarea permanentă în UE/SEE a serviciilor de roaming, orice furnizor poate defini o politică de utilizare rezonabilă a acestui serviciu.
Clienților care depășesc utilizarea rezonabilă a serviciului de roaming în UE/SEE li se pot aplica anumite suprataxe, în plus față de tarifele naționale. Valoarea acestor suprataxe nu poate depăși un anumit plafon. Află mai multe detalii despre suprataxele aplicabile în roaming aici.  
Condițiile de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în UE/SEE trebuie descrise, în mod detaliat, în contractele dintre furnizori și clienți.
Se vor putea aplica suprataxe pentru consum abuziv sau anormal în următoarele situații:
  • dacă un utilizator nu prezintă, la cererea furnizorilor, o dovadă privind reședința obișnuită sau existența unor legături stabile cu România;
  • dacă, într-o perioadă de monitorizare de cel puțin 4 luni, se înregistrează, pe o anumită cartelă SIM, în mod cumulativ atât consum de servicii mobile (minute, SMS-uri, date), cât și prezență (conectare la rețea) mai mare în roaming în UE/SEE față de nivelul național;
  • dacă o cartelă SIM înregistrează o lungă perioadă de inactivitate și poate fi asociată unei utilizări preponderente sau chiar exclusiv în roaming în UE/SEE;
  • dacă un utilizator a cumpărat și utilizat succesiv în roaming în UE/SEE mai multe cartele SIM de la același furnizor.

Luati-le apararea(tu si ceilalti care au postat pe topicul asta, in apararea lor)... dar cred ca avocatii lor sunt platiti mai bine...

Am o cartela care nu are nici macar doua luni de la activare si probabil ca au monitorizat-o pe ma-sa timp de patru luni. Am primit aceleasi mesaje nesimtite.  Bineinteles ca am trimis mesaj la numarul ala. Bineinteles ca nu s-au obosit sa ma sune pentru programare. Intamplarea face ca vin in tara peste cateva zile si pot sa le aduc toate dovezile alea. Dar m-a deranjat tonul mesajelor alora si nu vreau sa pun botu' - eu sunt doar unul din clientii care le rotunjesc profiturile. Cred ca nu-mi ia mai mult de juma de ora sa-mi transfer sms-ul de logare la netbanking la toate cele trei banci pe alta cartela sau retea(mai sunt si alte tarabe) si apoi pot face ce vor muschii lor iar eu sunt liber sa toc sim-ul in bucati marunte. Probabil ca au prea multi clienti...

#42
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
vodafone e retard, incep sa regret ca m-am mutat la compania asta

prietena mea a venit pe 30 in ro dupa ce a fost plecata la studii cateva luni. a mai reincarcat pe acolo, parca a folosit optiunea 8, whatever, dar NU dupa 15 iunie, nu mai avea credit activ si doar a mai fost sunata din ro in perioada 15-30. zilele trecute, dupa o saptamana jumate de cand nici macar nu a mai folosit roaming, a primit de la vodafone mesajul ala. a trimis sms inapoi sa o sune ca sa "programeze o vizita", dar nici dracu nu a mai sunat

vodafone sunt prosti si penibili.

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E un mesaj nerusinat. De ce ar da o companie serioasa astfel de mesaje clientilor.

ANPC imediat. Nu poti obliga clientul sa vina la magazin sa se inregistreze... Dragi clienti, renuntati imediat la serviciile Vodafone Romania si cautati-va un operator serios care sa ofere un serviciu decent de SIP sa puteti apela la tarife locale, prin internet.

#44
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View PostFreeThinker, on 10 iulie 2017 - 21:47, said:


Luati-le apararea(tu si ceilalti care au postat pe topicul asta, in apararea lor)... dar cred ca avocatii lor sunt platiti mai bine...

Am o cartela care nu are nici macar doua luni de la activare si probabil ca au monitorizat-o pe ma-sa timp de patru luni. Am primit aceleasi mesaje nesimtite.  Bineinteles ca am trimis mesaj la numarul ala. Bineinteles ca nu s-au obosit sa ma sune pentru programare. Intamplarea face ca vin in tara peste cateva zile si pot sa le aduc toate dovezile alea. Dar m-a deranjat tonul mesajelor alora si nu vreau sa pun botu' - eu sunt doar unul din clientii care le rotunjesc profiturile.
Tu te incadrezi lejer la punctul 1 si punctul 3, ai ales punctul 2 ca era singurul la care nu te incadrai tu... coincidenta desigur.
• dacă un utilizator nu prezintă, la cererea furnizorilor, o dovadă privind reședința obișnuită sau existența unor legături stabile cu România;
• dacă o cartelă SIM înregistrează o lungă perioadă de inactivitate și poate fi asociată unei utilizări preponderente sau chiar exclusiv în roaming în UE/SEE;

#45
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010
Asa-i ca n-ai citit tot? Dar se poate ierta fiindca n-ai decat hm... nici o zi vechime pe forum si probabil ca nu esti obisnuit cu cititul mesajelor - de la stanga la dreapta si de sus in jos.

Am scris clar ca vin in tara si pot prezenta dovezile alea importantele (1)(din pacate nu m-au sunat sa stabilim intalnirea) si cartela a fost activata acum nici macar doua luni (2) - ce inseamna aia o lunga perioada de inactivitate? Mai lunga ca a mea?

Dar mi se rupe de "cea mai tare retea" asa ca n-are rost sa-mi mai bat capul.

#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Poftim? Sigur mesajele alea sunt de la Vodafone si nu e o gluma proasta facuta de cineva? In caz ca sunt de la Vodafone rusine!!! Jos Vodafone, nu se poate asa injoseli, inca nu e nici macar o luna de cand roamingul e gratuit, cum sa numesti asta abuz?

View PostElenistic, on 10 iulie 2017 - 18:54, said:

Acum hai, unde-s aia care injurau RDS-ul pentru suprataxare la abonamente de 2,88 Euro pe luna?
Aici. Nu suport magariile de nici un fel, de la nici un operator. Sper sa se umple de reclamatii Vodafone. Oricum ei nu se gandesc la imagine? Cum sa trimiti astfel de mesaje la nici macar o luna de roaming gratuit?

View Postadycoke2, on 10 iulie 2017 - 19:06, said:

Nu va mai spun ca ,de acum inainte, abonamentele sub 10 euro,atentie ,NU beneficiaza de roaming sub nicio forma,adicatelea ai iesit din tara te-ai chisat in el de telefon.Abuz sau nu?
Asta nu e abuz e legal, dar nu e moral si normal. Ar trebui cumva reglementat si asta.

View PostElenistic, on 10 iulie 2017 - 19:11, said:

Operatorii telecom din Romania au transformat roaming like at home intr-un mare bullshit. Avand in vedere istoricul Orange si Vodafone, nu e nicio surpriza.
Asa e. Primul a dat tonul Digi, dar uite ca apar magarii si la Vodafone. Sper sa se opreasca aici.

View Postxperia_ray, on 10 iulie 2017 - 19:20, said:


Daca stai in Romania si vorbesti de la unguri sau bulgari sper sa te umfle, ca romanul e nesimtit si isi bate joc !
Nici daca ar face asta nu e justificat sa ii trimita asa mesaje intr-un timp asa scurt!!!

#47
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View PostFreeThinker, on 10 iulie 2017 - 23:38, said:


Am scris clar ca vin in tara si pot prezenta dovezile alea importantele (1)(din pacate nu m-au sunat sa stabilim intalnirea) si cartela a fost activata acum nici macar doua luni (2) - ce inseamna aia o lunga perioada de inactivitate? Mai lunga ca a mea?
Prin SMS-ul ala asta fac, invita un utilizator sa prezinte, la cererea furnizorilor, o dovada privind reședinta obisnuita sau existenta unor legaturi stabile cu Romania.
Mai ales ca vorbim de PrePay neinregistrat. Pana la urma e normal sa faca asta, pentru a se asigura ca intradevar e o persoana fizica ce foloseste in scop personal acel prepay.

#48
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cred ca trebuie sa folosesti in Roaming optiunile cu unitati disponibile in Roaming. Adica alea de 8-10-12 euro. Si nu mai primesti mesaje de avertizare ;)

#49
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View Postmirel3003, on 10 iulie 2017 - 19:03, said:

Si eu am avut probleme ieri in Bulgaria cu Vodafone-ul.... nu puteam sa apelez nici un numar de telefon din tara. Netul mergea impecabil.
Vezi ca numarul apelat ar trebui sa aiba un prefix, ca sa poti suna in Romania trebuie sa pui un 4 in fata. Daca numarul iti era salvat in agenda fara prefix, mai mult ca sigur din cauza asta nu puteai suna. Poti face un efort daca iti merita si sa modifici toate numerele din agenda cu un +4 in fata, daca suni din tara nu e nici o diferenta. Spor!

#50
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Hai ca nu înțeleg ceva. Pot exista 2 situații pe prepay :
1. Am doar o opțiune cu ceva resursele incluse în roaming. Deci le folosesc pe alea și pa, adio roaming.  Deci nici o șansă de abuz.
2. Am credit pe prepay și plătesc pentru roaming conform tarifelor standard. Termin creditul, adio roaming. Deci, din nou, nici o șansă de abuz!  
Oricare ar fi, mi se pare  absurd ca operatorul sa ma f**ă la creier  cu mesaje precum cele ale inițiatorului!  Am o cantitate finită disponibila, pe aia o folosesc. Sau ei considera abuz  pur și simplu dacă stai în roaming, indiferent dacă și consumi ceva sau nu?
  Pe un alt operator din România am un sim care de 2 ani este permanent în roaming. Într-adevăr nu consum prea mult, dar ce consum plătesc și gata.

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostZo-haN, on 11 iulie 2017 - 07:50, said:

Vezi ca numarul apelat ar trebui sa aiba un prefix, ca sa poti suna in Romania trebuie sa pui un 4 in fata. Daca numarul iti era salvat in agenda fara prefix, mai mult ca sigur din cauza asta nu puteai suna. Poti face un efort daca iti merita si sa modifici toate numerele din agenda cu un +4 in fata, daca suni din tara nu e nici o diferenta. Spor!
Asa trebuie in mod normal, insa daca formezi gresit tot iti face legatura, cu un mesaj de atentionare. Am mai patit si eu din graba sa formezdirect din agenda fara sa pun +4 ( sau 004 ).
Intotdeauna mi-au facut legatura.

#52
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postadycoke2, on 10 iulie 2017 - 19:14, said:


Iti spun sigur,mi-a expirat mie abonamentul si am sunat pt o renegociere si mi-au dat de m-au julit,am preferat sa raman pe vechiul meu abonament de 7 eur ,insa cu roaming activ,caci pe asta (inca)n-au voie sa-l modifice.Eu i-am spus angajatului Vodafone ca asta este un abuz,adica EU imi ofera o facilitate prin eliminarea unor taxe de smecheri iar ei s-au gandit cum sa fenteze legea si uite asa,te obliga sa urci costurile la minim 10 eur/luna.
Confirm si eu acest lucru.
Cititi mai jos ce raspuns am primit de la Vodafone Helper :

"Nu mai exista tarife standard in Spatiul Economic European la abonamente. Daca inainte de 15 iunie aveai roamingul activ pe numar si ai reinnoit abonamentul mai devreme de luna aprilie (spui ca s-a intamplat aceasta in 2015), vei pastra acest serviciu in continuare, in limita minutelor nationale incluse si a pana la 1.09 GB lunar, la un abonament de 5 euro, spre exemplu." - pag 180
https://forum.softpe.../page__st__3222

In cazul in care vrei sa iti reinnoiesti abonamentul, abonamentele sub 10 eur, precum CVT 6 (de 8 eur) nu au roaming inclus. CVT de 10 eur are incluse resurse in roaming si apoi vin cele de 11 eur. Nu stiu cum e cu cele de la retentie, cele de 6-7-8 eur.

#53
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

View Postshogun1, on 10 iulie 2017 - 18:57, said:

Ce să caute ăia cu RDS pe secțiunea Vodafone???

Inițiator, ai și alte posibilități de-a intra în legătură cu Vodafone, numere gratuite, email, Facebook, forumul lor și aici, este helper Vodafone! https://forum.softpe...odafone-helper/

Pai voi ce cautati pe sectiunea RDS ?

#54
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Acelasi link ca mai sus, aceeasi pagina.

Eu catre VDF Helper :

"...A, si inca o lamurire.
Atat timp cat primirea de apeluri este gratuita, de ce nu se acorda un anumit tip acces roaming pentru abonamentele care nu au roaming inclus (gen limitat) ?
Ok, le restrictionezi sa nu poata suna, dar nici sa nu poata primi apeluri, atat timp cat nu costa nimic ? Nu stiu cat este de legala...si "europeana" aceasta politica...
Rog un raspuns si aici, e cat se poate de serioasa intrebarea."

Raspuns :

Posted 30 June 2017 - 13:54
    Official Vodafone Support
    Grup: Helper
    Posts: 4,302
    Înscris: 06.07.2010
    ID membru: 605,410
"...Legat de primirea de apeluri, faptul ca sunt gratuite, face parte tot din oferta cu roaming. Vom tine totusi cont de mesaj."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate