Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1027
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Filtru ce l am luat e asta, cred că e varf de gama cu 3 membrane care nu sunt doar praf cat și pt bacterii și mucegai.


https://www.amazon.d...ob_b_asin_image

Înainte de schimb am folosit și un spray cu aerosoli că să fac treabă bună.

#1028
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
"Filter Type Activated carbon filter with polyphenol"
asa e si mann-ul ala.

#1029
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Detaliile. Cam asta se aduna intr-un an si eu am tinut masina in garaj, doar cand am fost plecat acasa, sau in vacanta ori peste weekend undeva.

Alea in timp putrezesc si mentin umezeala si in timp cad in aripa, in spatele rotii unde e scurgerea de apa. Si uite asa 80% din masinile vechi au rugina in zona aia.


Dupa fiecare drum mai lung pe autostrada in perioada insectelor ma pricopsesc cu bara fata si capota plina de insecte moarte, si din cauza ca sunt acide pot sa atace vopseaua. Am o solutie de la Mol cumpara pentru indepartarea insectelor, si mereu merg la spalatorie sa le dau jos. Cu solutie de la Mol nu e necesar sa frec ca sa le indepartez, chiar daca au 24 h de la deces.

Am luat si niste servetele pt piele, ca sa dau pe lateralele scaunelor, volan, schimbator si maneta franei de mana.

Attached Files



#1030
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
aia nu e masina tinuta in garaj ci in dulap.

#1031
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Las astea aici. Weekend la munte am mai bifat 500km.  ODO 97500km.

Verificat presiune roti iar.

Attached Files



#1032
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ok hai sa incepem. Voiam de foarte mult timp sa fac asta, ba sa fiu sincer, argila decontaminanta o aveam cumparata din 2017, de cand aveam golful.

Am mers la spalatorie, am spalat masina (era curata, mai bine zis am indepartat praful pus in garaj). Apoi urmeaza in ordinea asta:

1. scos din boxa de spalare, si cu apa pe ea la umbra la ora 8:30 am inceput sa dau cu argila si cu apa cu detergent de vase lichid (ca sa lubrifieze). La operatia asta cu toate ca masina arata curata a inceput sa iasa jegul din ea, s-a facut maro.
2. bagat inapoi in boxa, si spalat mult timp si frecat iar. Limpezire si stergere.
3. condus rapid acasa in garaj (5 minute) sters inca odata .
4. polish cu produsele din poze manual, cam 2 ore.
5. ceara lichida/sealant Nigrin.
6. solutie anvelope si sters geamuri chedere.

Masina arata bine, are 6 ani jumate, in soare culoarea este perlata/sidef, culoarea cu care isi colanteaza rromii masinile scumpe. Pozele le pun in ordinea in care le-am facut. Vedeti in soare la spalatorie ce de zgarieturi panja de paianjen am obtinut in decursul anilor. Majoritatea au iesit la polish.

Rezultatele:

Attached Files



#1033
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
La faza cu ai condus rapid spre garaj ai cam facut rahatul praf, ai prins iar niste mizerie de pe drum mai mult ca sigur, sincer la cat te-ai chinuit mai bine o dadeai cu protectie ceramica pt ca tine mai mult, ceara aia se duce, repede , mare branza nu a iesit pe argila aia, nici la a mea nu prea era dar sa vezi cum e la masinile care sunt spalate din an in paste sau parcate sub anumiti copaci, te ingrozesti. Per total arata ok, eu nu stiu daca ai facut bine cu polisul ala manual, ai ocazia sa strici vopseaua permanent.

#1034
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Bun, deci hai sa o luam pe rand, ca nu s-a nascut nimeni destept.

Sa-mi spui si mie cum un polish manual (atentie manual, nu la 100000rpm) poate sa strice o vopsea? Buretele e albastru cel mai non agresiv, iar pasta de polish (Care defapt e si wax) are cea mai mica agresivitate si doar 612 review-uri pozitive.

Ceara sau polishul, sau orice solutie care se pune pe vopsea se da doar la umbra, ferit de soare, si nu pe caldura mare. Afara erau deja 25 grade+ si era soare, dupa cum vezi in pozele de la spalatorie. Am mers in garaj subteran la 18 grade ca sa aplic cum trebuie crema de polish. Aici nu e praful din Romanica, nu se murdareste masina din mers 5 minute. Si asa cum am scris, masina a fost stearsa cu o laveta umeda cu fire lungi ca sa mai ia din alea 5 minute cat am mers pana la garaj.

Daca vrei sa faci pe super inteligentul, afla ca masina stand la parcarea de la spalatorie se umple cu firicele de praf, deci ce voiai sa o tin intr-un mediu vidat?

Acoperirea ceramica costa mult, si in plus este necesar un anumit tip de spalare dupa ce o aplici la firme specializate si doar cu anumite produse.  Eu spal masina singur si aplic dupa fiecare spalare sealant Nigrin. Fac asta destul de des, deci nu e nevoie sa tina mult.

Decontaminarea si polishul se fac sa mai corectezi din micro zgarieturile aparute inevitabil, iar o vopsea/lac polishat si acoperit cu soltutie se spala mult mai usor.

Edited by Deenman, 26 July 2019 - 14:55.


#1035
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ne a prins ploaia la întoarcere de la cumparaturi.

Attached Files



#1036
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vacanta in Croația.

Attached Files



#1037
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
In ce zona a Croației? Eu sunt fermecat de Croația și Muntenegru. Mai am câteva zile până fug la ulcinj

#1038
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Acum Losinj. Dar acu câteva zile fost pe Istria Labin și apoi Cres. Noi cautăm plaje fara oameni, sau mă rog, 5-10 oameni la o plaja mare.

#1039
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ne-am intors dintr-o vacanta in Croatia.

De la schimbul de ulei cu Shell 0w30 AV-L au trecut ~ 4000km care au fost condusi pe temperaturi mari, cu turatii multe, pe multe urcari de munte, sau viteze de autostrada turat si sustinut 4-10 ore.

Consumul de ulei este infim, a scazut de la maxim 10% pe joja, aproape insesizabil, am o metoda in care pun ulei mereu fix sub indoitura de sus, si atunci am un reper bun ca sa stiu daca scade.

Masina s-a comportat demential, 2.3 bar in toate anvelopele (verificat la plecare si la venire), verificat nivel lichide totul e ok. Se simte mai bine cu bagaje in portbagaj, pt ca fiind putin mai greu spatele nu te mai arunca in lateral de fund pe curbe luate tare.

Dimineata am avut de mers din sudul insulei Losing, in nord si sunt 80km de serpentine cu urcari si coborari si un drum ingust tare. M-am bucurat extrem de farurile LED la ora 5:30am si lipsa traficului, astfel ca pentru 80km in care google imi spunea ca fac 1 ora 22 minute am reusit putin sub 1 ora, recunosc ca mi s-a facut rau de cateva ori.

https://www.google.c...m1!3e0?hl=de-DE

Am prins si putin aglomerat la intoarcere pe drumurile lor mici de pe insule si pe langa mare, asa ca viteza medie la intoarcere a fost destul de mica: 85km/h la intors iar la dus 94km/h.

Consumul pe  1300km dus - intors 5.7 %, bagaje full si pe bancheta din spate, AC on 99% din timp, 2 persoane, afara cald. Eu sunt destul de sigur ca daca se opteaza pentru niste anvelope mai econome cu roti mai mici (15-16 inch si usoare) se pot obtine consumuri de 4.5-5% cu aceasi medie de viteza, ceea ce e absolut impresionat pentru un turbo benzina cu cuplu de diesel de la 1600rpm.

Attached Files



#1040
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am ras cu lacrimi putin.

Hyundai Elantra 2019 sport vs Leon 2012:

Attached Files



#1041
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Ce, nu stiai ca baietii se inspira cu incredere? Vad ce se vinde si fac la fel :)

#1042
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,473
  • Înscris: 16.07.2017
Un fost mare sef de la VAG dar si alti fosti angajati VAG, lucreaza acum pentru Hyundai/Kia.

#1043
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Aha, si astia nu stiu sa faca nimic care sa nu semene cu ce faceau inainte?

#1044
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postfreddy2017, on 21 august 2019 - 20:04, said:

Un fost mare sef de la VAG dar si alti fosti angajati VAG, lucreaza acum pentru Hyundai/Kia.
eu știam că cei mai buni de la vag/bmw/mercedes. serios. plus firmele de proiectare...pentru că în modelul de business auto actual tot ce contează este consultanța/proiectarea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate