Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#991
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 _R_A_D_U, on 20 aprilie 2019 - 18:32, said:

Vad ca o pregatesti de vinzare... Crezi ca o poti vinde cu mai mult de 8500-9000?


De ce zici asta? din cauza pozelor? acolo am schimbat rotile, e in garaj la subsol in fata iesirii de la spatiul de depozitare/boxe unde am rotile de iarna/vara. E garajul blocului.

M-am tot sucit si oricum o dau indiferent de directie, imi dau seama ca nu pot sa raman fara masina si ca orice mi-as lua nu va fi mai economa decat asta (si ma refer aici la total cheltuieli).

Saptamana trecuta am reinoit asigurarea am doar B2 si a fost 400ron pe 12 luni. Impozitul e vreo 50 ron, masina asta nu prea cere bani.

Edited by Deenman, 22 April 2019 - 19:17.


#992
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Ai voie cu numere de RO in Austria mai ales ca muncesti/locuiesti acolo? Stiu ca in alte tari dupa un anumit numar de luni esti cam obligat sa o inmatriculezi in tara respectiva. Chiar nu inteleg de ce vrei sa o vinzi cat timp e aproape noua si nu papa bani?

#993
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
N-are voie, masina trebuie inscrisa la maxim o luna de la inregistrare ca resident. Stiu ca amenzile sunt destul de serioase pe tema asta(2000+ Euro) si asta a fost si motivul pentru care eu mi-am schimbat masina(nu merita inmatricularea ei in Austria).

#994
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ai voie cu unele excepții. Daca ești expat cu contract limitat.

#995
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

 Deenman, on 23 aprilie 2019 - 10:31, said:

Ai voie cu unele excepții. Daca ești expat cu contract limitat.

Esti sigur de asta? Intreb pentru ca stiu pe cineva care a muscat-o asa, cu amenda, si e expat cu contract pe perioada determinata.

#996
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Amenzile nu se dau la prima oprire, prima dată se da un avertisment.
Hai sa nu discutam despre asta. Mașina sta în garaj și nu e folosita. Cine o sa mi de-a amenda? Vecinul?

Edited by Deenman, 23 April 2019 - 11:23.


#997
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Deenman, on 28 noiembrie 2017 - 22:30, said:

Te rog sa-mi dai o alternativa la ce puteam sa-mi cumpar cu 12.000euro. Sa vedem tu ce-ai fi ales? 2 tineri, fara copii, nu avem nevoie de spatiu mult, mergem des la munte. Naveta in oras 1000km/luna in Bucuresti, in rest 200-300km/luna afara. De 3 ori pe an Bucuresti- Maramures, si de 2 ori pe an vacanta in Gr sau alte zone, care insumeaza 1500-2000km.

Daca dadeam pe Logan acum 10.000euro, si il vindeam peste 2 ani, fiindca eu vreau sa pastrez masina maxim 2 ani, il vindeam in pierdere mai mare decat o sa vand seat-ul.  Este normal sa vorbesc de consum, si am venit si cu poze, detalii, deoare multa lume fuge de benzina pentru ca ar consuma mult. Uite ca nu este asa. Eu zic sa renunti la frustrari, si daca ai ceva sugestii lasa-le aici.

LEgat de problema ta, de altii care au condus masina si sunt nespalati, toate masinile mele second, ai primit detailing profesional cu solutii industriale, iar curatarea a durat intre 5 si 7 ore, cu mine de fata, si asta doar la interior, de la plafon la mocheta.

Uite niste lucrari:

https://drive.google...NVVpVVhIdnhwOFk
https://drive.google...OGtmMnY2U0hET28

Nu sunt cretin sa dau 21.000euro pe un seat leon, care peste 4 ani valoreaza jumatate si care peste inca 2 ani valoreaza 35%.

Deenman, mentii ce ai spus apropo de devalorizare in anul cumpararii masinii?

 Deenman, on 06 iunie 2018 - 20:48, said:

E bine, ce sa zic.... bravo. Devalorizarea aia esti sigur ca e doar 3-4000euro? nu de alta dar si-au luat colegi de forum Audi A4 an fabricatie 2016 in 2017 cumparat, masina configurata de 50-55.000euro probabil vanduta de noua cu ceva reducere gen 10% deci cu 45.000euro platita a luat-o Cristi si Bob Alex si altii cu sub 30.000euro.

Deci dupa 1 an si 25-30.000km devalorizarea unei masini care a costat 45.000euro la achizitie a fost de 15.000euro in primul an, dupa 25.000km si 12 luni vechime.

Masina mea a costat ~ 18500euro suma finala (Stiu e mult pt o compacta, dar nu neglija dotarile anului 2013) si momentan valoreaza real 10.000euro. deci o devalorizare de 9000euro in 5 ani.

In plus pentru urmatorii 1-2 ani pot sa stau linistit, deoarece masina este euro 5, benzina, si e tocmai ceea ce se cauta sa se cumpere in Ro.

Masina lui Edi care bate tobele aici si face gura mare, si salveaza planeta, a costat  25.000-27.000euro daca nu mai mult, si daca e sa o vanda a pierdut o suma frumusica.

Sunt un om rational, nu prea pierd mult.

Anul trecut o evaluai la 10000. Deci, scorul pentru 2019, este aproape de ce iti sugereaza colegul mai sus?

#998
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Nu știu dacă te rost, dar eu am văzut că toate mașinile sh s-au scumpit in ultimul an. Ciudat, dar așa e.

#999
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca esti interesat sa cumperi vorbim pe privat, altfel conversatia asta nu are nici o relevanta.

#1000
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am mai facut 1400km Viena- Baia Mare si retur. Consum mediu 6% viteza medie 100km/h.

Pe ultimii 6000km masina are 92 ore de functionare cu o viteza medie de 66km/h.

Probleme zero.

#1001
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De obicei la iesirea din sezonul ploios/iarna masina primea o spalare mai atenta, decontaminare, spalat praguri si usi pe interior (nu ma refer la fetele de usi, ci la vopseaua de la usi din interior, plus intre usi unde vin cablurile si balamalele) plus o curatare chedere  geamuri + uns cu spray siliconic. Curatare compartiment motor si carenaje roti.

Am facut doar azi asta, eu bineinteles. Insa nu am mai acordat asa mare atentie pentru ca mi-a cam trecut dragostea de masini. Totusi a iesit bine.

Am dotat masina si cu un stingator care este valabil pana in 2021, cel vechi era expirat. In septembrie 2019 urmeaza itp.

Batranica arata bine.

Attached Files



#1002
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Deenman, on 17 mai 2019 - 12:50, said:

De obicei la iesirea din sezonul ploios/iarna masina primea o spalare mai atenta, decontaminare, spalat praguri si usi pe interior (nu ma refer la fetele de usi, ci la vopseaua de la usi din interior, plus intre usi unde vin cablurile si balamalele) plus o curatare chedere  geamuri + uns cu spray siliconic. Curatare compartiment motor si carenaje roti.

Am facut doar azi asta, eu bineinteles. Insa nu am mai acordat asa mare atentie pentru ca mi-a cam trecut dragostea de masini. Totusi a iesit bine.

Am dotat masina si cu un stingator care este valabil pana in 2021, cel vechi era expirat. In septembrie 2019 urmeaza itp.

Batranica arata bine.
Esti genul de om, rar intalnit, care intretine masina asa cum trebuie.Cine va cumpara masina ta va face o achizitie buna.

#1003
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am dat o fuga de 2-3 zile prin Cehia. Am ajuns si prin Praga.

Consum pe tot tripul asta de 1000km 5.6% cu o viteza medie de 82km/h. Am evitat autostrazile pt ca am vizitat zone care nu aveau asa ceva. Apropo, drumurile mai asa si asa, comparabil cu Ro. Masina zguduie infernal, asa ca mai bine lasa.

Evident, am facut verificarea lunara de ulei + presiune roti + nivel antigel.

In Cehia, e plin de Skoda, 70% din masini sunt skoda, vechi, noi, de toate. Am intalnit si un model nelansat inca, si anume skala, e urata cu crengi, o Fabia mai tunata. Baietii din Cz au pana si autobuzele Skoda, si au si taxiuri cu Karoq.

In alta ordine de idei, urmeaza spre finele lunii un drum Viena- Baia Mare si retur, unde am o programare la reprezentanta pt itp+ revizie si cam atat cu masina. Trebuie sa-i fac o decontaminare, ca am parcat sub un tei.

Odo: 95200km, teoretic acu am 10500 km cu actualul ulei.

Attached Files



#1004
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007

View PostDeenman, on 21 iunie 2019 - 23:16, said:

Am intalnit si un model nelansat inca, si anume skala, e urata cu crengi, o Fabia mai tunata. Baietii din Cz au pana si autobuzele Skoda, si au si taxiuri cu Karoq.
E lansat demult Skala si are Reddot design award pe 2019 :)

#1005
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Design Award? Aia? Participa singura?

Edited by closchkutza, 22 June 2019 - 13:19.


#1006
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postcloschkutza, on 22 iunie 2019 - 13:19, said:

Design Award? Aia? Participa singura?

Nu singura. Impreuna cu Honda Civic.

#1007
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDeenman, on 21 iunie 2019 - 23:16, said:

In alta ordine de idei, urmeaza spre finele lunii un drum Viena- Baia Mare si retur, unde am o programare la reprezentanta pt itp+ revizie si cam atat cu masina. Trebuie sa-i fac o decontaminare, ca am parcat sub un tei.
La Viena sau Baia Mare faci itp+revizia?
Ce solutie folosesti pentru a curata chederele?Dar jentile din aliaj?Sau mai exact ce foloseai in Romania, pentru ce te-am intrebat?

#1008
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Se poate face itp pe talon si carte de Romania in Austria? nu prea cred. In plus locuiesc la 6 ore distanta pana acasa, nu e ceva foarte greu de realizat, mai ales ca din alea 6 ore, vreo 4 + sunt pe autostrada pe tempomat. Bineinteles ca nu merg acasa doar pentru itp + revizie, mai am multe alte chestii de rezolvat.


Solutia pt jante e formata din mafrasol diluat mult, e un degresant industrial folosit in special la statiile peco pt curatat de combustibil ulei betonul. Daca il diluezi mult, face fata cu brio la jante, praguri, si orice mai vrei. Diluat putin e foarte agresiv. 1 litru iti ajunge pentru 10 masini folosite 50 de ani.

Citeste review-urile:
https://www.emag.ro/...7/pd/DCM1Z3BBM/

Pentru chedere folosesc doar samponul neutru cu care spal masina si tratament chedere folosesc ceva de la Nigrin.

Am promis ca fac si nu am facut, masina necesita o spalare mai agresiva curand, dar promit ca zilele astea rezolv si glisierele de la geamuri, trebuie curatate cu ceva + unse cu vaselina siliconica. Sa vedeti ce diferenta e la actionarea geamurilor dupa ce le ungi.

Apropo, pt decontaminare de ceara, rasini copaci, bitum asfalt se foloseste 1 tub de mafra decaflash, spalat masina bine, dat cu spray-ul sters cu carpa.

Attached Files


Edited by Deenman, 22 June 2019 - 18:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate