Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Ura pe care o am pentru motociclisti

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#91
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017

 Tsunnnami, on 23 iunie 2017 - 05:43, said:

Sincer, ma minunez cati forumisti accepta si incurajeaza nesimtirea.
asa-i romanul ....tralalala
cand eram un londra mi-a zis un englez ca est europenii sunt nesimtiti. am zis ca doar isi dadea el aere. acum cand sunt din nou in romania,dupa 2 ani de uk, nu pot decat sa observ nesimtirea peste tot si aproape la fiecare interactiune cu romanii. necivilizati si salbateci. daca ar fi sa fac o comparatie as zice ca am mai vazut un asemenea comportament doar la africani.

#92
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 R-Alex, on 22 iunie 2017 - 22:58, said:

Hai sa iti explic eu,din perspectiva unui...ratat dintr-asta Posted Image
O motocicleta trebuie sa aibe motorul cald inainte de a te pune in miscare,din cauza faptului ca motorul lucreaza la turatii mari..chestii dintr-astea tehnice,ca nu sta nimeni de placere langa motor ca prostul 5 minute.
Traiesti in oras,la bloc,ai facut alegerea asta,sau ai fost fortat de imprejurari,nu mai conteaza,dar trebuie sa accpeti faptul ca..asa e la bloc.Noaptea cand se pisa vecinul de deasupra direct in apa din wc..nu te deranjeaza?Ce sa faca omul..sa se pise de jos? Posted Image
Si totusi...prin ce treci? ce e asa stresant? Daca ne spuneai ca bivolul tureaza motorul printre blocuri ca sa arate ca ARE..atunci sincer..te intelegeam perfect
Nu doar motocicleta trebuie incalzita inainte de plecare, ci si masina. Este de bun simt, sa o lasi la relantiu, nu sa o "barai" si nu 5 minite. 2 minute sunt suficiente.

#93
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 r_murphy, on 23 iunie 2017 - 06:34, said:

nu am avut rabdare sa citesc tot topicul, poate s-a mai scris, dar rezolvarea este extrem de simpla, neluarea itp-ului daca se constata ca s-a umblat la esapament!

 Memeito, on 23 iunie 2017 - 07:46, said:

Problema este ca unii si-au instalat tobe sport care scot zgomote joase si foarte puternice - alea trec prin toate termopanele si zidurile, Astfel de tobe ar trebui interzise.
Asta cu ITP - ul e hilara pentru ca unii ( aia cretini de care e vb in topic ) motoristi isi pun tobele originale cand merg la inspectia tehnica apoi , acasa si le schimba cu tobe sport , goale  fara db killer => asta e de condamnat , adica sa fie controale mobile ITP sa-i prinda pe loc si sa le f**a niste amenzi cat ii costa acaretul , asta ar fi o masura .

Soferii de " conserve " care va plangeti de prezenta motoristilor in trafic , astia de aici din topicul asta , va spun ca si in randurile voastre de conservari exista cretini deci terminati cu denigrarea aiurea .

Edited by Baxon, 23 June 2017 - 09:48.


#94
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bossake, on 23 iunie 2017 - 00:35, said:

Chiar atat va deranjeaza un zgomot banal?

100 dB e zgomot banal ? Maica-mea mai vine uneori de la cuparaturi pe langa linie, locuieste intr-un bloc langa calea ferata si e mai scurt pe acolo. Si e un drum de pamant. Si trec pe acolo motociclisti si quaduri si pe langa zgomot te si darama daca nu sari la o parte. Plus ca ridica praful mai rau ca in Mad Max cand trece cate unul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 23 June 2017 - 09:48.


#95
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai maica-ta e masochista daca prefera drumul ala ...

#96
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 samebo, on 23 iunie 2017 - 00:16, said:

Am locuit si eu o scurta perioada intr-o zona in care nu numai ca era in cretin din asta, dar se intalneau mai multi evident la cele mai nepotrivite ore, ajunsesem sa ii cunosc dupa nume si pedigree... in perioada aia am devenit mai credincios, am pus lumanari la morti... ca Justitia lumeasca nu te ajuta cu nimic in tara asta. Dupa ce am plecat de acolo am vazut ca unul din ei a crapat, evident intr-un accident cu motorul. Altul mult mai tarziu a ajuns la pat. Cazurile au fost prezentate si prin media la nivel national, de unde am aflat si eu. Nu am mai fost curios sa cercetez si de restul, dar acum chiar ma intreb cati mai sunt in viata sau intregi.

Rugamintile si lumanarile au fost cauza. Posted Image Continua sa te rogi.

 MarianG, on 23 iunie 2017 - 00:51, said:

Ca intre barbati, nu ca intre specimene.

Nu stiu de ce cred unii ca barbatii sint oameni de neanderthal. Isi umfla muschii si ala cu pumnul mai greu are dreptate.

#97
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Acum vara e plin de d-astia pe litoral, au venit toti cu motoarele si fac un zgomot infernal, ar trebui sa se puna Politia la intrarea in Mamaia si cum prinde pe unul ca depaseste nivelul de zgomot, pac! amenda.

#98
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006

 R-Alex, on 22 iunie 2017 - 22:58, said:

Hai sa iti explic eu,din perspectiva unui...ratat dintr-asta Posted Image
O motocicleta trebuie sa aibe motorul cald inainte de a te pune in miscare,din cauza faptului ca motorul lucreaza la turatii mari..chestii dintr-astea tehnice,ca nu sta nimeni de placere langa motor ca prostul 5 minute.
Traiesti in oras,la bloc,ai facut alegerea asta,sau ai fost fortat de imprejurari,nu mai conteaza,dar trebuie sa accpeti faptul ca..asa e la bloc.Noaptea cand se pisa vecinul de deasupra direct in apa din wc..nu te deranjeaza?Ce sa faca omul..sa se pise de jos? Posted Image
Si totusi...prin ce treci? ce e asa stresant? Daca ne spuneai ca bivolul tureaza motorul printre blocuri ca sa arate ca ARE..atunci sincer..te intelegeam perfect

Chestia cu motorul cald hai ca am inghitit-o.
Stiu si faza cu turatiile mari.Dar se poate incalzi un motor,chiar si de asta fantastic,de moto,cu turatiile ale mari mai reduse,nu-i asa?
Dar ce nu inteleg eu la anumiti motociclisti,este de ce mama dracului le place sa tureze in nestire motoarele alea,de ce nu pot sa respecte legea si sa nu modifce rahaturile de esapamente.Iar cireasa de pe tort este faptul ca le place nenorocitilor astora sa o faca si noaptea,intre blocuri,ca deh,acolo-i ecoul mai puternic.
Marea majoritate a motociclistilor sunt paraleli cu conducerea si respectarea legilor,singura lor placere este ambalarea motoarelor in locurile publice,daca se poate cu cat mai multa populatie,care din pacate a incetat sa-i admire si scuipa in urma lor cu dispret.
Atentie,nu ma refer aici la motociclisti,ca astia,nesimtitii nu pot fi numiti motociclisti.Astia-s cocalari (habar n-am ce inseamna cocalar,dar cred ca-i ceva dispretuitor). Motociclistii adevarati sunt o alta rasa,aparte.
Si nu inteleg ce legatura are locuitul la bloc cu nesimtirea anumitor motocilisti.

ps.
In momentul cand citesc/aud/vad ca inca un "viteaz" a dat coltu',zambesc stramb si zic in sinea mea: Dumnezeu,nu culca-te.

Edited by adisz, 23 June 2017 - 10:04.


#99
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

 Memeito, on 23 iunie 2017 - 10:01, said:

Acum vara e plin de d-astia pe litoral, au venit toti cu motoarele si fac un zgomot infernal, ar trebui sa se puna Politia la intrarea in Mamaia si cum prinde pe unul ca depaseste nivelul de zgomot, pac! amenda.
Si daca suni matale (sau oricine se simte deranjat) la politie si le dai in direct zgomotul nu e mai eficient.

Spoiler

Edited by MarianG, 23 June 2017 - 10:05.


#100
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 R-Alex, on 22 iunie 2017 - 22:58, said:

Hai sa iti explic eu,din perspectiva unui...ratat dintr-asta Posted Image
O motocicleta trebuie sa aibe motorul cald inainte de a te pune in miscare,din cauza faptului ca motorul lucreaza la turatii mari..chestii dintr-astea tehnice,ca nu sta nimeni de placere langa motor ca prostul 5 minute.
Traiesti in oras,la bloc,ai facut alegerea asta,sau ai fost fortat de imprejurari,nu mai conteaza,dar trebuie sa accpeti faptul ca..asa e la bloc.Noaptea cand se pisa vecinul de deasupra direct in apa din wc..nu te deranjeaza?Ce sa faca omul..sa se pise de jos? Posted Image
Si totusi...prin ce treci? ce e asa stresant? Daca ne spuneai ca bivolul tureaza motorul printre blocuri ca sa arate ca ARE..atunci sincer..te intelegeam perfect
faptul ca stai la oras nu scuza lipsa de reglementari si reguli. de parca astia de la oras n-au voie sa traiasca in confort

 crisstonne, on 22 iunie 2017 - 23:01, said:

Este uman, umanist, creștinesc, să suferi in locul vecinilor de pe străzile vecine.
Ce termopane ai ?! ��
deci tot cineva va suferi daca e sa o luam asa. ai o logica intortocheata rau

 JurasikMan, on 22 iunie 2017 - 23:06, said:

Sunt oameni si ei si nu trebuie sa fie urati dar ar trebui sa inteleaga ca pasiunea lor nu se poate practica la intensitate maxima la orice ora . Eu locuiesc intr-o zona linstita dar tot pe aici mai locuiesc  si pustoaice  tinerele care atrag astfel de "cocosi" . Acum , intelegeti-ma si pe mine. Daca aia ma trezesc noaptea din somn ca sa isi conduca pitipoancele de la club si vor sa isi tureze motoarele pe nervii mei ...cand ies in strada sunt deja cu capsa pusa si nu mai am chef de negocieri . Se lipesc instant de o bataita . Asta este, chiar nu-i urasc dar cineva trebue sa ii educe si daca parintii lor nu o fac, ma bucur sa ajut comunitatea .
uite aici da ...as fi de acord sa avem cu totii arme ca la americani. sa iesim tot blocul in fata la pitiponc cu armele in mana. pariu ca daca ar exista chestia asta am vedea mai putini berci mondiali si nelsoni. nu mai zic si de "rockerii" aia mari si tari care pentru ca ei cred ca trebuie sa traiasca za free spirit trebuie sa trezeasca tot cartierul.

#101
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 MarianG, on 23 iunie 2017 - 10:05, said:

Si daca suni matale (sau oricine se simte deranjat) la politie si le dai in direct zgomotul nu e mai eficient.
Nu, ca pana vine Politia au plecat deja, oricum in weekend vin o gramada din toata tara, la concerte, in unele cluburi sau petreceri organizate de ei. Politia sa se puna la intrarea in statiune cu un decibelmetru si pe cei care depasesc nivelul de zgomot sa ii pedepseasca.
Mai nou am vazut si masini care scot zgomote din astea dracesti, la fel au tobele modificate, acum o saptamana era una care facea reclama unui atelier de tuning din Constanta si mergea de la un capat la altul al Mamaiei scotand niste bubuituri care se auzeau de la cativa kilometri.

#102
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Toți ăștia deranjați de nu știu ce zgomote, nu-i mai bine să vă întoarceți la voi in sat?
E liniște creșteți un porc, o vacacuta de ce țineți mortis sa stai in București?

#103
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 MarianG, on 23 iunie 2017 - 10:05, said:

Si daca suni matale (sau oricine se simte deranjat) la politie si le dai in direct zgomotul nu e mai eficient.

Spoiler
Doamne fereste ! Politia te aresteaza pentru ultraj, la iq-ul pe care il au.

#104
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,141
  • Înscris: 30.04.2007

 zzhunt, on 23 iunie 2017 - 10:43, said:

Toți ăștia deranjați de nu știu ce zgomote, nu-i mai bine să vă întoarceți la voi in sat?
E liniște creșteți un porc, o vacacuta de ce țineți mortis sa stai in București?
zîzîule, mare dreptate ai, dar eu unde puii mei sa ma duc la tzara, ma primesti la tine, ca yo sunt oropsit al sortii si bucurestean de 3 generatii (bunici-parinti-eu) si pe legea mea de nu tinjesc dupa o bojdeuca in praf si cu wc-ul in fundul curtii. dar mai am putin si ies la pensie si poate gasesc o cocioaba  prin satele de linga bucuresti, sau chiar si mai departe.

 ASCENDED, on 23 iunie 2017 - 08:18, said:

Posibil ca .... să fie de aceeași teapă cu manueliștii care ascultă "valoarea și cel fără dujman"-Guță/Salam/etc. cu boxele în blană.
Adică,dacă nu ar fi avut motorul,ar fi trecut relativ foarte ușor la "valoroși".
@MarianG, cu ei este imposibil să te înțelegi.Ca de altfel și cu manueliștii(care ascultă "valoare" cu boxele în blană).
Dacă aș fi psiholog,poate aș zice că suferă de sindromul de a fi în centrul atenției.

buuun asa! deci nu sunt singurul caruia i-a trecut prin neuron respectiva situatie! aferim!!!!!

#105
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 zzhunt, on 23 iunie 2017 - 10:43, said:

Toți ăștia deranjați de nu știu ce zgomote, nu-i mai bine să vă întoarceți la voi in sat?
E liniște creșteți un porc, o vacacuta de ce țineți mortis sa stai in București?

mda, si daca maine ai nevoie de o operatie care ti-ar salva viata, iar medicul respectiv ar fi initiatorul, si de oboseala si nervi ca n-a putut dormi din cauza zgomotului de motoare, ii tremura nitel mana si te lasa infirm / paralizat pe viata, tot asa ai spune ?
sau daca ai avea un copil la gradinita/scoala, si ar tipa la el sau ti l-ar pocni educatoarea/invatatoarea, doar din cauza ca e nervoasa pentru ca n-a dormit in noaptea precedenta, din acelasi motiv ?
ia mai gandeste-te nitel.
nimeni nu are dreptul sa deranjeze linistea si somnul altora, majoritatea oamenilor normali dorm noaptea, la orele la care imbecilii astia isi bubuie motoarele / esapamentele prin cartiere...
ma refer strict la nesimtitii care special fac zgomot asurzitor si care special si-au modificat motocicleta, pentru a fi cat mai galagioasa.

#106
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Me mine ma deranjeaza si ziua, nu doar noaptea.

#107
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Simplu. Politia rutiera echipata cu sisteme de masurare a zgomotului.
Trece berbeacu cu motorul de avion, CONFISCATA trotineta si dusa la Remat si zdrobita. Si amenda 10000 Ron pentru tulburarea linistii publice.
N-am nimic cu aia normali, dar sunt atat de multi cu aparate de facut galagie nu motociclete.

#108
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Ei si...aia pe invers...se aduna gramada cand crapa cate unul.


E plina strada de "nerespectati" ...merg ca idiotii cu viteza printre masini, nu stau niciodata in coloana, pentru ei linia continua e pentru fraieri...(regnul lor se inrudeste cu cel al posesorilor de bmw si taximetristi...).
Cu isi rupe gatul cate unul...manifestatie...ca nu-i respecta lumea.
Rar vezi cate unul civilizat.

Motocicleta e oricum zgomotoasa dar in nesimtirea lor o modifica sa fie si mai zgomotoasa....asta asa din respect pentru ceilalti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate