Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

2017 Hyundai i30 1.4 T-GDI (140cp)

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ok, vad ca esti foarte suparat de ceva posturi. Spune-mi si mie cand ti-ai luat masina asta si intelegand ca pentru tine AEB-ul este extrem de important de ce nu ai testat mai bine?


Eu il vad asa ca un sistem de asistenta, e bine ca e acolo dar nu m-as baza pe el sa-mi franeze in caz de pericol. Cu siguranta la masini care imi franeaza brusc in fata mi-a intrat sistemul. La pietoni nu a fost cazul si sper nici sa nu fie.

#110
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
În iunie ,asta a fost motivul pt care  am cumparat-o.
Mie mi se pare un sistem foarte bun si important vorbind de bucuresti ca trafic .

#111
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Camera and radar...

Attached Files



#112
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Attached File  2018-02-26 17_41_23-Hyundai i30_ autonomous emergency braking (AEB) + FCWS. Real test __ 1001cars .png   783.29K   84 downloads

#113
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Fără radar ei nu vad sa functioneze  acest sistem parerea mea .
Masina mea are doar camera daca stiam ca nu are radar ca celelalte marci nu o cumpărăm.
Vin de pe un Tucson diesel 2007 fabricat in opera am crezut ca este la fel de buna , dar din pacate se vede ca este fabricat in cehia dar cei mai prost ca sunt fabricate pt doua  piete cea de est si vest europeana

#114
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Cum sa nu functioneze cand este testat pe Euroncap ? Cauta si pe Youtube. Merge la alte masini si obstacole nu merge la pietoni pentru ca nu i-au pus radar. Masina de test nu a avut nici ea radar si a obtinut GOOD la performance :

Attached File  2018-02-26 18_00_53-Assessment details.png   76.85K   35 downloads
Attached File  2018-02-26 18_02_50-Official Hyundai i30 safety rating.png   26.6K   28 downloads



Pana la urma ce te deranjeaza exact ? Ca nu ai detectie de pietoni? Ca se dezactiveaza cand iti ninge sau ploua torential ?

#115
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
M-am uitat acuma atent pe parbriz si unde e pozitionat senzorul de ploaie( cu verde ) mai e ceva ( cu rosu ) , o fi camera ? Merci si scuze de off topic Posted Image

Attached Files



#116
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Acesta după cum zic ei este un sistem de siguranta ar trebui sa functioneze indiferent de vreme una la mana
Dar la euroencap nu a fost testat pe timp de ceata  dar se dezactiveaza si pe vreme cu soare si parbriz curat

#117
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsilviu_biju, on 20 februarie 2018 - 15:51, said:

Si mai zice sa incerci sa nu mergi "incet" cu ea si de asta intrebam la munte in urcare daca esti in coloana (pe DN1), in panta si coloana se misca incet nu poti pleca tare. Sau la parcari.....nu ai cum sa parchezi cu viteza Posted Image
Si la cutia manula, care are si ea ambreiaj, nu ai aceleasi "restrictii"? Cand faci parcari iei vreodata complet piciorul de pe ambreiaj si faci parcarea cu pedala de ambreiaj libera?
Altfel sfatul la mersul in coloana (lasi spatiu in fata astfel incat sa poti folosi treapta 1 fara ambreiaj patinat) este de bun simt, orice sofer care stie sa conduca face chestia asta pe o cutie manuala. Bine, mai sunt unii care trebuie sa stea musai la 10cm de bara masinii din fata iar acelora le urez sa schimbe ambreiaje din 10.000 in 10.000km (preferabil la cutii automate, ca-s mai scumpe) Posted Image.

Edited by closchkutza, 26 February 2018 - 18:24.


#118
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 05.08.2005
Daca semnul de la hyundai/kia / alte marci nu este 3d ci doar 2d(adica nu iese in relief) atunci acolo este radarul. Unele marci il au separat in bara grila etc si este o bucata de plastic neagra neteda...
https://goo.gl/images/MEsfJZ

Edited by t-balt, 26 February 2018 - 20:38.


#119
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
I30 pt Romania nu are si radar din cate stiu eu

#120
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Va salut,as vrea sa informez pe toti doritori de Hyundai i30 ca sistemul" aeb" nu este functional pe timp de ceata burnita sau ploaie daca nu are si sistem radar problema vine de la producator.
Eu va spun sa nu cumparati masina pentru ca are si aceasta functie in pachetul de baza si sa luati o mare teapa

#121
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Costel, incep sa cred ca esti un troll sau foarte rauvoitor. Departe de mine de a apara masina dar tu deja incepi sa dezinformezi.

1. AEB-ul de pe masina functioneaza pe ploaie, ceata, ninsoare. Nu functioneaza in cazuri extreme ale acestor fenomene. Acest lucru este specificat in manual deci nu este o teapa.
2. Cand ti-ai luat masina trebuia sa intrebi dealerul in detaliu despre sistem, vad ca este foarte important pentru tine sa ai franare la pieton.  Deci iar nu te-ai informat .

#122
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Conteaza si viteza masinii pentru a putea frana la timp. Si aceasta viteza, in general nu trebuie sa fie prea mare. Nu stiu care e la Hyundai, dar in general acest sistem franeaza la timp cam la 30-40 km/h.... Oricum, toti producatorii recomanda clar sa nu te bazezi pe sistem 100% .

#123
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017

View Postwhitey, on 01 martie 2018 - 14:56, said:

Costel, incep sa cred ca esti un troll sau foarte rauvoitor. Departe de mine de a apara masina dar tu deja incepi sa dezinformezi.

1. AEB-ul de pe masina functioneaza pe ploaie, ceata, ninsoare. Nu functioneaza in cazuri extreme ale acestor fenomene. Acest lucru este specificat in manual deci nu este o teapa.
2. Cand ti-ai luat masina trebuia sa intrebi dealerul in detaliu despre sistem, vad ca este foarte important pentru tine sa ai franare la pieton.  Deci iar nu te-ai informat .

Nu sunt tel dar când te duci la service TIRIAC AUTO EXPOZITIEI si iti spune ca intradevar  este o problema legata de acest sistem incomplet si va asteapta soluționare de la producator iar importatori spune că nu am nici o problemă pe cine sa cred.
Eu nu am spus sa mi se activeze la pietoni dar la mine mi sa activat doar de trei ori in rest nu functioneaza chiar dacă ai masina setată pe cc si te apropii cu viteza de masina din fata nu face nimic.
Nu sunt chiar asa de plecat sa-mi pierd timpul pe drumuri si prin service , dar sunt de principiu dacă Cumpar ceva acel ceva sa fie.
Va multumesc si scuze daca va deranjează nu cred ca este corect cand ti se vind3 ceva sa nu-ti spuna de la inceput ca functioneaza doar in anumite situati

Nu sunt TROL dar când te duci la service TIRIAC AUTO EXPOZITIEI si iti spune ca intradevar  este o problema legata de acest sistem incomplet si va asteapta soluționare de la producator iar importatori spune că nu am nici o problemă pe cine sa cred.
Eu nu am spus sa mi se activeze la pietoni dar la mine mi sa activat doar de trei ori in rest nu functioneaza chiar dacă ai masina setată pe cc si te apropii cu viteza de masina din fata nu face nimic.
Nu sunt chiar asa de plecat sa-mi pierd timpul pe drumuri si prin service , dar sunt de principiu dacă Cumpar ceva acel ceva sa fie.
Va multumesc si scuze daca va deranjează nu cred ca este corect cand ti se vind3 ceva sa nu-ti spuna de la inceput ca functioneaza doar in anumite situati

#124
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Sistemu asta nu cred ca are o problema la Hyundai sau pe i30, ci mai degraba cam la toti producatorii functioneaza si se declansraza aproximativ la fel. Cred ca nu e inca ceva sigur la nimeni ca sa te poti baza pe el.
Oricum, orientativ, sistemele de asistenta si siguranta pot fi vazute in actiune in testele euroncap pe fiecare model de masina.
Pentru i30 :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CwTnW1oXKFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci la 30 km/h ora in linie dreapta si fara alte obstacole interpuse, franeaza in siguranta la....30 km/h ! La mai mult de 30 km/h se vede ce se intampla.... Deci atentie.

#125
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Costel, te rog sa mutam discutia pe topicul original deschis de tine : https://forum.softpe...eb-hyundai-i30/

#126
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Ok , sa aveti baftă
Inteleg ca pe uni deranjează acest lucru
Imi cer iertare dar asa sunt daca eu am pățit ceva spun si altuia sa nu treaca si el
Multumesc cu stima

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate