Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2017 Hyundai i30 1.4 T-GDI (140cp)

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCostelBotescu, on 26 februarie 2018 - 17:14, said:

Detin Hyundai i30 dar camera Cica este pt frânare autonoma, nu pt pietoni .


Exista AEB, nu exista "franare pentru pietoni". Una din aplicatiile AEB sunt pietonii.

#128
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

View Postsilviu_biju, on 20 februarie 2018 - 15:51, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W42zsFYjZvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am vazut la baiatul asta care zice 5 lucruri sa nu faci la o transmisie cu dublu ambreiaj. Zice ca la semafor o poti lasa in D dar sa ai frana apasata (si asa ambreiajul nu se mai invarte) sau sa ai AH-ul activat. Si mai zice sa incerci sa nu mergi "incet" cu ea si de asta intrebam la munte in urcare daca esti in coloana (pe DN1), in panta si coloana se misca incet nu poti pleca tare. Sau la parcari.....nu ai cum sa parchezi cu viteza Posted Image
Oameni  buni luati-va automata si bucurati-va de ea. De 4 ani nu tin cont de nici o regula iar cutia merge ca in prima zi. E un dsg cu ambreiaje uscate. Singura regula de care tin cont e sa schimb din p in d sau r cu frana si butonul de pe maneta apasate. Si mai e o regula:sa ma bucur ca nu mai trebuie sa mestec in mămăligă tot drumul.

#129
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcepy, on 22 iunie 2017 - 16:36, said:

Felicitari pt achizitie. Fortzoso,  nu are android si nici navi nu se poate pune. Bluetothul vede doar agenda telefonului. Este echiparea full.Am avut-o si eu in vedere dar am eliminat-o de pe lista din diferite motive. Motorul in schimb trage f bine.
Din ce motive ai eliminat i30?Ai facut drive test cu i30?Cum ti se pare in comparatie cu Golful tau?

#130
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Am facut drive test.Pai din mai multe motive. Ce mi-a placut la i30 a fost designul si oarecum motorul, in sensul ca trage bine, dar din ce vad aici pe jurnal consuma ceva mai mult. Bine, pt mine asta nu era important. Ce nu mi-a placut? Plasticele mai proaste, tableta aia mica arata cam naspa si e cam degeaba. Nu poti sa pui navigatie, nu are Android Auto, doar bluetooth. Altfel nu am inteles de ce Hyundai care detine si Kia are doar 5 ani garantie fata 7 la kia si nu cuprinde toate elementele ( inclusiv bucse, capete de bara etc.)ca la kia. Per total pt ce ofera pretul mi s-a parut maricel atunci, era parca in jur de 16500 cu rabla. Oricum lipsurile pe partea multimedia au facut-o sa fie si-n spatele unui ceed, Megane, de astra si golf nu mai vorbesc.

#131
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Sunt puncte valide, intre timp inteleg ca se aduce si varianta cu navigatie si Android Auto.

#132
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View Postcepy, on 21 martie 2018 - 16:55, said:

Altfel nu am inteles de ce Hyundai care detine si Kia are doar 5 ani garantie fata 7 la kia si nu cuprinde toate elementele ( inclusiv bucse, capete de bara etc.)ca la kia.
Din ce știu eu, și Hyundai include absolut tot în garanție.

Cât despre 5 vs 7 ani, la Hyundai ăia 5 sunt fără limită de km, pe când cei 7 la Kia sunt cu limită de 150.000. Dacă știi că circuli extrem de mult, Hyundai te avantajează.

#133
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Hyundai, nu include tot in garantie. Am intrebat atunci dealerul si mi-a zis ca nu intra tot in garantie. Daca el era prost informat, asa sunt si eu si au pierdut un potential client, fiindca asta era un aspect important pt mine. Oricum sunt f multumit de golf deocamdata.

#134
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Posesor de Hyundai aici, intra tot in garantie, ca la Kia.

#135
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Prima experienta negativa cu importatorul Hyundai  sau din ciclul cum am ramas fara ea 3 saptamani.

Duminica seara, cu o saptamana inainte de 1 mai, observ la intoarcere spre casa ca mi se aprinde un senzor in bord, cel cu semnul exclamarii (rosu). Am crezut ca era frana de mana ramasa trasa, dar nu era asta.  Ajung acasa, rog un vecin sa faca pedala si observ la roata spate dreapta cum tasneste lichid. Am chemat platforma dus la Tiriac Expozitiei, lasat peste noapte acolo ca nu era nimeni sa faca receptia.

O predau luni in service, sun marti si imi spun ca au identificat problema (minora). Era capacelul de aerisire lovit, si un furtun pe acolo. Banuiala lor a fost ca s-a intamplat de la schimbul de anvelope cu o saptamana inainte( eu nici acum nu sunt convins). E ok, reparatia + completat lichid de frana le suport eu. Mi se spune in aceeasi discutie ca au remarcat  un pacanit , in momentul in care faci cursa maxima la volan si ca trebuie investigata directia.

Joi sun iar si imi spun ca este bucsa si ca au comandat-o si nu dureaza mai mult de 5 zile lucratoare. Pe scurt a mai durat 2 saptamani in care am sunat din 3 in 3 zile sa vad de ce nu vine piesa. Am ratat perioada de 1 mai fix cand aveam nevoie mai multa de ea. Cei de la Tiriac mi-au spus ca nu au masini libere (de curtoazie).

Aproape 3 saptamani  tinuta masina la ei pentru ca Hyundai Romania aduce piese greu si in cazul meu era un nimic de 90 de lei care sigur a venit de la uzina din Cehia. Schimbul bucsei s-a facut pe garantie si nu am platit nimic. Am facut si revizia la ei daca tot ma apropiam de 1 an.

Cateva remarci:
1. Tiriac Expozitiei sunt cumva la mijloc, nu sunt ei importatorul direct. Ce le imput e ca puteau sa-mi ofere o masina de curtoazie (au chestia asta pe bannere) si nu s-au oferit nici un moment. A trebuit sa intreb eu si sa fiu refuzat ca nu au masini libere. Probabil ca a contat ca nu am luat masina de la ei.

2. Observ ca la modelul anterior de i30 sunt probleme de genul asta la caseta de directie, ar fi penibil sa nu fi rezolvat din ele. Sa speram ca la mine e un caz izolat.  Eu nu urc masina pe borduri si nu am intrat in gropi.

3. Filtrul de polen e scump in reprezentanta ( 170 la Tiriac si 110 la Colina). Noroc ca am avut comandat si mi l-am schimbat eu acasa ( 17 $ doua bucati din Coreea)

Sa nu fiu inteles gresit masina imi place foarte mult in continuare cum se conduce, antifonarea, motorul. E enervanta partea de service, dar face parte din experienta totala pe care un producator de masini trebuie sa ti-o ofere si aici mi se pare ca e loc (mult) de imbunatatit.

PS: am ajuns la 12.000 km

#136
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Stai linistit astia sunt cei de la Tiriac.
Eu le-am făcut o adresa iar ei de supăra ca am îndrăznit nici nu mai raspunde la telefon.Cel mai grav este ca daca vrei sa faci o sesizare la Hyundai Romania este tot TIRIAC SI normal ca nu pot să se tragă la raspundere pe ei.
Eu revizia am facut o la DAN a costat 609 lei cu tva dar am o alta problema ori au pus filtrul prea aproape de ventilator sau la lovit ca acum pentru ca face in zgomot ca si cum ar fi descentrat merg mâine la ei să văd ce este .
Am ajuns cu toti bătaie de joc din partea lor cand te duci sa cumperi sunt în stare să te poarte pe brațe după ce le dai bani nici nu vor sa te mai vadă


#137
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Referitor la masinile de curtoazie  le folosesc angajati de asta nu au tot timpul

#138
Marioux

Marioux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2016

View Postwhitey, on 18 mai 2018 - 14:50, said:


3. Filtrul de polen e scump in reprezentanta ( 170 la Tiriac si 110 la Colina). Noroc ca am avut comandat si mi l-am schimbat eu acasa ( 17 $ doua bucati din Coreea)


Imi poti spune de pe ce site ai cumparat ? Si cat te-a costat in total ?

#139
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Filtrul de polen l-am luat de pe ebay

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate