Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Laptop din amanet 3000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postopen-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 11:43, said:

Legislatia din Romania e neclara. Codul Civil spune ca tu, ca si cumparator cu buna credinta, ai dreptul sa pastrezi bunul chiar si furat. In schimb, Codul Penal da dreptul politiei sa ti-l confiste. Eu zic sa te gandesti bine.
Corect !

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,702
  • Înscris: 24.11.2015
Atatia justitiari pe aici. Sunt multi care le aduc din afara si totul este ok, iar la amanet tu o sa ai acte de provenienta, ca ai cumparat de la ei, iar in caz de ceva ii dai in judecata sa iti plateasca dauna si restul cheltuielilor. Dar nu se ajunge aici, caci amanetul nu se complica astfel. Sau reparatii suferite si altele cum spun unii sunt povesti sf, mai ales ca e laptop cu procesor si placa video de ultima generatie care n-au avut timp sa fie "folosite" multa vreme. Si in plus mergi la amanet si zici sa te lase sa-l testezi intr-un joc (ii duci gta 5) si daca totul e ok si nu se opreste cand e solicitat sau sa faca alte figuri il cumperi, cu siguranta vor accepta. Si 2700lei sa dai pe el nu-i mult. Bafta.

#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002
@TruculMagic
1. ce simplu e sa dai in judecata :). de parca toata lumea da pe toata lumea in judecata...

2. gta 5, pe care l-a "cumparat" (cu siguranta!!!)...
3. dau un exemplu: TU ai curaj sa cumperi de la mine un laptop de jocuri (eu spun ca-i perfect, dar prietenii mei stiu ca mi-a facut figuri placa video inainte, fiindca se supraincalzea). ce zici? il dau ieftin, 2,7k lei, un chilipir. ei? il cumperi?

2700 de lei e o suma ENORM de mare, dac-o pierzi. in orice fel!


@zflorin91
sfatul meu e SA UITI de calculatoare luate din amanet sau second hand.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postzflorin91, on 09 iunie 2017 - 10:17, said:

in anunt spune ca are toate accesoriile in afara de cutie, ma gandesc ca daca e furat, a luat si accesoriile? sau erau la pachet?
pe linkul de la altex zice ca vine cu 6 jocuri cadou... care la amanet lipsesc.

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Vai ce de teoria chibritului.......
E clar ca ziua ca daca avea toate accesoriile originale  si jocurile si OS-ul si garantia si factura nu ti-l mai vindea nimeni la pretul ala.
Probabil e un laptop furat sau vandut de cineva necunoscator care vroia sa scape de el.Exista varianta sa prezinte si unele defectiuni ascunse.Asta e riscul meseriei.La banii aia ce mari pretentii poti face.
Te duci frumos, faci o inspectie vizuala la sange, rulezi un program de stres inclusiv pe GPU timp de 10-15 minute si daca totul e ok te duci cu el acasa.
Ce mare teorie este! Cat priveste politia e aproape imposibil sa te lase fara el chiar daca ar sti ca e la tine.Ca doar tu nu esti prost sa recunesti ca mai  detii acel laptop iar mandat de perchezitie nu se elibereaza pentru orice gainarie.
Eu unul asa as proceda.Chiar daca are defect ascuns iremediabil care nu-l descoperi cu ce am recomandat poti sa dai si tu la randul tau teapa la altul casrromg si un profit! Ai de unde la banii aia sa umfli nitel pretul si clineti sunt garla pentru configuaratia aia noua la un pret de pana in 3200Lei.
@ initiator
Daca nu il iei tu il cumpar eu.Daspre ce amanet e vorba si din ce localitate?

Edited by geo123, 05 July 2017 - 11:22.


#24
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 14.04.2007
Se pare ca intr-un final cineva a muscat Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate