Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

'17 Mazda3 G120 AT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
922 replies to this topic

#469
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Chiar ea Posted Image

#470
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
So, s-a primit acceptul pentru intrarea in service, luni spera sa faca reconstatarea, o sa ii rog sa se uite mai atent si la prag, poate il schimbam, iar pana miercuri sa faca comanda de piese.
Comanda dureaza minim 7 zile (din experienta mea cu rulmentii, 2 saptamani, dar poate ajung mai repede tinand cont ca comand jum de masina...) iar reparatia + vopsitul vreo 3-4 zile.
Ma astept sa fie ajunse piesele pana pe 19 octombrie iar in ultima saptamana din luna sa o repare. La inceputul lunii noiembrie eu zic ca o sa am masina inapoi.
Luni merg sa duc si factura de la jante, sa vorbeasca cei de la service la Omniasig pentru ele.
DACA sunt de acord sa-mi schimbe si jantele, oricum comanda dureaza 14 zile lucratoare (3 saptamani a durat cand le-am comandat), asa ca cel mai probabil voi pune direct rotile de iarna cu jantele OEM si revenim la cele aftermarket in primavara :).
Poate reusesc cumva sa "fur" janta aftermarket de pe fata (cea care a ramas intreaga, doar zgariata), sa vad daca gasesc pe cineva sa o reconditioneze si sa scoata fix aceeasi nuanta.
Mai este si varianta de vopsire a setului intreg, imi place foarte mult cum arata masina cu jante negre, dar deja janta spate de pe dreapta are cateva puncte de vopsea sarita de la pietre. Le-as face silver, grey sau ceva care totusi sa tina la "tavaleala", prea se observa orice pe negru si imi sta pe creier.
Daca nu imi schimba ei jantele Posted Image , am de cumparat 1 singura janta si merg pe varianta a 2a, cu vopsitul intregului set.
(Sper ca nu e cineva de la Omniasig pe aici si sa-i vina vreo idee sa nu-mi schimbe jantele Posted Image )

#471
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
Daca-ti da la inlocuire si janta fata cei de la service de obicei trebuie sa faca poze la piesele inlocuite sparte sau taiate - farul sa fie spart, aripa taiata, janta sparta, etc. Cand am schimbat farul la fosta masina  - el avea o lovitura fix pe margine si de acolo facea condens cei de la service au spart farul si au facut poza la el. Deci nu prea cred ca o sa o poti pastra.

#472
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
No' ce se mai intampla ? Te-ai reindragostit de Opel si gata Posted Image ?

#473
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Ehh, nu chiar Posted Image
Piesele au fost comande miercuri, inca nu stiu nimic de jante.
Ceva nervi pe ici pe colo, dupa discutii cu diferite persoane am aflat ca piesele puteau fi comandate inca din ziua in care s-a facut constatarea de catre Omniasig, adica 27 septembrie.
Ok, sa zicem ca totusi avea nevoie de acceptul de intrare in service de la asigurator, care a venit pe 4 octombrie, dar pentru cine stie ce motiv fiecare miscare se face abia cand trec pe la ei.
Totul se va face cu mai multa atentie de acum, am evitat pe cat posibil dar daca este nevoie sa apelez stanga dreapta ca totul sa decurga cum trebuie si cu atentie, atunci asa facem.
Au zis ca piesele ajung saptamana viitoare, vedem. Probabil undeva joi, piesele ajung marti/joi din experianta cu rulmentii, dar atunci a durat 2 saptamani.

Edited by alliNdanuTz, 12 October 2018 - 20:47.


#474
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
https://www.carscoop...l-drawings/amp/

#475
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Intre timp au fost comandate si jantele.
Le voi monta din nou la primavara, pana atunci ma gandesc daca sa le vopsesc sau nu, dar cred ca le mai las negre 1 an Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 16 October 2018 - 13:55.


#476
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Sa le vopsesti rosii?

#477
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
No way :)

#478
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
It's coming boys Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lvr5quwTcog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#479
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Au ajuns piesele :)
De luni masina intra in operatie.
O mica problema la jante, ele intra in productie din nou abia in februarie, deci trebuie sa vad cum procedez. Varianta 1 ar fi sa tin eu leg cu furnizorii si cand sunt gata, merg la service si comandam sau cei de la Omniasig imi trimit banii si ma descurc eu. Prefer varianta a 2a, dar vom vedea. Mare tragedie nu este, fie le aveam intr-o luna fie ca le vad in februarie-martie, oricum le montam in primavara.

View Postcloschkutza, on 02 octombrie 2018 - 16:08, said:

Se lasa si cu inlocuire de prag (sau sectiunea din spate a sa) cred pentru ca ai o gaura in el, in dreptul usii din spate. Nasol moment. Nu stiu cum vine asta la masinile care au pragul dintr-o bucata si nu din 2 bucati inadite cum e la Logan.
Bucata gaurita face parte din aripa :)

#480
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Te combini la o protectie ceramica?

#481
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
La cine? :) Stiu pe cineva care aplica protectie ceramica Wolf Chemicals cu 150-200 lei in Bucuresti. Voi merge din primavara la el, momentan caut pe cineva in zona Galati - Braila (si cred ca am gasit in Braila) care sa-mi faca un detailing complet la exterior cand e gata masina. N-as sta 2 zile in Bucuresti de nebun si fara masina.
Sau vrei sa o cumparam si sa o aplicam noi? :))

#482
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Exact 😎 , am garaj ce zici?

#483
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Tocmai cand ma gandeam ca nu mai am chef sa fac detailing la masina singur si sa merg la cineva la fiecare jum de an, ai aparut tu cu protectia ceramica :))
Baga niste linkuri cu cei ai vrea sa cumperi :))

#484
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
La 150 lei aia nu e protectie ceramica. Protectia ceramica costa de cateva ori bune peste pretul ala, doar solutia. Si in nici un caz nu se da la cateva luni.

Edited by closchkutza, 19 October 2018 - 17:47.


#485
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eu am dat cu nanolex dar as incerca si asta
https://www.pro-deta...tectie ceramica

Nu neaparat d acolo

#486
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postcloschkutza, on 19 octombrie 2018 - 17:47, said:

La 150 lei aia nu e protectie ceramica. Protectia ceramica costa de cateva ori bune peste pretul ala, doar solutia. Si in nici un caz nu se da la cateva luni.
https://ingrijireaut...o-sealant-.html
De asta este vorba. De fapt costa 150-300 lei sau intra in pachetele de detailing exterior, fie la 600 lei, fie la 1200 lei (cel de 1200 are si polish, cel de 600 doar spalare, decontaminare, protectie si ceva dressing-uri)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate