Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

'17 Mazda3 G120 AT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
915 replies to this topic

#487
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Solutia de la Wolf nu este protectie ceramica, este nano-protectie. Din asta am avut aplicata pe Avensis, la Ovidiu. Tine undeva la 6-8 luni pe masina, cu masina spalata des (1-2 saptamani, 2-3 randuri spuma).

Despre protectia ceramica, sfatul meu este sa fie aplicata de cineva care se pricepe, daca e aplicata prost se curata al dracului de greu de pe masina.

#488
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
De Ovidiu vorbeam si eu :)
Multumesc de lamurire Posted Image

#489
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Ca sa nu se inteleaga aiurea, comentariul cu protectia ceramica se referea la faptul ca nu ar trebui aplicata in regim DIY de persoane care nu au experienta cu asta.

De asemenea, am precizat mai sus numarul de spalari / aplicari spuma pentru ca asta erodeaza protectia de pe masina, functie si de cat de concentrata e spuma. Pe Honda, de niste vreme, folosesc doar o aplicare de spuma, ca prespalare si apoi sampon auto + manusa si protectia o duce mai bine, este inca pe masina bine merci.

Edited by closchkutza, 19 October 2018 - 21:23.


#490
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
No offense taken din partea mea, nu ma ocup cu detailing, stiu cateva lucruri basic si cam atat :)

#491
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu mai exagera ca nu e cine stie ce complicatie, oricine poate sa o faca iar eu ca proprietar sa zicem ca as fi mai atent decat un strain platit si nesupravegheat.
Experienta o capeti exersand, pe mine m-a tinut f mult nanolexul, dar am aflat tarziu ca nu trebuia sa fac exces d spuma activa.

#492
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Cam aici suntem momentan. La roata s-a cam rezolvat totul, incepe treaba la caroserie :)

Attached Files



#493
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Loading...
:)

Attached Files



#494
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
se pare că lucrează curat. multă baftă

#495
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Nimic nou, ne miscam de parca stam, inca e la slefuit, chituit, morti raniti si poate o vopsim pana la sfarsitul saptamanii.
Intrebarea mea este, ar trebui sa-mi fac griji legat de rugina in locurile unde a fost sudata masina? Ce pot face sa ma asigur ca nu o sa apara rugina?

#496
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

 alliNdanuTz, on 05 noiembrie 2018 - 20:18, said:

Nimic nou, ne miscam de parca stam, inca e la slefuit, chituit, morti raniti si poate o vopsim pana la sfarsitul saptamanii.
Intrebarea mea este, ar trebui sa-mi fac griji legat de rugina in locurile unde a fost sudata masina? Ce pot face sa ma asigur ca nu o sa apara rugina?
Fără nici o urma de cinism, la întrebarea ta, as da un singur sfat: sa o vinzi!!! ???

#497
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Nu esti singurul care mi-a spus asta.
Totusi, chiar nu am nicio sansa?

#498
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Hai mah ca nu e dracu asa de negru. Daca-ti sta totusi pe cap ca a fost lovita si o sa ai probleme pe viitor da, poti sa o vinzi.

#499
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru prevenirea ruginirii in locurile unde a fost sudat trebuie tratat chimic temeinic. Problema e la interior, de acolo apar problemele (gen interiorul pragului).

#500
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Un service serios da cu ceara de cavitati pe interior.

#501
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cine ar cumpara-o stiind ca a fost accidentata? Sau nu se spune cumparatorului despre ce este vorba?

#502
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dealerul la buy-back Posted Image

 alliNdanuTz, on 05 noiembrie 2018 - 20:18, said:

Ce pot face sa ma asigur ca nu o sa apara rugina?
Garantie pe lucrare sau '18 Mazda3. Din fabrica caroseria e tratata chimic facand o baie intr-o solutie pe baza de zinc; la revopsire in service...... dupa capul lui 'nea Dorel.
Unile masini au garantie 12 ani la tabla pentru coroziunea dinspre interior chiar daca au fost reparate in reprezentanta.

Edited by MembruAnonim, 05 November 2018 - 21:46.


#503
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

 G-Ionel, on 05 noiembrie 2018 - 21:25, said:

Si cine ar cumpara-o stiind ca a fost accidentata? Sau nu se spune cumparatorului despre ce este vorba?

Din ce vad, masina e reparata in reprezentanta. Urmatorul cumparator, daca va dori sa acceseze un istoric al masinii, va vedea si reparatia daunei. Fiind totusi reparata in reprezentanta, ar trebui sa aiba o garantie.a lucrarii.

#504
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Din ce am inteles eu azi de la service: nu ar trebui sa-mi fac griji de rugina pentru ca este sudata cu (in?) argon, au fost folosite tot felul de solutii pentru tratament la EXTERIOR iar interiorul ar fi o "suprafata inchisa" si n-au cum sa intervina acolo.
E bine, e rau?
Cat ar trebui sa am garantie la o astfel de lucrare?
Asa arata masina acum, maine sau cel tarziu joi AR TREBUI sa intre la vopsit, vopsitul cica dureaza o zi.

Attached Files


Edited by alliNdanuTz, 06 November 2018 - 16:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate