Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cat e de moral sa profiti de greseala altuia?

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

...ati da banii fara sa stati pe ganduri...
Acei bani nu mai erau ai tăi din momentul deciziei de cumpărare.
Dacă i-ai dat și acea diferență pentru care lucrezi o lună, consider că ai procedat corect/normal.

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

...vanzatorul i-a numarat si cu toate acestea a spus ca e bine...
Irelevant, nu a fost o negociere ci un aspect tehnic al tranzacției.

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Si eu am comandat cod alaska pane 6 lei bucata si am primit somon pane 11 lei suta de grame ( o bucata de 150g), si fiind pane am vazut cand am feliat..
Ce era sa mai fac ?

Edited by notrust, 01 June 2017 - 21:03.


#21
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 adisz, on 01 iunie 2017 - 20:50, said:

filiptg
In locul tau eu n-as fi deschis acest topic nici mort.
Dar daca tot l-ai deschis si doresti o parere,afla ca moralitatea la care faci referire tine in primul rand de constiinta,apoi de educatie si nu in ultimul rand de onoare.Stiu si sunt convins ca aceste calitati sunt perimate si nu au tangenta cu capitalismul,care-i bazat pe ...spirit de observatie.
Esti singura persoana in masura sa judeci si sa analizezi daca e bine sa-i dai acei bani sau nu.
Totusi  n-am inteles aceasta afirmatie:

care dupa parerea mea schimba datele problemei.
Adica tu-l consideri vinovat pe vanzator?
Da, eu nu sunt atat de educat, nu am nici moralitate si atunci am deschis subiectul. Lasand laoparte acuzatiile, pentru fiecare persoana o suma de bani reprezinta o avere mai mare sau mai mica. Daca as fi intrebat daca ati gasi 100000 euro intr-o valiza in care sunt actele de identitate, toata lumea raspundea ca ar fi returnat banii? Sa fim seriosi.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006

 notrust, on 01 iunie 2017 - 21:03, said:

Si eu am comandat cod alaska pane 6 lei bucata si am primit somon pane 11 lei suta de grame ( o bucata de 150g), si fiind pane am vazut cand am feliat..
Ce era sa mai fac ?

Absolut nimic.Trebuia doar sa te abtii sa postezi,pentru ca ce ai scris tu n-are nici o tangenta cu tema propusa.
Pe scurt,esti offtopic.Fara sa te superi pe mine.
Nimeni n-are treaba cu pestele tau.

#23
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Nu i-am dat intentionat mai putin, i-a numarat de 2 ori si a spus ca e bine. Nu stiu de ce si ce era in capul lui.

#24
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Saracu om poate nici nu a vazut in viata lui atatia bani la un loc. Nu e cinstit sa profiti de asta.
Nu prea are legatura dar imi aduc aminte de un episod din facultate. Doi colegi au gasit dupa caloriferul din garsoniera in care stateau in chirie o suma de bani, probail ascunsa si uitata. Nu au spus nimic propietarului si au pus-o pt un buget mai mare la un PC, dupa doua saptamani s-a ars procesorul.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 20:53, said:

Si eu ma pun in pielea lui si cand ma gandesc ca are milioane de euro, vreo 2-3 atunci hmmm
PLM ! nu stiu cum esti tu, dar pe mine ma mananca pielea, ma "zgarie" in piept, in cap daca insel, fur, deceptionez pe altii !
Multa lume mi-au zis ca nu sunt normal si le dau dreptate caci eu nu am o educatie prea buna dar *ma simt ca Robocop cu directivele sale, eu nu pot sa fac rau gratuit; pur si simplu nu mi se pare normal sa faci rau gratuit altora sa iti fie tie bine.
Si daca e sa muncesc 3-4 saptamani sa achit datoria chiar daca stiu ca ala se poate lipsi de datoria mea, eu ii platesc caci......, *imi e greu sa explic de ce fac asta.

Cat despre faptul ca el are milioane de euro si se poate lipsi de cei 2000 Lei din suma totala la care va-ti inteles, am un singur raspuns:
unii au remuscari daca fac rau; pe altii nici in cot nu-i dor !

Tu din ce categorie faci parte ?

#26
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Plm, acum cu 2000 de lei in plus sau minus tot sarac o sa mori.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 21:03, said:

Da, eu nu sunt atat de educat, nu am nici moralitate si atunci am deschis subiectul. Lasand laoparte acuzatiile, pentru fiecare persoana o suma de bani reprezinta o avere mai mare sau mai mica. Daca as fi intrebat daca ati gasi 100000 euro intr-o valiza in care sunt actele de identitate, toata lumea raspundea ca ar fi returnat banii? Sa fim seriosi.

Stimate filiptg
Eu nu te-am acuzat de nimic.
Dar vad ca o iei in nume personal.Ai deschis un topic,In mod inutil.Ti-am specificat acest lucru.Acum suporta consecintele.Ai dorit pareri,pareri sa ai.
Nu deraia de la subiect,nu-i vorba de 1000000 de euro,e vorba despre cei ~2000 de lei.

#28
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 Iocan, on 01 iunie 2017 - 20:58, said:

Pune în balanță munca pe 3 săptpămîni și reputația ta pe viață. Vezi cum iese. Oricum, asta depinde foarte mult și de felul tău de a fi: dacă dimineața te trezești cu zîmbetul pe buze că "uau ce i-am tras-o", atunci nu mai are rost să te agiți. Dacă, în schimb, ai dileme  morale și îți pui întrebări ca cea de pe forum, atunci dă-i omului banii și vei fi toată viața împăcat cu tine însuți. Iar asta poate să fie un lucru incomparabil mai prețios decît banii pe 3 săptămîni de muncă.
Adevarul e ca as ramane cu sentimente de vinovatie si tocmai de aia am deschis subiectul pentru ca inca nu stiu care trage mai tare 3 saptamani sau sentimentul de vinovatie 3 saptamani.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

Intrebarea mea e:
Oare voi ce ati fi facut, ati da banii fara sa stati pe ganduri sau v-ati gandi totusi sa ii pastrati avand in vedere ca vanzatorul a gresit grosolan?
p.s. Nu sunt bogat, 2000 ron e aproape salarul de pe o luna.

Da, i-as fi dat banii omului, nu m-as fi tzyg... la 2000 lei.

#30
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 adisz, on 01 iunie 2017 - 21:10, said:

Stimate filiptg
Eu nu te-am acuzat de nimic.
Dar vad ca o iei in nume personal.Ai deschis un topic,In mod inutil.Ti-am specificat acest lucru.Acum suporta consecintele.Ai dorit pareri,pareri sa ai.
Nu deraia de la subiect,nu-i vorba de 1000000 de euro,e vorba despre cei ~2000 de lei.
Oricum ca sa stie toata lumea, eu i-am spus ca ii voi da si o voi face. Dar te rog sa ma scutesti, nu am intrat in viata recent ca sa imi spui ca toata lumea ar face lucrul asta. Mai mult, din experienta proprie, in special in trecut, stiu ca foarte multa lume are tendinta de a insela candi se ofera oportunitatea. In special daca nu are consecinte!

 super8, on 01 iunie 2017 - 21:09, said:

PLM ! nu stiu cum esti tu, dar pe mine ma mananca pielea, ma "zgarie" in piept, in cap daca insel, fur, deceptionez pe altii !
Multa lume mi-au zis ca nu sunt normal si le dau dreptate caci eu nu am o educatie prea buna dar *ma simt ca Robocop cu directivele sale, eu nu pot sa fac rau gratuit; pur si simplu nu mi se pare normal sa faci rau gratuit altora sa iti fie tie bine.
Si daca e sa muncesc 3-4 saptamani sa achit datoria chiar daca stiu ca ala se poate lipsi de datoria mea, eu ii platesc caci......, *imi e greu sa explic de ce fac asta.

Cat despre faptul ca el are milioane de euro si se poate lipsi de cei 2000 Lei din suma totala la care va-ti inteles, am un singur raspuns:
unii au remuscari daca fac rau; pe altii nici in cot nu-i dor !

Tu din ce categorie faci parte ?
In una de mijloc, altfel nu as fi deschis subiectul.

 Ditian, on 01 iunie 2017 - 21:06, said:

Saracu om poate nici nu a vazut in viata lui atatia bani la un loc. Nu e cinstit sa profiti de asta.
Nu prea are legatura dar imi aduc aminte de un episod din facultate. Doi colegi au gasit dupa caloriferul din garsoniera in care stateau in chirie o suma de bani, probail ascunsa si uitata. Nu au spus nimic propietarului si au pus-o pt un buget mai mare la un PC, dupa doua saptamani s-a ars procesorul.
Da stiu, experiente similare am avut. Nu cu bani, dar asemanatoare cand mi s-a intors. :)

#31
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 21:15, said:

...stiu ca foarte multa lume are tendinta de a insela candi se ofera oportunitatea...
Bucură-te că ești diferit de aceia, mă bucur și eu pentru domnia ta Posted Image
Iar lucrul ăsta (faptul că ești diferit) face cu mult mai mult decât 2,000lei.

#32
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 21:11, said:

Adevarul e ca as ramane cu sentimente de vinovatie si tocmai de aia am deschis subiectul pentru ca inca nu stiu care trage mai tare 3 saptamani sau sentimentul de vinovatie 3 saptamani.
Dacă chiar nu ți-e clar care trage mai tare și dacă ești convins că sentimentul de vinovăție te va apăsa doar 3 săptămîni, înseamnă că ai carențe mari în moralitate și vrei să discuți pe tema dată doar pentru a te da interesant.

#33
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 adisz, on 01 iunie 2017 - 21:06, said:


Absolut nimic.Trebuia doar sa te abtii sa postezi,pentru ca ce ai scris tu n-are nici o tangenta cu tema propusa.
Pe scurt,esti offtopic.Fara sa te superi pe mine.
Nimeni n-are treaba cu pestele tau.
Cred totusi ca a fost o aluzie.

#34
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 filiptg, on 01 iunie 2017 - 21:06, said:

Nu i-am dat intentionat mai putin, i-a numarat de 2 ori si a spus ca e bine. Nu stiu de ce si ce era in capul lui.

n-ai vrut sa-i dai banii omului, ai remuscari asa ca ai deschis topic in scop terapeutic sperand ca o sa primesti raspunsuri de genul: "foarte bine, pastreaza banii! La fel as face si eu! Asa ii trebuie aluia, greseala se plateste! etc...."?

Tu acum cauti confirmarea la niste straini pe un forum ca sa pastrezi banii, sperai sa dai peste alti hoti p-aici ca sa te incurajeze sa zici "uite, nu sunt singurul, sunt atatia care fac la fel". sau cum?

Edited by un_dac, 01 June 2017 - 21:26.


#35
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Exista o vorba,bani vin si se duc,dar omenia ?

Da-i toti banii care trebuie sa ii dai,nu fi ca majoritatea niste nimicuri de oameni,arata ca esti om cinsitit,vanzatorul la randul lui a fost un om corect,si asteapta sa vada ce fel de om esti si tu.

#36
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 Iocan, on 01 iunie 2017 - 21:20, said:

Dacă chiar nu ți-e clar care trage mai tare și dacă ești convins că sentimentul de vinovăție te va apăsa doar 3 săptămîni, înseamnă că ai carențe mari în moralitate și vrei să discuți pe tema dată doar pentru a te da interesant.
Asa-i, bine punctat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate