Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat e de moral sa profiti de greseala altuia?

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Buna, recent mi s-a intamplat un lucru despre care vreau sa va cer parerea. Am cumparat un teren agricol de la o persoana. In momentul in care am facut antecontractul, a trebuit sa ii dau o suma de bani. Din neatentie am scos cu 2000 ron mai putin, vanzatorul i-a numarat si cu toate acestea a spus ca e bine. Am primit antecontractul, am ajuns acasa si m-a sunat ca sa imi spuna ca i-am dat mai putini bani. Asa a si fost, spre surprinderea mea am gasit restul de bani in geanta, nici macar nu mi-am dat seama ca i-am dat mai putin in special ca i-a numarat si a spus ca e bine. Intrebarea mea e:
Oare voi ce ati fi facut, ati da banii fara sa stati pe ganduri sau v-ati gandi totusi sa ii pastrati avand in vedere ca vanzatorul a gresit grosolan?
p.s. Nu sunt bogat, 2000 ron e aproape salarul de pe o luna.

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
daca era invers, era moral?
viata e rotunda, prietene! ;) cu bune si cu rele!

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Contractul e contract; onestitatea e onestitate; bunul simt e bunul simt; daca cineva ti-ar face tie rau gratuit, tie ti-ar placea ?
Da banii omului, asa e frumos !

Ca si eu am inapoiat un telefon de 2000 Lei acum cateva luni, desi puteam sa il pastrez [si asa nu am smartphone Posted Image ] ori sa il vand sa imi fac cateva zile mai bune cu banii.
Dar m-am pus in pielea fetei ce a pierdut telefonul si mi-am zis ca nu-i frumos sa nu i-l inapoiez.

#4
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

View Postfiliptg, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

Buna, recent mi s-a intamplat un lucru despre care vreau sa va cer parerea. Am cumparat un teren agricol de la o persoana. In momentul in care am facut antecontractul, a trebuit sa ii dau o suma de bani. Din neatentie am scos cu 2000 ron mai putin, vanzatorul i-a numarat si cu toate acestea a spus ca e bine. Am primit antecontractul, am ajuns acasa si m-a sunat ca sa imi spuna ca i-am dat mai putini bani. Asa a si fost, spre surprinderea mea am gasit restul de bani in geanta, nici macar nu mi-am dat seama ca i-am dat mai putin in special ca i-a numarat si a spus ca e bine. Intrebarea mea e:
Oare voi ce ati fi facut, ati da banii fara sa stati pe ganduri sau v-ati gandi totusi sa ii pastrati avand in vedere ca vanzatorul a gresit grosolan?
p.s. Nu sunt bogat, 2000 ron e aproape salarul de pe o luna.
Fa un poll si dupa cum iese rezultatul asa procedezi.

Trimite-i link si vanzatorului si roaga-l sa aiba rabdare pana se voteaza.

#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai si nu poate sa se mai razgandeasca vanzatorul ?

#6
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsuper8, on 01 iunie 2017 - 20:47, said:

Contractul e contract; onestitatea e onestitate; bunul simt e bunul simt; daca cineva ti-ar face tie rau gratuit, tie ti-ar placea ?
Da banii omului, asa e frumos !

Ca si eu am inapoiat un telefon de 2000 Lei acum cateva luni, desi puteam sa il pastrez [si asa nu am smartphone Posted Image ] ori sa il vand sa imi fac cateva zile mai bune cu banii.
Dar m-am pus in pielea fetei ce a pierdut telefonul si mi-am zis ca nu-i frumos sa nu i-l inapoiez.
Te-ai multumit cu recompensa.Posted Image

#7
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Defapt era mai bine sa intreb ce ati fi facut voi in situatia in care banii aceia reprezinta munca de pe 3 saptamani.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
filiptg
In locul tau eu n-as fi deschis acest topic nici mort.
Dar daca tot l-ai deschis si doresti o parere,afla ca moralitatea la care faci referire tine in primul rand de constiinta,apoi de educatie si nu in ultimul rand de onoare.Stiu si sunt convins ca aceste calitati sunt perimate si nu au tangenta cu capitalismul,care-i bazat pe ...spirit de observatie.
Esti singura persoana in masura sa judeci si sa analizezi daca e bine sa-i dai acei bani sau nu.
Totusi  n-am inteles aceasta afirmatie:

View Postfiliptg, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

v-ati gandi totusi sa ii pastrati avand in vedere ca vanzatorul a gresit grosolan?
care dupa parerea mea schimba datele problemei.
Adica tu-l consideri vinovat pe vanzator?

Edited by adisz, 01 June 2017 - 20:53.


#9
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

View Postfiliptg, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

Buna, recent mi s-a intamplat un lucru despre care vreau sa va cer parerea. Am cumparat un teren agricol de la o persoana. In momentul in care am facut antecontractul, a trebuit sa ii dau o suma de bani. Din neatentie am scos cu 2000 ron mai putin, vanzatorul i-a numarat si cu toate acestea a spus ca e bine. Am primit antecontractul, am ajuns acasa si m-a sunat ca sa imi spuna ca i-am dat mai putini bani. Asa a si fost, spre surprinderea mea am gasit restul de bani in geanta, nici macar nu mi-am dat seama ca i-am dat mai putin in special ca i-a numarat si a spus ca e bine. Intrebarea mea e:
Oare voi ce ati fi facut, ati da banii fara sa stati pe ganduri sau v-ati gandi totusi sa ii pastrati avand in vedere ca vanzatorul a gresit grosolan?
p.s. Nu sunt bogat, 2000 ron e aproape salarul de pe o luna.
Si tepar, si smecher... de gresit ai gresit tu, nu el. Hotule.

#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ce intrebare e asta?

#11
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

View PostDjMx, on 01 iunie 2017 - 20:48, said:

Pai si nu poate sa se mai razgandeasca vanzatorul ?
Ba da, dar tre sa imi dea dublu inapoi daca se razgandeste

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postradu2014, on 01 iunie 2017 - 20:48, said:

Te-ai multumit cu recompensa.Posted Image
Negativ ! recompensa a fost un "multumesc" spus din inima.
Nu stiu daca era atasata emotional de telefon sau doar ingrijorata de valoarea lui.


ON Topic:
Oricum, as eu il sfatuiesc pe @initiator sa gandeasca asa:
daca el vindea un teren agricol si in momentul antecontractului primea cu 2000 Lei mai putin decat trebuia, cum iar fi cazut ?

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Cum adica nu a gresit ala cand a numarat banii sau cum ?

#14
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

View Postsuper8, on 01 iunie 2017 - 20:47, said:

Contractul e contract; onestitatea e onestitate; bunul simt e bunul simt; daca cineva ti-ar face tie rau gratuit, tie ti-ar placea ?
Da banii omului, asa e frumos !

Ca si eu am inapoiat un telefon de 2000 Lei acum cateva luni, desi puteam sa il pastrez [si asa nu am smartphone Posted Image ] ori sa il vand sa imi fac cateva zile mai bune cu banii.
Dar m-am pus in pielea fetei ce a pierdut telefonul si mi-am zis ca nu-i frumos sa nu i-l inapoiez.
Si eu ma pun in pielea lui si cand ma gandesc ca are milioane de euro, vreo 2-3 atunci hmmm

#15
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e moral deloc.
Ati batut palma pe o suma, da-i suma intreaga omului, ca el ti-a vandut tot bunul\serviciul, nu ti-a dat trei sferturi din el.

#16
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

View Postradu2014, on 01 iunie 2017 - 20:47, said:

Fa un poll si dupa cum iese rezultatul asa procedezi.

Trimite-i link si vanzatorului si roaga-l sa aiba rabdare pana se voteaza.
Asta-i tare :)). In principiu am spus ca ii dau chiar daca pentru el banii aia is o iesire in oras. Inca pot cere parerea altora ca mi-a spus ca nu e urgent si ca pot sa ii dau cand semnam finalul.

#17
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

View Postfiliptg, on 01 iunie 2017 - 20:49, said:

Defapt era mai bine sa intreb ce ati fi facut voi in situatia in care banii aceia reprezinta munca de pe 3 saptamani.
Ia si adauga un chestionar de vot threadului.
Lasi la alegerea noastra cum sa procedezi.
Dupa caz, vei ramane cu onoarea ”reperata” si eventual si cu banii.
Vanzatorului cu pricina ii dai mail cu link catre thread si il inviti eventual sa-si sustina cauza.

#18
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postfiliptg, on 01 iunie 2017 - 20:49, said:

Defapt era mai bine sa intreb ce ati fi facut voi in situatia in care banii aceia reprezinta munca de pe 3 saptamani.
Pune în balanță munca pe 3 săptpămîni și reputația ta pe viață. Vezi cum iese. Oricum, asta depinde foarte mult și de felul tău de a fi: dacă dimineața te trezești cu zîmbetul pe buze că "uau ce i-am tras-o", atunci nu mai are rost să te agiți. Dacă, în schimb, ai dileme  morale și îți pui întrebări ca cea de pe forum, atunci dă-i omului banii și vei fi toată viața împăcat cu tine însuți. Iar asta poate să fie un lucru incomparabil mai prețios decît banii pe 3 săptămîni de muncă.

Edited by Iocan, 01 June 2017 - 21:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate