Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

De ce adultii ofera copiilor mancare nesanatoasa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#73
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postandreic, on 25 mai 2017 - 11:59, said:

Nu sunt nesanatoase decat daca exagerezi cu ele... fiecare isi formeaza gustul si cer, nu ca le dai tu ca daca le dai ceva si nu le place nici nu gusta.
Sunt copii care mananca ketchup si altii care nu vor sa auda... nu inseamna ca unii sunt nesanatosi.
Ducliurile produc dependenta.

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 12:01, said:

Ducliurile produc dependenta.
prostia parintilor si nesimtirea altora produc dependenta nu dulciurile....

#75
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Este normal sa fie dependenti de dulciuri, au nevoie sa consume foarte multe glucide in perioada de crestere si formare in special a creierului dar depinde de noi din ce alimente isi iau aceste glucide.
Ciocolata in sine nu este nociva, poate modul in care este procesata in fabrica sa aduca elemente nocive.
Puteti face ciocolata in casa mult mai sanatoasa si mai gustoasa decat cea din comert.
Goagalul este la indemana tuturor, asa ca nu exista scuza ca nu stiu sa fac.

#76
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,897
  • Înscris: 14.10.2008

View PostTruculMagic, on 25 mai 2017 - 10:46, said:

Numai o viata ai, mananca ce e gustos Posted Image
Perfect de acord, nu fumez, nu beau, gurmandismul si kg in plus=unicul meu viciu. Posted Image

On: pentru ca le place sa-i vada bucurandu-se.

De multe ori o ciocolata rezolva o criza de plans a copilului.

#77
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View PostKarogs, on 25 mai 2017 - 10:52, said:

Numai un antitalent in bucatarie sau un lenes cumpara gata facut. Cand gatesti, faci practic exact ceea ce iti place, cunoscandu.ti gusturile. Dar e mai usor sa devii dependent de chimicale, decat de mmunca din bucatarie

In bucatarie cand ma bag (eu nu gatesc decat rar), fac prajeli, carne uneori in sange... , urasc mancarea fiarta cu toate ca e sanatoasa. Deci mancare nesanatoasa nu inseamna doar MC si KFC cum vad pe aici in conceptia unora. E drept ca suc beau foarte rar, la fel si alte dulciuri, nu prea imi plac.

In viata tot ce e bun sau frumos e: nesanatos, ilegal sau e maritata.

#78
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Copiii au nevoie in crestere si dezvoltarea creierului si de dulciuri. Pe vremuri le luau din prajituri facute in casa, miere, zahar in ceai etc.
Am mancat zahar sau miere cu lingura in generala sau liceu, stand si citind (nu gaseai ciocolata). Dar stiam ca nu e ok si o faceam rar. Nu am fost gras si nu am avut diabet. Pur si simplu, organismul cerea glucide pentru activitatea cerebrala.
Acum nu se mai fac prajituri in casa, dar poti gasi dulciuri de calitate rezonabila si in comert.
Trebuie sa ii dai orice tip de mancare si sa ii explici ce e bine si ce nu. Daca tu nu ii dai sa vada cum este, va lua singur si nu stii cand si cat de mult.
Important este sa echilibrezi ceea ce mananca si sa fii convins ca atunci cand nu stii, copilul va manca dulciuri, deci ii dai ceva mai putin. Cu multa grija din partea parintilor, copilul va invata ce-i cere organismul si va stii sa manance si fructe si legume si dulciuri.
Este foarte usor sa vezi ce pofta de mancare are cand mananca cu tine si sa-i supraveghezi greutatea.
Apropos, desenele animate cu Popeye m-au facut sa apreciez spanacul la orice ora. Ca sa ma fac puternic Posted Image

View PostMarianG, on 25 mai 2017 - 11:44, said:

Ba ba, dar mai mult pe ascuns.
+ 1 Posted Image

View Postarab, on 25 mai 2017 - 11:45, said:

Ai vazut cum mananca tenismenii banana? Cu guri mici si rare si aia fac efort, nu gluma!
Tenismenii pe care ii vezi sunt in timpul jocului, cand introduc in organism doar o cantitate mica de mancare pentru a mentine metabolismul.
Daca ar manca mai mult, pierd o parte din energie pentru digestie si se molesesc, ceea ce le strica jocul.
Nu mananca cu muscaturi mici pentru ca este mai sanatos in general.

View PostTruculMagic, on 25 mai 2017 - 12:19, said:

In viata tot ce e bun sau frumos e: nesanatos, ilegal sau e maritata.
Asta nu a fost un impediment niciodata in istoria omenirii.

Edited by User107, 25 May 2017 - 12:21.


#79
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Apoi decat cirese la 30lei kg (ca atata am dat azi pe ele), mai bine 3 meniuri de la KFC cu suc inclus Posted Image Posted Image Posted Image

View Postedy_wheazel, on 25 mai 2017 - 11:26, said:

Intrebari stupide. Pentru ca la ala micu' ii place ciocolata si nu-i place sparanghelu'/conopida. O bucatica de ciocolata nu a omorat pe nimeni, si-mi plac la culme parintii care-si hranesc sanatos copiii (cartofi Turcia si rosii Spania din Supermarket, LOL) iar cand il vad cu o ciocolata in mana ţipă de zici ca-i otrava de sobolani.


Pana si in desenele animate imi amintesc cum faceau scandal cand primeau de la parinti brocoli. Posted Image

#80
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View PostAstute, on 25 mai 2017 - 10:50, said:

De prosti si din aroganta.
Stiu multe femei pe care daca le intreb daca gatesc, se ofenseaza de zici ca le injuri de mama.

Tin minte o faza de acum multi ani in urma,cand am venit in Bucuresti si am vazut familii intregi cu.copii mici ce luau cona la fast food la mall. Penibil

Eu nu ammancat niciodata la Mc donalds.
Iar la kfc am fost doar de cateva ori
problema mare cu fast food-ul e ca este mancat foarte repede si nu este bine mestecat. ca de aia ii zice fast food.
altfel , cateva norme de igiena, un hamburger de dimensiuni mai mici cat sa nu bagi grasime cat cuprinde, renuntarea la tot felul de substante periculoase si gata....fast food-ul e perfect sanatos.

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 12:01, said:

Ducliurile produc dependenta.
fiecare e dependent mai mult sau mai putin de ceva

#81
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostAdm, on 25 mai 2017 - 11:00, said:

Pentru ca e tentatia fructului oprit. Nu e teorie, ci o vad in practica zi de zi.
Banuiesc ca n-ai copii si pui intrebari citind carti? Realitatea este mult mai complicata.
Chestiile alea sunt bune la gust!

Prefer sa las copiii sa guste din orice, nu le interzic mai nimic, dar le explic de ce nu e bine sa mananci fast food in fiecare zi sau de ce coca-cola nu e buna.

Le permit un happy meal / saptamana, iar cola au la discretie in casa, la fel si ciocolata.

Au inteles, nu ma bat la cap cu madconalds, sucuri nu beau, iar ciocolata rar.

Nu uita ca nu vei fi intotdeauna langa ei, iar cand scapa, vor fi ca vaca in papusoi.

Am destule "familii Eco" in preajma, iar cand ajung pe la mine copiii praduiesc sertarele sau ii roaga pe ai mei sa aduca din casa dulciuri.

Problema mea e legata de pizza, paste, legume si fructe.
Ar manca pizza si paste goale/pesto toata ziua, dar nici morti nu vor legume salate sau fructe.
Le dau zilnic un mar sau o banana pt snack si de foame le mananca Posted Image
dupa cate vad eu , nu e bine ce faci.
un copil daca nu vede ciocolata prin casa nu cere.
toate au o masura , dai ciocolata in urma unui eveniment placut, sau daca face o prostie , iau o bucata buna de ciocolata sau o ingetata de 6 lei , si o mananc pofticios in fata lor.
pedeapsa.
sunt in zona rurala la munte , iar acuma produsele lactate si carnea inclusiv ouale , le am din gospodarie.
la vecinul peste drum , le da orice le cere si sunt un pic plinuti , ai mei sunt perfecti , cu toate ca mananca slanina si mici de casa.
ca dulce , dulceata , inghetata de casa  (ca nu crapa nimeni de 150 de lei aparatu plus ingredinete ) ciocolata de casa , biscuiti de casa, etc.
nu investesti in sanatatea copiilor, mai tarziu bagi medicamente in ei si plus sanatatea stricata.
faptul ca esti moderator si ai like-uri kklau , asta nu-ti da dreptate.
nu de alta , dar vad ca orice comentariu de la un moderator , are like-uristi care baga 5-10 .

#82
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthigh_energy, on 25 mai 2017 - 12:55, said:

problema mare cu fast food-ul e ca este mancat foarte repede si nu este bine mestecat. ca de aia ii zice fast food.

Ii zice fast-food pentru ca ii gata instant, nu pentru ca purcelu' o inghite fara sa respire.

#83
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,172
  • Înscris: 22.05.2003
Cand copiii tai vor cobora din vf de munte vor avea un soc, problema este daca ei vor fi pregatiti sa faca fata chestiilor imbietoare cu care suntem bombardati non-stop.

E usor sa fii habotnic in manastire.

#84
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,454
  • Înscris: 20.02.2008
O tot dati cu Mc Donalds/KFC si fast food cand insasi bucataria romaneasca este prin excelenta nesanatoasa. Era si o zicala cum ca orice reteta romaneasca incepe cu: "se calesc 2 cepe"...
Tu ai impresia ca daca refuzi un Hamburger dublu la Mc Donalds dar ajungi acasa si bagi 5 sarmale facute din carne de porc si fierte in varza, cu toping de smantana e mai sanatos?

#85
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postredbotos, on 25 mai 2017 - 13:00, said:

toate au o masura , dai ciocolata in urma unui eveniment placut, sau daca face o prostie , iau o bucata buna de ciocolata sau o ingetata de 6 lei , si o mananc pofticios in fata lor.
pedeapsa.

Pai, nasol ca faci asta.

#86
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Posthigh_energy, on 25 mai 2017 - 12:55, said:

problema mare cu fast food-ul e ca este mancat foarte repede si nu este bine mestecat. ca de aia ii zice fast food.
altfel , cateva norme de igiena, un hamburger de dimensiuni mai mici cat sa nu bagi grasime cat cuprinde, renuntarea la tot felul de substante periculoase si gata....fast food-ul e perfect sanatos.
Hambruger-ul e nesanatos deoarece cartofii sunt prajiti, ceea ce face ca ca mucoasa stomacului sa fie afectata daca se mananca des prajit. Mancarea prajita se dizolva greu si sta mult in stomc.

View Posthigh_energy, on 25 mai 2017 - 12:55, said:

fiecare e dependent mai mult sau mai putin de ceva
Nu inteleg ce ii determina pe adulti sa le ofere la copii ceva ce i-ar putea face dependenti si le-ar putea afecta sanatatea pe termen lung.

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E vorba de cum il inveti pe copil. Daca nu stie ce-i aia ciocolata nici nu-ti va cere asa ceva. Cel putin in primii ani sa nu fie invatati cu dulce, cu zahar.  Zaharul produce in creier acelasi efect pe care il produc drogurile.

View PostUser107, on 25 mai 2017 - 12:23, said:

Copiii au nevoie in crestere si dezvoltarea creierului si de dulciuri.
Dulcele poate fi gasit si in stare naturala (fructe - fructoza), care consumat cu moderatie nu produce aceleasi efecte pe care le produce zaharul din dulciuri.

Edited by MembruAnonim, 25 May 2017 - 13:10.


#88
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E de o mie de ori mai sanatos sa papi o portie de sarmale decat porcaria aia de hamburger . Facute traditional  bat orice junk food modern .Nu va uitati cum arata americanii aia ? Baloane zburatoare . Mancarea junk contine chestiutze ce provoaca dependenta , e stabilit .

Edited by GingisHan2015, 25 May 2017 - 13:12.


#89
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostAdm, on 25 mai 2017 - 13:02, said:

Cand copiii tai vor cobora din vf de munte vor avea un soc, problema este daca ei vor fi pregatiti sa faca fata chestiilor imbietoare cu care suntem bombardati non-stop.

E usor sa fii habotnic in manastire.
stiu ca o sa se scape la dulciuri , dar macar startul pt crestere il au .
daca mananca acum si mananca si mai tarziu cand nu poti sa-i opresti, o sa faca parte din aia 39% obezi .

deci raspunsul la intrebarea , de ce dau adultii mancare nesanatoasa la copii?
din necunostinta, din nepasare, din lipsa de resurse, sau ca sa scape de ei.
mai vad si acuma cate o pistruiata la 10 ani ca au sani ca aproape a lui nevasta mea.

#90
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostGingisHan2015, on 25 mai 2017 - 13:11, said:

Nu va uitati cum arata americanii aia ? Baloane zburatoare .

Americanu' average cu varsta intre 25-40 de ani, care face si miscare cat de cat nu arata asa. Dimpotriva, am observat ca sunt solizi (au o structura mai degraba ţapănă) si inalti. Acuma, daca nu fac miscare si au abonament la McShit normal ca bat lejer maja in viu si circumferinta unei mici planete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate