Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce adultii ofera copiilor mancare nesanatoasa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Intrebari stupide. Pentru ca la ala micu' ii place ciocolata si nu-i place sparanghelu'/conopida. O bucatica de ciocolata nu a omorat pe nimeni, si-mi plac la culme parintii care-si hranesc sanatos copiii (cartofi Turcia si rosii Spania din Supermarket, LOL) iar cand il vad cu o ciocolata in mana ţipă de zici ca-i otrava de sobolani.

#38
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 10:40, said:

De ce adultii le ofera copiilor dulciuri, sucuri carbogazoase, grasimi, mancare prajita ?
Pentru ca NU au cunostinte de nutritie si alimentatie.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postedy_wheazel, on 25 mai 2017 - 11:26, said:

Intrebari stupide. Pentru ca la ala micu' ii place ciocolata si nu-i place sparanghelu'/conopida. O bucatica de ciocolata nu a omorat pe nimeni, si-mi plac la culme parintii care-si hranesc sanatos copiii (cartofi Turcia si rosii Spania din Supermarket, LOL) iar cand il vad cu o ciocolata in mana ţipă de zici ca-i otrava de sobolani.
pai si una si alta contin otrava de sobolani....

#40
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostJurasikMan, on 25 mai 2017 - 11:13, said:

Este o problema de cultura a societatii. Nu poti sa hranesti copilul sanatos daca toti ceilalti copii mananca prost . Fiind copil nu va intelege ca ii vrei binele . Va percepe doar faptul ca il restrictionezi de la ceva la care toti ceilalti  au acces. Si el va profita de faptul ca nu esti langa el tot timpul si va manca ce mananca tot ceilalti . Deasemenea este destul de scump sa mananci sanatos .
La celalalt pol al problemei ...faptul ca se mananca  prost nu este char asa de rau. Daca tot ar manca corect si ar trai 100 de ani am avea o problema ca societate . Nu putem sa acoperim nevoile " sanatoase " in cazul unei explozii demografice . Cu alte cuvinte " bine ca mai mor si prematur unii ca altfel sfarsitul s-ar apropia prea repede ".
Personal privesc problema cu multa detasare de ceva vreme. Oamenii care mananca prost , care sunt sedentari , care pierd timpul jucand jocuri tampite pe calculator sau care stau pe Facebook 90 % din timpul liber ....imi dau mie mai multe sanse sa reusesc . Copiii care mananca prost si au probleme ulterior din aceasta cauza, ofera mai multe sanse celor care fac efortul sa manance corect  si sa aiba o viata activa si echilibrata .  Selectia naturala are acum un nou sens .
Ai dreptate, dar pensia tot ei ti-o vor plati. Si daca nu sunt suficienti?

#41
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu poti sa-i dai unui copil hrana curata si sanatoasa, cu exceptia situatiei in care locuiesti in varf de munte, intr-o zona nepoluata, iti cultivi singur legume si fructe, cresti animale si pasari, cu alte cuvinte mananci ceea ce produci si mai cumperi eventual un ulei, o faina, un orez.
sunt familii in care adultii mananca fast-food si beau carbogazoasa, cot la cot cu copiii, si nici prin cap nu le trece sa le limiteze consumul sau sa-l interzica total.
sunt familii in care hrana nesanatoasa este acceptata ocazional, nu devine un obicei sau alimentatia de zi cu zi a copilului.
sunt familii total vegane, eco, bio sau cum s-or mai numi, iar copiii normal ca sunt tentati de fructul oprit, cand au ocazia dau iama in dulciuri sau fast-food.
eu cred ca este mai important sa nu interzici total aceste produse, copilul sa aiba acces la ele ocazional si de fiecare data sa-i fie explicat de ce acest gen de hrana sau bautura nu este sanatoasa si nu este ok s-o consumi zilnic.
moderatia, cumpatarea - astea sunt ingredientele-cheie, altfel copilul, pe masura ce creste, va manca prostii de la chioscul din curtea liceului sau isi va cumpara mcd/kfc/shaorma cand iese de la ore, ca nu mai este cool sa vii la scoala cu pachetelul de mancare, rad colegii de tine daca te vad cu sandvis.
din fericire, copila mea nu consuma deloc bauturi carbogazoase, nu avem in casa, nu ne plac deloc. a gustat dar nu-i plac nici ei. bea apa plata si ocazional vreun nectar de portocale (daca suntem la un restaurant sau o terasa).
mcdonalds mananca extrem de rar, poate o data la 3 luni, de la kfc - la fel, prajituri nu vrea, ii plac doar ciocolata si inghetata. dar si astea i le dau cu masura, n-o las sa bage in ea ca sparta, ca tot ea are de suferit daca are probleme cu dintii sau cu kilogramele in plus.

#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postarg, on 25 mai 2017 - 11:28, said:

pai si una si alta contin otrava de sobolani....

Se stie, mor copiii de la ciocolata ca de la vaccinurile alea naspa.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postedy_wheazel, on 25 mai 2017 - 11:29, said:


Se stie, mor copiii de la ciocolata ca de la vaccinurile alea naspa.
vaccine care desi sunt gratis nu se gasesc decat in farmacie la niste preturi.....

#44
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,692
  • Înscris: 13.10.2003

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 11:03, said:

Cunsoc pe cineva care nu le-a dat sucuri carbogasoase la copii si acum sunt adolescenti si nu cer.
Eu cred ca in copilarie parintii/adultii le formeaza gusturile copiilor. E de neinteles cum un adult care spune ca ii doreste binele la copil ii formeaza un gust pentru ceva nesanatos: prajit, gras, dulce. Pentru toate astea exista alternatice mai sanatoase. E vorba de formarea unui gust pana la urma.

Nici fetita mea(11 ani jumate) nu bea sucuri carbogazoase. A incercat o data cand era mica sa bea suc ,,cu bule'''si i-au venit in nas. De atunci le ocoleste desi acum cand e mai mare nu ar fi problema sa nu le stie bea. Posted Image
La Mc cred ca a fost doar de 20 de ori toata viata, mai mult cand au avut loc petreceri a altor copii acolo. Este reticienta la mancarurile nesanatoase desi recunosc, nu am insistat noi foarte mult pe combaterea alimentatiei nesanatoase. Este autodidacta, semanam aici... insa dulciurile si inghetata-i plac, cand cumpar incerc sa fie mai de buna calitate chiar daca sunt mai scumpe. Nu exagereaza cu dulciurile  ptr. ca nu vrea ,,sa se ingrase'' Posted Image insa copiii sunt copii, si eu mancam multe dulciuri cand eram copil, de care se gaseau atunci (napolitane vrac la cutie erau preferatele), de la 18 ani de cand fumez nu mai manac dulciuri aproape deloc. In schimb fructe cat cuprinde. Cina mea tarzie (pe la ora 22) este formata doar din fructe zilnic.

Edited by radumiki, 25 May 2017 - 11:33.


#45
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSwatKat, on 25 mai 2017 - 11:22, said:

Nu formezi niciun gust. Intrebarea pusa e deja subiectiva, pleci de la ideea ta ca e corect fara dulciuri&co.
Eu am zis doar ca nu e bine sa interzici fara motiv obiectiv, ca pot urma chestii mai nasoare dupa ce copilul creste.
Copiul trebuie sa incerce, in limite rezonabile, astfel incat mai tarziu in viata sa poata discerne cat (sa manance) cand si cum.
NU am zis ca trebuie sa-i dai neaparat bere sau dulciuri, insa orice copil vede, intreaba. Si a-i raspunde cu "nu e voie, ca asa zic eu, ca parinte" nu e un raspuns intelept.
Nu ii spui ca nu ii dai pentru ca asa vrei tu. Ii spui ca nu e sanatos. Daca nu a luat niciodata nu va duce dorul, daca a luat odata pentru ca i-ai dat tu, va dori tot mai mult, dulciurile produc dependenta.

View PostSwatKat, on 25 mai 2017 - 11:22, said:

Problema e cand copilul nu stie ce-i aia bere/tarie/etc, si in adolescenta baga o cantitate de ajunge la coma. (exemplu dus la extrem) Nu zice nimeni sa indopi copilul la Mcd, sa-l duci cu forta...
Si mie mi s-a interzis alcoolul si am incercat de cateva ori bere si vin, au un gust amar si miros urat si nu stiu ce vad oamenii asa bun la ele.
Dar nici nu inteled pe adultii care ii dau adolescentului o bere. Daca vrea sa incerece e probelema lui, dar tu sa ii dai ?


View Postcorinadaniela, on 25 mai 2017 - 11:28, said:

nu poti sa-i dai unui copil hrana curata si sanatoasa, cu exceptia situatiei in care locuiesti in varf de munte, intr-o zona nepoluata, iti cultivi singur legume si fructe, cresti animale si pasari, cu alte cuvinte mananci ceea ce produci si mai cumperi eventual un ulei, o faina, un orez.
Nu ma refer la extreme. Ma refer la dulciuri, prajituri, sucuri carbogazoase, prajituri, torturi.
Eu nu cred ca este la fel de nesanatos un tort ca si un ananas. Chiar daca acel ananas a fost dat cupesticide.

Edited by PlatonX, 25 May 2017 - 11:36.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradumiki, on 25 mai 2017 - 11:32, said:

Nici fetita mea(11 ani jumate) nu bea sucuri carbogazoase. A incercat o data cand era mica sa bea suc ,,cu bule'''si i-au venit in nas. De atunci le ocoleste desi acum cand e mai mare nu ar fi problema sa nu le stie bea. Posted Image
pai i-ai dat ceva extrem de acidulat si normal ca nu-i place, dar daca ii dadeai ceva slab acidulat prindea gustul si ajungea pe urma si la cele cu mult acid....

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 11:34, said:

Nu ii spui ca nu ii dai pentru ca asa vrei tu. Ii spui ca nu e sanatos. Daca nu a luat niciodata nu va duce dorul, daca a luat odata pentru ca i-ai dat tu, va dori tot mai mult, dulciurile produc dependenta.

Si cam ce ar trebuie facut, inchis copilu' singur pe un varf de munte?

Quote

Si mie mi s-a interzis alcoolul si am incercat de cateva ori bere si vin, au un gust amar si miros urat si nu stiu ce vad oamenii asa bun la ele.

Hm, asta explica multe.

#48
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postradumiki, on 25 mai 2017 - 11:32, said:

. Cina mea tarzie (pe la ora 22) este formata doar din fructe zilnic.

Stii...ca nu prea sunt indicate fructele seara?Posted Image Mai ales cele foarte dulci, duc la o glicemie marita si se depune si zaharul.

Edited by arab, 25 May 2017 - 11:38.


#49
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Inlocuieste fructele cu 2 beri sau o sticla de vin,Posted Image

#50
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Platon, tu in mod sigur nu ai copil. O sa iti schimbi un pic parerea cand o sa ai.
Problema cu alimentatia (ca si in alte cazuri) este cantitatea si exagerarea.

#51
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postiliemirea, on 25 mai 2017 - 11:37, said:

Inlocuieste fructele cu 2 beri sau o sticla de vin,Posted Image
Un pahar sau doua de bere, nu zilnic, e destul seara, chiar ajuta! Nu la copii insa, ca se vorbea de ei pe aici!

Edited by arab, 25 May 2017 - 11:41.


#52
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postarg, on 25 mai 2017 - 11:36, said:

pai i-ai dat ceva extrem de acidulat si normal ca nu-i place, dar daca ii dadeai ceva slab acidulat prindea gustul si ajungea pe urma si la cele cu mult acid....
Ai incercat tu vreodata suc cu acid ?  Eu nu stiu ce chimie se mai face acum prin scoala da te sfatuiesc amical sa le eviti . Incearca din acelea cu dioxid de carbon mai bine , si renunta la acid . Posted Image

#53
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,692
  • Înscris: 13.10.2003

View Postarab, on 25 mai 2017 - 11:37, said:

Stii...ca nu prea sunt indicate fructele seara?Posted Image Mai ales cele foarte dulci, duc la o glicemie marita si se depune si zaharul.

1-2 banane, 2 mere sau pere, piersica, ceva de genu.
Nu stiam ca nu sunt indicate si sincer nu-mi pasa, mie nu-mi fac rau altfel nu le mancam.
De fapt asta este cel mai recomandat regim ptr. toata lumea: poti sa mananci orice atata timp cat nu-ti face rau. Daca vezi ca ceva nu-ti cade bine, evita sa mai mananci chestia respectiva.

#54
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postedy_wheazel, on 25 mai 2017 - 11:37, said:

Si cam ce ar trebuie facut, inchis copilu' singur pe un varf de munte?
Evident ca nu. Eu am vrut sa inteleg de ce adultii, nu doar parintii prefera sa ofere o ciocolata in loc de un fruct. Sau prajit in loc de fiert, sau carbogazos in loc de stors din fruct.
Deci pe mine m-a interesat motivatia adultilor. Trebuie sa existe o motivatie.

View Postioppo, on 25 mai 2017 - 11:38, said:

Platon, tu in mod sigur nu ai copil. O sa iti schimbi un pic parerea cand o sa ai.
Problema cu alimentatia (ca si in alte cazuri) este cantitatea si exagerarea.
De acord, dar de ce sa ii dai o ciocolata si nu o banana ? Si ma refer aici la adulti in general. Nu doar la parinti.
Daca el is cumpara de curiozitate, inteleg, ceea ce nuinteleg este cum un adult prefera sa ofere zahar in loc de fruct.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate