Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

De ce adultii ofera copiilor mancare nesanatoasa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
De ce adultii le ofera copiilor dulciuri, sucuri carbogazoase, grasimi, mancare prajita ?
Eu cred ca daca le ofera de mici copii astfel de mancare le formeaza gustul.
De ce nu fructe in loc de dulciuri, fiert in loc de prajit, suc de fructe in loc de carbogazoase ?
Nu ma refer aici doar la parinti, ma refer la adulti in general. Prefera sa ii ofere o ciocolata in loc de o banana.

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
De proști.

#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
De lene !

#4
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Sa se planga mai tarziu ca societatea le baga diabetul si cancerul pe gat, cand de fapt o fac cu mana lor.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Numai o viata ai, mananca ce e gustos Posted Image

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pentru ca ei nu au avut si au impresia, proasta, ca este buna....

#7
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
De prosti si din aroganta.
Stiu multe femei pe care daca le intreb daca gatesc, se ofenseaza de zici ca le injuri de mama.

Tin minte o faza de acum multi ani in urma,cand am venit in Bucuresti si am vazut familii intregi cu.copii mici ce luau cona la fast food la mall. Penibil

Eu nu ammancat niciodata la Mc donalds.
Iar la kfc am fost doar de cateva ori

#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Pentru ca mori cu banana aia in mana pana sa il convingi ca e mai buna decat ciocolata aia cu strumfi

Si cand incepe sa o dea in plans te stelute in ea de mancare sanatoasa 1-2 hai 3 minute rezisti da apoi orice parinte cedeaza

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Din incultura care ii stapaneste!

Mananca unul ieri un ditamai cornul cu crema si mai bea si cola, o jumate, sa aiba carbohidrati si zaharuri destule. Copilul pe langa el,
cam la fel. Nevasta gravida, saliva la vitrina patiseriei si ea.Posted Image Avea burta si nici 35 de ani probabil inca-el!

Edited by arab, 25 May 2017 - 10:55.


#10
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View PostTruculMagic, on 25 mai 2017 - 10:46, said:

Numai o viata ai, mananca ce e gustos Posted Image

Numai un antitalent in bucatarie sau un lenes cumpara gata facut. Cand gatesti, faci practic exact ceea ce iti place, cunoscandu.ti gusturile. Dar e mai usor sa devii dependent de chimicale, decat de mmunca din bucatarie

#11
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Ce legatura are topicul cu politica?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am făcut greşeala să mă exprim, tot aici pe forum, despre cât de încântat am fost de o tocană cu legume gătită de soţie, la iniţiativa ei, într-un concediu în Grecia, la plita electrică din chicineta camerei.
Am luat cartofi, roşii, ardei, ceapă, de la market-ul de peste drum de hotel şi a făcut soţia o tocană delicioasă, chiar dacă am pierdut două ore din timpul de plajă.
Ei bine, o user-iţă iritată mi-a răspuns, fără s-o întreb cât e ceasul: dacă mă obligai să gătesc în concediu, divorţam de tine.
Şi ne mai mirăm de ce scade natalitatea...

#13
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Voi cand erati copii nu mancati dulciuri?
Important este dupa mine sa fim echilibrati, sa nu se exagereze. O bucatica de ciocolata sau o bomboana nu sunt un capat de tara. Sigur, fructele si sucurile naturale sa aiba o pondere mult mai mare in alimentatie, sunt de acord si eu asa fac insa nu le pot interzice sa nu manance o ciocolata sau o napolitana.

Edited by radumiki, 02 June 2017 - 00:03.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca e tentatia fructului oprit. Nu e teorie, ci o vad in practica zi de zi.
Banuiesc ca n-ai copii si pui intrebari citind carti? Realitatea este mult mai complicata.
Chestiile alea sunt bune la gust!

Prefer sa las copiii sa guste din orice, nu le interzic mai nimic, dar le explic de ce nu e bine sa mananci fast food in fiecare zi sau de ce coca-cola nu e buna.

Le permit un happy meal / saptamana, iar cola au la discretie in casa, la fel si ciocolata.

Au inteles, nu ma bat la cap cu madconalds, sucuri nu beau, iar ciocolata rar.

Nu uita ca nu vei fi intotdeauna langa ei, iar cand scapa, vor fi ca vaca in papusoi.

Am destule "familii Eco" in preajma, iar cand ajung pe la mine copiii praduiesc sertarele sau ii roaga pe ai mei sa aduca din casa dulciuri.

Problema mea e legata de pizza, paste, legume si fructe.
Ar manca pizza si paste goale/pesto toata ziua, dar nici morti nu vor legume salate sau fructe.
Le dau zilnic un mar sau o banana pt snack si de foame le mananca Posted Image

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ca e ieftina si se gaseste usor

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postradumiki, on 25 mai 2017 - 10:57, said:

Voi cand erati copii nu mancati dulciuri?
Important este dupa mine este sa fim echilibrati, sa nu se exagereze. O bucatica de ciocolata sau o bomboana nu sunt un capat de tara. Sigur, fructele si sucurile naturale sa aiba o pondere mult mai mare in alimentatie, sunt de acord si eu asa fac insa nu le pot interzice sa nu manance o ciocolata sau o napolitana.
Cunsoc pe cineva care nu le-a dat sucuri carbogasoase la copii si acum sunt adolescenti si nu cer.
Eu cred ca in copilarie parintii/adultii le formeaza gusturile copiilor. E de neinteles cum un adult care spune ca ii doreste binele la copil ii formeaza un gust pentru ceva nesanatos: prajit, gras, dulce. Pentru toate astea exista alternatice mai sanatoase. E vorba de formarea unui gust pana la urma.

View PostAdm, on 25 mai 2017 - 11:00, said:

Pentru ca e tentatia fructului oprit. Nu e teorie, ci o vad in practica zi de zi.
Banuiesc ca n-ai copii si pui intrebari citind carti? Realitatea este mult mai complicata.
Eu ma refer la adulti, nu doar la parinti. Adultii in general le dau dulciuri si le formeaza gustul.

Edited by PlatonX, 25 May 2017 - 11:08.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bănuiesc că ştiţi cu toţii ceaiurile Nestea.
Ei bine, vă spun eu că o Cola este mai sănătoasă (cea standard, nu Zero). Adică este răul cel mai mic. Deoarece, pe lângă zahăr, Nestea conţine şi îndulcitori sintetici (aspartam) care reprezintă moartea în chinuri a ficatului.

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si copii din trecut mancau dulciuri, dar mai rar: ceva bomboane cu menta, amandine, Pufarin adevarat, caramele super misto, zahar candel, cocosei de la bronzati, ciocolata import China alba-buna!

Nu exista fast food, pufuletii erau cu branza adevarata si chipsi erau SF-uri. In rest fructe, cioco de casa, prajituri de casa, gem-rar ca zaharul era pe cartela!

Bauturi carbogazoase din import, am vazut in shop-uri. Exista Bem-Bem, Cico si siropuri de fructe...ah si Deit! Astea erau raritati si ele!

Unii mancau de dulce, o felie de paine uda cu zahar presarat peste!

Erau legume si fructe romanesti, gustoase si ieftine. Piersici din Mangalia, dulci si aromate, de iti lipeau degetele.

Edited by arab, 25 May 2017 - 11:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate