Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Investitii in cryptomonede

  • This topic is locked This topic is locked
9508 replies to this topic

#2179
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu mă gandesc ce ar zice ăia care au vandut cate o casă pe 2-3 bitcoini anul trecut prin decembrie
Cred că se gandesc că mai bine o inchiriau si luau bani fiat mai departe din care puteau trăi.
Pe când cu bitcoinul puternic devalorizat trebuie să faca trading la greu ca să recupereze ceva de-si umflă ochii de la ecranul pc-ului.

E intradevar piata imatură, insă crypto e ca si in stadiul banilor de aur, care au fost treptat schimbati in ceva ieftin si stabil iar aurul a fost trecut in alta categorie. Sau e in stadiul trocului de produse, dai o vacă la schimb pe altceva si vaca aia azi are o valoare, maine alta, poimaine alta si tot asa, nu reglementează nimeni valoarea vacii că nu stie cum. E doar o valoare de piaţă cat de cautată e vaca. Daca vaca face o bolală de tip epidemie si se cere sacrificarea că se transmite la om valoarea scade la zero, toti caută să vândă sau aruncă vacile.

Plus că la ce variatii are, ar trebui să fi super bogat ca sa nu-ti pese la cumpărături că costă o masină acum 1 bitcoin maine costă 1,5 poimâine 0,8 si tot asa. Asa poti zice că e metodă de plată.

Toti de pe aici avem crypto, dar deocamdată unii asteptăm si marele crash si marea bulă ptr simplul motiv de a face schimb cu fiatul.

Edited by cipri2bau, 17 October 2018 - 20:56.


#2180
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Nu cred sa existe asa ceva pe planeta
Adica nu poate fi un asemenea individ care sa dea o casa pe bitii din calculatoarele asiaticilor
Nu cred

Edited by mediasick, 17 October 2018 - 20:49.


#2181
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010

View PostReal_NEO, on 17 octombrie 2018 - 20:39, said:

Hai sa va povestesc ce mi-a adus mie negativismul si pesimismul.
...
Ei, asta mi-a adus mie negativismul !

Dar sa vedem ce a adus cryptomoneda, acestei lumi:
O gramada de insi, care in loc sa produca ceva util cu mainile si capetele lor, au frecat toata ziua de colo-colo monezi virtuale(total inutile deocamdata), in speranta ca vor "fura" ceva FIAT de la altii ca ei.

Deci, porcaria asta de isterie a criptomonedelor, a tinut pe loc o masa mare de oameni, care ar fi putut sa faca ceva util in tot timpul asta. Pe unii i-a imbogatit, prin saracirea altora. Bani din nimic, clar nu exista. Pur si simplu, ai facut bani, prostindu-l pe altul sa-ti cumpere moneda virtuala, la un pret mai mare.

Edited by Nordstorm, 17 October 2018 - 20:58.


#2182
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
sa fii convins ca si tu vei lua cuvinte de ocara de la apostolii bitilor ce-si fac veacul pe aici

eu am luat si inca iau, nu am vorbit urat de nimeni, insa apostolilor nu le place sa auda pareri contrare lor

daca iti spui deschis parerea aici, si nu e cum vor unii, esti scuipat in fata

#2183
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Adevarul este mai important. Nu are rost sa ne ascundem dupa deget.

#2184
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View Postmediasick, on 17 octombrie 2018 - 20:48, said:

Nu cred sa existe asa ceva pe planeta
Adica nu poate fi un asemenea individ care sa dea o casa pe bitii din calculatoarele asiaticilor
Nu cred
In decembrie gaseai case si locuinte si "acceptau" plata si in bitcoin. Deci daca aveai un bitcoin luat la 3k in august puteai lua in decembrie o garsoniera dinaia de 17-20k.

Totul e de noroc, cum a avut rola ocb care a prin sun moment extraordinar.

In mod normal cine a intuit a vandut tot crypto in decembrie, ce rost avea sa-l mai tină.

#2185
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
stii care -i chestia?

pe mine nu ma deranjeaza prozelitismul lor, pentru ca niciodata nu as baga 1000 de euro in biti din astia (am avut acum cativa ani niste fractiuni de btc, din care am incarcat credit pe cartela orange, pentru netul juniorului, asta a fost toata experienta cripto pentru mine. nu aveam ce altceva sa iau de ei)

in schimb, ei sunt deranjati daca iti spui parerea (eu, tu, mai sunt si altii) contrara opiniei lor

iti vorbesc urat si te fac in toate felurile

asta e tot, dati drumul la ocari, poate mai cresc bitii intre timp si va mai calmati

Edited by mediasick, 17 October 2018 - 21:07.


#2186
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Da, poate mai creste, mai vindem si apoi scade ca vindem noi.

Quote

altii vor face milioane.
milioanele se fac pe seama pierzătorilor

Nu poti obliga oamenii să meargă la păcănele, caritas sau alba neagră doar pe idee că dacă esti bun câştigi. E efectiv o bătaie ptr bani si câstigă de regulă cei vechi in domeniu sau cei care investesc bani nemunciti sau cei care detin si pot fluctua piata.
Mai bine ii obligi să meargă la muncă şi le oferi garantat ceva in schimb dacă depun acel efort de a produce ceva

Si mai e ceva, crypto fără marketing chiar nu merge. Ponzi fără marketing tot aşa.

Toate aceste lucruri noii veniti nu le stiu.


De ceva timp sunt doa miscari pe laterale, ceva tot o sa vină pana in dec.

Edited by cipri2bau, 17 October 2018 - 21:23.


#2187
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Precum scrie si in imaginea din atasament, cam la fel sunteti si unii de pe aici. Doriti sa vedeti cum nimic nu se poate, nimic nu este bun, s.a.m.d. Vedeti numai munti de probleme insurmontabile deoarece asta doriti sa vedeti. Insa toate aceste asa zise probleme de care va legati acum, in viitor vor disparea precum un fum. Deoarece vor aparea reglementari, reguli, legi, s.a.m.d. si toate problemele si obstacolele vor fi adresate si rezolvate. Iar voi, negativistii, veti ramane numai cu negativismul, si eventual si cu buza umflata. Iar intre timp, altii vor face milioane.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 17 October 2018 - 21:16.


#2188
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
apreciez ca vorbesti civilizat

nu esti de acord cu noi, ok

#2189
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Eu zic sa ascultati de la un Stan Patitul. Da' Patiul rau, nu asa.

#2190
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Mai dar ce prosti sunt japonezii, coreenii, americanii etc... o sa ramana cu mult in urma romanilor daca nu renunta imediat la cryptomonede
Ei inca nu au aflat ca este un Caritas ?
Intreb pentru ca la ei este moneda de plata chiar si acum, in plina jungla... ma intreb ce vor face dupa reglementare, daca acum accepta bitcoini si la magazinul de la colt.

Attached Files


Edited by rz, 17 October 2018 - 21:29.


#2191
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
@rz chiar sunt curios cat profit total ai reusit sa faci pana acum de cand ai inceput sa faci trading cu cryptomonede?

#2192
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
De doua ori am avut ocazia sa scot dar am lasat sa mearga in continuare... au fost sume mici (400-500 euro) pe doua varfuri din vara.
Nu am scos inca nimic din ce am bagat... astept si eu un peste mai mare!
Pe unul dintre conturi vreau insa sa scot de cate ori am ocazia... la 20-30% profit scot tot si reintroduc cand este din nou pe minim - pot sa-i spun trading lunar.
Pe exchange mai fac uneori trading saptamanal dar cu sume mici si de regula in weekend... la trading zilnic am luat-o in freza de la boti dar pierderea este de sub 100 euro. La saptamanal este mai ok deoarece vad evolutia unei monede in cursul saptamanii si pot lua decizia sambata/duminica, cand este activitate mare pe exchange.

Edited by rz, 17 October 2018 - 22:25.


#2193
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,065
  • Înscris: 10.04.2006
Intrebare pentru astia cu bitcoin: ce a facut domnule bitcoinul asta de cand s-a lansat pana azi?
E lansat de 10 ani.
ZECE ANI
A avut tot timpul sa devina moneda de zi cu zi, dar de fapt e doar folosit ca specula si nimic altceva.
Atunci de ce merita 6k USD un bitcoin?

#2194
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Bitcoin-ul a reprezentat o demonstratie a tehnologiei viitorului ce la un moment dat va inlocui fiat-ul. Doar de ce iti imaginezi ca a produs atat de multa valva si a putut ajunge la asemenea valori astronomice ? Fix din acest motiv. Sigur, tehnologia este noua, mai trebuie ajustata, nu este inca pregatita pentru "prime time", insa se va ajunge acolo. Peste 25 de ani sa nu-ti imaginezi ca vei mai sta cu bancnotele in buzunar. Era de la sine inteles ca si banii la un moment dat vor avea parte de o revolutie electronica. Iar noi acum asistam la ea. Ca atare luati-va gandul de la idei de genul ca se prabuste piata crypto. Si nu confundati convulsiile si fluctuatiile cu prabusirea. Este normal ca o tehnologie noua, in format beta, sa treaca prin "chinurile facerii".

Edited by Real_NEO, 17 October 2018 - 22:30.


#2195
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Pai acum tu stai cu banii in buzunar? Nu ai auzit de card bancar?

Edited by Nordstorm, 17 October 2018 - 22:33.


#2196
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostNordstorm, on 17 octombrie 2018 - 22:33, said:

Pai acum tu stai cu banii in buzunar? Nu ai auzit de card bancar?
Nu este acelasi lucru. Cardul bancar este menit pentru a sluji Fiat-ului, ce la randul sau este ceva centralizat. Iar crypto reprezinta cu totul alt gen de tehnologie. In primul rand una mult mai sigura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate