Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Noul Megane Estate ZEN 1.5dci

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#253
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, verificarea de iarna oricum o sa o fac, dar i-as schimba si uleiul; sincer, 30.000 mi se pare mult, tinand cont ca am deja peste 15.000 in 4 luni jumate :)

@farausername da-l dracului de ciclon, a suflat vantul 10 minute si au murit oameni, plus o gramada de chestii distruse; tara de cacat, cu oameni de cacat!

#254
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ce fel de ulei ai in motor si ce ulei recomanda Renault?
Si inca o chestie. Pe spate nu ai senzori de parcare? Asa mi s-a parut din poze. Nu e cam nasol cu parcarile?

Off topic: am asa un talent sa merg cu masina la serviciu, exact atunci cand nu e recomandat. Iarna trecuta, cand ningea de rupea, am fost cu masina si am ramas suspendat in zapada, chiar in Bucuresti. Eu stau in camp. A fost mult mai simplu sa ies din complex, pana pe centura. Desi doua saptamani lasasem masina acasa si fusese vreme buna. :))) Saptamana trecuta, chiar in ziua "apocaliptica", normal ca am mers cu masina la munca. M-a rugat un coleg sa-l duc acasa, in Otopeni. Am prins o grindina, de am crezut ca imi face masina praf. Dar spre surprinderea mea, e intreaga. Bine, pana la prima spalare cand va iesi totul la vedere.

Edited by LauCalin, 25 September 2017 - 22:02.


#255
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Chris,  Prerea ar fi ca m-am distantat irevocabil de hatch si 99% sunt setat pe break. Vor urma ceva teste cu el si kadjarul insa astept zapada ;)
Ps: trebea sa bagi smartu' in portbagaj :) :)

Edited by farausername, 25 September 2017 - 22:10.


#256
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Lau, m-ai rupt, inca nu am ajuns la un nivel de prietenie asa de avansat cu Megane-ul meu :)) Pe luneta scrie ca Elf, in carte inca nu m-am uitat. Probabil e ceva Elf de-ala special pentru motoarele cu DPF recomandat. Desi, asta cu recomandarea e ciudata. La Passat recomandau Castrol sau Mobil 1 DPF, in functie de service. Seful de parc auto din corporatie era cu pata pusa pe M1, vroia doar Castrol.

#257
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Daaa, Lau, eu am lasat masina in fata hotelului, bocancii de munte in ea, trecut la ghete si dimineata...pufff 40cm de zapada. Am inotat, am luat bocancii, am facut partie pe straduta cu ei si pe jos ca autobuzele erau full. Am inotat vreo 2km, ca deh, la 7 dimineata de unde lopatari si m-am uscat intr-o benzinarie juma de ora pana la intalnirea ce o aveam. Dupa 6 ore cand am ajuns inapoi la hotel numai bine era o masina ce strangea zapada de pe strada :) :)

Edited by farausername, 25 September 2017 - 22:08.


#258
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu are senzori de parcare; ma gandeam sa-i pun, dar, sincer, m-am obisnuit tare bine cu el, am invatat reperele si imi iese la mm, deci, merg in continuare pe oldschool :)

#259
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cica ar fi cam de porc luneta, asa zic marii revieweri auto :) :)


#260
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
De porc adica mica? Da, probabil, nu poti avea si forma aerodinamica, si fund sexy, si luneta de dric :)) Dar la parcarea cu spatele eu folosesc exclusiv oglinzile laterale + bila intoarsa ca la scoala de soferi, deci nu ma incurca.

#261
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Scuze ca ma bag: ce-i bila intoarsa?

#262
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Când iti pui mâna dreaptă pe spătarul scaunului pasagerului și îți întorci bila numita și cap ca să vezi mai bine in spate :))

#263
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
:)))))
Bun asa! Am crezut ca am ratat ceva.
Legat de ulei - Elf folosesc la reprezentanta. Cel putin la benzina turbo. La cerere poti face revizia la 15.000, din ce am intrebat eu pentru Nissan, la 1.6 dci recomandau 15.000 intre revizii desi cartea zicea de 30.000.

#264
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
Normal ca recomandau la 15k sa mai manance si gurita lor ceva

#265
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Mi s-a aprins pe bord reminderul de revizie, 1500 km to go. Deci 17.500 :) Wtf?

#266
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Din cate stiu se poate modifica intervalul la care masina "se cere" la revizie in functie de conditiile de circulatie si/sau stilul de condus! ;)

#267
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Așa mă gândeam si eu, ca s-a socotit ECU si a ajuns la concluzia că 16.000 in 4 luni e cam mult :))

#268
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Voi chiar ati luat-o de buna pe aia cu 30 de mii?

#269
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Probabil ca daca o conduci exclusiv pe afara (extraurban) e posibil sa faci revizia la 30k.

#270
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Cred ca teoretic depinde de la motor la motor, stil de condus si locatie (oras sau afara).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate