Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Audi A4 B9 quattro Cuvéesilver

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1560 replies to this topic

#37
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Anul l-am specificat într-un post anterior, martie 2016

O listă mai completă de dotări (încerc să nu le enumăr pe cele uzuale abs, esp etc și să nu dau în penibil):

Echipare: Sport (deși nu are spălător de faruri  - opțiune cu care vine în România)

Garanție extinsă 5 ani sau 100.000 de km

Opțiuni:
- Scaune sport cu combinație de alcantara și piele
- reglaj electric complet al scaunelor (fără memorie)
- scaune față încălzite
- isofix (noi oricum prindem scaunul în centură)
- volan sport din piele cu comenzi (nu are încâlzire dar în rest cred că are toate comenzile)
- oglindă centrală heliomată
- Oglinzi laterale electrice, încălzite și pliabile/retractabile
- sistem de sunet standard cu 10 boxe (se aude ok dacă primește surse de calitate)
- Radio, CD/DVD, 2*SD, bluetooth, wifi,
- Internet Mobil și hotspot
- Audi Connect and services (cred că este o greșeală dar așa apare)
- Audi music interface (mufă usb și audio în cotieră)
- Audi virtual cockpit (display în locul ceasurilor clasice din bord)
- Audiophone Box cu încărcare Wireless (eu folosesc nokia 930 care are încărcare wireless și este foarte tare această opțiune)
- MMI Navigation plus cu touch (o să vă relatez într-un post ulterior cum e cu „taciul” Posted Image  )
- Senzor lumină (care de fapt se numește de obscuritate, nu?)
- Senzor ploaie
- Senzori parcare spate
- Cruise Control și Limitator de viteză
- Climă pe 3 zone (era suficientă și o singură zonă)
- keyless go
- geamuri electrice (spre deosebire de alte mașini pe care le-am testat îți crează o impresie de masivitate în felul în care se deschid și închid - e mai greu de explicat)
- xenon (luminează foarte foarte bine)
- Audi drive select (foarte tare)
- Quattro
- Culoare metalizată Cuvéesilver (sau în Română - Galben)
- S-tronic
- Audi Pre Crash Basic
- Audi Pre Sense Basic
- Audi pre sense city (foarte tare)
- Audi predictive
- șasiu dinamic
- direcție „de aia adaptabilă” sau cum se numește
- jante pe 17 Aero-Design cu cauciucuri all-season goodyear 4 seasons (nu sunt adeptul cauciucurilor all seasons dar astea sunt foarte bune)
- senzori presiune roți
- Pachete: business, storage și gloss
- să nu uit, scrumieră de aia „șmecheră” Audi - noi nu fumăm

O să urmeze retrofituri pentru: senzori parcare față și eventual laterali (inclusiv afișare - momentan doar piuie), autohold (colegul cristi stă cu piesele în geantă, căutăm codarea) și side assist (poate).
O să activez (nu necesită componente fizice suplimentare): lane assist, traffic sign recognition și „lăsarea” oglindei din dreapta la cuplarea „R” etc.

Edited by bobalex18, 09 May 2017 - 14:04.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când citesc idioti care spun ca 8% se da la flote ma ia cu ras...

Daca eu lucram la sixt/europcar la achizitii si nu luam 25% discount la flota asta ma lasam de meserie.

In plus sunt sigur ca mașinile au fost f cerute si la 25-26.000 km cat au ele sunt aproape noi. De ex troaca mea avea 7mm pe fata la cauciucuri si 8 pe spate. Nu mai zic ca daca te las cu lupa o sã vezi mai repede zgarietura care a fãcut-o fii-miu pe bord decat aia cu care a venit masina.

A mea a fost livrata pe 13 aprilie parca si s-a retras pe 1 oct, pe 10 i au facut un update de soft...

E belea masina pe lângã a3, care e un b7 ca al meu mai vechi... Nici eu nu sunt cu suv urile...



Optiunea care imi place mult si e must have in acest secol este google maps 3d si 3g/4g wifi sharing. Practic intru in masina cu copiii cu tablete si toti se dau pe net... Si cand caut ceva caut pe ent direct, google dupa cum stim toti, e mai tare ca nevasta care le stie pe toate.

#39
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2017 - 14:28, said:

Când citesc idioti care spun ca 8% se da la flote ma ia cu ras...
Daca eu lucram la sixt/europcar la achizitii si nu luam 25% discount la flota asta ma lasam de meserie.
In plus sunt sigur ca mașinile au fost f cerute si la 25-26.000 km cat au ele sunt aproape noi. De ex troaca mea avea 7mm pe fata la cauciucuri si 8 pe spate. Nu mai zic ca daca te las cu lupa o să vezi mai repede zgarietura care a făcut-o fii-miu pe bord decat aia cu care a venit masina.
A mea a fost livrata pe 13 aprilie parca si s-a retras pe 1 oct, pe 10 i au facut un update de soft...
E belea masina pe lângă a3, care e un b7 ca al meu mai vechi... Nici eu nu sunt cu suv urile...
Optiunea care imi place mult si e must have in acest secol este google maps 3d si 3g/4g wifi sharing. Practic intru in masina cu copiii cu tablete si toti se dau pe net... Si cand caut ceva caut pe ent direct, google dupa cum stim toti, e mai tare ca nevasta care le stie pe toate.
Păi tu ai avut 2 zgârieturi. Una sub bară (nici nu are cum să o vadă) și cealaltă pe pragul unde se închide ușa (nici aia nu se vede) Posted Image)) a doua cred că e de la flecul de metal (tocuri cui) al unei gagici Posted Image

Edited by bobalex18, 09 May 2017 - 14:48.


#40
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu am vrut sa ma pronunt inainte sa vad o lista de dotari dar acum pot confirma si eu ca ai facut o achizitie extrem de avantajoasa. Ai cumparat cu o devalorizare de cca 40%-45% din pretul de lista pentru o masina de 1 an, 26.000 km si 5 ani garantie.

Edited by Mr. Incredible, 09 May 2017 - 14:50.


#41
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007
E prima data cand incep sa vad xenon fara spalator de far..

#42
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postbossake, on 09 mai 2017 - 14:51, said:

E prima data cand incep sa vad xenon fara spalator de far..
Informația preluată de la un băiar cu mult mai multe cunoștințe tehnice (în special VAG) decât mine: „La noile masini cu xenon nu mai exista far cu spalator pentru ca nu ai nevoie deoarece becurile sunt de doar 2.500 lumeni intensitate luminoasa fata de vechile xenon cu 3.200 lumeni si in concluzie nu s-au mai montat spalatoare de far. Cel putin fabrica Audi nu a mai montat spalatoare de far la noile modele de Audi.”
Este un fel de „economie” și se montează doar ca opțiune.

Edited by bobalex18, 09 May 2017 - 15:01.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMr. Incredible, on 09 mai 2017 - 14:45, said:

Nu am vrut sa ma pronunt inainte sa vad o lista de dotari dar acum pot confirma si eu ca ai facut o achizitie extrem de avantajoasa. Ai cumparat cu o devalorizare de cca 40%-45% din pretul de lista pentru o masina de 1 an, 26.000 km si 5 ani garantie.

Si pt ca mai recupereazã si tva ul e cea mai buna afacere care putea sa o facã. Abia astept sa vad altul mai bun ca el care cu 25.000 si-a luat o masina mai tare...

Nu stiu daca a scris ca e si automata cu 7 viteze, ca are vreo 4 loucir de priza de 12v, o sa radeti dar noi le folosim, ca are hartile sunt si offline si se actualizeazã gratuit, ca are cititoare sd si Bluetooth cu legare la 2 telefoane si cartela separata 4g, ca are ecrna in loc de ceasuri, ca portbagajul e chiar incapator si am descoperit ca are si senzor de ploaie... Etc.

Ce ma enerveazã e ca nu are autohold, pana mea o optiune de 90 euro si am si butonul si degeaba...

#44
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
lasă că nici cu tine nu îmi e rușine, ai dobândă la leasing negativă. tu dai mai puțin în rate decât dacă o cumpărai cu banii jos. Posted Image))

dar să depășim sfera de consiliere achiziție și să ne purtăm ca într-un „Jurnal de Bord”

Edited by bobalex18, 09 May 2017 - 15:09.


#45
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Iar intr-un jurnal de bord se pun mai multe poze cu masina...

#46
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMr. Incredible, on 09 mai 2017 - 15:14, said:

Iar intr-un jurnal de bord se pun mai multe poze cu masina...
dacã se cere, mã conformez. nu am vrut sã plictisesc.
Poze fãcute în ziua în care am fãcut RAR

Attached File  P_20170413_085809.jpg   360.64K   316 downloadsAttached File  P_20170413_085818.jpg   227.25K   307 downloadsAttached File  P_20170413_085827.jpg   306.62K   323 downloadsAttached File  P_20170413_085840.jpg   462.16K   309 downloadsAttached File  P_20170413_085854.jpg   511.01K   300 downloads

#47
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
1. Nu am vrut sa jignesc in mesajul meu. Imi plac masinile grupului VAG, nu am de ce sa le denigrez.
2. Nu am crezut ca se dau discount-uri atat de mari la masinile de flota, dar se pare ca in Germania se pot intalni asemenea cazuri (in Ro este exclus).
3. Drumuri bune!

#48
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postedi10000, on 09 mai 2017 - 17:07, said:

1. Nu am vrut sa jignesc in mesajul meu. Imi plac masinile grupului VAG, nu am de ce sa le denigrez.
2. Nu am crezut ca se dau discount-uri atat de mari la masinile de flota, dar se pare ca in Germania se pot intalni asemenea cazuri (in Ro este exclus).
3. Drumuri bune!
Stai liniștit, nimeni nu s-a simțit jignit ci doar a fost ceva greșit în mesajul tău.

#49
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Asta este genul de masina de luat ! Ai o masina de 45 K euro, platind pe ea doar 25 K euro, masina fiind ca si noua. Si parca e mai bine decat Pejo, CH-R, etc.
Bravo, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea !

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


View Postedi10000, on 09 mai 2017 - 17:07, said:

1.
2. Nu am crezut ca se dau discount-uri atat de mari la masinile de flota, dar se pare ca in Germania se pot intalni asemenea cazuri (in Ro este exclus).

Chiar nu e vorba de jignire, dar nu mai crede si tu tot ce auzi. Iti repet, du-te tu cu o flota de 100 Audi a4 sau similiar, configurate asa "di grande", cu "di toate" pe ea, nu mai zic de 6-700 ca sixt, la orice dealer auto, si spune-mi cat crezi ca iti da discout... ca si eu cred ca te ai simti jignit la 8%.

Imi zicea un nene azi ca nu stie ce sa faca ca nu-sh ce dealer i-a dat 11%... la un brand cunoscut ca nu da discount. Si dupa 10 min am agreat ca oferta din germania cu aproape 30% la o masina de 6 luni si 10.000 km e ceea ce isi ia. Mai ales ca are cash. A ramas ca imi da o bere dupa ce vine cu ea...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ne luminezi si pe noi cum se face ca o masina noua "sa piarda" 30% din valoare in 6 luni si 10k km...

#52
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Aici să ne rezumăm la un topic de tipul „Jurnal de Bord”

Edited by Dany_Darke, 10 May 2017 - 08:38.
corect, nu incepem sa discutam vrute si nevrute despre alti useri


#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
Attached File  tapatalk_1494354448881.jpeg   61.96K   159 downloads
Asta am vrut sa vad! Imi statea pe limba sa intreb daca face chestia asta. Deci face! Si asta mi se pare cel mai misto lucru de la masina.  
Mai are si maneta in mijloc pentru schimbator, sau au renuntat la ea? (Cum au facut la MB S classe) mi se pare inutila o maneta daca tot e automata, mai degraba un "knob" o rotita cu mai multe pozitii, (cel mai misto mi se pare la  jaguar parca- se retrage in consola)- spatiu liber.

Intrebari :
1- cum merge cu geamurile deschise?  Cum trage curentul la , sa zicem 50-70kmh?    
2- Daca cineva e deranjat ca ai parcat pe tarlaua lu' ma'sa  si vrea sa te atentioneze rodicandu-ti stergatoarele: o sa iti indoaie bratul si o sa iti zgarie si capota sau nu?  Asta ca sa stii la ce te poti astepta, in caz ca.

Edited by tfmercedez, 09 May 2017 - 20:37.


#54
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbobalex18, on 09 mai 2017 - 15:07, said:

lasă că nici cu tine nu îmi e rușine, ai dobândă la leasing negativă. tu dai mai puțin în rate decât dacă o cumpărai cu banii jos. Posted Image))

dar să depășim sfera de consiliere achiziție și să ne purtăm ca într-un „Jurnal de Bord”
Scuze dar cand arunci o pastila d-asta, asteapta-te sa fie si curiosi :)

Cum asa?

Si ca sa fiu ca intr-un jurnal de bord, te mai felicit inca o data pt masina. Foarte buna afacere ai facut!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate