Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Audi A4 B9 quattro Cuvéesilver

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1560 replies to this topic

#253
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Exact. O sa simt ca motorul nu va mai functiona la fel (putere, sunet, consum). Eu le-am comandat. La primul semn le schimb. Intr-un fel cred ca eu vreau sa vad cum se comporta....
Spre rusinea mea, nu stiu la ce te referi cu TCO?!

Edited by bobalex18, 08 June 2017 - 22:53.


#254
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbobalex18, on 08 iunie 2017 - 22:14, said:

filtrul de motorina are senzor si te anunta daca sunt probleme. mereu incerc sa alimentez de la benzinarii cat mai noi, ma gandesc ca bazinele si sistemele de pompare sunt mai noi si este mai mic riscul de gunoaie. filtrul de motorina e putin mai greu de schimbat in sensul ca raman urme ca s-a umblat acolo si poate comenteaza la garantie.
am comandat filtrul de aer si filtrul de polen dar ma gandesc daca le schimb sau nu
aceste filtre la fel ca filtrele de apa aduna praf/reziduri. ele cand sunt pline se blocheaza, in niciun caz nu permit trecerea prafului (filtrul de apa cand se umple scade debitul). nu are importanta cum arata pe exterior ci important este cum arata pe interior.
Sotia stranuta la primul fir de praf. in masina nu a stranutat niciodata. la primul stranut schimb filtrele.
Oare producatorul de retard a facut un plan de service?


@tfmercedes la tine cat crezi ca o sa fie schimb ulei si filtru de ulei? ai facut revizia?
Inca nu am facut revizia, defapt nici nu am prea circulat cu skoda, azi am bagat opelul in "renovare". Eu am trait cu impresia ca tu ai facut revizia de 30000 completa la banii aia, si mie imi cerau peste 1100 de lei pentru aceiasi chestie.
Mie mi-au zis ca ulei si filtru costa 560 de lei la reprezentanta de la care am luat masina. Urmeaza prin iulie probabil.

#255
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Ce am uitat sa intreb: stiind ca ai si memorie proprie la multimedia de cativa GB, inseamna ca poti sterge  muzica stocata acolo. Dar poti sterge si de pe stick/ SD  card?  Asta mi se pare o functie folositoare pe care nu o am- sa pot sterge de pe card melodiile care nu-mi plac.

#256
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttfmercedez, on 08 iunie 2017 - 23:25, said:

Ce am uitat sa intreb: stiind ca ai si memorie proprie la multimedia de cativa GB, inseamna ca poti sterge  muzica stocata acolo. Dar poti sterge si de pe stick/ SD  card?  Asta mi se pare o functie folositoare pe care nu o am- sa pot sterge de pe card melodiile care nu-mi plac.
încă nu am probat. foarte prins cu serviciul-fetița-nevasta și niște deplasări.
pun muzică de pe telefon prin bluetooth sau prin cablul audio (trăiască aliexpress)

o să verific și voi reveni

#257
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Am si eu un cablu audio jack-jack care intra in aux  si iese din "casti" la telefon. Se aude ca pasta, inclusiv paraziti de la motor! Useless

#258
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
El se refera probabil la cablul AMI care e altceva.

#259
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttfmercedez, on 10 iunie 2017 - 11:16, said:

Am si eu un cablu audio jack-jack care intra in aux  si iese din "casti" la telefon. Se aude ca pasta, inclusiv paraziti de la motor! Useless

View Postbolo, on 10 iunie 2017 - 16:06, said:

El se refera probabil la cablul AMI care e altceva.
Nu nu nu. Folosesc un cablu jack to jack. Doar ca nu a fost 0,5 $ ci 2$. O avere.
Poate la skoda poate nu e "izolat bine" circuitul. Ii lipseste ceva. Nu e normal sa para paraziti.
Sau poate telefonul. Eu folosesc nokia 930 care cică e f bun pe audio si camera. Se încarcă wireless si reda youtube cu "boroboață" "un elefant se legăna" sau "am.zece degetele". cine are copii mici intelege de ce lasa "nothing else matters" pentru titlurile enuntate anterior. :))))

#260
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Nothing elese matters e pentru crizele de isterii.
Familia chit chit ai incercat?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2mMK4K_ehIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Linkul poate nu se vede in tapatalk

#261
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View Postbobalex18, on 09 mai 2017 - 14:01, said:


O să activez (nu necesită componente fizice suplimentare): lane assist, traffic sign recognition și „lăsarea” oglindei din dreapta la cuplarea „R” etc.

Salut, nu stiu daca ai descoperit intre timp, dar functia de lasare a oglinzii din dreapta in jos este deja prezenta pe masina si nu este nevoie de o codare suplimentara.
Pentru asta trebuie ca joystick-ul pentru setarea oglinzilor sa fie in pozitia oglinzii din dreapta.
Am avut si un B8 inainte la care functiona la fel. La B9 a fost primul lucru pe care l-am verificat. Posted Image

#262
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Da voi va mai uitati in oglinda cand aveti camera? Mie mi se pare bestiala pe spate ca ti traseaza o linie pe unde va trece coltul masinii si poti trece la 5-10 cm de obstacole. In plus are un unghi de deschidere f larg, vezi stanga dreapta f bine.

#263
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcris26, on 13 iunie 2017 - 20:14, said:

Da voi va mai uitati in oglinda cand aveti camera? Mie mi se pare bestiala pe spate ca ti traseaza o linie pe unde va trece coltul masinii si poti trece la 5-10 cm de obstacole. In plus are un unghi de deschidere f larg, vezi stanga dreapta f bine.
E corect ce spui. Dar treaba oglinzii este de a nu te sui pe bordura/jentii zgaraiate sau frecat cauciuc. Lucruri care cu camera pe spate nu le vezi. Aaa daca ai un 360grade vb de camera unde ai vizibilitate buna atunci, da. :)

#264
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postcris26, on 13 iunie 2017 - 20:14, said:

Da voi va mai uitati in oglinda cand aveti camera? Mie mi se pare bestiala pe spate ca ti traseaza o linie pe unde va trece coltul masinii si poti trece la 5-10 cm de obstacole. In plus are un unghi de deschidere f larg, vezi stanga dreapta f bine.
Senzorii de parcare, camera video si oglinzile retrovizoare se completeaza, nu se exclud.

#265
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcenzunet, on 13 iunie 2017 - 17:01, said:


Salut, nu stiu daca ai descoperit intre timp, dar functia de lasare a oglinzii din dreapta in jos este deja prezenta pe masina si nu este nevoie de o codare suplimentara.
Pentru asta trebuie ca joystick-ul pentru setarea oglinzilor sa fie in pozitia oglinzii din dreapta.
Am avut si un B8 inainte la care functiona la fel. La B9 a fost primul lucru pe care l-am verificat. Posted Image

am verificat asta si nu functioneaza. mai mult, cand trec maneta pe R oglinda din dreapta se blocheaza. la revizie a fost si un update la calculatorul de confort - o sa verifica, poate s-a rezolvat. Merci pentru pont

View Postcris26, on 13 iunie 2017 - 20:14, said:

Da voi va mai uitati in oglinda cand aveti camera? Mie mi se pare bestiala pe spate ca ti traseaza o linie pe unde va trece coltul masinii si poti trece la 5-10 cm de obstacole. In plus are un unghi de deschidere f larg, vezi stanga dreapta f bine.

camera iti arata spatele, oglinda iti arata bordura si este extrem de utila (cel putin in bucuresti). masina mea nu are nici camera....e varianta mai de saraci :)))

View Postf1gio, on 13 iunie 2017 - 20:23, said:

E corect ce spui. Dar treaba oglinzii este de a nu te sui pe bordura/jentii zgaraiate sau frecat cauciuc. Lucruri care cu camera pe spate nu le vezi. Aaa daca ai un 360grade vb de camera unde ai vizibilitate buna atunci, da. Posted Image

mare dreptate ai

View PostMr. Incredible, on 13 iunie 2017 - 20:26, said:

Senzorii de parcare, camera video si oglinzile retrovizoare se completeaza, nu se exclud.

exact. mai ales intr-un oras foarte aglomerat. intr-un orasel de provincie cred ca sunt aproape inutile (exceptie: cluj-timisoara-iasi), dar in bucuresti iti sunt super utile.

#266
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View Postbobalex18, on 13 iunie 2017 - 23:35, said:

....  exact. mai ales intr-un oras foarte aglomerat. intr-un orasel de provincie cred ca sunt aproape inutile (exceptie: cluj-timisoara-iasi), dar in bucuresti iti sunt super utile.
Nu cred ca sunt inutile la ce panarame gasim in trafic, chiar si la tara po devenii utile (in cazul celor care parcheaza in +5 minute o masina !.

View Posttfmercedez, on 10 iunie 2017 - 11:16, said:

Am si eu un cablu audio jack-jack care intra in aux  si iese din "casti" la telefon. Se aude ca pasta, inclusiv paraziti de la motor! Useless
Eu la Jetta nu am problema asta tocmai ce am testa, se aude clar fara paraziti!

#267
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
și eu zic cã are o problemã dacã se aud și alte sunete.

Eu folosesc urmãtorul cablu care îți lasã impresia cã este de o calitate foarte bunã

Attached File  HTB1I9oCPpXXXXbAaXXXq6xXFXXX0.jpg   226.35K   35 downloads Attached File  HTB1v9cxPpXXXXa_apXXq6xXFXXXF.jpg   151.36K   31 downloads

#268
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Eu folosesc un cablu banal si nu am paraziti !

#269
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Testat si eu azi faza cu oglinda dreapta si chiar se inclina, nu stiam ca am asa ceva pe masina ...merci de pont

#270
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcris26, on 14 iunie 2017 - 21:43, said:

Testat si eu azi faza cu oglinda dreapta si chiar se inclina, nu stiam ca am asa ceva pe masina ...merci de pont

ai a4 b9?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate