Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#325
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 11 iunie 2017 - 18:56, said:

Deci l-a dus sus pe un simbol? Posted Image Și de acolo au contemplat toate împărățiile lumii și strălucirea lor? Împărății adevărate?!
Muntele poate fi un munte ordinar din Israel, oarecare, oricare. Viziunea insa e una autentica, a imparatiilor reale ale acelei lumi.
Subiectul ofertei de data sata nu era pomul cunostintei, ci Imparatiile lumii, alea adevarate care astazi lupta impotriva Domnului si a Unsului Sau. Lupta= simbol al impotrivirii. Domnul, Unsul Sau, Diabolul = fiinte vii extraterestre.

View Postlogic1, on 11 iunie 2017 - 18:56, said:

Isus a fost ispitit ”ca și noi”. Dar tu îmi spui că ”altfel” decât noi.
"ca si noi", in sensul ca era om ca noi.Asta subliniaza versetul.
ispita Sa insa e una diferita, orchestrata de "Stapanitorul acestei lumi". Ori daca si acest stapanitor este o personificare a "inclinatiei rele"...inseamna ca Si Dumnezeu cu care Isus discuta in aceeasi parametri, este doar o personificare a "inclinatiei bune" :D

#326
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 11 iunie 2017 - 19:31, said:

"ca si noi", in sensul ca era om ca noi.Asta subliniaza versetul.
ispita Sa insa e una diferita, orchestrata de "Stapanitorul acestei lumi". Ori daca si acest stapanitor este o personificare a "inclinatiei rele"...inseamna ca Si Dumnezeu cu care Isus discuta in aceeasi parametri, este doar o personificare a "inclinatiei bune" Posted Image
Asta vroiam si eu sa aduc in discutie. Daca ispititorul e doar o inclinatie a firii pacatoase atunci si Tatal ceresc e doar o inclinatie a firii  . . .  ? Deci binele si raul sunt doar inclinatii, ca atare nu exista dumnezeu deci nici Satan. Eu zic ca trebuie sa-i apreciem imaginatia macar daca nu si capacitatea de convingere, pentru ca nu s-a produs. Dealtfel daca ar fi real atunci totul e o farsa . . . divina ?

#327
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 11 iunie 2017 - 19:31, said:

Muntele poate fi un munte ordinar din Israel, oarecare, oricare. Viziunea insa e una autentica, a imparatiilor reale ale acelei lumi.
Subiectul ofertei de data sata nu era pomul cunostintei, ci Imparatiile lumii, alea adevarate care astazi lupta impotriva Domnului si a Unsului Sau. Lupta= simbol al impotrivirii. Domnul, Unsul Sau, Diabolul = fiinte vii extraterestre.

Acum muntele a devenit adevărat și restul pe munte o viziune?    :D  Satan îi dă viziuni lui Isus? Păi te-ai apropiat de ce ziceam eu că totul a fost în mintea lui Isus.

Quote

"ca si noi", in sensul ca era om ca noi.Asta subliniaza versetul. ispita Sa insa e una diferita,

Natura ispitei, nu natura umană:

Evrei 4:15

Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat.


Quote

orchestrata de "Stapanitorul acestei lumi". Ori daca si acest stapanitor este o personificare a "inclinatiei rele"...inseamna ca Si Dumnezeu cu care Isus discuta in aceeasi parametri, este doar o personificare a "inclinatiei bune" Posted Image

Te-ai dus la alt verset, care nu este despre ceea ce-l ispitește pe om!!
Nu există un stăpânitor al acestei lumi altul decât cel politic. Când Isus spune că ”vine” stăpânitorul lumii acesteia, citează din Daniel 9 despre ”domnul care vine”, profeție care se împlinea la scara Israelului în acele zile. Venea să profaneze templul, să desființeze jertfa și să instaleze urâciunea. Venea prin acțiunea colaboraționistă a sinedriului care s-a transformat în brațul prelungit al cezarului pentru uciderea lui Isus ca Uns. Deci nu venea un înger.

Faptele 4

25 Tu ai zis prin Duhul Sfânt, prin gura părintelui nostru David, robul Tău: „Pentru ce se întărâtă neamurile şi pentru ce cugetă noroadele lucruri deşarte?
26 Împăraţii pământului s-au răsculat şi domnitorii s-au unit împotriva Domnului şi împotriva Unsului Său.”
27 În adevăr, împotriva Robului Tău celui sfânt, Isus, pe care L-ai uns Tu, s-au însoţit în cetatea aceasta Irod şi Pilat din Pont cu Neamurile şi cu noroadele lui Israel,
28 ca să facă tot ce hotărâse mai dinainte mâna Ta şi sfatul Tău..



#328
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 11 iunie 2017 - 16:28, said:

Vad ca tu dai explicatii din buzunar si-mi traduci ce..."inseamna". Prin brosurica este "se refera", nu?
Astea nu-s explicatii biblice ci prostiile martorilor "REASONING FROM THE SCRIPTURES".
Versurile care le-am pus demonstreaza SCRIS ca este o PERSOANA satan. Pacatul nu vorbeste, nu intra, nu se duce, etc....

Martorii cred în satan=persoană ca și tine. Dacă zici că ei cred greșit (”prostiile martorilor”), zici despre prostiile tale.

Păcatul ”vorbește, intră, se duce”, dar tu nu înțelegi ce este personificarea. Dacă vântul bate încotro ”vrea”, pentru tine este o persoană... :D

Păcatul pândeşte la uşă” - să intre (Gen. 4:7)
”Printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea” (Rom. 5:12)
”Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine (Rom. 7:20)

#329
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 11 iunie 2017 - 20:32, said:

Acum muntele a devenit adevărat și restul pe munte o viziune? Posted Image  Satan îi dă viziuni lui Isus? Păi te-ai apropiat de ce ziceam eu că totul a fost în mintea lui Isus.
Trebuie sa intelegi ca fiintele spirituale se manifesta si fara trup, chiar se pot loga la constinta noastra exact cum se leaga telefoanele mobile intre ele. Adu-ti aminte de experienta lui Pavel in drum spre Damasc, in ce fel cineva i-a contact cu el. Deci apostolul Pavel nu si-a imaginat ci a fost contactat de cineva.
Esti de acord cu asta ?

#330
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpacopaco1967, on 12 iunie 2017 - 07:39, said:

Trebuie sa intelegi ca fiintele spirituale se manifesta si fara trup, chiar se pot loga la constinta noastra exact cum se leaga telefoanele mobile intre ele. Adu-ti aminte de experienta lui Pavel in drum spre Damasc, in ce fel cineva ia contact cu el. Deci apostolul Pavel nu si-a imaginat ci a fost contactat de cineva.
Esti de acord cu asta ?
Fara cratima . Posted Image

#331
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 11 iunie 2017 - 20:51, said:


Martorii cred în satan=persoană ca și tine. Dacă zici că ei cred greșit (”prostiile martorilor”), zici despre prostiile tale.

Păcatul ”vorbește, intră, se duce”, dar tu nu înțelegi ce este personificarea. Dacă vântul bate încotro ”vrea”, pentru tine este o persoană... Posted Image

Păcatul pândeşte la uşă” - să intre (Gen. 4:7)
”Printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea” (Rom. 5:12)
”Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine (Rom. 7:20)
Stimabile, pacatul ERA in Iuda, el nefiind sfant. Deci nu mai intra, daca era acolo.

Iar in cer, pacatul vorbeste cu Dumnezeu, sau ai baut ceva gaz?

#332
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 12 iunie 2017 - 18:24, said:

Stimabile, pacatul ERA in Iuda, el nefiind sfant. Deci nu mai intra, daca era acolo.
Iar in cer, pacatul vorbeste cu Dumnezeu, sau ai baut ceva gaz?

Nu mai schimba ce am zis eu...  Posted Image  Folosește butonul ”Quote”!

View Postlogic1, on 10 iunie 2017 - 18:22, said:

În unele locuri satan (=adversarul) este o persoană, de exemplu Petru. În altele este, așa cum bine ai citat, personificarea înclinației rele sau a păcatului care ”locuiește” în noi și ”el” e cel ce face răul, nu noi, zice Pavel.

Satana ”a intrat” în Iuda înseamnă că Iuda ”s-a decis”, a trecut de partea adversă, în tabăra celor ce căutau să-l omoare pe Isus. Limba ebraică permite/are asemenea formulări și ele nu presupun o persoană intrată fizic în alta (vezi mai jos). La fel cum ”dat pe mâna satanei” (lit. adversarului), înseamnă dat afară în lume, excomunicat.

Nu ai putut dovedi că Satan e un înger căzut. Și asta nu poți ascunde.

#333
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 12 iunie 2017 - 07:39, said:

Trebuie sa intelegi ca fiintele spirituale se manifesta si fara trup, chiar se pot loga la constinta noastra exact cum se leaga telefoanele mobile intre ele. Adu-ti aminte de experienta lui Pavel in drum spre Damasc, in ce fel cineva i-a contact cu el. Deci apostolul Pavel nu si-a imaginat ci a fost contactat de cineva.
Esti de acord cu asta ?

Eu cred că nu suntem marionete. Avem liber arbitru. Dacă ni s-a pus în față să alegem binele sau răul, viața sau moartea, depinde doar de noi.
Păcatul vine din interior, de la noi. Nu de la CINEVA exterior care umblă imperceptibil la ”cipul” nostru.

”Fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea”.

Pavel spune că i s-a arătat Isus din Nazaret (despre care știm că este o persoană) și astfel Pavel nu e mai prejos de ceilalți apostoli care sunt în lista martorilor învierii. Dar apostolii și Pavel nu au văzut un Isus fără trup, adică un duh. În cazul ”diavolului”, nu l-a văzut nimeni, cu trup sau ca persoană, nu are nume, nu este identificabil cu o persoană.

#334
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 12 iunie 2017 - 22:01, said:


În cazul ”diavolului”, nu l-a văzut nimeni...
:D
Dupa cum scrie limpede:"Isus le-a zis: "Am vazut pe Satana cazand ca un fulger din cer. (Luc.10:18)"

#335
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Metaforă de limbaj, pentru că ”a vedea” = ”a înțelege” - în ebraică, engleză și multe alte limbi omenești...
Și tu nu crezi că l-a văzut căzând atunci... :)

#336
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 12 iunie 2017 - 22:19, said:

Metaforă de limbaj, pentru că ”a vedea” = ”a înțelege” - în ebraică, engleză și multe alte limbi omenești...
Și tu nu crezi că l-a văzut căzând atunci... Posted Image
:D

Desigur ca l-a vazut atunci.Eu asta inteleg,desi nu vad. :)

#337
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 12 iunie 2017 - 22:01, said:


Eu cred că nu suntem marionete. Avem liber arbitru. Dacă ni s-a pus în față să alegem binele sau răul, viața sau moartea, depinde doar de noi.
Păcatul vine din interior, de la noi. Nu de la CINEVA exterior care umblă imperceptibil la ”cipul” nostru.

”Fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea”.

Pavel spune că i s-a arătat Isus din Nazaret (despre care știm că este o persoană) și astfel Pavel nu e mai prejos de ceilalți apostoli care sunt în lista martorilor învierii. Dar apostolii și Pavel nu au văzut un Isus fără trup, adică un duh. În cazul ”diavolului”, nu l-a văzut nimeni, cu trup sau ca persoană, nu are nume, nu este identificabil cu o persoană.
Nu suntem marionete, insa doar constinta o avem libera si la ea se pot conecta pentru comunicare.
Nu ai raspuns daca esti de acord cu faptul ca Pavel in drum spre Damasc a avut  o discutie cu isus .
Da, suntem robi pacatului, dar trebuie sa te intrebi de ce ? Si cum ne elibereaza isus de pacat ? Egoismul ? Poate fi invins in ce situatie ? De ce revine constinta egoismului ? Deci suntem liberi si nu prea ? Pai ar trebui sa fie acceptata si aceasta stare daca tot suntem liberi, da ?

#338
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Am răspuns despre Pavel. A avut o discuție cu Isus, care a fost reală (nu vedenie). De aceea spune el că este la egalitate cu ceilalți apostoli ca unul căruia i s-a arătat Isus, doar că a fost ultimul cronologic.

#339
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 13 iunie 2017 - 17:02, said:

Am răspuns despre Pavel. A avut o discuție cu Isus, care a fost reală (nu vedenie). De aceea spune el că este la egalitate cu ceilalți apostoli ca unul căruia i s-a arătat Isus, doar că a fost ultimul cronologic.
Sigur nu a fost imaginatia lui Pavel ? Si cum crezi ca l-a contactat isus ? Telefonic ? Presupun ca Pavel avea hands-free  de nimeni n-a bagat de seama. Nici chiar tu .
Hai explica-ne cum crezi ca Pavel a stat de vorba cu isus. Posted Image

#340
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Am explicat deja de 2x. Partea cu telefonia este argumentul ”vostru” (=Paco la plural).  :)

#341
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 13 iunie 2017 - 20:19, said:

Am explicat deja de 2x. Partea cu telefonia este argumentul ”vostru” (=Paco la plural).  Posted Image
Si de ce zici atunci ca isus avea halucinatii si nu statea de vorba cu Satan ? Din moment ce biblia prezinta un dialog tu de ce spui ca e monolog ? De ce zici ca dracul din isus se impotrivea sfantului din el ? Sau viceversa ?
No pai n-ai sa intelegi findca nu vrei sa accepti dialogul dintre Satan si cei care discuta. Spre exemplu si Dumnezeu sta de vorba cu Satan, ori si aici vrei sa spui ca sunt halucinatiile lui Dumnezeu ?Posted Image
Cred ca trebuie sa-ti faci up-grade spiritual si sa crezi , asa cum exista draci/demoni  atunci exista si un sef al lor.  In veci nu cred ca vei pricepe de ce i se spune "dumnezeul acestui veac" , si nu cred ca e vorba de isus .Posted Image

#342
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Butonul Quote, Paco, nu cuvintele tale despre halucinații. Posted Image

Ok, tu cu Sătănel, eu fără. Pentru mine nu există decât un singur Dumnezeu adevărat. Restul sunt închipuiri și metafore. ”Dumnezeul” veacului, ”dumnezeii” națiunilor din VT, îngeri căzuți de pe orbită, banul, pântecele, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate