Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#343
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 13 iunie 2017 - 21:38, said:

Butonul Quote, Paco, nu cuvintele tale despre halucinații. Posted Image

Ok, tu cu Sătănel, eu fără. Pentru mine nu există decât un singur Dumnezeu adevărat. Restul sunt închipuiri și metafore. ”Dumnezeul” veacului, ”dumnezeii” națiunilor din VT, îngeri căzuți de pe orbită, banul, pântecele, etc.
Pentru tine e dumnezeu , eu ii spun Tata , e adevarat findca am aflat ca ne iubeste cu adevarat, adica nu doar spune. Dar tu trebuie sa intelegi ca prin ucideri si provocare de suferinta nu se intelege dragoste oricat ar fi de diferita perceptia.
Exista multi dumezei (stapanitori) dar  sunt din aia autoproclamati, vremelnici. Creatorul e unul singur (credem) si ne incredem ca EL e si cel care ne iubeste cu adevarat.Dar in virtutea libertatilor de constinta creatia se poate razvrati, iar cei razvratiti poarta eticheta de demonici. Acestia se pot uni impotriva creatorului lor.Daca ai fi citit cu atentie cartea iov ai fi inteles ca au un mod perfid de a trata alte constinte, special sa descurajeze omul si sa-si schimbe viziunea despre Creator.
Iti recomand sa recitesti cartea iov. Chiar o sa-ti fie de ajutor si o sti dai seama ca Satan e chiar stapanitor (dumnezeu) al pamantului.Posted Image

#344
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 12 iunie 2017 - 21:18, said:

Nu mai schimba ce am zis eu...  Posted Image  Folosește butonul ”Quote”!



Nu ai putut dovedi că Satan e un înger căzut. Și asta nu poți ascunde.
Stimabile, discutia nu era daca este un inger cazut, ci ca satan este un diavol, nu este pacatul din oameni.

In plus, Biblia confirma in inteles duhovnicesc ca lui satan i s-a dat lumea in stapanire si firea omeneasca. "Sarpele" va "manca"  "tarana" din care este facut Adam.
Insa doctrina iehovista care nu recunoaste sufletul sau intelesul duhovnicesc......

#345
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
1 Împărați 11
14 Domnul a ridicat un vrăjmaş (ebr. satan) lui Solomon: pe Hadad, edomitul, din neamul împărătesc al Edomului.
23 Dumnezeu a ridicat un alt vrăjmaş (ebr. satan) lui Solomon: pe Rezon, fiul lui Eliada,

Satan (”adversar”) este uneori o persoană, Hadad, Rezon, Petru, îngerul Domnului care i s-a împotrivit lui Balaam, Dumnezeu însuși, alteori adversarul este impersonal - păcatul, moartea, lumea, etc.
Cristos nimicește orice stăpânire și domnie adversă, iar ”ultimul vrăjmaș care va fi nimicit va fi moartea”.

Puterea morții asupra tuturor oamenilor începând de la Adam nu o are o persoană, ci păcatul.

Romani 5

12 A intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea.
21 Păcatul a stăpânit dând moartea.



Care păcat este un înșelător...:

”Niciunul din voi să nu se împietrească prin înşelăciunea păcatului”. Evrei 3:13

”Să vă dezbrăcaţi de omul cel vechi care se strică după poftele înşelătoare”. Efeseni 4:22


...și un diavol:

”Prin moarte, să nimicească pe cel ce are puterea morţii, adică pe diavolul” Evrei 2:14

”Boldul morţii este păcatul (”acul” care cauzează moartea); şi puterea păcatului este Legea”. 1 Corinteni 15:56


Romani 7

14 ”Eu sunt pământesc, vândut rob păcatului.
15 Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
17 Şi atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
20 Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
21 Găsesc, dar, în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine.


”Trupul păcatului să fie dezbrăcat de puterea lui, în aşa fel ca să nu mai fim robi ai păcatului”. Romani 6:6



#346
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 14 iunie 2017 - 17:00, said:

1 Împărați 11
14 Domnul a ridicat un vrăjmaş (ebr. satan) lui Solomon: pe Hadad, edomitul, din neamul împărătesc al Edomului.
23 Dumnezeu a ridicat un alt vrăjmaş (ebr. satan) lui Solomon: pe Rezon, fiul lui Eliada,

Satan (”adversar”) este uneori o persoană, Hadad, Rezon, Petru, îngerul Domnului care i s-a împotrivit lui Balaam, Dumnezeu însuși, alteori adversarul este impersonal - păcatul, moartea, lumea, etc.
Cristos nimicește orice stăpânire și domnie adversă, iar ”ultimul vrăjmaș care va fi nimicit va fi moartea”.
Care Domn ridica adversari ? Zici ca Tatal ceresc face asa ceva ? Vorbesti serios ?

Cristos nu nimiceste nimic ci oamenii se schimba findca iubesc neprihanirea lui. Ajung sa-si dea seama ca a raspunde raului cu rau nu produce nimic bun. Dar sa spui ca Tatal ceresc ridica vrajmasi, e o aberatie ordinara.

View Postlogic1, on 14 iunie 2017 - 17:00, said:

Puterea morții asupra tuturor oamenilor începând de la Adam nu o are o persoană, ci păcatul.
Romani 5

12 A intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea.
21 Păcatul a stăpânit dând moartea.


Care păcat este un înșelător...:
  ”Niciunul din voi să nu se împietrească prin înşelăciunea păcatului”. Evrei 3:13

”Să vă dezbrăcaţi de omul cel vechi care se strică după poftele înşelătoare”. Efeseni 4:22


...și un diavol:

”Prin moarte, să nimicească pe cel ce are puterea morţii, adică pe diavolul” Evrei 2:14
Bineinteles ca moartea e rezultatul nelegiuirilor dar inselarea a fost produsa nu de pacat ci de o persoana. Nu poti spune ca pacatul te-a inselat .
Si ca sa iti dai seama sa luam un sfat dat de isus : celui ce te loveste peste un obraz intoarce-i si celalalt obraz. Spune-mi unde-i pacatul cand nu te supui acestui sfat ?Findca eu nu vad ca Tatal ar proceda in acest fel , oriunde vede pacat nu se bucura ci elimina pacatul prin eliminarea sursei. Omul nu are aceasta putere dar se poate feri sau contra cand cineva vrea sa te loveasca, sau dupa ce te-a lovit sa intrebe pentru care motiv face asta . Imi dau seama ca sfatul lui isus e doar o generalizare asupra raului primit si nu e vorba de palmuire. Era simplu sa spuna ca omul are libertatea de a face ce vrea insa in imparatia cereasca lucrurile astea nu sunt acceptate ci totul trebuie sa fie bunavointa, dragoste, iertare. Inventarea de catre isus a unui personaj, ba ca sta de vorba cu el, ba ca a cazut din cer, ba ca sta de vorba cu dumnezeu . . . duce la impresia ca e totul inselatorie  cand era simplu sa spuna . .  fratilor , nu exista Satan aka Lucifer, sau demoni revoltati, nu exista asa ceva ci totul e doar scenarita a unor inselatori care vroiau sa dea vina pe altcineva pentru nelegiuirile si gandurile lor. Sa spui ca Tatal ceresc ridica vrajmasi lui Solomon e o tampenie si mai mare, adica parca se adevereste ce am spus eu mai demult , ca biblia e inspiratie satanica menita sa sifoneze caracterul Tatalui ceresc. Prefer sa cred ca exista si ingeri razvratiti , si au ca lider pe Satan decat sa cred ca Tatal ceresc a inspirat toate atrocitatile timpului si ca toata stradania Lui e sa zapaceasca omul care nu stie multe.

#347
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 14 iunie 2017 - 17:51, said:

Sa spui ca Tatal ceresc ridica vrajmasi lui Solomon e o tampenie si mai mare, adica parca se adevereste ce am spus eu mai demult , ca biblia e inspiratie satanica menita sa sifoneze caracterul Tatalui ceresc. Prefer sa cred ca exista si ingeri razvratiti , si au ca lider pe Satan decat sa cred ca Tatal ceresc a inspirat toate atrocitatile timpului si ca toata stradania Lui e sa zapaceasca omul care nu stie multe.

Paco, vorbim limbi diferite!

#348
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 14 iunie 2017 - 18:33, said:


Paco, vorbim limbi diferite!
Nu intelegi ce spun eu sau tu vorbesti o limba diferita astfel ca nu te crede cineva de pe aici ?
Dezvolta omule pentru care motiv biblia descrie dialoguri cu Satan/diavolul. Si am spus, atunci biblia e o suma de minciuni si singura ei lucrare e sa bage in confuzie omul obisnuit .Ca sa nu spun ca mai toti liderii religiosi crestini sustin acelasi lucru ce scrie in scripturi. La ce bun sa scrie dialoguri in Luca 4 daca ele sunt doar halucinatiile lui isus ? Putea sa spuna clar, pacatul din constinta lui isus se impotrivea duhului primit la botez si eram lamuriti.

#349
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 14 iunie 2017 - 17:00, said:

1 Împărați 11
14 Domnul a ridicat un vrăjmaş (ebr. satan) lui Solomon: pe Hadad, edomitul, din neamul împărătesc al Edomului.
23 Dumnezeu a ridicat un alt vrăjmaş (ebr. satan) lui Solomon: pe Rezon, fiul lui Eliada,

Satan (”adversar”) este uneori o persoană, Hadad, Rezon, Petru, îngerul Domnului care i s-a împotrivit lui Balaam, Dumnezeu însuși, alteori adversarul este impersonal - păcatul, moartea, lumea, etc.
Cristos nimicește orice stăpânire și domnie adversă, iar ”ultimul vrăjmaș care va fi nimicit va fi moartea”.

Puterea morții asupra tuturor oamenilor începând de la Adam nu o are o persoană, ci păcatul.

Romani 5

12 A intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea.
21 Păcatul a stăpânit dând moartea.



Care păcat este un înșelător...:

”Niciunul din voi să nu se împietrească prin înşelăciunea păcatului”. Evrei 3:13

”Să vă dezbrăcaţi de omul cel vechi care se strică după poftele înşelătoare”. Efeseni 4:22


...și un diavol:

”Prin moarte, să nimicească pe cel ce are puterea morţii, adică pe diavolul” Evrei 2:14

”Boldul morţii este păcatul (”acul” care cauzează moartea); şi puterea păcatului este Legea”. 1 Corinteni 15:56


Romani 7

14 ”Eu sunt pământesc, vândut rob păcatului.
15 Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
17 Şi atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
20 Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
21 Găsesc, dar, în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine.


”Trupul păcatului să fie dezbrăcat de puterea lui, în aşa fel ca să nu mai fim robi ai păcatului”. Romani 6:6


Stimabile, si mielul REPREZENTA pe Hristos, dar NU ERA Hristos.

A doua zi, Ioan a vazut pe Isus venind la el si a zis: "Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii! (Ioan.1:29)

Pacatul NU ARE CUM sa fie o PERSOANA. Este CALCAREA LEGII.

Oricine face pacat face si faradelege; si pacatul este faradelege. (1Ioan.3:4)

Sinceritatea, de exemplu, nu are cum sa fie o persoana. Tu, ti-am mai zis, nu studiezi, ci doar citezi din brosurica. CINE vorbea cu Dumnezeu, stimabile? Pacatul?

Pacatul este calcarea legii, iar calcarea legii duce la moarte, scrie. Iar pacatul este IN TRUP. Nu se poate ca pacatul sa vorbeasca, sa aiba ingeri, sa intre unde deja este.

Edited by zexelica, 15 June 2017 - 00:43.


#350
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 15 iunie 2017 - 00:41, said:

Pacatul NU ARE CUM sa fie o PERSOANA. Este CALCAREA LEGII.

Doar tu spui că păcatul este o persoană. Eu am spus că este personificat. Înțelegi diferența?
Satan nu este un nume și astfel este DIFERITE persoane care se împotrivesc (bune sau rele), cum ai văzut în lista de mai sus, și diferite lucruri adverse.
Hadad este numit un vrăjmaș (ebr, satan), și moartea este numită prin personificare vrăjmaș (ultimul).

On topic este să demonstrezi că ”satan” este numele unui înger căzut.

#351
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 15 iunie 2017 - 18:02, said:

On topic este să demonstrezi că ”satan” este numele unui înger căzut.
1. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.
2. Domnul a zis Satanei: „De unde vii?” Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el.”
3. Domnul a zis Satanei: „Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet. El se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău. El se ţine tare în neprihănirea lui, şi tu Mă îndemni să-l pierd fără pricină.”
4. Şi Satana a răspuns Domnului: „Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.
5. Dar ia întinde-Ţi mâna şi atinge-Te de oasele şi de carnea lui, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă.”
6. Domnul a zis Satanei: „Iată, ţi-l dau pe mână: numai cruţă-i viaţa.”
7. Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.

Eu cred ca ai fost angajat avocatul diavolului, si strategia ta e sa spui ca nu exista, deci n-ai decat sa invinovatesti omul pentru samanta raului.Eu zic ca e o strategie satanica, ai avut de la cine invata.Posted Image

#352
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
Nu omul, zice apostolul, este cel ce face răul, ci păcatul​ care locuiește în el. Păcatul pândește la ușă, dar Caîn trebuie sa-l stăpânească. Prin moartea lui, Cristos a nimicit pe cel ce are puterea morții, păcatul, adică pe diavolul.

Edited by logic1, 16 June 2017 - 11:30.


#353
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 15 iunie 2017 - 18:02, said:

Doar tu spui că păcatul este o persoană. Eu am spus că este personificat. Înțelegi diferența?
Satan nu este un nume și astfel este DIFERITE persoane care se împotrivesc (bune sau rele), cum ai văzut în lista de mai sus, și diferite lucruri adverse.
Hadad este numit un vrăjmaș (ebr, satan), și moartea este numită prin personificare vrăjmaș (ultimul).

On topic este să demonstrezi că ”satan” este numele unui înger căzut.
Belzebul ce este?

View Postlogic1, on 16 iunie 2017 - 11:27, said:

Nu omul, zice apostolul, este cel ce face răul, ci păcatul​ care locuiește în el. Păcatul pândește la ușă, dar Caîn trebuie sa-l stăpânească. Prin moartea lui, Cristos a nimicit pe cel ce are puterea morții, păcatul, adică pe diavolul.
Si pacatul care este in el cum vorbea cu Dumnezeu?

Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui. (Apoc.12:9)

Este NUMIT si are si ingeri.

Edited by zexelica, 17 June 2017 - 20:38.


#354
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 17 iunie 2017 - 20:37, said:

Belzebul ce este?


Si pacatul care este in el cum vorbea cu Dumnezeu?

Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui. (Apoc.12:9)

Este NUMIT si are si ingeri.

Belzebul (lit. domnul muștelor) era dumnezeul Ecronului. Am mai discutat asta.

Nu Diavolul cu majusculă este numit balaur, ci balaurul cu 10 coarne este numit diavol cu minusculă. Este arătat caracterul de acuzator/pârâș fals al balaurului. Și Iuda este numit diavol, dar se arată caracterul.

Ioan 6:70

Isus le-a răspuns: „Nu v-am ales Eu pe voi cei doisprezece? Şi totuşi unul din voi este un drac (gr. diabolos).”


Am stabilit că îngerii pot fi și oameni, iar cei ai balaurului sunt creștini falși. ”Îngerii” care i-au biruit, sunt creștinii autentici și au făcut-o prin sângele Mielului și cuvântul mărturisirii, și nu și-au iubit viața până la moarte. Îngerii spirituali nu pot muri.

#355
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Scrie ca este NUMIT. Deci nu are cum sa fie pacatul in discutie. Si nu am stabilit nimic, stimabile. Nu ai cum sa "stabilesti" ca pacatul paraste, acuza, si vorbeste cu Dumnezeu.

#356
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 18 iunie 2017 - 08:45, said:

Scrie ca este NUMIT. Deci nu are cum sa fie pacatul in discutie. Si nu am stabilit nimic, stimabile. Nu ai cum sa "stabilesti" ca pacatul paraste, acuza, si vorbeste cu Dumnezeu.
Pai cam e acelasi lucru ca si in cazul lui isus descris in Luca 4, adica pacatul din dumnezeu incepe sa faca misto de dumnezeu, il ia la bascalie si ii sufla cu muci in fasole. E descrierea detaliata in iov.
Adica pacatul e starea spirituala contradictorie binelui din orice constinta din univers fie ca se numeste dumnezeu sau om. Daca ai observat, in opinia colegului Logic1, nu exista ingeri din cer, nu exista nici demoni, ci e doar dumnezeu si omul, la final va incerca sa demonstreze ca nu exista dumnezeu ci doar omul, dar astea nu sunt cele mai nastrusnice idei ale colegului nostru, partea cea mai interesanta va fi cand va spune ca nu exista  nici pacat ci sunt doar inventii/imaginatie a omului slab psihic.
Posted Image

#357
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 18 iunie 2017 - 08:45, said:

Scrie ca este NUMIT. Deci nu are cum sa fie pacatul in discutie. Si nu am stabilit nimic, stimabile. Nu ai cum sa "stabilesti" ca pacatul paraste, acuza, si vorbeste cu Dumnezeu.

Nu eu am stabilit că păcatul este o persoană. Asta ai stabilit tu ca să fie ceva convenabil de negat. Deci bravo pentru argumentul că păcatul nu vorbește cu Dumnezeu, deci nu este o persoană. La fel de tare ca argumentul că soarele este rotund. Și poate mai găsești chestii evidente... să pierdem timpul... :D

Iuda era diavol, a zis Isus. Întrucât tu zici că este un singur diavol, ești de acord că acesta este Iuda? După aceeași logică după care balaurul politic cu capete și coarne este numit și el ”diavol”, cu literă mică, nefiind nume. Sau poate Satana este Hadad, Rezon, Petru, îngerul Domnului și mulți alții numiți astfel.

#358
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 18 iunie 2017 - 12:26, said:


Nu eu am stabilit că păcatul este o persoană. Asta ai stabilit tu ca să fie ceva convenabil de negat. Deci bravo pentru argumentul că păcatul nu vorbește cu Dumnezeu, deci nu este o persoană. La fel de tare ca argumentul că soarele este rotund. Și poate mai găsești chestii evidente... să pierdem timpul... Posted Image
Pai daca recunosti ca nu pacatul vorbeste cu Dumnezeu, atunci CINE vorbeste, CINE paraste? Mama mare?


Quote

Iuda era diavol, a zis Isus. Întrucât tu zici că este un singur diavol, ești de acord că acesta este Iuda?
Eu nu zic ca este un singur diavol. Sunt mai multi. Asa scrie. Si daca au fost alungati din cer, acolo nu aveau cum sa fie oameni, ci doar duhuri. Deci ingerii (mesagerii) lui satan nu sunt numai oameni.

Quote

După aceeași logică după care balaurul politic cu capete și coarne este numit și el ”diavol”, cu literă mică, nefiind nume. Sau poate Satana este Hadad, Rezon, Petru, îngerul Domnului și mulți alții numiți astfel.
Nu gasesc IN SCRIPTURA unde scrie de balaur POLITIC. Cred ca tu confunzi realitatea, SCRIPTURA nu este acelasi lucru ca si brosurica bisericii tale.

Iar cu Hadad, tu chiar nu citesti CE SCRIE despre VT:

1 Corinteni 10

11. Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor.

OFF
Vad ca despre Hadad si petru stii ca este o REPREZENTARE, insa cand iti spun de EGO EIMI folosit de 47 de ori numai de Hristos, adica EU SUNT cum scrie de YHWH in VT te faci ca ploua, regula se schimba instantaneu, exact ca la seminar, e parabola numai cand vreti voi.

#359
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 18 iunie 2017 - 12:57, said:

Eu nu zic ca este un singur diavol. Sunt mai multi. Asa scrie. Si daca au fost alungati din cer, acolo nu aveau cum sa fie oameni, ci doar duhuri. Deci ingerii (mesagerii) lui satan nu sunt numai oameni.

Și dacă sunt mai mulți satana sau diavolul, de ce susții unul singur?

Quote

Nu gasesc IN SCRIPTURA unde scrie de balaur POLITIC. Cred ca tu confunzi realitatea, SCRIPTURA nu este acelasi lucru ca si brosurica bisericii tale.
Iar cu Hadad, tu chiar nu citesti CE SCRIE despre VT:
1 Corinteni 10
11. Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor.

Hadad este numit satan (BC traduce vrăjmaș) ca tu să pricepi că nu e numele cuiva. La fel Petru este numit satan și Iuda diavol. De ce nu poate fi numit așa un sistem descris ca având șapte capete și zece coarne (cele din Daniel 7), sistem care vrea să înghită un ”copil” născut de o ”femeie”. Tu chiar nu înțelegi că aici e vorba de biserică și dușmanii ei apostați?

Apoi dacă scrie că îngerii bisericilor sunt oameni, și că ”îngerii” i-au biruit pe balaur și ”îngerii” lui prin sângele Mielului, prin mărturisire și martiraj, nu-ți spune că e vorba de creștini? Cu cine face război de fapt balaurul mâniat pe femeie? Mor îngerii nemuritori? Judecă stimabile...

Quote

OFF
Vad ca despre Hadad si petru stii ca este o REPREZENTARE, insa cand iti spun de EGO EIMI folosit de 47 de ori numai de Hristos, adica EU SUNT cum scrie de YHWH in VT te faci ca ploua, regula se schimba instantaneu, exact ca la seminar, e parabola numai cand vreti voi.

OFF și OF! În VT nu scrie ”ego eimi” (eu sunt), ci ”ehieh” (eu voi fi). În plus Isus nu a spus niciodată că este ”eu sunt”, ceea ce ar fi în greacă ”ego eimi ego eimi”!

Edited by logic1, 18 June 2017 - 16:30.


#360
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 18 iunie 2017 - 12:57, said:

Eu nu zic ca este un singur diavol. Sunt mai multi. Asa scrie. Si daca au fost alungati din cer, acolo nu aveau cum sa fie oameni, ci doar duhuri. Deci ingerii (mesagerii) lui satan nu sunt numai oameni.

Dacă au fost alungați din cer mai mulți ”diavoli”, curios că este închis în Adânc doar unul, este eliberat după 1000 de ani doar unul și este aruncat în iazul de foc doar unul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate