Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ar fi bine sa evitam super/hypermarketurile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
567 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

8) Lipsa de respect.Nu contezi. Efectiv. Nu existi. Nu ai fisa de 50 de bani pentru cos? aia e.
Lipsa de respecte este la tine, nu la ei.
N-ai fisa, mergi frumos inauntru, si daca nu automat pentru schimbat fise, rogi frumos la informatii.
Daca nu-ti schimba vii la mine sa-ti dau eu o bucata de plastic sa nu mai ai probleme din astea.

Quote

Esti obosit dupa ce ai umblat o ora sa-ti gasesti toate produsele ? mai stai la casa inca 20 de minute. scoate-ti totul din carut, si apoi pune-le foarte repede inapoi in el fiindca casiera ti le arunca dupa ce le scaneaza cu viteza luminii. Esti un nimeni, pe banii tai.
Asta imi dovedeste ca nu stii sa faci cumparaturi.
Stai mai mult de 5 minute la rand ? Mergi la informatii si depui plangere,
Acum te plangi ca operatorul de la casa iti scaneaza repede marfa?
Pai omule, tu nu stii sa-ti plasezi marfa pe banda a.i. sa o poti aranja dupa ce o scaneaza la casa?
Oameni ca tine sunt vinovati pentru "20 de minute" rand la casa.

Edited by MarianG, 17 April 2017 - 18:33.


#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:13, said:

  Am opinia ca esti un troll. Eu am scris o ora despre punctele alea 1-9. Scrie si tu macar 1 minut despre fiecare ,daca vrei sa dezbatem.
Ti-a luat o ora sa debitezi niste aiureli , cine e de vina ?
Nu e dupa cum vrei tu ci dupa cum se cere . Super/hyper/ marketurile astea pot sa faca fata la volum ceea ce este necesar in ziua de azi . Ca tie si lui x-ulescu nu va place , pai e simplu fratica , NU pune piciorul acolo !!
Prefer sa merg intr-un singur loc unde gasesc de toate si stau la o singura coada ( la casa ) in felul asta reduc timpul de cumparaturi necesare traiului .
Altceva ce mai vrei sa stii ?
Parerea mea e ca te plictisesti din moment ce ai avut o ora la dispozitie s-o pierzi in felul asta ; iti dau un sfat , ia bicicleta si fa o tura , fa miscare sa ti se oxigeneze creierul sa vezi cum iti dispar " ideile " astea ...

Edited by Baxon, 17 April 2017 - 18:34.


#21
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Am două alimentare în raza de 50m a blocului şi un Profi la vreo 150. Iau de la alimentară doar câte o pâine sau ceva urgent, în rest nimic, au preţuri cu 30-40% mai mari, nu poţi să-ţi alegi marfa (cu ceva excepţii), raionul legume/fructe e deficitar, calitate slabă şi mai sunt şi alea scumpe. Nici partea cu non-stop nu mă încălzeşte, şi supermarket-ul de care ziceam e tot non-stop.

Edited by driftking91, 17 April 2017 - 18:36.


#22
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Stiti ce e amuzant? Desi am o afacere si 5 angajati si nu am fost angajat la stat o ora in viata mea, desi am trait doar 7 ani ai copilariei mele in comunism, eu sunt facut "comunist".
  Imi pare rau, dar comunism fac corporatiile. Canu veti mai avea de ales decat dintre 4-5 magazine mari cu aceleasi produse, veti observa ca...va aflati fix in comunism :)

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postjm2010, on 17 aprilie 2017 - 18:21, said:

Exact datorita celor 9 puncte mentionate eu prefer sa imi fac cumparaturile de la hypermarket. Si tocmai ca imi amintesc cum era cand nu erau hypermarketuri prefer sa imi fac de la ele cumparaturile. Realitatea arata ca majoritatea romanilor prefera asa. Restul este can-can, simple frustrari.
Ce frumos faceam 2-3 ture de cartier cand nu gaseam un produs la raft. (vremuri tata, conditie fizica)

Edited by MarianG, 17 April 2017 - 18:37.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjm2010, on 17 aprilie 2017 - 18:21, said:

Exact datorita celor 9 puncte mentionate eu prefer sa imi fac cumparaturile de la hypermarket. Si tocmai ca imi amintesc cum era cand nu erau hypermarketuri prefer sa imi fac de la ele cumparaturile. Realitatea arata ca majoritatea romanilor prefera asa. Restul este can-can, simple frustrari.
Absolut, si eu prefer hypermarket, dupa aia in ordine, supermarket, minimarket si pe ultimul loc magazinul de la coltul strazii.
Hypermarketul imi simplifica viata avand totul intr-un loc si putand face aprovizionarea saptamanala sau bisaptamanala dupa caz... nu iau mult, doar ce ma intereseaza...

Cat despre preturi aici e alta mancare de peste, variaza si de aia e bine sa fie mai multe lanturi de hypermarketuri incat sa ai de unde alege. Preferintele mele pe linie alimentara si diverse sunt in ordine de la cel mai mult al cel mai putin, Auchan, Carrefour, Kaufland, Lidl, Mega.
Pe linie de bricolaj sunt Merlin Leroy, Dedeman, Brico.

Edited by andreic, 17 April 2017 - 18:45.


#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:35, said:

Stiti ce e amuzant? Desi am o afacere si 5 angajati si nu am fost angajat la stat o ora in viata mea, desi am trait doar 7 ani ai copilariei mele in comunism, eu sunt facut "comunist".
Nu stiu, si nici nu vad ce legatura are bugetarul cu problema initiala.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:35, said:

Stiti ce e amuzant? Desi am o afacere si 5 angajati si nu am fost angajat la stat o ora in viata mea, desi am trait doar 7 ani ai copilariei mele in comunism, eu sunt facut "comunist".
  Imi pare rau, dar comunism fac corporatiile. Canu veti mai avea de ales decat dintre 4-5 magazine mari cu aceleasi produse, veti observa ca...va aflati fix in comunism Posted Image
Stii ce e amuzant in ce zici tu ? Ca ti-e ciuda maxima ca nu ti-a venit tie ideea unui brand de super/hyper/market sa vina toti sa cumpere de la tine . Dar si mai amuzant este ca inca ai vreme sa faci asta ! Si ce e si mai amuzant e ca n-o sa reusesti niciodata . Iti dai seama ce amuzant esti ?!

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 17:57, said:

Stiu ca acest subiect poate naste controverse, mai ales ca eu ma pozitionez de la inceput impotriva acestor magazine si acestui mod de retail si sunt subiectiv inclusiv prin faptul ca existenta lor imi poate ameninta mica afacere. Pe scurt, detin o mica clinica de medicina muncii si 100% din clientii mei sunt firme sub 100 de angajati. IMM-uri si magazine, restaurante, cafenele, mici fabrici, firme de paza, etc. Corporatiile, ignora de obicei firmele de prestari servicii de dimensiuni reduse. Prefera sa plateasca de 3-4 ori mai mult pentru acelasi serviciu unei alte corporatii.
Vreau sa ma opresc aici. Motivele sunt mult mai multe dar risc ca aceasta postare sa devina prea lunga si sa nu o mai citeasca nimeni. Daca va isca macar o dezbatere ,voi raspunde bucuros tuturor si vom mai gasi motive pe parcurs sa (nu) mai cumparam de la acest tip de magazine.
N-avem ce face. Ne-a trebuit mUiE, we gotta deal with it!
Noi nu suntem altceva in afara de o piata de desfacere si niste clienti pentru marile magazine din Europa.
De ce crezi ca dupa aderarea la UE au aparut tot felul de directive care sa descurajeze consumul produselor romanesti si altele care sa-i falimenteze incet-incet pe respectivii producatori?
Numai in Baia Mare s-au inchis cel putin 3 fabrici mari (fabrica de lapte Maralact, fabrica de piese auto APSA si fabrica de textile Maratex) din dorinta de a face loc unor mall-uri, cladiri de birouri sau magazine. In locul fabricii Maralact a rasarit un mall, iar celelalte 2 locatii stau in paragina de ani de zile (locul fostului Maratex e o groapa adanca de vreo 5-7 metri iar cladirile fostei fabrici APSA stau sa pice datorita tig@nilor ce fura caramizi si fier-beton) fiindca probabil zona nu e deocamdata prea rentabila pentru investitori straini (tot pentru a ridica niste mall-uri de toata "frumusetea" sau a unor hypermarket-uri unde sa-ti lasi jumatate din salariu pentru un sfert de cos de alimente).

Edited by Hider141, 17 April 2017 - 18:42.


#28
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@Baxon. Nu am reusit eu, dar se pare ca niciun alt roman decat oamenii de la Dedeman :) de ce oare?

#29
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostMarianG, on 17 aprilie 2017 - 18:32, said:

Asta imi dovedeste ca nu stii sa faci cumparaturi.
Stai mai mult de 5 minute la rand ? Mergi la informatii si depui plangere,
Acum te plangi ca operatorul de la casa iti scaneaza repede marfa?
Pai omule, tu nu stii sa-ti plasezi marfa pe banda a.i. sa o poti aranja dupa ce o scaneaza la casa?
Oameni ca tine sunt vinovati pentru "20 de minute" rand la casa.
Adevarat... imi aduce aminte de ce am mai vazut pe la cozi la furnizori... mereu se gasea cate una care desi a stat la coada de 5+ persoane, abia cand ajungea la ghiseu incepea sa caute prin geanta factura pe care dorea sa o plateasca... dupa ce o gasea si o inmana casierei, astepta sa ii spuna casiera cat e de plata (desi scria pe factura) si apoi incepea sa caute portofelul prin geanta... apoi in portofel banii, si apoi sa caute si niste marunt, ca sigur avea pe undeva... de parca nu putea sa accepte restul de la casiera sau sa ii spuna incaseaza suma fixa, sa nu ne mai chinuim cu rest.
De ce naiba nu scotea factura si banii inainte de a ajunge la ghiseu nu stiu, ca timp avea o gramada sa faca asta... sa nu mai spun ca nici nu trebuie factura, spui codul client direct, sau Nume/Prenume/Adresa daca nu esti capabil sa tii minte cateva cifre.
Cred ca pur si simplu unora le place sa genereze cozi...

Edited by rumlegok, 17 April 2017 - 18:43.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
Tu in Dedeman gasesti doar produse romanesti?

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostHider141, on 17 aprilie 2017 - 18:40, said:

Numai in Baia Mare s-au inchis cel putin 3 fabrici mari (fabrica de lapte Maralact, fabrica de piese auto APSA si fabrica de textile Maratex) din dorinta de a face loc unor mall-uri, cladiri de birouri sau magazine. In locul fabricii Maralact a rasarit un mall, iar celelalte 2 locatii stau
Se face intotdeauna ce este mai profitabil pentru land owneri si investitori. Daca fabricile erau profitabile nu le inchideau patronii... scoateau bani din ele.

#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:40, said:

@Baxon. Nu am reusit eu, dar se pare ca niciun alt roman decat oamenii de la Dedeman Posted Image de ce oare?
Incapabili. Lipsa de educatie. Multi cu lipsa de ocupatie dar frustrati pe capra vecinului. Si lista poate continua.

#33
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Sa fie oare lipsa capitalului, a experientei, a unei logistici si distrubutii adecvate? Sa fie oare 50 de ani de comunism de vina?
  Acum au trecut 27 de ani de-atunci. Retail-ul clasic s-a schimbat, daca i-ati da o sansa, ati observa asta.

#34
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 17:57, said:

   8) Lipsa de respect.Nu contezi. Efectiv. Nu existi. Nu ai fisa de 50 de bani pentru cos? aia e. Mergi la case si asteapta pana termina un client de platit, sa schimbi.


[ https://cdn.instructables.com/F9L/6SM7/IEB818UB/F9L6SM7IEB818UB.MEDIUM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:35, said:

Stiti ce e amuzant? Desi am o afacere si 5 angajati si nu am fost angajat la stat o ora in viata mea, desi am trait doar 7 ani ai copilariei mele in comunism, eu sunt facut "comunist".
Hai sa lucram pe materialul clientului... Ce domeniu de activitate, si ce CA anuala?

Patronul castiga in medie ... lei pe luna.
Apoi luam angajatii:
Angajatul1 avand functie ... castiga in medie ... lei pe luna
Angajatul2 avand functie ... castiga in medie ... lei pe luna
Angajatul3 avand functie ... castiga in medie ... lei pe luna
Angajatul4 avand functie ... castiga in medie ... lei pe luna
Angajatul5 avand functie ... castiga in medie ... lei pe luna
Completezi formularul? Ca sa vedem si noi cata miere si bunastare curge la micul afacerist de la coltul strazii.

#36
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@Baxon. Eu nu am mari frustrari. Ma descurc mai bine financiar decat ai visa tu vreodata (am eu asa o presimtire...).
  Daca vrei totusi sa-ti zic despre frustrarile mele, afla ca principala mea frustrare este legata de faptul ca Romania se duce dracului parte din cauza politicienilor, parte din cauza corporatiilor si parte din cauza celor ca tine care nu vad mai departe de propria bula de confort.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate