Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Atomizor sau pulverizator

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Daca găsești sa cumperi o lance extensibila de vreo 2 m cred ca te poți descurca undeva pe la 4 m(om cu mana ridicata ajunge cam la aproximativ 2 m plus lancea rezulta ...)
Nu am multi copaci insa cu excepția câtorva cireși restul pomilor i am adus sub 4 m inaltime coroana asa ca am renunțat in favoarea vermorelului electric(mixt in cazul meu) ..daca ai multi pomi cred ca atomizorul te ar ajuta mai mult...lancea cu care vine vermorelul cred ca are cam 1 m de aceea am zis ca trebuie sa ai una mai lunga..parerea mea

Am gasit pe net lance extensibila cu lungimea de 2,7 chiar de 3 m deci sanse sunt sa te descurci si cu vermorelul..acu daca ai de la cine imprumuta sa faci proba atat cu un atomizor cat si cu un vermorel electric te ar ajuta in a alege ce te ajuta mai mult

Edited by willrock252000, 03 June 2021 - 03:35.


#38
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Pana la urma cam la ce inaltime poate stropi un pulverizator electric?

nu as vrea sa cumpar unul si pe urma sa il arunc intr-un colt si sa cumpar si un atomizor

#39
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
5 metri. 3,5 de lance extensibila + 1 m cat mai intinzi mana + 0,5/ 0,7m puterea jetului.



#40
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
foarte precis, multumesc

#41
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Folosesc si un pulverizator cu motor termic. Electric n-am. Solutia ajunge usor la 5m inaltime, insa cu diametrul jetului mai mic,astfel incat suprafata tratata este mai mica decat daca folosesc atomizorul. In consecinta aria acoperita de jet este mai mica si pentru a trata un pom imi ia mai mult timp, in schimb cu atomizorul jetul imi acopera o arie mai mare si termin treaba mai repede. Dezavantajul atomizorului este volumul mai mic al rezervorului de solutie - 16l versus pulverizator 25l (in cazul meu) . O simti cu cat ai mai multi pomi de stropit -trebuie sa te tot opresti sa reincarci. Pulverizatorul il incarci mai rar ,insa iti trebuiesc ceva "balamale" mai ales la deal.

Am si un solo 435 caruia i-am schimbat furtunul si lancea si chiar cu ala reusesc sa ajung cu solutia la 4m inaltime.

Edited by mircea11s, 04 June 2021 - 08:37.


#42
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Atomizorul este o solutie echilibrata daca ai livada de pomi 50 +.

A cara mai mult de 15 l de apa in spate pe teren nu prea neted nu mi se pare prea safe.

Pentru cativa pomi langa casa te poti ajuta si de un pulverizator si o scara.

#43
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Astazi am stropit un cires pentru paduche negru, nu ai cum sa acoperi cu pulverizatorul complet toate frunzele pe ambele parti pana in varf pomului ... misiune imposibila

Asa ca incep sa inclin spre un atomizor, inainte de a se intinde problema.

il pot folosi si la vie, deci nu ar sta nefolosit

#44
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Eu folosesc atomizor la pomi si vie si vermorel electric pentru restul plantelor sau pentru situatiile in care vreau sa nu contaminez cu ce stropesc si plantele din vecinatate.
Asta imi pare solutia optima pentru toate situatiile.
Vermorelul electric este ieftin, cca 200lei si am ales un model de 12 litri dat fiindca in general amestec 10 litri de solutie si chiar daca as avea nevoie de 20 de litri as prefera sa-l mai umplu o data decat sa ma plimb prin gradina cu cisterna-n spate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate