Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Atomizor sau pulverizator

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nici o problema, mai sunt d´astia care se incalta fara sa stie cum si de ce se fac pantofii.

#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La fel ca astia care vb din cărti...tot nu întelegi că la ala solutia nu are ce strica...esti căpos vaz..

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Carevasazica, habar nu ai ce e o duza si cum se poate infunda. Si asta de 4 ani

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu ai citit pe instructiuni ?,astea nu se folosesc la dat cu var lavabil..
Tu la fiabilitate bagi si o gaură înfundată ?!

#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu prea are ce se infunda la atomizor.E un furtun gros pe care vine solutia.Acolo, in varf, unde furtunul intra in brat, e o chestie care in cap are o fulie.Fulia aia se roteste de la curentul de aer.Chiar daca nu s-ar invarti, solutia tot in nor ar iesi, e pusa ca sa imprastie si mai bine.

E practic un feon caruia ii fac o gaura catre varf , pe gaura respectiva torn solutie prin cadere.Atat!

Edited by ionutz_joe2009, 17 April 2017 - 15:20.


#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Esti sigur că fulia aia se învârteste ???

#25
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ar trebui, nu m-am uitat , dar alt rol n-ar avea.Sau poate ca nu mai tin eu bine minte?Am de 4 ani eu, n-am avut pbl cu el, e din ala ieftin pe care il folosesc la ierbicidat gazon, chestii de genul.

Acum nu-s acasa , diseara ma pot uita ca sa spun exact.Oricum, nu prea are ce crapa la el, e un simplu feon in mare.

Edited by ionutz_joe2009, 17 April 2017 - 15:29.


#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Te asigur că nu se învârte nimic.acela doar dispersează jetul de aer cu solutie .stă în calea lui pur si simplu.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"E practic un feon caruia ii fac o gaura catre varf , pe gaura respectiva torn solutie prin cadere.Atat!"
Si cand gaura aceea se infunda cu mizerii din solutie, ce mai torni pe acolo?

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))) bagi o scobitoare si o desfunzi.dar să stii că are sită bazinul .

#29
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 silesax, on 17 aprilie 2017 - 15:36, said:

Te asigur că nu se ĂźnvĂąrte nimic.acela doar dispersează jetul de aer cu solutie .stă Ăźn calea lui pur si simplu.

Se poate, nu mai tin minte exact, oricum, e un sistem simplu.

 myshyk, on 17 aprilie 2017 - 15:37, said:

"E practic un feon caruia ii fac o gaura catre varf , pe gaura respectiva torn solutie prin cadere.Atat!"
Si cand gaura aceea se infunda cu mizerii din solutie, ce mai torni pe acolo?

Pai...e gauroi, poate sa bagi nisip cu pumnul sau mai stiu eu ce.Diseara sau maine voi face poze.

A mai spus cineva ca se poate si cu praf, asa tin si eu minte.

Edited by ionutz_joe2009, 17 April 2017 - 15:47.


#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu poti turna nisip cu pumnul..
Praful are traseu diferit de lichid.

#31
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Eu am atomizor si e foarte bun de dat in verde cand sunt frunze, cand nu sunt frunze cam pierzi solutie, ar fi bun un pulverizator, ceva de genul ( http://www.emag.ro/a...1/pd/D7R2Z7BBM/ )  va fi urmatoarea achizitie, nici nu trebuie sa-l cari in spate si economisesti solutie.

Edited by PhoeniXman, 17 April 2017 - 17:12.


#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 myshyk, on 17 aprilie 2017 - 10:04, said:

Daca amestecul de stropit nu e curat, fara impuritati, se strica ambele la fel de repede. Conteaza foarte mult felul in care prepari amestecurile si cum intretii scula intre doua utilizari.
Deci ajungem de unde am plecat

 silesax, on 17 aprilie 2017 - 15:39, said:

Posted Image))) bagi o scobitoare si o desfunzi.dar să stii că are sită bazinul .
Aha!

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asa ceva are in cap atomizorul meu.Este o chestie fixa din plastic.Are filet, se strange pe filet pana la refuz.Nu  se invarteste nimmic, gaurile sunt in numar de 8 de cate 2-3 mm in diametru fiecare.Cred ca are un filtru mare pe undeva , nici nu mai conteaza, nu se poate infunda, etc.

Chestia aia se infileteaza in capul bratului, in ea intra furtunul ala gros.Nu are ce ceda, poate ceda decat motorul ,care e pe benzina , sau fulia care e prinsa pe axul motorului.

Insa nu e precis ca pulverizatorul, e f ok in verde, se pierde mai multa solutie pe crengi.

Eu, la ce il folosesc, ierbicidat gazon, stropit tui, pomi in verde, nu l-as da pe pulverizator.Se regleaza si la el turatia(flux aer, flux solutie).La gazon de ex, ca sa nu ating alte plante, il folosesc cu turatia aproape de minim.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 17 April 2017 - 20:45.


#34
Nelu14

Nelu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2017

 fmfmfmfm, on 17 aprilie 2017 - 09:08, said:

Acesta din video este pulverizator, nu? Așa după video-uri, îmi pare că pulverizatorul nu tăvălește așa tare plantele de aproape, pe când la atomizor îmi pare să suflul de aer este mai puternic, iar plantele pe care dă direct jetul par mai tăvălite. Poate este doar o impresie, de aceea am și postat, mă gândesc că roșiile care sunt mai plăpânde să nu aibă de suferit la atomizor.

Mașina din video este un atomizor: soluția este împrăștiată cu ajutorul unui jet de aer. Viteza aerului (cea care poate tăvăli plantele) se poate regla prin modificarea turației motorului. Atomizorul meu are trei trepte: ralanti, turație medie și maximă. Turația medie merge perfect la roșii, dar am stropit roșiile și cu turație maximă. Atomizorul este ușor de întreținut și nu se infundă foarte ușor cu impurități.

Pulverizatorul împrășie soluția de stropit datorită presiunii create de o pompă. Pulverizatorul are același principiu de lucru cu vermorelul (cu deosebirea că vermorelul este acționat manual). Nu am folosit pulverizator, dar am folosit vermorel. Doza vermorelului se înfunda la cea mai mică împuritate din soluție.
Eu optez pentru atomizor: datorită suflului aerului, frunzele plantelor sunt răsucite și implicit stropite pe toate fețele.

#35
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Detine cineva pulverizator Pandora? Cate leduri se aprind pe partea frontala cand bateria este incarcata la maxim? La mine sunt doua, dar acel afisaj (voltmetru) da impresia ca ar trebi sa se aprinda 3 leduri..

Edited by livyu_s, 20 February 2019 - 15:40.


#36
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Am ajuns la aceeasi alegere

Am un pulverizator manual Solo foarte bun pentru vie, legume, trandafiri dar trebuie sa stropesc si copaci de 4-5 metri si actuala solutie nu face fata.
La acesta inaltime un pulverizator electric este sufiecient? sau sunt obligat sa merg pe un atomizor pe benzina?

Eu as prefera varianta electrica, dar nu stiu daca este eficienta la acesta inaltime

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate