Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Reparatii Laptop - Partea II

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1767 replies to this topic

#703
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Misticism. Am incercat instalarea. A mers fara sa dea pagini albastre. Ce m-a incurcat a fost faptul ca dadea pagini albastre si restarta la bootare. Amicul mi l-a trimis cu o problema de alimentare, fara sa stie ca in laptop s-a pus un alt HDD instalat pe alt laptop.

#704
babanu21

babanu21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 16.08.2007
Buna Ziua !!
Am un  hp.15 AHL50/ABL52 LA-C701P REV 1.0 in care a curs lichid !! Nu am 3-5 volti pe convertor si se incalzeste foarte tare !! Nu am scurt pe iesiri !! O schema !! ar fi de ajutor sau un echivalent al ic-ului convertor   4B=2G despre care nu gasesc nimic !!!
Multumesc !!

#705
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
4B= este RT8207.

Edited by mihaicozac, 24 March 2018 - 11:59.


#706
sscalin

sscalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2016
salutare am si eu o problema cu un asus k56ca-xx059c cu i7 a 3 generatie video onboard care nu vrea sa afiseze pe display ul intern verificat display ok pe cel extern functioneaza perfect. Sa fie chipsetul de vina slj8e sau procesorul? v ti mai lovit de problema asta?merci

a si sa nu uit ventilatorul se tuureaza la maxim. multumesc

#707
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Buna ziua,
O schema pentru un Lenovo cu placa Compal LA56 are cineva?

#708
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postsscalin, on 26 martie 2018 - 12:26, said:

salutare am si eu o problema cu un asus k56ca-xx059c cu i7 a 3 generatie video onboard care nu vrea sa afiseze pe display ul intern verificat display ok pe cel extern functioneaza perfect. Sa fie chipsetul de vina slj8e sau procesorul? v ti mai lovit de problema asta?merci

a si sa nu uit ventilatorul se tuureaza la maxim. multumesc
tensiunile pe display sunt prezente?

#709
sscalin

sscalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2016
da inclusiv imi aprinde ecranul dar fara imagine

#710
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Cablu LVDS, conector sau chipset defect.

#711
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
am o nedumerire mare  ,pe care eu nu am mai intilnit-o.   In windows  nu am ecranul luminat   imagine este (m-am uitat cu o lanterna),  daca e in bios   am lumina   sta aprins cit vreau,  cind trece in windows dispare lumina  ,  ce se intimpla  nu pricep, e ceva nou pt mine . multumesc de intelegere, ASUS X54HR-SX065D    MB K54LY REV 2.1   E251244       Daca ma poate ajuta cineva si cu o schema, multumesc de ajutor si sfat

#712
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
driver video as zice, pune driver video doar de pe site producator nu de pe site nvidia

Tin minte ca parca asa am patit la o serie de asus

incearca mai intai in safe mode sa vezi ce face

Edited by costy_ytsoc, 26 March 2018 - 16:39.


#713
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
are cineva vreo solutie deparolare lenovo x260? evident contra cost

#714
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
S-a rezolvat problema!! Am dezinstalat driver video ,am intrat in safe mode si a aparut lumina pe ecran,am revenit in windows ,driverul video s-a instalat imediat si a ramas cu lumina pe display! Multumesc frumos.

#715
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014

View PostBRANCA, on 20 aprilie 2017 - 12:04, said:

Va salut!O idee despre un laptop Dell N7010.Nu l-am dus la reparatii ,deocamdata,din lipsa fonduri.Defectul initial a fost blocarea pe Windows.Restart si o lua.Apoi ,la restarturile ulterioare,ingheta undeva inainte de aparitia desktopului.Ulterior n-o mai lua de loc.Am verificat hardul pe alt comp si e ok.
Deci nici pe progul lui bagat in bila nu vrea sa stea.Incercasem si un diagnostic cu ce recomanda Dell-ul din progul original si nu a reusit sa-l faca tot.Ulterior nici nu intra in el!Sa fie ceva legat de alimentare,adica sa fi cedat treptat?Oricum o parere,daca il duc la reparatii,la ce sa fiu atent.Eventual recomandare atelier serios in Bucuresti.Sunt din provincie dar am baiatul acolo.In ziua de azi se cam obisnuieste smenuirea clientului.Am un amic taxat cu 100 lei pentru un condensator la un frigider.Piesa de 1 leu!

Observ ca doctorii,mari depanatori ne cam iau la misto.Eu sunt Stan Patita.
1 Am dus un laptop ca sa imi schimbe mufa de alimentare si un mesterica mi-a pus o chinezarae ieftina,mi-a taiat cablul de alimentare sa puna si mufa tata aceeasi,fara ca macar sa sa ma intrebe si a tinut numai cateva luni.Se incalzea improvizatia aia de la cablu de s-a topit siliconul cu care a protejat cablul.Pusa in fata faptului implinit,tac,platesc numai 50 lei pt o mufa de 5 lei pt doar cateva luni.
2.O iau de la capat,duc laptopul la un alt doctor,sa imi schimbe iar mufa si cer mufa originala,ASUS,si schimbat cablul de la alimentatorul original,studiasem piata si stiam ca exista stiam pretul,ceream doar sa imi faca lucrarea.Ok.Dupa cateva zile ma suna mesterica sa imi zica ca e placa de baza arsa.De unde pana unde cand eu il dusesem functional.Urmeaza un schimb dur cu atentionari ca nu mai discut decat dupa expertizarea laptopului si alte alea care le spune omul la nervi,la telefon.Intr-un finaml,ma cheama,mi-l da functional,fara mufa Asus.150 lei cere pt prestatia lui,cer sa vad placa de baza,pauza,plec injurand in gand,bine ca l-am recuperat functional.Mufa no name tine iar cateva luni.
3 Observ ca  mufa iar face pe nebuna,se incalzeste,incarca cu intermitente,hai sa mai incerc odata la alt doctor.Ma informez cer referinte pt alt atelier,serios si om asa cum se spune pe aici,om care a investit pt a face ceeace face.Impresie pozitiva,cand il primeste,il verifica,ok,bun,touchul pauza.Stiam ca uneori mai ma dezamagea,dar lucra;nu-i bai eu am o varsta si mousul e arma mea.Imi spune omul 120 lei din start,Ok.L-a facut,merge sa vad cat.Cand l-am ridicat imi zice omul ca ce a gasit in el,vai-vai,cablul sau cum ii zice de la touch rupt,deteriorat si lipit cu picatura,el nu a putut sa ii faca nimic ,ok.Dar uite ca acum descoper ca a aparut o problema cu sunetul,haraie cu intermitente.Noroc ca nu ma intereseaza tare calitatea;numai sa mat pot auzi cu copilele pe Skype,atat ma intereseaza.
CONCLUZIE
Oare merita reparat?50+150+120,plus 2 reprize de tensiune,caz 1si 2.
Cine stie cand pica iar,il arunc de numa numa,ca zau bine fac americanii de le arunca.
Domnilor va rog nu interpretati,tot respectul pt ca am cerut aici pareri in cazul 2 si doar asa am reusit sa depasesc situatia.
Asta e si cu reparatiile astea cazi pe mana unui mare DOCTOR CIOMU si .........

Edited by samy12, 28 March 2018 - 02:59.


#716
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Buna ziua,
De ce nu spui numele "meseriasilor". Vrei sa o pateasca si altii?

#717
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014

View Postgirus, on 28 martie 2018 - 08:47, said:

Buna ziua,
De ce nu spui numele "meseriasilor". Vrei sa o pateasca si altii?
Ma gandesc ca nu e cazul sa fie public,am avut eu personal cu ei destul show.Oricum in cercul meu de cunostinte am povestit cu nume si prenume,dar pt ploiesteni,prahoveni ,la sugestia d-voastra divulg Dragos,atelier in Ploiesti,care este multilateral de la electrocasnice,la electronice,pc(total dezamagita,desi in cercul d-voastra umbla vb ca e serios si ok;eu,prin sotul meu experiente negative cu TV,cuptor microunde si laptopul) si unul care m-a dezamagit total,la Pucheni-Lucian;chiar m-am gandit sa ii las un rewiu la anunturile pe care le are postate.

#718
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Multumim. Dragos nu ne spune nimic. Unde anume are firma?

#719
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005

View Postsamy12, on 28 martie 2018 - 09:34, said:

care este multilateral de la electrocasnice,la electronice,pc
Cam dificil să treci de la una la alta, după ce-ţi zdreleşti mîna cu o cheie de 13 de la motorul maşinii de spălat să treci la lipituri fine cum e în laptopuri. De aceea e mai bine să cauţi oameni cât mai specializaţi.

#720
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
La fel de dificil e sa fii si ultimul la care ajunge laptopul la reparat.Si te apuci sa-l desfaci si vezi ca are prinderi rupte , plasticul e spart pe unde nu te astepti , panglicile nu mai ai unde sau cu ce sa le prinzi , piese lipsa sau schimbate sau te mai miri ce a patit laptopul ala.

Am si eu o firma la care daca stiu ca a fost laptopul la ei  si ajunge la mine , nu-l opresc pentru ca m-am saturat sa repar dupa ei sau sa vad ca lipsesc chestii din ele.In loc de o reparatie care poate sa dureze o ora , pierzi dublu sau triplu incercand sa repari ce au stricat restul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate