Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#469
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Se obisnuiesc unee cu altele nu e problema.Dar ce ai acolo nu e solutia dedicata.Ca o vand manglitorii de la brico ca si ok e alta poveste.
Cuplajele de extruplast le gasesti in pozele de mai jos

Attached Files



#470
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Va salut,
Am o intrebare de om prost pentru ca nu ma duce capul.... Este vorba de o usa cu balamale HTB 108 (https://www.specifie..._section_anchor) care ar avea nevoie ca la una din balamale sa reglez puutin de tot (1mm) presiunea pe garnitura. Daca bate vantul tare suiera.
Eh de 2h ma invart pe langa ea si mie nu-mi iese treaba cu imbus pe sus ca acolo e o piesa de plastic si nu "tine" sa o invart.

Daca ma puteti ajuta va raman vesnic recunoscator, ca sunt "la tara" si decat sa apelez la garantie si sa-mi vina peste 6 luni....

Multumesc.

#471
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In partea superioara a balamalei se afla un capacel mic stantat “roto”.se scoate cu un varf de cutit apoi o sa vederi o gaura de imbus.cred ca este de 5 daca nu ma insel.se rotesste incet cu o cheie imbus dupa dorinta.mai presat sau mai putin presat.din aproape in aproape

#472
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Pai pana aici am ajuns si eu, numai ca da, inbus 5, dar piesa de plastic nu imi permite sa-l misc. “scapa” si nu pot face nimic. Exista o scula speciala pentru asa ceva? Ma gandesc la un inbus cu ceva “aripioara” sau sa incerc cu i surubelnita foarte lata (pe care nu o am...)

#473
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Ataaat! Am dat fuga si am cumparat o surubelnita - mai lata si am reusit. Oricum de ce naiba e facuta din plastic piesa aia nu inteleg...

Merci mult de sfat! Stima

#474
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020
Da este un fel de plastic, acel plastic este mai calitativ sau mai puțin calitativ în funcție de balamale.
Este cunoscut faptul că balamaua HTB de la roto nu este una dintre cele mai bune, unul dintre colegi spunea chiar că este mai slabă decât o balama turcească, totuși bine că nu ai roto PS 27, aia este și mai slabă.
Balamale bune sunt simonswerk în aceiași categorie de preț și la preț mai mare avem categoria grea, dr. Hahn și Schuring.

#475
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Schuring e pe acelasi palier de pret cu Simonswerk.Dr Hahn e cu vreo 25 de lei mai scumpa.Roto e in liga a2a cu GU si Greenteq
In alta ordine de idei.Se piate lauda cineva de aici ca a lucrat sau macar a vazut,in viata asta scurta de tamplar,o balama Dr Orhan?😁

#476
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 bogumilandia, on 28 martie 2021 - 14:20, said:

Schuring e pe acelasi palier de pret cu Simonswerk.Dr Hahn e cu vreo 25 de lei mai scumpa.Roto e in liga a2a cu GU si Greenteq
In alta ordine de idei.Se piate lauda cineva de aici ca a lucrat sau macar a vazut,in viata asta scurta de tamplar,o balama Dr Orhan?😁
din cite știu eu,shuring erau ceva mai ieftine decit simo,mai sint joker,preț - calitate buna,am mai lucrat cu Dr khan

#477
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Cu Dr Hahn lucreaza multa lume.Cu Dr Orhan doar legendele.
Eu nu am lucrat dar am atins una

#478
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 bogumilandia, on 28 martie 2021 - 18:09, said:

Cu Dr Hahn lucreaza multa lume.Cu Dr Orhan doar legendele.
Eu nu am lucrat dar am atins una
🤣🤣🤣🤣,nu dr hahn ci Khan🤫,cred că era var Cu orhan al tău

#479
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

bogumilandia said:

1616934018[/url]' post='27691926']
Schuring e pe acelasi palier de pret cu Simonswerk.Dr Hahn e cu vreo 25 de lei mai scumpa.Roto e in liga a2a cu GU si Greenteq
In alta ordine de idei.Se piate lauda cineva de aici ca a lucrat sau macar a vazut,in viata asta scurta de tamplar,o balama Dr Orhan?��

Dacă siku de la k 3030 până la k 3335 costă la fel ca schuring m-tec 1 înseamnă că producătorii care lucrează cu simonswerk au o problemă. Poate că m-tec2 sau m- tec 3 să fie la preț de siku 3030 și compania. Sigur, simonswerk mai are și siku rb și k6, dar și schuring are m-tec rb. Dr. Hahn are kt-uri gârlă, de la Kt-N până la Kt-R cu subdiviziuni.

Depinde ce balamale comparăm, eu am avut o problemă anul trecut, am pus simonswerk siku 33...  unui client căruia i-am mai făcut o ușă ( în urmă cu câțiva ani) cu schuring m-tec 3, deci nu m-tec 1, dacă-i puneam m-tec 1 nu aveam curajul să-i pun siku. I-am spus și eu cam ce ne spui tu nouă și l-am lămurit pe moment, oricănd ne întâlnim îmi amintește că este mai mulțumit de ușa cu m-tec 3 decât de cea mai nouă cu siku. Între uși nu este nici o altă diferență, doar balamalele.

#480
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Sint foarte bune m-tecurile ,dar ițeau sa le facă mai mari un pic,pe o ușa intermediara merg,dar pe o ușa rezidențială ( 125-130) par cam subdimensionate+ că șuruburile prind drept în marginea armaturi( la limita as spune),reglajele la ele sunt cam de coșmar,la simo Sint foarte ușor de făcut reglajele,nu necesită scoaterea capacului,am lucrat (și lucrez)cu ambele ,dar standardul e joker👍

#481
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Balama buna, proasta  - ferestrele sunt Salamander BlueEvolution 92  de care sunt extrem de multumit - casa la curte cu usa direct afara in gradina. Atat doar ca dupa 3 ani a mai necesitat putina surubareala  si culmea numai partea pe care o frecam cel mai des. Ma gandesc ca schimbarea balamalelor cu unele mai calitative ar insemna un chin cam maricel.

#482
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020
Da, nici nu se pune problema de schimbare a balamalelor doar pentru atât și oricum htb nu sunt de aruncat la gunoi. Dacă pun probleme pe viitor cea mai simplă soluție este să le înlocuiești tot cu htb, nu cu altă balama. Și dacă vor fi probleme, teoretic vor fi punctual, adică v-a trebui să schimbi câte o balama, nu pe toate, plus că se mai pot înlocui și între ele. Adică o iei pe cea din mijloc și o pui sus sau jos, în funcție de unde este nevoie.

#483
hoinar21

hoinar21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2006
Buna ziua, as avea nevoie de service si intretinere pentru tamplarie termopan (Salamander Streamline 76 cu feronerie Maco) la o casa in zona Bucuresti nord -Buftea. V-as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda o firma/persoana priceputa. Sigur, exista Google, dar acolo toti sunt "cei mai buni". De aceea scriu pe un forum de profesionisti, cu speranta ca-mi vor recomanda un profesionist. Mesaj privat, daca regulamentul forumului nu permite postarea de "reclama". Va multumesc mult pentru sprijin.

Edited by hoinar21, 09 April 2021 - 10:44.


#484
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 hoinar21, on 09 aprilie 2021 - 10:41, said:

Buna ziua, as avea nevoie de service si intretinere pentru tamplarie termopan (Salamander Streamline 76 cu feronerie Maco). V-as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda o firma/persoana priceputa. Sigur, exista Google, dar acolo toti sunt "cei mai buni". De aceea scriu pe un forum de profesionisti, cu speranta ca-mi vor recomanda un profesionist. Mesaj privat, daca regulamentul forumului nu permite postarea de "reclama". Va multumesc mult pentru sprijin.
unde?

#485
hoinar21

hoinar21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2006

 Timplarualin, on 09 aprilie 2021 - 10:44, said:

unde?
Bucuresti - Buftea, am completat, multumesc ! Posted Image

#486
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,
Am o fereastra care agata destul de mult la inchidere/deschidere normala in zona incercuita(se loveste de partea metalica de pe toc).
Fereastra are deschidere oscilob.
Cum se poate regla?
Ms.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate