Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#505
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postwisher2good, on 04 decembrie 2021 - 21:35, said:

Daca nu ne intelegem ...

Daca nu va intelegeti si devin obraznici (asa cum se prevede), apeleaza la protectia consumatorului si, de fata cu toti, cere sa se indeparteze bagheta care fixeaza sticla.
Acolo este adevarul, sau cala nu calca pe toate cele trei foi de geam, sau la impanare au fortat prea mult coltul ca sa iasa la vinklu sau era ciobiot de la manipulare/montaj.

#506
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007
Buna ziua!
Am o fereastra mai veche Eurotech,profil pvc cu 3 camere,cu deschidere oscilobatanta,care flambeaza la mijloc, pe inaltimea profilului (între balamale) in anotimpul rece şi nu mai face contact garnitura pe toc. Intrebari:
1.Exista balama antiflambaj care sa poata fi montata să pot folosi în continuare sistemul oscilobatant ?
2.De la ce marcă si la ce firma o pot gasi? In Bucuresti.
Multumesc!

#507
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da pe google reparatii termopane bucuresti si cauta pe cineva sa rezolve. Daca ai sistem oscilobatant ar trebui sa ai si o prelungire in partea din spate care sa realizeze strangerea pe garnitura, daca nu ai acea prelungire ea se poate monta ulterior. Balama antiflambaj pe sistem oscilobatant nu merge, adica nu vei putea lasa geamul pe oscilobatare.

#508
Penoba

Penoba

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2021
Salut. Am pus geamuri rehau acum câteva zile și mă întreb daca e normal să se aburească 1 cm pe toată lungimea geamului și jos sa fie picături de apă. Daca este nevoie diseară incerc sa revin cu poze. Probabil e vorba de condens ..afara frig, in casa caldut.

#509
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View PostPenoba, on 10 decembrie 2021 - 09:08, said:


Salut. Am pus geamuri rehau acum câteva zile și mă întreb daca e normal să se aburească 1 cm pe toată lungimea geamului și jos sa fie picături de apă.


Este cat se poate de normal. Sticla nu este inerta termic, are un coeficient de transmitere a temperaturii, oricat de elaborata ar fi (tripan, LowE, argon, etc)

Cand se atinge punctul de roua, condensul apare, Solutia, avand in vedere ca temperatura din exterior nu poate fi modificata :), este modificarea aflata la indemana a celorlalti doi factori, temperatura si umiditatea aerului din incapere.

#510
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostPenoba, on 10 decembrie 2021 - 09:08, said:

Salut. Am pus geamuri rehau acum câteva zile

Nu, nu ai pus geamuri Rehau, ai pus ferestre cu profile rehau (cu doua sau trei garnituri), pachet de geam tripan sau termopan (cu bagheta termica sau nu, cu doua sticle cu depunere sau nu, cu argon sau nu). Toate detaliile enumerate mai sus pe langa cele enumerate de colegul Argonaut, toate influenteaza aparitia sau nu a condensului pe geam.

Deci tu ce ferestre ai? Ca Rehau nu face ferestre, nu produce ferestre, produce foarte multe lucruri de calitate printre care si profile din pvc destinate productiei de ferestre si usi.

La profilele rehau daca ai de la Euro 70 in sus, cu tripan de 40 (nu vorbim de synego sau geneo), cu un pachet de geam configurat cu doua sticle cu depunere, cu bagheta calda si cu argon, atunci daca apare condens pe pachetul de geam poti sa-ti pui intrebari, sau despre termopane sau despre “calitatea” aerului din casa ta. Daca termopanele sunt ok, atunci ai o problema cu umiditatea, deci, oricum ai o problema.

#511
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ai putea ipotetic să iei sticla sau rama termopanului și să o storci, îți garantez că nu va ieși apă din ea. Apa se află în atmosfera din cameră. Dacă ai pus tâmplăria acum câteva zile, nu ai făcut și reparații cu tencuială sau glet, nu ai vopsit ulterior?  Unde crezi că dispare apa care se evaporă de la pereții cu reparații?

#512
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010
Salut. La doua luni de la montaj ,Qfort 4stars 70, am inceput sa am condens in partea de jos a geamurilor . Configurația geamurilor este
28 331+331 LowE1.0 (Ar+We). Nu mi se pare normal , o sa contactez firma care a executat montajul , dar eram curios și de alte opinii. Mulțumesc anticipat.

#513
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postroberto_roberto, on 20 decembrie 2021 - 08:56, said:


... am inceput sa am condens in partea de jos a geamurilor . Nu mi se pare normal ...


Pentru care motiv nu ti se pare normal?!

#514
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010
Nu am umiditate in camera iar banda Warm Edge in teorie ar trebui sa prevină apariția condensului , cel puțin așa am înțeles când mi-a fost prezentat produsul

#515
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postroberto_roberto, on 20 decembrie 2021 - 10:52, said:

Nu am umiditate in camera iar banda Warm Edge in teorie ar trebui sa prevină apariția condensului , cel puțin așa am înțeles când mi-a fost prezentat produsul

A preveni nu inseamna a inlatura.

Aerul din camera este umed iar acolo apare puncul de roua, avand ca rezultat condensul.

#516
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010
Mersi pt răspuns. Interesant , o sa monitorizez temperatura si umiditatea câteva zile , eventual o sa mai cresc temperatura , poate schimba ceva.

#517
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

roberto_roberto said:

1639983381[/url]' post='28601672']
Salut. La doua luni de la montaj ,Qfort 4stars 70, am inceput sa am condens in partea de jos a geamurilor . Configurația geamurilor este
28 331+331 LowE1.0 (Ar+We). Nu mi se pare normal

Mie mi se pare normal, produsul ales din gama de produse q fort nu este unul extraordinar, dimpotriva, este cel mai slab produs de tamplarie al lor. Pachetul de geam ales, nici el nu este o minune din punct de vedere al eficientei termice. Adica, ce ai tu este minimul si de bun simt, din punct de vedere al izolarii termice, adica minim, intelegi? Adica ai izolare termica la fel ca pe orice profil de 70mm (minim), cu doua sticle (minim), cu argon si bagheta calda (astea doua nu sunt minim, astea sunt beneficiile ca ai cumparat de la q fort). Faptul ca ai cumparat de la q fort este ceea ce iti duce produsul cumparat la maxim de izolare termica (pentru un astfel de produs), adica putea fi mai rau, putea fi fara bagheta calda si fara argon. Deci, produsul este unul bun pentru categoria lui, pentru ca l-ai cumparat de la q fort.

Bun, cum s-a spus si mai sus, diferentele de temperatura, umiditatea, dar si produsul ales, toate influenteaza aparitia condensului si alegerea unui produs superior nu inseamna neaparat o garantie ca nu vei avea condens. Daca incerci sa storci termopanele nu o sa iasa apa din ele.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 December 2021 - 19:41.


#518
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010
Dorel-Jefuitorul , bănuiesc că produsul îl alegi și în funcție de condițiile climaterice unde va fi instalat . Credeam că gama de produse premium (minuni ale eficienței termice) e necesara pt zone cu ierni mai grele , nu o medie de 0-1 noaptea și 8-9 ziua.
Nu sunt două geamuri ( minim) , sunt două de 3+3 cu "liant" de 1 plus alte două de 3+3 cu liant de 1 ,. Daca te referi la tripan (maxim) , garantează cineva că va fi fără condens? Cred că argonaut are dreptate , situația e un pic mai complexă , temperatura exterioara , interioara , umiditate etc ...

#519
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Atunci, scuze, ai ales exact ce trebuia. Da, 3+3 este smecherie, sper sa nu o aleaga si altii daca nu au nevoie si vezi ca “liant-ul” nu este de 1.

#520
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010
Exprimare de Dorel. Nu am căutat "șmecherie" sau minuni ale eficienței termice.Configuratia a fost aleasa in urma unei evaluări la fata locului de către firma care le-a vândut și instalat. Ei au subliniat avantajul warm edge. Aici unde locuiesc 3+3 nu e șmecherie , e obligatoriu prin lege.

#521
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postroberto_roberto, on 20 decembrie 2021 - 23:20, said:

Dorel-Jefuitorul , bănuiesc că produsul îl alegi și în funcție de condițiile climaterice unde va fi instalat . Credeam că gama de produse premium (minuni ale eficienței termice) e necesara pt zone cu ierni mai grele , nu o medie de 0-1 noaptea și 8-9 ziua.
Nu sunt două geamuri ( minim) , sunt două de 3+3 cu "liant" de 1 plus alte două de 3+3 cu liant de 1 ,. Daca te referi la tripan (maxim) , garantează cineva că va fi fără condens? Cred că argonaut are dreptate , situația e un pic mai complexă , temperatura exterioara , interioara , umiditate etc ...
sa explicăm întîi ce înseamnă 331-331 : e un pachet de termopan a cărui valoare o da o creștere a eficienței fonice,a siguranței ,in schimb nu creste eficienta termica foarte mult comparativ cu f4- low-e4, warmedge creste eficienta termica dar doar a baghetei distante față de una de aluminiu,faptul că ai condens pe sticla se datorează umidități din camera ,așezarea ferestrei in locul ei( mai in interior sau mai spre exterior), existența caloriferului sau absenta lui precum și reparația in jurul geamului ( precum și cum sa dat spuma,goluri în sumă sau pene scoase iar golul neastupate corespunzător),dacă ai un geam fără bagheta termica tot în camera aia abia atunci faci diferența

#522
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010
@Timparulalin , într-adevăr mi se par super ca și izolație fonică , per ansamblu ferestrele mi se par foarte bine lucrate(părerea mea) chiar dacă sunt din gama cea mai slabă .Condensul apare doar dimineața , in dormitoare, două ferestre + ușă spre balcon. Cumpărat higrometru , daca e nevoie cumpăr și un dezumidificator , și cred că o să o rezolv. Mulțumesc pt lămuriri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate