Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#487
VisPufos

VisPufos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.10.2019
Salutare,

Am o usa termopan la balcon profil Rehau, care nu mai este etansa. E distanta destul de mare pe partea de sus a usii, intre ea si cadru cand o inchid. A fost reglata dar se pare ca nu mai tine. Cine imi poate recomanda o firma de incredere care repara termopane preferabil din Bucuresti? Sunt foarte multe optiuni pe internet, dar as prefera ceva recomandat.

Multumesc

#488
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Incearca la toti si multumeste-te cu cine vine, daca vine.

#489
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Buna ziua,
Ieri l-am contactat pe conu71 pe forum , iar astazi am avut ocazia sa vorbesc cu el la telefon.
A fost rabdator si mi-a explicat ce este un solbanc, si m-a ajutat sa fac o alegere pentru tamplaria apartamentului.
Recomand !

#490
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Și care sunt problemele de montaj? Și mai ales ce explicații și rezolvări da un agent care NU face montaje?

#491
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
Nu inteleg de unde atata rautate. Colegul a vazut ca este inchis topicul cu intreaba-ma despre termopane si a postat gresit aici, se intampla si la case mai mari.

O sa mut sau o sa sterg comentariile dupa ce vezi mesajul meu.

Edited by conu71, 12 September 2021 - 17:29.


#492
DCAlexe

DCAlexe

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.06.2021
salutare,
Am un apartament cu profile Alumil M1100, cred ca au un pachet de 28mm cu 2 foi de 6 mm.
As vrea sa inlocuiesc sticla cu un pachet cu performante f bune pe partea de izolatie fonica (662-16-442) 37.6mm si 52kg fata de 28mm si 30kg cat am acum.
Pe siteul producatorului scrie ca grosimea profilului permite grosimea pachetului pana la 59mm
https://www.alumil.c...ndows-and-doors
Feroneria este  Sabinco 200 si pare ca tine fara probleme sarcina putin crescuta.

Exista  cineva care in piata care sa ma poata ajuta cu comanda pentru baghetele de dimensiuni noi care sa sustina pachetul de geam mai gros???
Ma poate ajuta/ redirectiona cineva catre cine pot apela?

Multumesc anticipat.

#493
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PostDCAlexe, on 22 septembrie 2021 - 13:45, said:

salutare,
Am un apartament cu profile Alumil M1100, cred ca au un pachet de 28mm cu 2 foi de 6 mm.


Foarte greu sa bagi in 28 mmm macar o sticla stadip silance, nu mai spun de tripan... ce vrei tu este cam... unicorn. Poti face un bipan cu stadip silance dar fata de tripan de 52 mm, este cale lunga. Succes, dragule.

#494
big-sharky

big-sharky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 11.02.2010
Salutate
Am achizitionat un apartament la care trebuie sa schimb sau pun termopan. Am deschis topicul acesta https://forum.softpe...egere-termopan/
Vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturi, si in special lui conu71 care si-a rupt din timpul lui liber pentru a ma suna si a ma lamuri la diversele intrebari pe care le-am avut.

#495
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Va rog să mă ajutați, la o ușă nu pot scoate mânerele și soldurile Roti. Am desfăcut cele 3 șuruburi de pe șolduri și nimic. La o ușă cu feronerie no mame am încercat și au ieșit, la toți trebuie făcut ceva in plus?

#496
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
A se citi silduri și nu șolduri, feroneria care îmi dă de furcă e Roto, cea no name a mers.Autocorectul e de vina și n am verificat. Plecase help!!

#497
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1. Termopan Rehau 5 canale, se rabateaza cand vrea. Nu mai functioneaza bine manerul,opune rezistenta cand vreau sa rotesc ca sa rabatez geamul.
2. Cu geamul deschis, se duce din spate mecanismul ca si cand atuncea vreau sa rabatez geamul.
Ce poate fi defect in aceste cazuri?
A fost montat in 2014.

#498
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
o constatare dureaza 5 minute iar reparatia maxim 30 minute. cauta reparatii termopane+ orasul din care esti. cheama pe cineva sa constate ce trebuie schimbat si a doua zi ai fereastra reparata cu costuri minime.


succes.

Edited by conu71, 10 October 2021 - 09:27.


#499
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
multumesc mult.

#500
wisher2good

wisher2good

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2021
Salutare.

De curand am montat un geam tripan Gealan la dormitor si ieri vad ca s-a crapat pe diagonala.
Am camera in renovari, deci nu stiu daca a crapat sticla de la un montaj gresit sau daca a fost lovit de meseriasi.
Nu cred ca a fost lovit, pentru ca nu are crapatura "in floare", dar va rog sa-mi ziceti cum pot sa ma conving care-i sursa, daca nu vad urme de lovire?

Las si 2 poze, va rog sa ma sfatuiti.

Attached Files



#501
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Eroare de montaj sau "atins" la transport ori manipulare, fisura extinzandu-se dupa tensionarea de la montaj. Trebuie schimbat de catre cel care l-a montat.

#502
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Posibil sa fie o cala sub sticla

#503
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postwisher2good, on 28 noiembrie 2021 - 16:19, said:

....... va rog sa ma sfatuiti.


cheama i sa schimbe pe garantie. nu vor fi probleme daca nu sunt semne de lovire.

#504
wisher2good

wisher2good

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2021
Multumesc pentru pareri. Am probleme cu ei, tot incearca sa o arunce pe mine sau pe meseriasii care renoveaza. Daca nu ne intelegem, revin cu numele firmei si numerele de telefon, sa ii evitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate