Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#433
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 22.02.2009

 adoase, on 16 august 2020 - 21:50, said:

@wizake: La noi in Germania? Nu sunt in Romania din cate pare. Contactul este in Germania dar se pare ca vand si in afara Germaniei si e bine de stiut.
http://www.greenteq....index_0001.html

@Timplarualin: Te contrazic intr-o privinta, sper ca intelegi si ca faci parte dintre prestatorii seriosi. Eu prestez in cu totul alt domeniu dar pentru mine pretul nu inseamna nerespectarea normelor, sa le zic asa. Daca eu imi permit Logan si nu Mercedes, nu inseamna ca fabrica nu-mi mai pune centura de siguranta si prezoanele! Cam despre asta e vorba. Eu fac rabat la calitatea materialului, nu la normele de montaj. Imi asum ca tamplaria ieftina nu ma tine 50 ani si ca nu izoleaza poate cat una de firma, dar nu inseamna ca o prind cu sarma de tocul vechi de lemn...

Cand am ales din supermarket, am ales ca e mai bun decat ce gasesc locco si are pretul cat sa merite pentru ce am eu nevoie. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa functioneze ci ca poate nu e la fel de rezistenta/sigura cat una mai sofisticata. N-am nevoie de una care sa reziste la enspe mii de inchideri/deschideri, trafic greu sau sa fie spaima hotilor. Dar sa nu aiba defecte/probleme.

Multumesc pentru info. Cum am spus mai sus, problema este strict de la broasca-butuc. Am 3 usi, 2 montate si una pe liber si toate fac la fel. Atat cu broasca montata cat si cu broasca in mana. Deci e cam ciudat ca toate sa fie defecte, de-asta am si apelat la forum ca poate trebuie vreun butuc special. O sa risc sa pilesc la una din ele si elementul acela din broasca si butucul, imi asum daca pierd 100 lei. Pentru celelalte 2 as prefera sa le fac scandal si sa rezolve ei problema.

Am verificat, gaurile sunt date bine (ma refer la cele pentru butuc, cele pentru suruburile manerelor sunt o idee mai sucite, trebuie sa fortez un pic manerele sa intre, dar intra, nu-i problema). Armatura exista si in usa si in toc, asta a fost factor de decizie ca sa stea tzapene. La suruburi eu cred ca fac exces de zel pentru ca prefer sa stea tzapene. La ferestre de 86x116 bag 8 suruburi de 212mm, cate 2 pe fiecare latura. La usi bag 12 suruburi de 212mm, cate 3 pe fiecare latura.

Cat despre spuma, am vazut si zidar care a scos toata spuma dupa prinderea suruburilor ca sa incarce el cu adeziv de polistiren...Posted Image

O sa urmeze un portar dar cred ca nu de-a gata, problema e ca ala trebuie pe comanda, nu pot sa sparg sa se potriveasca cele standard de 205 inaltime. Acolo cred ca bag cate 4 suruburi pe fiecare latura...Posted Image Posted Image

Apropo, daca aveti vreo recomandare de firma din Bucuresti sau Craiova care face pe comanda dar fara montaj si fara transport (tamplarie 5 camere, ieftina si buna gen Leroy dar sa se inchida broascaPosted Image si cel mai important, cat de repede, chiar azi daca se poate Posted Image ), rog PM, as avea nevoie de portar 150x198 cm. Aici locco am preturi intre 1000 lei si 1300 lei dar cica cu rama de ferestre ca sa fie cat mai slim. Nu stiu cum e asta. Ideea e ca ce am luat din Leroy pare a fi aceeasi rama si la ferestre si la usi.

Usa e asta (in poza are 4 balamale, in realitate sunt doar 2): https://www.leroymer...e-dreapta/34041
Fereastra e asta: https://www.leroymer...apta-alba/34086

Deci daca gasesc portar asemanator ar fi perfect...

SPOR.

#434
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 adoase, on 16 august 2020 - 21:50, said:

@wizake: La noi in Germania? Nu sunt in Romania din cate pare. Contactul este in Germania dar se pare ca vand si in afara Germaniei si e bine de stiut.
http://www.greenteq....index_0001.html

Dr vreme ce eu am la geamuri așa ceva, și locuiesc in Romania, cred că se poate 😁

Cred că firmele de termopane au diverse contacte și furnizori, și pot aduce. Poate pentru clienții finali e mai dificil.

Edited by wizake, 17 August 2020 - 07:10.


#435
nonel1980

nonel1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 26.09.2007
Buna dimineata,

Este normal ca la un geam fix sa nu fie sudat tocul? Mie mi se pare ca au taiat gresit unghiurile.

Multumesc.

Attached Files



#436
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu e nimic gresit acolo.E un adaptor de ochi fix pentru un BE92.E taiat asa pentru a nu atinge in bavura.Se pare ca nu au CNC-ul reglat sa curete si bavurile interioare.Adaptorul nu se lipeste.Nu afecteaza cu nimic rezistenta.Iar dupa ce se monteaza sticla nu se vede nimic
PS.pacat de masina aia de lipt Graff ca o cam au degeaba.

#437
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
mie mi se pare ca i coltul ferestrei. nu mi s a parut adaptor, la el m am gandit si eu prima data dar e poza ciudata. cred ca tu ai dreptate dupa ce m am uitat a patra oara:)))

#438
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 71cristian, on 13 august 2020 - 22:08, said:

Daca ma intrebi pe mine , raspunsul meu va fi  NU STIU. Poate reusesc maine sa fac pose la cele 2 materiale pe care le-am adus din Belgia. Erau uni care se laudau ca sunt si pe la noi ,dar eu unul nu am gasit , si cei drept nu am cautat chiar peste tot. Ceea ce este important ca de acestea NU va trece umezeala indiferent daca vei uda cu furtunul cu apa . Poate prin fisurile zidariei  DAR si pretul este pe masura . Nu toti stiu sa puna in opera asemenea materiale.

daca le mai numesti in continuare "folii antinvant", n-o sa le gasesti in Romania nici in 2030.
nu stiu unde le-ai cautat tu, dar daca dai un scurt search la marii producatori de consumabile pentru montaj o sa ai o supriza.zeci de furnizori.repet - nu se vand de ieri de azi.

 nonel1980, on 17 august 2020 - 07:49, said:

Buna dimineata,

Este normal ca la un geam fix sa nu fie sudat tocul? Mie mi se pare ca au taiat gresit unghiurile.

Multumesc.

exact ce spune bogu - este bagheta adaptor care se foloseste bluevolution 92.nu e nimic gresit la fereastra ta.doar la geamurile fixe o sa ai asa ceva.

#439
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

 nonel1980, on 17 august 2020 - 07:49, said:

Buna dimineata,

Este normal ca la un geam fix sa nu fie sudat tocul? Mie mi se pare ca au taiat gresit unghiurile.

Multumesc.
și se mai plînge oamenii că le intră apa în casă 🤣🤣🤣nu mașină e vinovată ci "meseriași făcuți online",ce naiba e așa de greu să curețe bavurile? Aici la detalii se vede meseria și priceperea,chiar daca nu afectează rezistenta , arată urit și inestetic,dacă acolo e așa atunci in rest cum e ( mai ales ce NU se vede👎

#440
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Ca sa nu mai poluam un topic deschis de un moderator cu un titlu sugestiv , am gasit ceva ce mai vechi pe maps pentru ............. Alineee asta este pentru tine . Dupa cum spuneam montajul de la fata zidului spre exterior , si folosirea  EPDM -ului pentru prevenirea intrari umezelii . Daca maresti /apropi se vad si coltarele de aluminiu de care este prinsa timplaria de aluminiu. . Glafurilre au fost montate in aer inainte de termosistem . Masina aia ce se vede renault trafic pe care am conduso avea in ea scule pentru orce fel de lucrare de timplarie in valoare de aproximativ 20 000 euro.. Linga ea jos se vad niste glafuri care in dimineata aceea le-am luat de la fabrica si au fost date jos de pe porbagajul masinii .
Aici poza cu imagini mai vechi maps      https://goo.gl/maps/6fbmV5WofFZ8hrAH8

#441
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

 71cristian, on 19 august 2020 - 19:22, said:

Ca sa nu mai poluam un topic deschis de un moderator cu un titlu sugestiv , am gasit ceva ce mai vechi pe maps pentru ............. Alineee asta este pentru tine . Dupa cum spuneam montajul de la fata zidului spre exterior , si folosirea  EPDM -ului pentru prevenirea intrari umezelii . Daca maresti /apropi se vad si coltarele de aluminiu de care este prinsa timplaria de aluminiu. . Glafurilre au fost montate in aer inainte de termosistem . Masina aia ce se vede renault trafic pe care am conduso avea in ea scule pentru orce fel de lucrare de timplarie in valoare de aproximativ 20 000 euro.. Linga ea jos se vad niste glafuri care in dimineata aceea le-am luat de la fabrica si au fost date jos de pe porbagajul masinii .
Aici poza cu imagini mai vechi maps      https://goo.gl/maps/6fbmV5WofFZ8hrAH8
te roade rău🤣🤣🤣😁,exact ca în România 🤔,trebuia să fi mers cu mine la montaj azi, sa îi explici proprietarului unde trebuie pusa timplaria,săracul nu avea 3 ziduri la aceași grosime,nici cu ce o sa o izoleze,iar daca o și tencuiește🤕

#442
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Nu ca ma roade, dar am fost intrigat ca nu puteam sa pun prima data linkul cu aceasta imagine maps si cu acest EPDM.
Da , ce pot sa zic cu cazurile astea extreme !!!!!!!!!!!! Am trecut si eu prin d-astea  de la cea mai de joasa speta si pina la cel mai inalt nivel pe care nu mi-l puteam imagina inainte.

#443
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie , dar ma puteti ajuta cu un sfat?
Cum se poate regla aceasta balama de usa sa stranga mai tare  pe garnitura ?
Cand inchid usa nu inchide complect pe garnitura si raman spatiu gol pe unde intra aer ai galagie. Multumesc

Attached Files


Edited by Suciuvlad24, 25 January 2021 - 17:06.


#444
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din ce vad eu e o balama joker.Daca vad bine cred ca e deja la maxim.Reglajul se face cu usa deschisa.e undeva un imbus mic.gen 2.5-3

Trebuie sa fie la partea de sus pe foaia de usa undeva langa garnitura

#445
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

 Suciuvlad24, on 25 ianuarie 2021 - 17:06, said:

Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie , dar ma puteti ajuta cu un sfat?
Cum se poate regla aceasta balama de usa sa stranga mai tare  pe garnitura ?
Cand inchid usa nu inchide complect pe garnitura si raman spatiu gol pe unde intra aer ai galagie. Multumesc
cu ușa deschisă,la mijlocul balamalei pe interior ai un mic soft,îl scoți cu un imbus de 2 (sau 3)apoi cu alt imbus mai mare reglezi presiunea pe garnitură,apoi pui siftul înapoi.gasesti pe YouTube exact cum trebuie , scrie doar hinge joker și gata

#446
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Multumesc mult. O sa incerc maine sa vad ce reusesc. E enervant ca latra cainele langa usa si se aude de parca nu am avea usa , plus ca temperatura pe acolo e ca cea exterioara , iar cand dau drumu la hota trage de numa pe acolo.
Singura chestie buna e ca am aer proaspat non-stop :))

#447
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

 Suciuvlad24, on 25 ianuarie 2021 - 23:42, said:

Multumesc mult. O sa incerc maine sa vad ce reusesc. E enervant ca latra cainele langa usa si se aude de parca nu am avea usa , plus ca temperatura pe acolo e ca cea exterioara , iar cand dau drumu la hota trage de numa pe acolo.
Singura chestie buna e ca am aer proaspat non-stop :))
in caz că nu mai este loc de reglaj se poate înlocui balamaua foarte simplu cu alta,dar cu alte cote( Sint de la 15,5 pina la 22,5)

#448
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari.

Am primit diverse recomandari legate de montajul tamplariei si as vrea niste clarificari: e sau nu e nevoie sa tencuiesc golul ptr geamuri inainte de a lua masurile ptr tamplarie? Va rog argumentati raspunsul, incerc sa inteleg "fenomenul". Multumesc.

Edited by l_stoian79, 26 January 2021 - 10:51.


#449
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 29.08.2006
Am uitat sa specific, la mine zidaria e din Porotherm 25 Robust, adica exista acele nut-uri de imbinare intre caramizi. In golurile de geamuri am nuturile caramizilor. In ce fel incurca acele nuturi, cum trebuie sa pregatesc acea zona , daca trebuie ?

#450
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

 l_stoian79, on 26 ianuarie 2021 - 10:50, said:

Salutari.

Am primit diverse recomandari legate de montajul tamplariei si as vrea niste clarificari: e sau nu e nevoie sa tencuiesc golul ptr geamuri inainte de a lua masurile ptr tamplarie? Va rog argumentati raspunsul, incerc sa inteleg "fenomenul". Multumesc.
ideal ar fi sa tencuiești golurile ,se pot face ferestrele mai fixe,se fixează mai bune cu șuruburi (mai ales la poroterm),nu ți le mai unge meresiasu cu de toate,dar trebuie să le ai la nivel( sa nu fie scara  mitei)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate