Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Audi A4 (B8) sh vs. Skoda Octavia 3 fl

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
nu te uita numai la una, sunt masini destule...

#56
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Cred ca mai poti negocia bine la audiul de la weltauto( ai putea sa o iei cu 16000-16500 lejer), daca o vrei neaparat pe aia.dupa mine weltauto au preturi f mari si garantia aia te cam stergi la fund cu ea.

#57
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Desi pare ciudat, primeaza si rapiditatea si lipsa batailor de cap. Asta inseamna si lipsa de cautari, de alergat dupa acte etc. De aia am si vrut masina noua. Si vreau in continuare. Doar ca a aparut "aceasta" oportunitate - adica o masina poate mai confortabila/buna ca cea dorita. Daca nu e ceea ce pare, niciun regret, platesc diferenta pe masina noua. Si asa posibil ca la Audi ar fi trebuit o revizie, distributie, transmisie care "mancau" din avantajul financiar.

LE. Faptul ca masina pare produsa in decembrie 2013 inseamna ca mai are garantie de la Audi pana in decembrie 2017?

Edited by SwatKat, 19 March 2017 - 22:54.


#58
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Inseamna ca masina noua o iei din stoc, fiindca la comanda dureaza minim 2-3 luni.si din stoc cred ca dureaza o saptamana pana vine.

#59
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Nu din stoc, la comanda bineinteles. Mai ales cu ce o configurasem. Maine vad exact, sambata ne-am dus chititi pe break dar am vazut dupa una in spate si e mai urata ca veriunea veche :) asa ca am ramas pe versiunea clasica si atunci m-am mai jucat ieri-azi cu niste optionale in plus sa acopar diferenta de bani in minus fata de break :)

Prin "rapiditate" inteleg ca ma duc la dealer discut, platesc avans astept comanda. Nu sa caut masini pe site, sa vad despre fiecare, sa ma duc sa le vad / pus pe tester (si eu sunt cam "afon" in domeniu), luat de la capat.

Edited by SwatKat, 19 March 2017 - 23:44.


#60
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Mi se pare ca te grabesti putin, alege intai intre a4 second (nu neaparat cea de la weltauto) si skoda noua si apoi o cauti/ configurezi in liniste pe aleasa inimii. 20 mii nu se fac peste noapte is multi bani, chiar daca azi esti convins de un lucru s ar putea ca a doua zi sa gandesti altfel.

#61
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Va inteleg perfect , ideea e ca eu cochetez cu ideea de masina noua de ceva timp. Si teoretic tocmai cand eram setat pe ceva, hop chestia asta. :) Si asta ma intoarce intr-un fel. Ori eu sunt construit pe principiul: analizez, decid, inplementez. Asta e un fel de "instructiune IF" cu reluare bucla :)

#62
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 21.06.2012
Ia in calcul ca Audi "mai mult ca sigur este adus din afara (tinand cont ca are carlig si webasto)", iar carligul ala la cutie de viteze automata NU este prea ok.Fereste-te de masini automate cu carlig de remorcare.

#63
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am avut doua masini noi, Pe Jetta am dat 19 mii si pe Golf am dat 18 mii euro. Bani aruncati pt. dotari medii, performante medii, confort mediu. Acum am un A4 second care cu tot cu reparatiile imediate a ajuns undeva pe la 13 mii euro. A fost cea mai buna alegere din toate masinile pe care le-am avut pana acum, Confort si performanta incomparabil mai buna fata de masinile noi anterioare. Nu mai cumpar masina noua, sunt bani aruncati pt. mirosul de plastic nou.
Evident ca ma refer la masini second aduse din Germania unde 150 mii km uzeaza masina mai putin decat 50 mii km de gropi si aglomeratie si drumuri scurte din Romania.

Edited by Kroghy, 20 March 2017 - 08:00.


#64
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005

 C63AMG, on 20 martie 2017 - 07:58, said:

Ia in calcul ca Audi "mai mult ca sigur este adus din afara (tinand cont ca are carlig si webasto)", iar carligul ala la cutie de viteze automata NU este prea ok.Fereste-te de masini automate cu carlig de remorcare.
Aberzi rau de tot,cei mai multi folosesc carligul la suportul de biciclete...

#65
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 TruculMagic, on 19 martie 2017 - 20:01, said:

Am rude apropiate cu 3 octavia 2 , 1.9tdi luate de noi. Toti au schimbat pe la suspensie cate una alta, unii pana in 40.000km, nu sunt asa rezistente cum crede lumea.
Las-o ca macane.Si eu am Skoda Octavia 2 luata de noua,am 106.000 km si nu am schimbat nimic pana acum la suspensie,bagata pe drumuri neasfaltate,Transalpina,mare,in tara doar prin Moldova nu am ajuns.Curios cum doar rudele tale apropiate au schimbat suspensia noua.Intre un Audi cu 150.000 km neverificabili si o Skoda noua,as lua Skoda,chiar daca par subiectiv.Intre un Audi nou si o Skoda noua ,as lua Audi

#66
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016
Pe Audi-ul ala nu as da mai mult de 15.000 Eur. De ce nu te bagi la A6. http://www.aviamotor...lt/detalii/1987
Eu cred ca as merge pe Skoda noua.

#67
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Trebuie sa stabiliti niste perspective.

Cu cat iei masina acum, si cat pierzi la revanzare (Daca esti de acord sa pierzi 30-50% dupa 3 ani- stiu ca nu vinde nimeni masina noua dupa 3 ani, insa daca esti dispus sa pierzi atat atunci te poti uita la masina noua, eu nu accept sa pierz atat).

Ce avantaje am la o masina noua? ca o iau noua, stiu ca nu are probleme, si ca are 0km. Asta e un lucru bun pentru persoanele care nu sunt pasionate de masini, si care nu accepta si nu au timp sa citeasca pe forum sau umble cu masina prin service-uri. Mie chiar imi face placere sa merg cu masina in service, si chiar am timp suficient si 2 saptamani sa stau langa mecanic in service, multa lume nu are timp, astea sunt vremurile. Multi nu aveti timp nici sa stati cu masina cand va schimba uleiul, de asta se intampla ce vedeti, nici nu se schimba uleiul la unele masini, doar pe foaie.

Audi nu ai cum sa-l compari cu Skoda, intretinerea o sa fie la Audi pe cand la Skoda nu va exista cel putin 4-5 ani (ulei/filtre/ mici defectiuni in garantie, poate o tura de placute pana la 100.000km). Am coleg cu Passat b8 luat de nou (30.000e) il are de 1 an jumate, a fost in garantie de 3 ori pana acum, ultima problema a fost cu unitatea multimedia care s-a blocat, i-au schimbat-o dupa mult scandal, iar acum nu ii mai merge ceasul.

Trebuie sa-ti calculezi exact planul de intretinere/revanzare pt ca acesta conteaza mai mult decat ai crede. Prea putina lume isi cumpara masina din pasiune, si alea sunt modele mai rare.

Audi are ssuspensie cu sistem de brate multilink, ca si Mercedes, iar skoda are suspensie de tip mcpreston care e pusa de la polo pana la golf/passat, de asta audi e mult mai confortabil si stabil la drum, amortizeaza mai bine denivelarile, gropile.

Calitatea materialelor este mult mai buna, imbinarile sunt mult mai atent lucrate, desi este foarte greu sa gasesti un a4 dotat, altfel dejeaba iei audi daca are 3 dotari.  trebuie sa vezi ce asteptari ai de la o masina.

Daca nu te intereseaza masinile, si tot ce vrei e sa iei o masina cu care sa te plimbi si care sa nu-ti faca probleme, cea mai buna alegere este o masina rulata maxim 1 an (octavia 3) cu pana in 20.000km. Aia o sa aiba pretul 60-70% din una noua, iar la revanzare nu pierzi asa mult.

Cine este o persoana comoda si nu ii place sa analizeze toate posibilitatile, scoate banul pt o masina noua si cu asta basta, despre asta este vorba, cat timp e dispus utilizatorul sa investeasca in cumpararea unei masini. Eu stau si 3 luni sa caut o masina, un prieten a scos credit bancar, si a avut rabdare 7 zile sa caute o masina. Atentie la perioada de livrare, trebuie tinut cont si de asta, daca iti spune 3 luni la octavia..... iti taie tot elanul.

Edited by Deenman, 20 March 2017 - 08:48.


#68
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 21.06.2012

 bolo, on 20 martie 2017 - 08:26, said:

Aberzi rau de tot,cei mai multi folosesc carligul la suportul de biciclete...
Si rulotele cu ce se "trag"?Cu camioane MAN?

#69
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 Groot, on 19 martie 2017 - 20:24, said:

Indreapta-te spre masina pe care ti-o permiti sa o cumperi noua cu foarte multa garantie.

Pentru cei care au bani de aruncat pe fereastră e un sfat foarte bun. Posted Image
Uite, strict cele două maşini din topic. Audi cu toată cârca aia de kilometri la bord, e net superior Skodei, din secunda unu.
Peste 3-5 ani, la o eventuală revânzare, la Audi ai un preţ mai bun.

Vrei garanţie? Pune la păstrare cei trei patru mii de euro, diferenţa de preţ dintre cele două. Acoperă cu vârf şi îndesat reparaţia la orice "problemă ascunsă" are Audi.

Sunteţi haioşi cei care preaslăviţi garanţia ... plătiţi voioşi revizii umflate la preţ la reprezentanţă, iar când vă pică vreo piesă neacoperită de garanţie, scoateţi banul gros şi vă consolaţi cu ideea că "putea fi şi mai rău".

Nu vreau să deschid o discuţie în contradictoriu, "nou sau SH". Fiecare variantă are plusuri şi minusuri, generează satisfacţii şi insatisfacţii. După inspiraţia şi norocul fiecăruia.

Edited by Yoda, 20 March 2017 - 10:56.


#70
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Yoda, on 20 martie 2017 - 10:54, said:

Pentru cei care au bani de aruncat pe fereastră e un sfat foarte bun. Posted Image
...............................................
După inspiraţia şi norocul fiecăruia.
Deci nu va mai luati masini noi pentru ca sunt bani  aruncati pe fereastra!Saracilor!

Bineinteles ca 99% din masinile noi sunt o loterie,nu ca o masina de marca cu 150.000 km facuti doar duminica la piata

#71
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@daniMMM: evident că cineva trebuie să cumpere şi maşini noi, dacă am lua toţi SH probabil ar apărea maşini gata uzate, cum sunt blugii ăia cu găuri... Posted Image
Dar o parte din banii daţi pe maşina nouă se pierd rapid, asta e o realitate. Echivalentă cu riscul unui defect ascuns la o maşină SH.

#72
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Bun, ce pot spune dupa o scurta vizita:
- Audi nu este inmatriculat, deci am miscat-o putin prin curte. Volanul se misca mai greu ca la masinile mici, bine, la 10kmh nici nu cred ca e altfel, mai ales cu roti de 225.
- interiorul arata foarte bine, in afara de o mica ciupitura pe cromul de pe centrul volanului. Nu mi-am dat seama de ce afisajul dintre ceasuri "pleca cu intarziere", adica la deschidere usa sofer nu afisa semnul, daca apasam butonul de mode de pe volan nu schimba meniurile dar astea sunt chestii care tin (probabil) de cum functioneaza CB-ul
- senzorii de parcare nu aveai si afisare pe ecran, doar se auzeau bipurile
- masina e adusa din Ge, de la firma leasing si avea o carte cu semnaturi cu toate reviziile, inclusiv o verificare prin noiembrie 2016 la vreo 149k. La 60k si 120k erau bifate acolo si "multitronic ol". Insa istoric de service ei nu aveau, ca cica doar cei de la Audi pot da, Avia nefiind dealer Audi.
- cauciucurile erau de iarna, cam naspa dupa parerea mea - deci anul asta 2 seturi de cauciucuri pe 225R16.
- in maxim 30k km ar trebui iar revizie + schimb ulei cutie (+ eventual distributie, ori atunci ori la 210k)

INSA, s-a suit sotia in masina si i s-a parut mai inghesuita decat Skoda (inca cativa ani merge in spate, alaturi de copil si trebuie sa fie mai confortabila ca Meganul). Mi-am configurat scaunul si a zis ca statea mai rau ca in Skoda.

Deci o sa mai caut istoricul service, sa vad daca bate cu ce scria in carte, insa din cauza spatiului situatia nu e tocmai "roz" Posted Image Si cum una din cerinte e si confortul la drum lung si pentru soltie, care sta in spate, cu copilul, mai mult ca sigur ca ramane Skoda. Mai avem de discutat pe indelete, diseara!

LE. Audi A6 nu, e o masina prea mare pentru frecus zilnic Bucuresti. Nu vreau neaparat "balena"
-

Edited by SwatKat, 20 March 2017 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate