Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1441
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Posibil la noi sa fie real ce zice @tzevarul adica se trimit SMS-uri pt ca nu e definit APN si telefonul tot cauta si tot cauta setari pt internet, interactioneaza cu reteau partenera si trimite SMS-uri aiurea.
Telefoanele mele nu aveau setat APN-ul ca si default pt Digi.
Dar oricum sms-urile respective sunt setari automate de configurare si nu ar trebui sa fie taxabile.Dar Digi le taxeaza.. in urma modificarilor facute aiurea dupa luna iunie, adica decand au modificat noul roaming.Nu zic ca ma taxeaza intentionat...dar o fac pt ca nu si-au verificat cum trebuie centrala.

Edited by ovidiu-pit, 16 November 2017 - 10:58.


#1442
maressalo

maressalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 10.08.2009
Nu, telefonul e luat din Anglia, dar era decodat pt. toate retelele de tel. mob. din fabrica.
De aceea acum dispun de 2 tel I9505, unul e in cutie de rezerva.

#1443
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 maressalo, on 16 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Nu, telefonul e luat din Anglia, dar era decodat pt. toate retelele de tel. mob. din fabrica.

Decodarea nu are nimic de-a face cu profilul de APN care este predefinit in firmware-ul telefonului. Pentru un telefon din generatia 2013 cum este S4, nu cred ca firmware-ul original are Digi predefinit. Presupun ca a trebuit sa adaugi APN-ul de mana in telefon si nu a fost automat configurat.

Daca se dovedeste ca STK-ul din SIM este de vina, si ca foloseste MO SMS in loc de USSD pentru semnalizare, este clar ca din punct de vedere comercial clientii nu sunt responsabili pentru aceste costruri.

Din punct de vedere tehnic rectificarea este relativ simpla:
1. Sa filtreze aceste mesaje la nivelul modulului de facturare si sa continue sa absoarba costurile taxate de operatorii straini pentru aceste MO SMS.
2. Sa dezactiveze modulul STK de auto-configurare a internetului sau sa schimbe semnalizarea de la MO SMS la USSD. La cartele moderne asta se poate face printr-un update OTA al SIM-ului.
3. Daca SIM-urile Digi nu au capabilitatea de update OTA, schimbarea SIM-ului cu unele de generatie mai noua care nu au modulul de STK activ sau folosesc USSD.

Dintr-un punct de vedere pur de afaceri variantele 2 si 3 sunt cele pe care le-as prefera, pentru ca devine costisitor sa absorbi costuri generate in strainatate si pe care esti obligat din punct de vedere comercial si legal sa nu le facturezi.

#1444
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Felicitari !Inca o data affirm:  esti tare la tehnologia mobila! Posted Image
In sensul bun, pe multi dintre noi ne lasi cu gura cascata :)

#1445
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Apropo de roaming, ai dreacu ăștia de la digi

Stimate client, am redus tarifele de roaming in Spatiul Economic European cu pana la 50%! Noile tarife valabile de la 1 noiembrie 2017 sunt: apeluri locale si catre tari din SEE 0.0256 Euro/min, catre alte tari 1.4875 Euro/min si 0.006 Euro/SMS trimis. Trafic date 0.004 Euro/MB si apeluri primite 0.0129 Euro/min. Tarifele se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat si includ TVA. Echipa Digi Mobil

#1446
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-a venit si mie astazi acel SMS.

#1447
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012
Ciudat este că în Germania pe Q2 mergea Roaming digi 2g/3 g acu merge doar 3 g au blocat 2 g asa ca singura banda este de 3 g ,si cu alti operatori nu mai au contract

#1448
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Nu cumva ai tu telefonul pus pe 3G only?

#1449
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Văd că aveam pe cartela unde o folosesc pentru date un SMS:

Quote

Stimate client, am redus tarifele de roaming in Spatiul Economic European cu pana la 50%! Noile tarife valabile de la 1 noiembrie 2017 sunt: apeluri locale si catre tari din SEE 0.0256 Euro/min, catre alte tari 1.4875 Euro/min si 0.006 Euro/SMS trimis. Trafic date 0.004 Euro/MB si apeluri primite 0.0129 Euro/min. Tarifele se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat si includ TVA. Echipa Digi Mobil


#1450
gceusan

gceusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2016
Salutare! revin ...cu o intrebare.....vis a vis de roamingul oferit in spatiul ue! ofera doar de 3g la date sau au si conventii cu operatorii externi pe 4g?

#1451
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
N-am vazut nicaieri 4G roaming Digi.

#1452
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012
Nu exista 4 g in Roaming baducu nu e setat 3 g onli pt ca am dual sim si pe date era lebara iar digi era 2 g,si intr-o dimineata am ramas fara Roaming in 2 g si nu merge conectat 2 g.pt tel e pe automat 4/3/2g

Dar acum am renuntat la date pe Lebara ca e mai scump decat digi .lebara 15 euro 3gb digi 12 euro 3 gb

#1453
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

 dreaQ, on 17 noiembrie 2017 - 21:00, said:

... apeluri locale si catre tari din SEE 0.0256 Euro/min, catre alte tari 1.4875 Euro/min si 0.006 Euro/SMS trimis. Trafic date 0.004 Euro/MB si apeluri primite 0.0129 Euro/min. Tarifele se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat si includ TVA. Echipa Digi Mobil

La preturile astea, pt a suna pe mobil in Romania, mai ieftin e sa  sun din roaming de pe cartel digi mobil decat sa folosesc adaptorul voip conectat la callromania ...( digi oriunde  e cam suprasolicitat cateodata , si e enervant sa ai o discutie de 10 min din 5 apeluri )

Edited by marmota_vasi, 20 November 2017 - 15:26.


#1454
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 Neaceasca85, on 18 noiembrie 2017 - 03:04, said:

Mi-a venit si mie astazi acel SMS.
Interesant, mie mi-a venit numai pe un numar din 3. Se pare ca trimit numai pe numerele care au facut cost suplimentar in roaming anul asta.

#1455
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004
Nu, și eu am primit doar pe un număr. Am avut costuri pe ambele abonamente

#1456
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 tzevarul, on 16 noiembrie 2017 - 16:12, said:


Decodarea nu are nimic de-a face cu profilul de APN care este predefinit in firmware-ul telefonului. Pentru un telefon din generatia 2013 cum este S4, nu cred ca firmware-ul original are Digi predefinit. Presupun ca a trebuit sa adaugi APN-ul de mana in telefon si nu a fost automat configurat.

Daca se dovedeste ca STK-ul din SIM este de vina, si ca foloseste MO SMS in loc de USSD pentru semnalizare, este clar ca din punct de vedere comercial clientii nu sunt responsabili pentru aceste costruri.

Din punct de vedere tehnic rectificarea este relativ simpla:
1. Sa filtreze aceste mesaje la nivelul modulului de facturare si sa continue sa absoarba costurile taxate de operatorii straini pentru aceste MO SMS.
2. Sa dezactiveze modulul STK de auto-configurare a internetului sau sa schimbe semnalizarea de la MO SMS la USSD. La cartele moderne asta se poate face printr-un update OTA al SIM-ului.
3. Daca SIM-urile Digi nu au capabilitatea de update OTA, schimbarea SIM-ului cu unele de generatie mai noua care nu au modulul de STK activ sau folosesc USSD.

Dintr-un punct de vedere pur de afaceri variantele 2 si 3 sunt cele pe care le-as prefera, pentru ca devine costisitor sa absorbi costuri generate in strainatate si pe care esti obligat din punct de vedere comercial si legal sa nu le facturezi.

Pot confirma presupunerile de mai sus. STK-ul reactioneaza chiar daca telefonul nu incearca sa faca un PDP CA (UMTS) sau EPS BA (LTE), si trimite un SMS catre un numar scurt la care se raspunde cu un mesaj de configurare.

Am deschis o sezizare cu Digi, sa vedem ce raspund. A fost foarte frustrant apelul la departamentul tehnic - persoana cu care am discutat nici macar nu a inteles termeni de baza din discutie.

@DigiHelper - este cineva calificat din punct de vedere tehnic care poate sa se ocupe de acest lucru?

#1457
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012

 DIGI_Helper, on 11 decembrie 2017 - 16:30, said:

Salut,

De curand, s-a semnat parteneriat pentru serviciul de date in Roaming prin reteua 4G in tarile:
- Grecia
- Slovenia
- Islanda
- Austria (doar pe A1, deoarece H3G functioneaza doar in banda 3G).

Cu privire la situatii de nefunctionalitate, acestea pot fi transmise si pe adresa de email: [email protected] sau cu ajutorul contului Digi Care.

Am postat mesajul lui DIGI_Helper si aici, poate sunt colegi care nu urmaresc topicul de acoperire.

Edited by mikeciprian, 11 December 2017 - 17:17.


#1458
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
O data cu eliminarea vizelor pentru Canada pe 1 decembrie Digi a schimbat si preturile de roaming, reducerile fiind drastice - apeluri catre Romania s-au redus cu peste 96%.

O data cu aceasta schimbare, a fost eliminat singurul partener de roaming care mai suporta 2G - Rogers. Operatorii ramasi, Bell si Telus, au acoperire excelenta, insa la fel cu Digi nu au retele decat pe 3G, in frecventele de 850MHz si 1900MHz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate