Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Self catering in Grecia.

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 florin71_skoda, on 03 martie 2017 - 11:51, said:

Pentru acolo, am si 2 borsete mici frigorifice, pe care le pot duce cu mine la plaja, in care bag in una 4 doze de bere si in alta 2-3 sticlute de apa.
Sper ca nu te urci la volan dupa ce ai baut berea Posted Image

#38
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Florin, ai fost mai mult decât elocvent în expunerea ta. Multumesc foarte mult.

#39
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In Grecia se poate conduce si dupa ce ai baut o bere :D Asa ca daca beau doar una singura conduc eu, iar daca beau 2-3 beri, conduce nevasta :D. Cica legea permite o alcoolemie de maxim 0.24g/l. De la 0.24 g/l pana la 0,49 g/l este considerata contraventie, iar peste 0,50 g/l se incadreaza la delict.
Plus ca nu am vazut politie pe strada. Foarte rar vezi un echipaj de politie, care oricum nu are nici o treaba cu tine. De prin 2007 ma tot duc in concediu cu masina, in Turcia sau mai nou in Grecia si pina acum am fost oprit de 3 ori. Odata in Turcia ca era filtru si oprea pe toata lume, dar cind au vazut ca avem numare de Ro ne-au facut rapid semn sa plecam. Odata intr-o noapte in Bulgaria, relativ aproape de granita ca sa vada daca avem vinieta (intr-o benzinarie ce videa viniete :D). O data anul trecut in Bulgaria ca mergeam printr-un tunel cu peste 100km la ora, depaseam la greu ca era cu 2 benzi, dar era limita la 80, dar am scapat ca nu aveau radar pe masina si eu am mintit ca am avut 75-80km/h si nu au avut ce sa-mi faca. Am pierdut insa timp, deoarece m-au tinut cam 20 minute pina ce mi-au dat actele inapoi, ca sa ma invete minte :D
Odata ma intorceam in Paralia Katerini si acolo este la intrarea in statiune un drum destul de lung cu 2 benzi si am vazut ca vine unu tare din spate si eu am crezut ca o fi un roman, ca numai astia merg tare prin Grecia, si i-am dat si eu talpa. Cind am vazut ca se apropie foarte tare de mine si sta tot lipt de curu meu, am tras pina la urma pe prima banda. Surpriza a fost cind ma depasit: era masina politiei. Dar n-au schitat nici un gest. Sau dus mai departe in treaba lor.

#40
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
In general circul conform normelor, speram ca nu o sa fie probleme.

#41
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.06.2005

 florin71_skoda, on 03 martie 2017 - 11:03, said:

Acum nu stiu ce obiceiuri ai tu si ce anume esti obisnuit sa maninci. Eu insa cam asa fac calculul pentru  2 persoane pe 10 zile (stau de regula cam 9-10-11 zile, ca 7 mi se pare prea putin).
200 euro drumul + 100 euro masa de dimineata + 200 euro masa prin oras + 100 euro apa + bere + suc prin oras + 100 euro bani de cheltuiala pentru diverse prostioare. Total ~700 euro. Acu ca-i stric sau nu pe toti, este o alta poveste.
ai uitat "cazarea", daca nu e la cort :)

#42
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
In bratul Kassandra care ar fi cel mai rasarit oras?, are o piata taraneasaca ?

#43
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Kassandria, Nikiti, Pefkohori, Kallithea (desi e mult / pretentios spus "orase").

Orasele mai mari in zona sunt Polygyros si Nea Moudania.

Edited by BlueKing-69, 07 March 2017 - 20:59.


#44
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Nu stiti daca au piete taranesti ?

#45
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Nikiti este pe bratul Sithonia,si nu e cine stie ce,pe bratul Kasandra recomand statiunea Kallithea,are cateva discoteci cum ar fi ahoy,boom boom angels,spre iesire la Pefkohori.

#46
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Scuze, am vrut sa zic Hanioti.

#47
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,595
  • Înscris: 17.08.2007
De obicei piată are loc o data pe săptămână în fiecare localitate.

Edited by atupi, 07 March 2017 - 23:45.


#48
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 dansysro, on 07 martie 2017 - 20:04, said:

ai uitat "cazarea", daca nu e la cort Posted Image
Nu am spus nimic de cazare deoarece pretul difera in functie de zona si de sezon. Plus ca initiatorul, johnysibiu, a spus ca are deja rezervata cazarea si-l intereseaza doar cum sa-si "calculeze" restul banilor.

In Paralia Katerini eu obisnuiam sa merg la studiouri si cazarea pentru 2 persoane pe 7 zile ma costa in medie cam 600 lei (~135 euro) la inceputul lui septembrie. Plus minus ca nu era la fel de la un an la altul. A fost un an cind am gasit cazare cu 500 lei, pentru ca am prins reducere, deoarece am cumparat biletele din primavara.
Dupaia intr-un an am luat o cazare in Platamonas de pe boking cu 23 euro pe zi, pentru inca 3 zile, ca am vrut sa stau mai mult de 7 zile. Deci aici ar fi iesit ~161 euro pe 7 zile pentru 2 persoane.
Anul trecut am fost in Skotinas la un soi de pensiune, gasita pe boking si am dat 200 euro pentru 4 persoane pe 9 zile. Era un soi de apartament cu 2 camere. Tot la inceputul lui septembrie. Asa ca pe mine si pe nevasta ne-a costat 100 euro cazarea pe 9 zile. Daca imparti la 4, vine cam 25 lei pe zi de persoana. Cred ca la noi in tara si la cort dai mai mult. (ca tot ziceai de cort :D)
Anul asta ma duc in acelasi loc, adica in Skotinas, tot 4 persoane si am vorbit direct cu proprietarul si a cerut la inceputul lui iulie 33 euro pe zi pentru un "apartament" cu 2 camere. Anul asta cred ca stam 11 zile. Deci o sa ma coste 181,5 euro cazarea pentru 2 persoane, pe 11 zile, in iulie.

Dupa cum se vede, chiar daca in principiu am cam mers in aceasi zona, cazarea difera de la an la an si de la statiune la statiune.

Edited by florin71_skoda, 08 March 2017 - 09:24.


#49
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013

 atupi, on 07 martie 2017 - 23:43, said:

De obicei piată are loc o data pe săptămână în fiecare localitate.
...si care ar fi ziua aceea ? se stabileste independent in fiecare localitate ? sau este ceva universal valabil ?

#50
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@johnysibiu, hai s-o lamurim:
Pietele sunt volante, comerciantii se muta in zilele stabilite  in alta localitate. De exemplu: luni in Hanioti, marti in Kriopigi samd, bineinteles doar in orasele mai mari. Nu cred ca cineva de aici mai tine minte aceste zile, doar daca se uita dupa data pozelor. In general se inchide circulatiei un spatiu mai mare (o piata  sau o strada mai lunga si lata) si acolo comerciantii isi instaleaza tarabele/pavilioane cu legume, fructe, masline ,miere, tzipuro ( un fel de rachiu de comina dar mai proasta), camionete transformate in magazin frigo de carne de pui, mezeluri, oua sau bârnza, tarabe de peste pe gheata si pe de alta parte standuri de chinezisme ca la noi : haine si articole de menaj. Daca stai o saptamana, n-ai cum sa ratezi piata, intrebi localnicii,  că nu-i la tine in oras, sigur va fi intr-un oras vecin .
O zi buna.

Edited by agp626, 09 March 2017 - 07:32.


#51
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Ok. M-am prins.E ceva ca la austrieci. Merci.


#52
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Buna
Poate cineva sa-mi spuna daca pe la supermarketuri gasesti si mancare gatita ca la noi(meniuri,pui rotisat,etc)

#53
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 dacrad2, on 15 iunie 2017 - 00:10, said:

Buna
Poate cineva sa-mi spuna daca pe la supermarketuri gasesti si mancare gatita ca la noi(meniuri,pui rotisat,etc)
Nicăieri pe unde am fost nu am văzut așa ceva. Sincer mă îndoiesc că ar fi mult mai ieftin decât la tavernă, iar de calitate nu mai vorbesc. La orice tavrnă găsești ”Meniul zilei” cu un fel principal, o salată și desert la 7-10 euro/pers, dar porțiile sunt mari și din două meniuri pot mânca chiar și trei adulți.

#54
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 johnysibiu, on 02 martie 2017 - 17:41, said:

Sa va dau niste date mai clare : suntem un cuplu cu doi copii de liceu. Până acu am fost la AI dar nu în Grecia. Nu ne-am sfiit sa campam in natura si sa batem coclaurile patriei pe drumuri imposibile.
Nu avem  ganduri extreme în Grecia. Am gasit un studio în Skioni. Facem tot soiul de calcule pentru un beget de patru adulti. Avem BBQ în curte asa ca ne-am gandit ca putem face ceva pezte sau carne de la supermarket.  Masa de dimineata se poate servi din traista. Pranzul in functie de locatia in care suntem si probabil seara la taverna.
Nu mi-am imaginat ca o sa gatim  mare lucru pe un ochi de resou.

Ma gandesc ca ideile exprimate aici  vor ajuta si pe allti  confrati  în decizile lor.
Eu sunt fan self-catering pentru că am libertate totală de mișcare, spre deosebire de cazările chiar și doar cu mic dejun. Pentru că acesta începe să fie servit undeva la ora 9.00, iar eu la ora aia vreau să fiu deja pe plajă sau pe drum. Noi suntem doi adulți care vara oricum nu mâncăm foarte mult, dar nici nu facem economii. La micul dejun luăm câte o plăcintă cu brânză sau cu spanac (neapărat calde de la cea mai apropiată brutărie) și o sticlă de iaurt de 1/2 litru iar astea toate costă 5 euro. Cafeaua pentru micul dejun o luăm de acasa și o facem ori la fierbător, ori la filtrul din cameră, ori pe reșou. Eu n-aș lua pentru că mie îmi place cafeaua grecească, dar trebuie să fie împăcată toată lumea. În cameră se pot face și niște ouă (fierte, omletă, românești) și nu sunt foarte scumpe (parcă 1,8 euro casoleta de 6 ouă), salate. Brânzeturile și mezelurile din magazine mi s-au părut scumpe și nu chiar grozave (mă refer aici la mezeluri, în afară de Infantis n-am văzut nimic demn de băgat în seamă).
O masă decentă, fără excese, n-ar trebui să depășească 50 euro și aici mă orientez după faptul că niște prieteni merg de ani de zile 4 adulți și 1 copil măricel și cam atât plătesc.
Apoi, răcoritoarele de pe plajă (bere, frappe, suc) ar putea constitui taxa pentru șezlonguri și umbrele pentru că de regulă, acestea se pot ocupa în schimbul unei consumații. Dacă nu vreți, și stați pe prosop, le puteți lua din magazine la bax de 4 sau 6 bucăți și să le puneți în lădița frigorifică. Un bax de 4 beri doză de 0,5 era vreo 5-7 euro, funcție de zonă/magazin, o cutie de suc (gen Santal) de 1 litru de la 0,9 la 1,8 euro funcție de marcă și de calitate (cu sau fără pulpă).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate