Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 [UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

Self catering in Grecia.

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

Fane

Fane

cipat

• Grup: Senior Members

JurasikMan, on 02 martie 2017 - 09:49, said:

Cand te bate soarele in cap , cumperi si o bere rece de la terasa , care costa . Si dupa o ora -doua ..mai cumperi una sau doua beri reci .
Si dupa aia te capsezi si-ti bagi picioarele in el de buget... :D

mdt

mdt

Senior Member

Pai au fost 3 sau 5 persoane in masina? Daca au fost 5 trebuie sa fi contribuit si ceilalti 2 la costuri.

f300

f300

30k si ma duc

JurasikMan, on 02 martie 2017 - 00:43, said:

Noi nu am avut nevoie de absolut nimic

JurasikMan, on 02 martie 2017 - 09:49, said:

Cand ai un copil care vrea doua-trei inghetate pe zi - la 35-37 de grade ...i le cumperi . Cand te bate soarele in cap , cumperi si o bere rece de la terasa , care costa . Si dupa o ora -doua ..mai cumperi una sau doua beri reci .

Pai stai putin, vrei sa te decizi daca ai nevoie sau ba?! Copilul crezi ca vrea inghetata numai cind e in hotel? Sau crezi ca au facut ca voi sa stea tot concediul in hotel ca aveati AI si sa profitati, sa nu cumva sa cheltuiti pe altundeva?

DA, AI poate sa fie foarte ieftin, aproape de zero in multe cazuri (comparat la cu AI si fara, in functie de excursie) DAR este pentru ca de fapt nu valoreaza asa mult! Ca a cheltuit omul 100, 150 euro sau mai mult pe zi nu inseamna ca a fost prost ci ca asta a vrut, a mincat ce a vrut el unde a vrut. In timpul ala tu ai stat legat de hotel si te-ai bucarat ca ai Turk Cola "all you can eat" la dozator.

cristiany

cristiany

Senior Member

2015 - Kassandra, 10 zile, 2 persoane: ~ 800 - 850 E, mic dejun self catering, pranz si cina taverne, bere de la market ( 1 - 1,5 E ), cateodata o bere / tsipouro la taverna
2016 - Thassos, 10 zile, 2 persoane: ~ 900 - 950 E, mic dejun self catering, pranz si cina taverne, bere de la market ( 1,2 - 1,5 E ), cateodata o bere / tsipouro la taverna, dar mai des o carafa de vin la 0,5 l ( 7 E ).
Apa am luat-o din Ro, nu neaparat din cauza pretului, dar noi suntem mai sensibili la acest capitol.
Bugetele de mai sus includ absolut toate cheltuielile ( motorina, buvinieta, taxe, asig medicala etc ... )
Este adevarat nu am avut kinder in dotare si masina consuma max. 5 l / 100 km.

agp626, on 02 martie 2017 - 07:06, said:

Ai 1200 euro, du-te in Antalya la A.I.
Ai perfecta dreptate, doar ca acest lucru era valabil acum cativa ani, pana sa se strice treaba in Turcia.
Si o spun din experienta, am petrecut cateva concedii minunate la AI / UAI in Antalya. Posted Image

adisz

adisz

Targu Mures

mdt, on 02 martie 2017 - 11:26, said:

Pai au fost 3 sau 5 persoane in masina? Daca au fost 5 trebuie sa fi contribuit si ceilalti 2 la costuri.

Conteaza cati au fost in masina?
De ce sa contribuie,parca tu-i ceri sotiei sau copiiilor tai sa contribuie la pretul carburantului.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

adisz, sigur ca conteaza, cat timp vorbim despre doua familii.
altfel, ar fi f interesant de stiut cat a cheltuit cealalta familie, tinand cont ca  nu a avut copil in dotare, nu a platit transportul si banuind ca a platit cazarea cel mult tot cat cei cu care au mers.
ideea e ca, chiar self catering fiind, bugetul poate diferi f mult de la un caz la altul.

Edited by dariuscha, 02 March 2017 - 13:23.

adisz

adisz

Targu Mures

Ai dreptate dar deja ajungem sa despicam firul in patru pe un subiect colateral temei.
Ideea era gatitul in concediu.Sau daca vrei,self-cateringul,ca suna mult mai elevat si mai modern si mai ales mai trendy Posted Image

dariuscha

dariuscha

Senior Member

nu e vorba numai de gatit, ci si de dat cu matura (de ex.). iar asta chiar nu e optional. sigur, in unele cazuri exista si varianta sa poti plati suplimentar/zi pt acest serviciu, insa mai rar in grecia.
sa ne intelegem, cazarea in regim self-catering nu inseamna neaparat ieftin sau sa gatesti in camera. insa ideea de la asta pleaca:posibilitatea organizarii unui concediu cu un buget  mic.
si ca sa nu discutam colateral temei, presupunand ca initiatorul doreste sa gateasca, sfaturile mele pt el sunt:
- sa ia in calcul macar o masa/zi la o taverna
- cumparaturile sa le faca din grecia. mie imi place sa testez produsele locale (face parte din farmecul calatoriei)  si nu-mi amintesc sa fi intalnit preturi exorbitante in grecia .

JurasikMan

JurasikMan

Senior Member

Ce o fi in capul meu ? Cateodata uit de clopotul lui Gaus . Aveti dreptate ...self-catering este "the best " . Initatorule , iarta-ma ca am venit eu sa stric feng-shuiul atator colegi . Asa este cel mai bine , cum vreti voi . Concediu placut !
P.S. Sa nu incercati All Inclusive. Este groaznic .

mdt

mdt

Senior Member

La All inclusive de 900 euro 2 persoane cu avion cu tot este inghetata disponibila la orice ora in orice aroma? Si bere la sticla nelimitat? Vin bun la sticla (imbuteliat)?

Edited by mdt, 02 March 2017 - 15:38.

johnysibiu

johnysibiu

Member

• Grup: Members
Sa va dau niste date mai clare : suntem un cuplu cu doi copii de liceu. Până acu am fost la AI dar nu în Grecia. Nu ne-am sfiit sa campam in natura si sa batem coclaurile patriei pe drumuri imposibile.
Nu avem  ganduri extreme în Grecia. Am gasit un studio în Skioni. Facem tot soiul de calcule pentru un beget de patru adulti. Avem BBQ în curte asa ca ne-am gandit ca putem face ceva pezte sau carne de la supermarket.  Masa de dimineata se poate servi din traista. Pranzul in functie de locatia in care suntem si probabil seara la taverna.
Nu mi-am imaginat ca o sa gatim  mare lucru pe un ochi de resou.

Ma gandesc ca ideile exprimate aici  vor ajuta si pe allti  confrati  în decizile lor.

mdt

mdt

Senior Member

Eu am 3 copii din care doi peste 10 ani, Dariuscha are si ea 2 copii mari. Eu vad lucrurile cam asa:
- pentru dimineata te poti organiza foarte bine la cazare, iei din supermarket ce iti trebuie, e bine sa ai un minimarket aproape de cazare ca sa fugi dimineata dupa paine proaspata - e o senzatie misto sa ai paine proaspata dimineata
- la pranz puteti manca la taverne mancare gatita (care la ei se face de dimineata in niste cratite/tavi mari si e gata pt pranz) de genul: musaca, pastitsio, yemista (astea costa undeva in jur de 8 euro portia;
sau puteti comanda mai multe meze-uri (aperitive) si 2 feluri principale pe care le impartiti; noi comandam de obicei cate 4-5 meze-uri (pot fi crochete de dovlecel sau dovlecel pane, salata de vinete in diverse combinatii, tsatsiki, sarmalute de post in foi de vita servite reci si altele), o salata greceasca; toate astea se pun pe mijlocul mesei si fiecare isi ia ce si cat ii place si apoi va ajung 2 feluri principale pe care le puteti imparti (felurile principale de genul carne vin de regula cu cartofi prajiti si eventual niste tsatsiki pe farfurie)
- seara va puteti descurca cu o salata facuta in camera si apoi cu cate o clatita la plimbare, sau giros de pe strada samd

Sau invers, la pranz va organizati in camera cu ceva usor de facut si de mancat (ca doar e vara si cald) si seara luati o masa la taverna.

In ceea ce priveste mancarea din supermarket, grecii nu au, precum italienii, spaniolii sau croatii (vorbesc aici de popoare mediteraneene) cine stie ce branzeturi sau mezeluri traditionale de calitate. Gasesti feta iar ca mezeluri, chestii din alea artificiale. Iaurtul grecesc gras e f bun dar nu e neaparat ieftin in magazin. Farmecul mancarii grecesti e prepararea, meze-urile, mancarea gatita, includ aici si ied/miel slow cooked si apoi gratarul (peste, frigarui, etc)

Pestele la gratar il fac bun, la calamar nu se prea pricep, il fac inele pane (suspectez din calamar congelat) sau umplut, cel umplut e cam overcooked dupa mine, scoici mai rar am gasit gatite bine, dar am mai gasit totusi. Caracatita o fac salata - acceptabila de regula. (spaniolii sunt mult mai priceputi la caracatita)

Recomand si o vizita la cofetarie, galactoboureko si bougatsa sunt niste dulciuri specifice zonei de nord a Greciei. Dar gasiti si alte prajituri de inspiratie (sau in stil asemanator cu cele turcesti), foietaj insiropat cu nuca/fistic/crema, cataif, chestii din astea.

Mai au diverse placinte - cu branza, cu ierburi, cu carne, merita si astea incercate.

Eu cred ca merita sa gustati una-alta din bucataria greceasca si puteti sa o faceti fara sa va rupeti buzunarul.

-------------
Pe de alta parte, daca dintr-un motiv sau altul, bugetul e foarte limitat, prefer atitudinea de a merge si a gati, a te descurca mai minimalist cu mancarea, versus a sta acasa si a te vaita ca n-ai bani sa pleci nicaieri.

Edited by mdt, 02 March 2017 - 19:54.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

johnysibiu, on 02 martie 2017 - 17:41, said:

Am gasit un studio în Skioni.  
In Skioni nu exista o piata de peste propriuzisa, dar zilnic pleaca oameni cu barcile si vin cu peste din larg. Daca va face cineva (gazda dumneavoastra de exemplu) lipeala, poate faceti rost de peste proaspat Posted Image
Specificul partii de vest a Kassandrei sunt tocmai localitatile mici foste sate pescaresti (Siviri, Skioni).

Edited by BlueKing-69, 02 March 2017 - 19:57.

Barboso

Barboso

Satir bătrân, "United Gashka" member

• Grup: Moderators
Topicul nu este un versus intre Grecia si Turcia sau intre AI si alte forme de cazare / vacanta, asa ca va rog sa va opriti aici !

@ Adisz, spre deosebire de altii care macar au venit cu niste alternative (chiar daca offtopic) interventia ta chiar a fost complet gratuita.  Data viitoare primesti si puncte.

TLGTLC

TLGTLC

Senior Member

Pentru toți cei care fac comparații de prețuri Turcia vs Grecia țin să le reamintesc că sunt destinații diferite cu specific diferit. Prefer să hoinăresc de la o plaja la alta, să mă retrag cu soția pe o plaja mică, pustie să văd cum soarele apune după stânci și apa din smarald devine rubinie să merg la o taverna, să fiu singurul client și să se poarte proprietarul cu mine de parcă ne-am ști de când lumea. Da, Turcia îți oferă all inclusive... dar nimic din toate astea.

florin71_skoda

florin71_skoda

Guru Member

• Grup: Banned

johnysibiu, on 02 martie 2017 - 17:41, said:

... Facem tot soiul de calcule pentru un beget de patru adulti. ....

Este destul de greu sa dai sfaturi in privinta asta, avind in vedere ca-i foarte posibil sa fim persoane total diferie.

Eu obisnuiesc sa ma duc in zona Katerini. Din Alba Iulia si pina acolo, sunt ~1000km (cam tot atit ar fi de la tine din Sibiu si pina in Skioni). Prin Gracia mai fac ~500km, deoarece zilnic ma plimb si ma duc cam in fiecare zi la alta plaja. Asa ca in total ajung sa fac cam 2500km. Ca si traseu, trec prin Sibiu, ma duc pe valea Oltului, dupa care o iau catre Craiova si trec granita pe la podul Calafat-Vidin. Cum masina mea la drum intins consuma sub 5 litri/100km (dupa ce ies din tara :D), ma costa cam 150euro motorina si un 50 euro taxele de drum (pod, vignieta, autostrazi).  Drept urmare pentru drum eu iau in calcul un 200 euro.

In prima zi nu obisnuiesc sa ma duc la plaja. Prefer sa ma duc prin oras, sa ma plimb un pic si sa-mi cumpar cite ceva de la un minimarket oarecare ca sa am ce minca a doua zi dimineata, iar de mincat in prima seara manic obligatoriu in oras. Sta supararea sa gateasca dupa ce ai mers 1000Km cu masina.

Dimineata: Eu nu prea obisnuiesc sa maninc dimineata. De fapt in Ro sunt obisnuit sa maninc doar seara. Asa ca in Grecia ma multumeam sa maninc dimineata ceva simplu, "acasa" pe terasa. Un pahar de lapte, ceva unt intins pe pine cu ceva salamuri, o rosie, un ardei, un castravete, o maslina, ceva brinza sau cascaval, etc. Hrana rece (nimic gatit).  Cumparaturile pentru masa de dimineata le fac de regula din Lidl, unde cred ca las cam 50 euro pentru 2 persoane pentru tot concediul. La bani astia mai trebuie pus ceva, sa zicem ca un 20euro, deoarece piinea si legumele nu le prea iei din Lidl, ca vrei sa fie proaspete. Cu piinea era o problema. Este destul de scumpa, peste 1 euro, si nu se prea gasete. Prin Paralia Katerini unde este plin de romani, gaseai piine, dar prin Skotinas umblam de nebun pina ce gaseam o piine. La Lidl exista tot timpul, insa mie nu-mi place piinea de la Lidl.
Ca si concluzie in privinta banilor, cum nimic nu-i sigur, prefer sa iau in calcul un 100 euro pentru masa de dimineata pentru 2 persoane.

Prinzul: La amiaza nu maninc. Asa ca pentru mine masa asta nu intra in calcul. Eventual un ghiros la pachet. Gasesti o gramada de fast food-uri de un poti lua ceva gen hamburger la 1,5-2 euro.

Cina: Sera niciodata nu stiu unde maninc. Fie in oras, fie "acasa", in functie de cum avem chef.
Cum sunt fan cartofi parjiti cu ceafa de porc, este clar ca daca mincam "acasa", solutia este 3 cefe la gratar si niste cartofi prajiti (doua cefe eu si una nevasta :D). Cele 3 cefe cumparate de la minimarketuri-supermarketuri cred ca costa cam 6 euro si le luam in drum spre "casa", ca sa fie proaspete. Gasesti destula carne refrigerata, gata feliata. Mai trebuie condimentele, care mi le iau din Ro. Cartofi se cumpara dinaia la punga, congelati, si banuiesc ca de un 5 euro ajung pentru 4 persoane tot concediul. Gasesti si cartofi normali, insa am considerat ca nu merita sa-ti mai pierzi vremea si cu curatatul lor. Este suficient ca gatetesti in concediu. Dar cum mie-mi place sa fac gratare, ori de cite ori prin ocazia, nu ma deranjat niciodata sa fac un gratar seara in concediu. Pentru foc am luat carbuni, care au fost destul de scumpi. Anul trecut am dat parca 8 euro pe un sac, insa a ajuns tot concediul. Problema este ca nu ai cu ce sa-i aprinzi, pentru ca nu gasesti lemne. Gasesti la supermarcheturi ceva sticle de plastic cu ceva lichid prin ele, dar este scump si nu arde bine. Drept urmare eu ma folosesc de lampa de lipit cupru, care este nelipsita din masina. Am si o secure mica prin masina, insa nu am gasit lemne. Anul asta ced ca sa-mi duc citeva din Ro.
In oras, anul trecut in Paralia Katerini, o masa costa cam 16-18 euro pentru 2 persone, cu un suc si o bere. In Skotinas, la citiva kilometri departare, costa cam 20 euro aceasi poveste. Insa masa era mai bogata in Skotinas si erai mai bine servit (nu era picior de roman prin zona :D).
Cum niciodata nu stiu unde anume o sa maninc seara, prefer sa iau in calcul cam 20 euro pe zi pentru 2 persoane. Mai bine sa fie, decit sa ma trezesc ca nu-mi ajung bani.

Apa se poate spune ca este gratis in Grecia (daca nu esti pretentios). Gasesti apa plata la 1-1,5 euro baxul de 6 sticle de 1,5 litri. Din orice magazinas poti lua apa rece la sticla mica cu un 20-25 centi. Nu are sens sa o duci nin Ro si nici nu ai ce lua in calcul. Doar daca nu cumva sunteti mai "pretentiosi" si beti doar un anumit tip de apa. (apa minerala nu prea au)
Berea sa cam scumpit la Greci. Acum 3 ani gaseai la Lidl bere la doza cu 1-1,5 euro. Cam la fel era si prin minimarketurile de prin Paralia Katerini, de unde puteai sa o cumperi rece. Erau putine sortimente care in minimarketuri treceau de 2 euro. Anul trecut insa, sub 2 euro doza nu am mai gasit nimic. Noroc ca am carat din Ro doua baxuri dinale de 20 doze. Fireste ca am mai baut si prin oras cite o bere doua :D.

Acum nu stiu ce obiceiuri ai tu si ce anume esti obisnuit sa maninci. Eu insa cam asa fac calculul pentru  2 persoane pe 10 zile (stau de regula cam 9-10-11 zile, ca 7 mi se pare prea putin).
200 euro drumul + 100 euro masa de dimineata + 200 euro masa prin oras + 100 euro apa + bere + suc prin oras + 100 euro bani de cheltuiala pentru diverse prostioare. Total ~700 euro. Acu ca-i stric sau nu pe toti, este o alta poveste.

agp626

agp626

Member

• Grup: Members

florin71_skoda, on 03 martie 2017 - 11:03, said:

. Noroc ca am carat din Ro doua baxuri dinale de 20 doze. Fireste ca am mai baut si prin oras cite o bere doua Posted Image.
Da, pălincă, pălincă cat ai luat cu tine ? :)

Eu pentru micul dejun imi iau de acasa tot, asta insemnand un salam/ cascaval/sunca  uscate, o branza topita, etc un borcan gem/zacusca, cateva rosii, ness, de obicei ajung o saptamana si nu se strica pe masina cu atat mai mult cu cat am si  geanta frigorifica unde mai pun si senviciurile si apa de drum si o bere la destinatie. Painea nu ma intereseaza, mananc numai o felie mica, iau cea mai ieftina feliata. Bere duc cu mine 1 bax. Daca imi planific sa fac si un gratar iau si o legatura de lemn cu 6 lei din benzinarie.
Ca sa nu mananci numai in taverne te poti orienta si la gyros/ souvlaki/  feli pizza la pachet si le servesti pe balcon.

florin71_skoda

florin71_skoda

Guru Member

• Grup: Banned
Palinca duc la pet, adica cam o sticla de 1,5 litri de tuica, mai pun si o sticla de 1,5 litri de coniac de casa, plus cite o sticla de ceva wisiki, ce gasesc prin casa. Fireste, nu pot bea tot ce duc, dar duc ca sa fie Posted Image

Am uitat de cafea. Daca esti bautor de cafea (cum sunt eu), in Grecia nu ai unde sa bei o cafea buna, plus ca dimineata eu nu ma misc pina ce nu beau 2 cani de cafea si pip 6 tigari, asa ca duc cu mine expresorul si 2 pungi de cafea, dinalea la 500g + ceva zahar intr-o cutie de tabla.
Lazi frigorifice duc si eu tot doua, tot ca si tine, una cu senviciuri si alta cu apa. Pentru acolo, am si 2 borsete mici frigorifice, pe care le pot duce cu mine la plaja, in care bag in una 4 doze de bere si in alta 2-3 sticlute de apa.
Anul asta am zis ca ducem si noi ceva salamuri din Ro. Nu ca ar fi scumpe cele din Grecia, insa parca nu au gust si este destul de greu sa gasesti unul care sa-ti placa. Cu toate ca eu nu sunt deloc pretentios la mincare.
In oras prefer sa maninc ceafa de porc sau gyros. Numai ca nu-mi place sa iau gyros la "pachet", invelit in lipie, ca ma murdaresc pina la urechi. Prefer sa dau 2-3 euro in plus la o portie, dar sa-l iau la farfurie. Plus ca la farfurie portia este mai mare Posted Image.

LE
Am uitat de ulei. Pentru cartofi prajiti trebuie dus din Ro. In Grecia gasesti mai mult ulei de masline si este destul de scump.

Edited by florin71_skoda, 03 March 2017 - 12:24.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate