Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Papa Francis: Mai bine ateu decat un catolic ipocrit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#55
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:15, said:

Mai exact, ce Mercedes zici că are la dispoziție?
http://www.kmkz.ro/s...atriarhului.jpg
http://www.ziarulste...el-mercedes.jpg

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:15, said:

P.S. Ai tăiat greșit, să știi.
Mai, daca taceai filozof ramaneai.

#56
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 18:50, said:

În primul rând, dumneata nu ai înțeles semnificația sărbătorii pascale. Nici măcar faptul că oamenii nu se duc la slujba de Înviere ca să bea ceva, ci ca să celebreze vestea ce bună a Învierii și cu ocazia asta să se împărtășească cu trupul și sângele Mântuitorului. În al doilea rând, eu nu știu să existe vreun tarif perceput de Biserică pentru participanți. Știi dumneata, cumva?
Una peste alta, ori dumneata habar nu ai și informațiile dumitale sunt luate la mâna a treia, cine știe de la ce atei ignoranți, ori ai dumneata ceva supărări, pe care le deversezi aici.
In primul rand vreau sa mi te adresezi cu "tu" ca nu are rost sa scrii atata "dumneata". Stii cum ii vorba aia: dom'le, a dumitale ii cânele ăla care vine după tine?
Am inteles, exista credinciosi convinsi care traiesc si incerca pe cat posibil sa respecte randuiala unei religii, care chiar cred in ceva si am toata stima si respectu pentru ei si credinta lor.
Problema is potii pusi pe capatuiala, cu norma la strans cotizatii si ciubucuri, cu norma la vandut lumanari si la plimbat icoane facatoare de minuni si oase in racle. Astia isi gasesc "clieniti" intre cei care se simt cu bube in cap si speriati. App de caini, ai vazut cum se dreseaza cel mai simplu? Initial dai comanda unuia care cunoaste comanda respectiva si ceilalti incep sa copieze. Exact asa ii si cu farfuria cu bani: nu trebuie sa-ti zica nimeni la ce ii buna, vezi ca pune lumea bani si te conformezi si tu. Io unu chiar am intrebat un popa "cat costa pastile?" si mi-a spus ca "nimic, da poti pune in farfurie cat doresti".

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 18:50, said:

Ba ai o problemă, că te deranjează că nu se plătesc accizele, din câte observ. Ești de la ANAF, cumva? Te-ai întrebat vreodată ce se face cu acel vin liturgic? Dacă nu, fă-o acum.
Nu de la ANAF, io-s cu "pietarii", aia cu Codruta si cu DNA si cu corporatistii si cu dronele si cu Soros.
Ba ticu, BOR vrea sa existe ca stat in stat, primeste bani de la buget (cu toate ca are surse de finantare proprii si afaceri care i-ar permite mai mult decat sa existe), nu vrea sa plateasca nici putinele taxele prevazute in lege, potii is majoritatea petec dupa sac. Io as propune daca tot ii afacere sa devina oficial SRL ca oricum are statutul asta.
Deci, ar trebui sa ne intereseze un primar care nu-si poate cara mita acasa, un politician care vrea sa poata culdusi 199999Lei, da jos labele dupe BOR?
Vin liturgic ca vin liturgic, da in link era vorba si de tuica. Baniesc ca aia era tuica liturgica, nu? Sau vasodilatoatori coronarieni?

LE: Recunosc ca m-am lasat un pic "prostit" si am continuat discutia in alta directie, cand defapt era vorba despre discursul Papei. Toata stima si respectul pentru el, ca pe la noi trebuie sa treca inca vreo 500ani pana o sa vedem asa ceva. Am zis destul, asa ca imi iau pauza de la discutia asta strila si ce nu am zis vede oricum lumea fara sa-mi aprind io LASER-ul si sa arat cu el.

Edited by gabyxm, 26 February 2017 - 20:31.


#57
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:24, said:

Tot nu m-am prins ce vrei să spui, dacă vrei să exprimi ceva, așa că te las pe dumneata să clarifici problema.
Nu-i asa ca nu sesizezi diferenta intre un typo si o gresala de gramatica?  :)

#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 gabyxm, on 26 februarie 2017 - 20:25, said:

In primul rand vreau sa mi te adresezi cu "tu" ca nu are rost sa scrii atata "dumneata". Stii cum ii vorba aia: dom'le, a dumitale ii cânele ăla care vine după tine?
Am inteles, exista credinciosi convinsi care traiesc si incerca pe cat posibil sa respecte randuiala unei religii, care chiar cred in ceva si am toata stima si respectu pentru ei si credinta lor.
Problema is potii pusi pe capatuiala, cu norma la strans cotizatii si ciubucuri, cu norma la vandut lumanari si la plimbat icoane facatoare de minuni si oase in racle. Astia isi gasesc "clieniti" intre cei care se simt cu bube in cap si speriati. App de caini, ai vazut cum se dreseaza cel mai simplu? Initial dai comanda unuia care cunoaste comanda respectiva si ceilalti incep sa copieze. Exact asa ii si cu farfuria cu bani: nu trebuie sa-ti zica nimeni la ce ii buna, vezi ca pune lumea bani si te conformezi si tu. Io unu chiar am intrebat un popa "cat costa pastile?" si mi-a spus ca "nimic, da poti pune in farfurie cat doresti".


Nu de la ANAF, io-s cu "pietarii", aia cu Codruta si cu DNA si cu corporatistii si cu dronele si cu Soros.
Ba ticu, BOR vrea sa existe ca stat in stat, primeste bani de la buget (cu toate ca are surse de finantare proprii si afaceri care i-ar permite mai mult decat sa existe), nu vrea sa plateasca nici putinele taxele prevazute in lege, potii is majoritatea petec dupa sac. Io as propune daca tot ii afacere sa devina oficial SRL ca oricum are statutul asta.
Deci, ar trebui sa ne intereseze un primar care nu-si poate cara mita acasa, un politician care vrea sa poata culdusi 199999Lei, da jos labele dupe BOR?
Vin liturgic ca vin liturgic, da in link era vorba si de tuica. Baniesc ca aia era tuica liturgica, nu? Sau vasodilatoatori coronarieni?
Am înțeles, mata' ești supărat pe preoți. Să fii sănătos!

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:28, said:

Nu-i asa ca nu sesizezi diferenta intre un typo si o gresala de gramatica?  Posted Image
Ba da, cum să nu. De exemplu, sesizez când este o greșeală de scriere și de asemenea când nu există nicio greșeală gramaticală. Dumneata continuă să oferi lecții, nu te sfii.

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 20:39.


#59
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:32, said:

Am înțeles, mata' ești supărat pe preoți. Să fii sănătos!
Multumesc, la fel iti doresc si io!

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:25, said:

Aha, adică una din asta, nu?

#61
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:32, said:

Ba da, cum să nu. De exemplu sesizez când este o greșeală de scriere și de asemenea când nu există nicio greșeală gramaticală. Dumneata continuă să oferi lecții, nu te sfii.
Obiectivitatea ta e celebra, am mai avut de-a face cu ea. Nu obisnuiesc sa dialoghez prea mult cu persoane cu deficit de onestitate, asa ca astept explicatiei afinitatii speciale dintre Daniel si limuzine. AI cuvantul.

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:38, said:

Obiectivitatea ta e celebra, am mai avut de-a face cu ea. Nu obisnuiesc sa dialoghez prea mult cu persoane cu deficit de onestitate, asa ca astept explicatiei afinitatii speciale dintre Daniel si limuzine. AI cuvantul.
Tot e bine, că măcar ți-ai dat seama că ți s-a părut numai că ar fi fost anumite greșeli gramaticale. Cât despre nelămurirea dumitale, ți-am oferit deja răspunsul. Are o limuzină Mercedes de 4.700  de euro, mai puțin decât costă orice Sandero.

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 20:44.


#63
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:35, said:

Aha, adică una din asta, nu?
Adica Daniel se da cu o masina SH adusa din germanistan si cu istorie dubioasa? :) Nici tu nu poti crede asta!

#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:45, said:

Adica Daniel se da cu o masina SH adusa din germanistan si cu istorie dubioasa? Posted Image Nici tu nu poti crede asta!
Adică mașina respectivă, pe care dumneata mi-ai arătat-o are anul de fabricație în jur de 2003, mai târziu fabricându-se alte modele. Dar pentru dumneata, care ai deficitul de onestitate pe care-l pretinzi a fi la alții, pare a fi incredibil. Știu, ce vrei, de multe ori gândirea deziderativă îți joacă feste.

Pe site-ul cu mașini pe care ți l-am oferit, vezi o puzderie de astfel de mașini, ce se situează ca preț în jurul ăstuia.

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 20:50.


#65
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:42, said:

Tot e bine, că măcar ți-ai dat seama că ți s-a părut numai că ar fi fost anumite greșeli gramaticale.
Mai, tu chiar nu stii sa identifici subiectul si predicatul :)

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:42, said:

Cât despre nelămurirea dumitale, ți-am oferit deja răspunsul. Are o limuzină Mercedes de 4.700  de euro, mai puțin decât costă orice Sandero.
E adevarat, ai postat in timp ce scriam eu mesajul. Insa, din nou, dai dovada de rea credinta. Tu compari un Mercedes vechi, cu cel putin un proprietar anterior, cu un istoric dubios si 230.000 Km (mai mici mai mai mari) cu un Sandero nou. Ce-ar fi sa comparam masinile noi, eventual in aceeasi stare, daca vrem sa fim onesti.

#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:50, said:

Mai, tu chiar nu stii sa identifici subiectul si predicatul Posted Image
Identifică-l dumneata pentru mine, dacă pretinzi că ești așa de cult. Ești invitatul meu.

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:50, said:

E adevarat, ai postat in timp ce scriam eu mesajul. Insa, din nou, dai dovada de rea credinta. Tu compari un Mercedes vechi, cu cel putin un proprietar anterior, cu un istoric dubios si 230.000 Km (mai mici mai mai mari) cu un Sandero nou. Ce-ar fi sa comparam masinile noi, eventual in aceeasi stare, daca vrem sa fim onesti.
După dumneata, cam câți kilometri crezi că are parcurși un E-Klasse din 2003? Așa, de curiozitate, că observ că la mașini nu te pricepi. Formidabil ce face gândirea deziderativă din unii, ceva de speriat.

Edited by mario_bril, 26 February 2017 - 20:55.


#67
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:48, said:

Adică mașina respectivă, pe care dumneata mi-ai arătat-o are anul de fabricație în jur de 2003, mai târziu fabricându-se alte modele.
Ma rog, poate e asa, poate nu. Dar si pozele sunt din aproprierea acelui an, asa ca discutam de o masina noua.

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:48, said:

Dar pentru dumneata, care ai deficitul de onestitate pe care-l pretinzi a fi la alții, pare a fi incredibil. Știu, ce vrei, de multe ori gândirea deziderativă îți joacă feste.
Exemplu de gandire dezirativa este mottoul ales de matale. Incerca sa vorbesti despre orice altceva daca vrei sa fi credibil.

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:48, said:

Pe site-ul cu mașini pe care ți l-am oferit, vezi o puzderie de astfel de mașini, ce se situează ca preț în jurul ăstuia.
Asa o fi, dar poate ai remarcat ca in anul 2017 e greu sa gasesti masini noi fabricate in 2003, pe motive pe care doar ilogicii nu pot sa le inteleaga.

#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:57, said:

Ma rog, poate e asa, poate nu. Dar si pozele sunt din aproprierea acelui an, asa ca discutam de o masina noua.
Nu discuți despre nimic, de fapt. Te-ai trezit vorbind, după care vrei să dregi busuiocul. Oricum discuția este de mult off-topic așa că eu unul o abandonez.

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:57, said:

Exemplu de gandire dezirativa este mottoul ales de matale. Incerca sa vorbesti despre orice altceva daca vrei sa fi credibil.
Când nu ai alte argumente, merge și ad hominem, nu?

 ain, on 26 februarie 2017 - 20:57, said:

Asa o fi, dar poate ai remarcat ca in anul 2017 e greu sa gasesti masini noi fabricate in 2003, pe motive pe care doar ilogicii nu pot sa le inteleaga.
Mi-ai descrețit fruntea, să știi. Cum naiba să fie în 2017 vreo mașină NOUĂ, fabricată în 2003? Și de unde știi mata' că ar ajunge în dotarea Patriarhiei? Are Patriarhia vreo boală pe Mercedes-urile E-Klasse fabricate în 2003 și eu nu o știu? Mai bine recunoaște-ți ignoranța și reaua voință de care ai dat dovadă, când ai postat respectiva aiureală.

#69
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:53, said:

După dumneata, cam câți kilometri crezi că are parcurși un E-Klasse din 2003?
Tu incerci sa spui ca, deoarece o masina din cumparata in 2003 va o epava peste 30-40 ani, putem spune ca Daniel e un smerit echipat cu o masina cel mult modesta? Mult mai modesta decat Sandero-ul papei? Mai eu zic sa punem mana de la mana sa-i cumparam o masina noua.

#70
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ain, on 26 februarie 2017 - 21:08, said:

Tu incerci sa spui ca, deoarece o masina din cumparata in 2003 va o epava peste 30-40 ani, putem spune ca Daniel e un smerit echipat cu o masina cel mult modesta? Mult mai modesta decat Sandero-ul papei? Mai eu zic sa punem mana de la mana sa-i cumparam o masina noua.
Nene, pricepi că ceea ce numești mata' o mașină de lux și care se află la dispoziția Patriarhului nu valorează nici măcar cât un Sandero? Ce tot duci discuția asta în derizoriu?

#71
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:48, said:

Are o limuzină Mercedes de 4.700  de euro, mai puțin decât costă orice Sandero.

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 21:07, said:

Mi-ai descrețit fruntea, să știi. Cum naiba să fie în 2017 vreo mașină NOUĂ, fabricată în 2003?
Pai, amice uituc, ai uitat ce-ai scris pe pagina asta? Tu compari valoarea actuala a unei masini fabricate in 2003 (Mertanul preafericitului) cu valoarea unei masini noi? Greu de tot cu logica si/sau buna credinta.

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:48, said:

Mai bine recunoaște-ți ignoranța și reaua voință de care ai dat dovadă, când ai postat respectiva aiureală.
Fratele meu, preafericitul foloseste de ani buni masina aia neagra. Nu e in discutie ca astazi se da cu o masina scumpa, ca valoarea masinii o mai scazut. E in discutie ca s-a dat de mai bine de un deceniu cu o masina scumpa desi cica a facut legamant de saracie. Caz tipic de ipocrizie, nu ca papa care incerca (si pe alocuri reuseste) sa dea dovada de modestie.

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 20:48, said:

Când nu ai alte argumente, merge și ad hominem, nu?
E o expresie prea complicata pentru tine ad hominem. Si nici nu am zis ceva despre clowneriile logice prin care impricinatul african a demonstrat ca viata nu putea exista la antipozi. Am dat un exemplu prin care ilogicul Gusti atribuie valoare de adevar doar prin prisma ca afirmatia se gaseste intr-o carte. Asta e definitia gandirii dezirative.

 mario_bril, on 26 februarie 2017 - 21:11, said:

Nene, pricepi că ceea ce numești mata' o mașină de lux și care se află la dispoziția Patriarhului nu valorează nici măcar cât un Sandero? Ce tot duci discuția asta în derizoriu?
Pai nu de ieri se plimba cu masina aia. O face de multi ani, am gasit poza pe o pagina din 2008, dar poate fi mult mai veche. As baga mana in foc ca nu a luat un second hand. Compara un Sandero nou cu un E-classe nou, daca vrei sa faci comparatie.

#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
E clar... Ca și alți și dumneata ai frustrările dumitale. Îmi pare rău, dar nu ți le pot eu satisface. Și nici lecții de logică nu ofer. Am zis că poate nu le ai cu gramatica, mă rog, treacă-meargă. Dar să nu le ai nici cu logica și să oferi exemple aiurite, după care tot mata' să fii supărat pe ele, e prea mult pentru mine. Ba vrei să meargă cu Sandero, ba nu vrei. Ba e o limuzină scumpă, ba nu e, dar a fost cândva. Acel cândva fiind de pe vremea răposatului Patriarh, desigur. Da' tot Daniel e de vină, știm asta.

 ain, on 26 februarie 2017 - 21:28, said:

Pai nu de ieri se plimba cu masina aia. O face de multi ani, am gasit poza pe o pagina din 2008, dar poate fi mult mai veche. As baga mana in foc ca nu a luat un second hand. Compara un Sandero nou cu un E-classe nou, daca vrei sa faci comparatie.
Nu l-a luat Daniel nene, ci celălalt, răposatul Teoctist. De fapt nu el, ci Patriarhia în vremea lui. Acum știu, o să arunci pisica în curtea Patriarhiei, că doar te cunosc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate