Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Papa Francis: Mai bine ateu decat un catolic ipocrit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#1
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
http://www.dailymail...l-Catholic.html

Quote


Speaking today he said 'many' Catholics lead a hypocritical double life.
In improvised comments in the sermon of his private morning Mass in his residence, he said: 'It is a scandal to say one thing and do another. That is a double life.'

'There are those who say 'I am very Catholic, I always go to Mass, I belong to this and that association',' the head of the 1.2 billion-member Roman Catholic Church said, according to a Vatican Radio transcript.

He said that some of these people should also say ''my life is not Christian, I don't pay my employees proper salaries, I exploit people, I do dirty business, I launder money, (I lead) a double life'.'

'There are many Catholics who are like this and they cause scandal,' he said.

'How many times have we all heard people say 'if that person is a Catholic, it is better to be an atheist'.'

Catolicii la fel ca si ortodocsii duc o viata dubla cum spune Papa si sunt ipocriti. In viata de zi cu zi incearca sa sape oamenii la munca, curvasaraie, omoara, se afiseaza cu opulenta lor, bani, etc si zic ca sunt oamenii domnului si se cred religiosi. La fel cu astea de dupa 40 de ani care le vezi ca se duc la biserica sa-l caute pe Dumnezeu dupa ce ele au fost niste curve la viata lor.

Ateistii chiar daca fac toate lucrurile astea macar ei nu jura stramb

Edited by hadid, 25 February 2017 - 20:20.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
E o chestie general valabila in toate religiile.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cred ca Francisc a zis total altceva ...

Edited by JurasikMan, 25 February 2017 - 20:28.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Să nu aiuram, o parte din și o parte din fac si dreg.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-ar putea sa-l fi prins si scleroza. Papilor li se face testul psihologic periodic?

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
trancaneste si el...vrea sa se faca  popular printre atei...

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Apoi nici eu nu cred ca un retard ce a furat de pe oameni, o curva sau un criminal... ca o sa ajunga in Rai daca se trezesc inainte de moarte sa se "pocaiasca"...
Ce fel de religii sunt ? Eu nu vreau sa fiu in Rai cu astfel de oameni Posted Image



Hai zi-le PAPA, zi-le tu in gura mare, pentru toti cei care cred ca au valoare  Posted Image

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Dostoievski: "Catolicismul nu este de fapt o religie crestina… e chiar mai rau decat ateismul"

-poate de asta a zis Papa ereticul...

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
@cristirg

Avem muuuuulte exemple de ipocrizie ortodoxa, incat te ....... doare mintea.

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcristirg, on 25 februarie 2017 - 20:47, said:

Dostoievski: "Catolicismul nu este de fapt o religie crestina… e chiar mai rau decat ateismul"

-poate de asta a zis Papa ereticul...
Daca catolicismul nu e, nici ordodoxismul nu e... ce imi plac mie ortodocșii care se cred ei stapanii adevarului si al adevaratei credinte... L-au vazut si pe Dumnezeu daca ii intrebi. Asta dupa ce ling oasele Paraschivei &CO. Crestineste, asa.

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posthadid, on 25 februarie 2017 - 20:19, said:

.... ca si ortodocsii duc o viata dubla cum spune Papa si sunt ipocriti.
unde scrie asta ?  de la tine citire ?

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
/

View Postcristirg, on 25 februarie 2017 - 20:47, said:

Dostoievski: "Catolicismul nu este de fapt o religie crestina… e chiar mai rau decat ateismul"

-poate de asta a zis Papa ereticul...
in 2017 mai numim eretici oameni care nu gandesc fix cum ne asteptam noi?

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Posthadid, on 25 februarie 2017 - 20:19, said:

Quote

He said that some of these people should also say ''my life is not Christian, I don't pay my employees proper salaries, I exploit people, I do dirty business, I launder money, (I lead) a double life'.'
'There are many Catholics who are like this and they cause scandal,' he said.
'How many times have we all heard people say 'if that person is a Catholic, it is better to be an atheist'.'
Since his election in 2013, Francis has often told Catholics, both priests and lay people, to practice what their religion preaches.
In his often impromptu sermons, he has condemned sexual abuse of children by priests as being tantamount to a 'Satanic Mass', said Catholics in the mafia excommunicate themselves, and told his own cardinals to not act as if they were 'princes'.
Less than two months after his election, he said Christians should see atheists as good people if they do good.

Io zic ca Papa Francisc ii unu dintre putinii lideri care nu ascund rahatu sub pres si nu incearca sa ne imbete cu apa sfintita cum fac scumpi nostri de popi care poarta haine aurite si cruci legate cu lanturi de cocalar. Am observat ca (cel putin in ultimul timp) Biserica Catolica nu iese la declaratii cu texte de prosteala si/sau steriele, nu are declaratii arogante ca unele provenite de la prefericilul nostru si cel putin in aparenta par mai apropiati de oameni.
Interesant ca Papa Francisc vorbeste de "double life" si da un exemplu asemanator cu cel dat de LaVey cand vorbea de "double standards". Clar ca cei doi au interese/preocupari diferite, da observatia lor ii corecta dupa parerea mea.

View Postcristirg, on 25 februarie 2017 - 20:47, said:

Dostoievski: "Catolicismul nu este de fapt o religie crestina… e chiar mai rau decat ateismul"
Nu mi-am pus inca problema daca catolicismul ii religie sau altceva, da de buna seama nu o sa ma iau dupa spusele unui rus cu capu plin de vodka.

Edited by gabyxm, 25 February 2017 - 21:31.


#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postgabyxm, on 25 februarie 2017 - 21:24, said:

Interesant ca Papa Francisc vorbeste de "double life" si da un exemplu asemanator cu cel dat de Lavay cand vorbea de "double standards". Clar ca cei doi au interese/preocupari diferite, da observatia lor ii corecta dupa parerea mea.
Lavay sau LaVey? Posted Image

Edited by mario_bril, 25 February 2017 - 21:26.


#15
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Posthadid, on 25 februarie 2017 - 20:19, said:


Catolicii la fel ca si ortodocsii duc o viata dubla cum spune Papa si sunt ipocriti. In viata de zi cu zi incearca sa sape oamenii la munca, curvasaraie, omoara, se afiseaza cu opulenta lor, bani, etc si zic ca sunt oamenii domnului si se cred religiosi.

Ateistii chiar daca fac toate lucrurile astea macar ei nu jura stramb

Chiar preotii cum fac? Nu se sapa intre ei? Nu curvasaresc? Nu se afiseaza cu opulenta lor? Dupa ce fac toate astea nu se cred religiosi? .

#16
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmario_bril, on 25 februarie 2017 - 21:26, said:

Lavay sau LaVey? Posted Image
Am corectat. Acuma ma scuzi si tu ca nu tin corect tot timpul nume si date de nastere. Ca exemplu, in momentul asta nici nu stiu cum il chema pe prefericitul nostru, da tin minte exact ce a declarat dupa #Colectiv.

Edited by gabyxm, 25 February 2017 - 21:35.


#17
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
popii astia is niste ipocriti.
ma uitam azi la reluare la romanii are talent si am vazut p-ala care canta o melodie de-alu Elvis.
Aia e pedofil 100%

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Omenirea crestina, din pacate doar catolica,  are o sansa unica.
Un om dechis, modern lipsit de sabloane si neinchistat in dogme.
Un liberal si un reformator.
Mare noroc ca este relativ tanar pentru functia lui.

Stiu, nu e placut sa ti se puna oglinda in fata.......
Mai bine ateu decat crestin prefacut.....

JOS PALARIA Papa Francisc....!!!

Cei ce se formalizeaza sunt exact crestinii prefacuti....fatarnicii.....semidoctii.....profitorii ....cei ce indobitocesc oamenii simpli....
si sa vezi minune....nici macar catolici....!!

Edited by vio69a, 25 February 2017 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate