Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Rusia: este timpul pentru o nouă ordine mondială, „postoccidentală”

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
219 replies to this topic

#181
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Ungurii au doar un avantaj geografic, în rest, sunt certați cu toți vecinii, mai ceva ca niște balcanici, limbi nu prea știu, că deh, ei sunt naționaliști și limba maghiară e baza. Iar vestul europei are nevoie mai mare de resursele din Rusia decât România, care are resurse pentru consum propriu.

#182
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postgreen76, on 12 martie 2017 - 01:50, said:

Si in momentul ala, romanii vor regreta amarnic ca au insultat poporul rus in ultimii ani. Gazele si produsele lor ne-ar fi fost de folos acum.
De parca ti-ar da cineva gaz de pomana cum ai vrea tu! "Produse" - ce ti-ai dori de la ei? Vreun BMW sau AUDI inmatriculat pe acte de bascula sa excavator?
Daca ti-s asa de dragi rusii, urca-te in primu avion spre Moscova si stai acolo! Poti sa te faci acolo patronas ca sigur gasesti forta de munca cum iti doresti, cu 200lei/luna si 16ore/zi. La rusi poti sa le dai banii si peste un an daca constati ca is loiali.

View Postgreen76, on 12 martie 2017 - 01:50, said:

Tinerii liberi si frumosi ar trebui sa nu mai faca mofturi si sa-si doreasca doar munca de birou dupa ce au terminat niste facultati de 2 bani , ci  sa inceapa sa invete meserii  de  barbati adevarati, iar  romancele  sa devina casnice.
Io cred ca ar trebui sa incepem cu tine, ca dupa 3 zile de cand exiti pe forum nu am vazut numa postari de birou. Inafara de teorie ranceda mai stii ceva? Daca nu, te ducem la impletit cosuri, ca sa inveti si tu o meserie din care "sa-ti intretii familia si pe tine insuti".

Edited by gabyxm, 12 March 2017 - 11:26.


#183
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
green
te plateste un partid portocaliu? O asemenea culegere de aberatii nu am mai citit de multa vreme..
Chiar, ia lumineza-ma si pe mine si pe altii cu niste comentarii profunde in aria de Opera, sau Literatura Romana sau Straina..
Dupa ce postezi pui linkul aici..Dar fara copy puie monta..

#184
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Foarte bun: Cum a ajuns Putin țar

#185
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Un film extraordinar, și despre esența Rusiei, dar și despre oameni în general:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R0bEy3wXCao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rusia nu are un sistem de promovare a valorilor, dar mai "scapă" lucruri bune: rachete, arme, ceva software, locul patru la exportul de grâu (după SUA, Australia, Canada). Sigur suferă de pe urma corupției și a magnaților resurselor naturale.

Edited by Esticul, 17 March 2017 - 16:20.


#186
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Rusia si-ar fi taiat bugetul dedicat Apararii cu circa 25,5% pentru anul 2017 de la 65,4 de miliarde de dolari la circa 48,2 miliarde de dolari, potrivit unor cifre facute publice de Trezoreria Federala Rusa.

http://www.hotnews.r...pentru-2017.htm

#187
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Am citit undeva cum a sfîrşit ţarul Alexandru II, unul dintre suveranii luminaţi ai Rusiei, eliberator al ţăranilor din iobăgie, şi învingător (alături de români) în războiul împotriva Imperiului Otoman din 1877-1878. A căzut victimă unui atentat, de care ar fi putut să scape dacă îl chema Oprea, şi nu Romanov. Două bombe s-au aruncat atunci asupra convoiului imperial. Prima a explodat printre militarii din gardă. În ciuda celor care au încercat să-l reţină, împăratul a coborît din caleaşcă, pentru a se interesa de starea răniţilor. Atunci a explodat şi a doua bombă, care l-a lovit din plin. Asta, în orice caz, nu i s-ar fi întîmplat lui Oprea. Un asemenea gest aristocratic, nu se face, cînd vii de la talpa ţării! Oprea nici măcar n-a oprit maşina, darmite să mai şi coboare din ea. Morţii cu morţii, viii cu vii.

http://www.contribut...-gabriel-oprea/

Edited by a3ds, 17 March 2017 - 18:55.


#188
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View PostPollux, on 24 februarie 2017 - 10:30, said:

in spate legile fizicii, ale sociologiei si ale economiei

citeaza tot ce am spus.

pe de alta parte, de-a lungul istoriei s-au vazut multe state care pareau puternice si stabile dar au fost demolate de fenomene naturale: seceta, inundatii, vulcani. Posted Image
da, si legile fizicii au impact asupra politicii unui stat.

unii zic ca razboiul din Siria este cauzat de incalzirea globala. care a facut fermierii sa fie dependenti de subventiile de stat ca sa supravietuiasca. iar cum statul sirian era dictatorial, subventiile se imparteau preferential la prietenii regimului, ignorand nevoile marii mase neimplicate politic. ceea ce a catalizat miscarile de strada impotriva lui Assad, care au stat la baza razboiului sangeros care nu s-a incheiat nici azi...
este un exemplu. nu am stat sa studiez daca este adevarat sau este doar propaganda. dar ilustreaza ceea ce spun, legile fizicii pot demola un stat. Posted Image
Schimbarile climatice au avut efect catalitic, iar  cresterea exponentiala a populatiei in cateva decenii imi pare a fi cauza principala.
Un articol despre Siria pe aceasta problema:
http://www.contribut...și-vulnerabil/

#189
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ultimul model de democrat pur – Putin N 153-F3

Colegii ei din opoziția rusă își amintesc că Galina Starovoitova le-a spus: „Dacă bărbații sunt lași, atunci va conduce o femeie”. În ianuarie 1991, în ciuda avertismentelor forțelor armate, ea a condus la Moscova o demonstrație de 100.000 oameni, sub lozinca „Libertate pentru Lituania”. Consilieră a lui Boris Elțîn încă din 1990, acesta intenționând să o numească chiar ministru al apărării în 1992, a încercat în 1997 să impună legea lustrației. În noiembrie 1998 a fost împușcată în scara blocului în care locuia. Galina Starovoitova a fost prima victimă importantă a naganocrației, ce ocupă în societatea rusă, la inițiativa și cu acceptul Kremlinului, locul lăsat liber de înaintașele ei: gulagocrația și psihiatrocrația, ultima fiind invenția lui Andropov.

#190
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016
Mai da tu din fanul lui trump si Putin cum te-ai sucit?

#191
JackNo7

JackNo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 03.02.2013

View Postmysterion, on 21 februarie 2017 - 23:40, said:

....

Dragi tovarasi si pretini de la rasarit atentie la ce forte incercati sa treziti, sa nu se intoarca impotriva voastra:
- Actuala Federatie "rusa" este formata in mare parte din natiuni rusificate fortat, sa nu va treziti cu o primavara a natiunilor chiar in federatiePosted Image
- Nationalismul chinez deja are planuri interesante pentru toata jumatatea estica a Federatie "ruse"Posted Image
- Sa nu reusiti sa treziti nationalismul german ca nici iarna nucleara nu va mai salveazaPosted Image

#192
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmihaigerard, on 17 martie 2017 - 16:46, said:

Rusia si-ar fi taiat bugetul dedicat Apararii cu circa 25,5% pentru anul 2017 de la 65,4 de miliarde de dolari la circa 48,2 miliarde de dolari, potrivit unor cifre facute publice de Trezoreria Federala Rusa.
Nu cred ca si-or taiat bugetul, ci o crescut dolaru'.

#193
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,096
  • Înscris: 20.12.2007

View PostHunor_66, on 18 martie 2017 - 00:19, said:


Nu cred ca si-or taiat bugetul, ci o crescut dolaru'.
Sunt date cat se poate de oficiale
http://www.janes.com...uts-since-1990s
Pe de alta parte tre sapat un pic pentru a vedea unde s-a taiat. De cand Putin a infiintat Garda Nationala o organizatie mamut subordonata lui personal banii s-au dus mai degraba acolo.

#194
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
hmm hmm....am auzit si eu despre the fuel of war....cum ii zice si la jocul ala frontline....
chestia e ca momentan n-avem pur si simplu nimic sa facem fata la santajul asta cu opritul gazelor. fuziunea ...peste niste ani buni...alte proiecte...sunt in pom....asa ca

#195
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
in apararea sultanului Erdogan sare Orban
EU is 'unfairly' criticizing Turkey, Hungarian PM Orban says
http://www.hurriyetd...2&NewsCatID=510
corb la corb nu-si scoate ochii
sa speram ca in scurt timp liderii astia ajung la cosul de gunoi al istoriei cu eticheta de rusine nationala

#196
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Cum slabesti, scapi de ciuperci, te imbogatesti… si te alegi si cu un pic de propaganda ruseasca
Sunteti un cititor fidel al unor astfel de stiri, presupun: Putin anunta noua Ordine Mondiala, ne sperie cu Guvernul Mondial si ne cere sa ne intoarcem la valorile crestine.
[ https://lucianmindruta.files.wordpress.com/2017/03/s1.png?w=530&h=390 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Site-ul se numeste alternativenews.ro si are o multime de fani pe facebook si trafic respectabil. Ca el mai sunt inca vreo cateva zeci. Probabil ca traieste din publicitate, odata ce pe coloana din stanga gasesti cateva link-uri care promoveaza tratamente pentru fungi, slabit, monturi si cate si mai cate…
Daca dai click ajungi pe un fel de blog de sfaturi practice pe nume abcmagazine.pro. Aici gasesti, in functie de produsul promovat in ziua aia, o multime de povesti despre binefacerile unui praf, ale unui lichid, ale unui tratament. Ciuperci, potenta, paraziti… ei au solutia pentru tot!
In ziua in care am dat click, pe abcmagazine.pro era promovata o solutie de slabit. Dar tot acolo am gasit in alta zi vesti cumplite, cum ar fi aceea ca negii sunt primul semn al parazitilor in organism, ca romanii sunt plini de paraziti si ca doamna Elena Constantin, care are emisiune la televizor  stie cum sa scapam de ei cu un produs revolutionar.
Dar cine e doamna Elena Constantin? Ce emisiune face ea si unde? Ati auzit de ea? N-ati auzit, pentru ca numele e oarecare, iar poza e listata de google ca apartinand unei doctorite din Moscova.
Inca un caz de promotor al acestor solutii-minune (de data asta impotriva respiratiei urat mirositoare) : doctorul David-Andrei Oprea care e intervievat de un alt blog la care am ajuns tot prin click pe reclamele astea, blogresnews.com. Oprea insa miroase el insusi urat: a fals. Odata ca nu e sef la Parazitologie in Bucuresti…
Si-a doua oara ca nu-l cheama asa. In fotografie apare un doctor pe nume Watson, la un moment dat cel mai in varsta doctor din lume.
https://lucianmindru...ganda-ruseasca/

#197
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View Posta3ds, on 17 martie 2017 - 18:54, said:

Am citit undeva cum a sfîrşit ţarul Alexandru II, unul dintre suveranii luminaţi ai Rusiei, eliberator al ţăranilor din iobăgie, şi învingător (alături de români) în războiul împotriva Imperiului Otoman din 1877-1878. A căzut victimă unui atentat, de care ar fi putut să scape dacă îl chema Oprea, şi nu Romanov. Două bombe s-au aruncat atunci asupra convoiului imperial. Prima a explodat printre militarii din gardă. În ciuda celor care au încercat să-l reţină, împăratul a coborît din caleaşcă, pentru a se interesa de starea răniţilor. Atunci a explodat şi a doua bombă, care l-a lovit din plin. Asta, în orice caz, nu i s-ar fi întîmplat lui Oprea. Un asemenea gest aristocratic, nu se face, cînd vii de la talpa ţării! Oprea nici măcar n-a oprit maşina, darmite să mai şi coboare din ea. Morţii cu morţii, viii cu vii.

http://www.contribut...-gabriel-oprea/

Tarul Alexandru al II-lea a fost omorat de "Narodnaia volia" (Vointa poporului), considerata prima organizatie terorista din lume, formata din studenti - un soi de tefelisti ai acelor vremuri.

#198
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017
Inca nu-mi vine sa cred cati ma cred ca as fi po.stac  putinist.


Pai daca chiar eram, poate nu o faceam pe Softpedia si poate traiam inzecit mai bine.

Edited by green76, 18 March 2017 - 23:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate