Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Multinationala, noul bau bau al Romaniei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2067 replies to this topic

#595
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt de acord sa incurajeze producatorul roman, dar doar PRODUCATORUL, si in nici un caz prin suprimarea supermarketurilor

#596
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Tsunnnami, corect, vorbim de multinationale si de productie agricola in UE, e o combinatie perfecta a falimentului pietei libere, vorbim de fenomene ca si dumping, subventii, pozitii dominante, oligopol, asimetrie informativa si asta sunt doar cateva dintre ele:).

Statul nu trebuie sa fugareasca aceste companii, in schimb trebuie sa se asigure ca nu blocheaza accesul produselor romanesti pe o parte, si pe cealalta investiti ceva bani din alea multe miliarde care merg in agricultura pentru a favoriza accesul producatorilor romani medii sau a celor mici reuniti in cooperative/asociatii spre aceste canale de distributie.



#597
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 active95, on 04 mai 2017 - 18:52, said:

Ca sa nu mai zic ca multinationalele nu-s interesate decit de profit

active, active, numa' platitudini comunistoide scoti

#598
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Am tot cautat pe net dar nu am gasit ce profit fac multinationalele in Romania, si ce profit fac in alte tari europene.
Cu ce adaos comercial lucreaza in Romania, sicu ce adaos comercial opereaza inalte tari.

#599
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Trebuie sa cauti rezultatele financiare ale companiilor din fiecare tara. De ex: listafirme.ro pentru Romania si companycheck.co.uk pt UK.

#600
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Astute, on 05 mai 2017 - 15:29, said:

Am tot cautat pe net dar nu am gasit ce profit fac multinationalele in Romania, si ce profit fac in alte tari europene.
Cu ce adaos comercial lucreaza in Romania, sicu ce adaos comercial opereaza inalte tari.

Vezi si ce activitati desfasoara in fiecare tara.

#601
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 figo1988, on 04 mai 2017 - 20:30, said:

1. Pacat ca la noi vreo 50% sunt in rural si, daca iei la bani marunti, multe din 'orase' sunt considerate mediu urban doar pe hartie. Deci mai usor cu pianul pe scari.

2. Chiar sunt curios de mecanismul prin care o companie precum Renault poate fi inlocuita de o companie romaneasca si din ce motiv nu s-a intamplat asta pana acum. Capitalismul functioneaza fix pentru ca nu sunt impuse reguli nationaliste. Nu e ca si cum trebuie sa iei licenta ca sa iti faci multinationala. Plus ca ideea cum ca doar multinationalele "straine" ar evita taxarea este stupida in esenta ei, mai ales dupa ce tocmai acum cateva luni s-au gasit conturile si firmele din Panama ale jupanului Tiriac. Cu cat faci mai multi bani, cu atat devine mai tentant sa dai cateva sute de mii/milioane unei firme de avocatura sa iti mute profitul, curat, fara probleme si sa iti salveze zeci/sute de milioane. Peste tot e asa.

1. Ati observat "Si cum populatia tinde sa fie grupata mai mult in orase.." ?? Zic asta pt. ca dex zice ca TÍNDE, tind, vb. III. Intranz.  A avea tendința sã..., a evolua într-o anumitã direcție și de o anumitã manierã. –

2. Din moment ce capitalismu' nu-i decit unu', atunci si mecanismu' nu poate fi decit unu'.
Aha, deci daca bogatii lumii o fac, atunci evitarea taxarii corecte, de catre multinationale, e OK. Posted Image


 asterix1, on 05 mai 2017 - 01:18, said:

In Romania capitalismul nu prea functioneaza;poate cel de cumetrie sa mearga.
Dupa ultimele statistici numarul de firme nou infiintate/1000 loc. in Romania este de 2 ori mai mic decat in Bulgaria si de 6 ori mai mic decat in Cehia.Culmea ironiei face ca multinationalele din Romania sa fie cel mai important client pentru firmele mici si mijlocii.Pentru asta trebuie multumit clasei politice care de 27 ani s-a tinut numai de furat si nu a facut nimic in anii de inceput sa ajute dezvoltarea sectorului antreprenorial.Ce au semanat aia culeg.

Luind-o de la coada la cap, clasa aia politica n-a ajuns sa conduca fiindca reptilienii i-au impus, deci daca-i pe baza de aratat cu degetu', in loc sa fie indreptat inainte spre altii,  ar trebui rotit la 180 de grade, mai intii.
Iar capitalismu' e una si nu tre'be amestecat cu performanta, care-i alta treaba.


 Tsunnnami, on 05 mai 2017 - 03:07, said:

Si apa e uda, si?
Ce-ai spus nou

Lidl deschide in Romania pentru ca observa o nisa de piata care doreste sa cumpere de la ei.
Daca nu ar putea cumpara nu ar deschide, si astfel, castiga ambii.
Lidl, profit, Active95 pentru faptul ca poate cumpara si el cel cumpara strainul, ca nu-i pune nimeni pistolul la cap sa faca cumparaturi acolo.

Romanu', cand s-o destepta, de iarna se intereseaza ce seminte sa puna, cum sa le ude, cu cine sa faca ASOCIATIE, pentru a avea loc la Lidl, daca nu, e liber sa zbiere cat o vrea.
Eu nu doresc sa cumpar NUMAI de la roman, pentru ca "romanu", cand e singur pe piata ma jecmaneste si ma inseala, pune apa in ardei si cartofi in telemea, apoi, pentru ca e puturos, face si putin si vinde scump, astfel incat eu, care fac profit companiei mele cat galeata, dau pe produs cat nu face si ajung DIN NOU sa ma rog de vanzatorul de la aprozar sa imi puna 2 rosii bune in mizeria pe care mi-o cantareste.
Asa vrei sa (re)-ajungi?



Romanu', daca vrea sa fie parte din piata, sa FIE COMPETITIV, sa FIE SERIOS, sa SE ASOCIEZE si SA NU MAI FURE.
Nu eu il oblig sa fie asa, ci piata.
Restrictionand nationalist tara, ajungem de unde am plecat in 1989



Ba tocmai inseamna ca functioneaza. Inseamna ca NU MAI MERITA. Parte din capitalism

Io am zis-o hat in urma, da' domnia voastra nu si nu, ca e pe baza de laturi secundare Posted Image

V-am zis ca-i bine si cu lozinci, da' oricit ar incerca romanu', the deck is stacked against him cum ar zice parteneru' nostru strategic, in anumite situatii.
Si inainte de a da cu paru', folosind exemplu LIDL, va reamintesc ca LIDL impreuna cu Kaufland s-au impinzit in Europa de Est pe baza de fonduri publice. As vrea io sa vad romanu' care capata fonduri publice de la BM si BERD pt extindere.
Si as vrea io sa vad romanu' care poate fi competitiv in timp ce subventia agricola primita de la stat poate ajunge sa fie de citeva ori mai mica decit cea a competitorilor.
Ca lozincile nu tin loc de realitate.
Si cu toata dragostea, nu romanu' a inventat roata, asa ca in momentu' in care e singuru' furnizor, face exact cum fac restu' de cetateni ai planetei in cazu' in care ajung singuri furnizori.
Sa va aduc aminte ca individu' care a cumparat drepturile medicamentului SIDA Daraprim peste noapte a marit pretu' de la $ 13.50  la $ 750, nu era roman?
Sa va aduc aminte ca multinationala Pharma vinde medicamente cu $ 4 in India si $ 1.000 in Statele Unite ?
Sa va aduc aminte dupa uraganu' Katrina? etc, etc Posted Image

Deci daca pleaca Renault, NU MAI MERITA este? Posted Image

 miromulus, on 05 mai 2017 - 12:52, said:


active, active, numa' platitudini comunistoide scoti

Ce sa fac domnu', daca nu-s pe baza de lozinci capitaliste.

#602
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 active95, on 05 mai 2017 - 16:07, said:

Ce sa fac domnu', daca nu-s pe baza de lozinci capitaliste.

Asta mi-a placut, fara ironie. Fiecare cu lozincile lui. Unii cu alea capitaliste, altii cu cele comuniste. Nu poti sa descurajezi diversitatea :)

#603
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Pacat, fiindca era fix ironica.

#604
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 Astute, on 05 mai 2017 - 15:29, said:

Am tot cautat pe net dar nu am gasit ce profit fac multinationalele in Romania, si ce profit fac in alte tari europene.
Cu ce adaos comercial lucreaza in Romania, sicu ce adaos comercial opereaza inalte tari.

Pai nici nu o sa gasesti, poti gasi ce impozite platesc in Romania in valoare absoluta si cam atat. Profitul il muti de ici colo cand vorbesti de o multinationala. La fel adaosul comercial nu ti-l spune nimeni, daca esti din sector poti face o analiza si cam atat.

#605
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 active95, on 05 mai 2017 - 16:34, said:

Pacat, fiindca era fix ironica.

Ce sa-i faci, nu ti-a iesit. Cam ca majoritatea produselor comuniste, a dat gres

Edited by miromulus, 05 May 2017 - 17:00.


#606
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

 ionutzitaly, on 05 mai 2017 - 12:40, said:

Tsunnnami, corect, vorbim de multinationale si de productie agricola in UE, e o combinatie perfecta a falimentului pietei libere, vorbim de fenomene ca si dumping, subventii, pozitii dominante, oligopol, asimetrie informativa si asta sunt doar cateva dintre ele:).

Statul nu trebuie sa fugareasca aceste companii, in schimb trebuie sa se asigure ca nu blocheaza accesul produselor romanesti pe o parte, si pe cealalta investiti ceva bani din alea multe miliarde care merg in agricultura pentru a favoriza accesul producatorilor romani medii sau a celor mici reuniti in cooperative/asociatii spre aceste canale de distributie.

Numai in Bucuresti sunt MII de piete.
Cum blocheaza Romania accesul produselor romanesti, MII, si IN FIECARE ZI

In Romania cumparam numai legume, ceva fructe si branza numai de la o piata, in rest la supermarket
Cand ma enervam ca taranul contraface branza, o luam si p-aia de la supermarket.
Voi vreti sa interzicem supermarketurile pentru a cumpara mizerii romanesti?
M-am saturat de mizerii pana in 2000, atunci eram OBLIGAT.
Romanul nu cumpara produse romanesti pentru ca e INSELAT de romani, nu penrtu ca e fugarit.
Are piete, de ce nu sariti pe primarii care fac spaga cu tinagii si BLOCHEAZA accesul taranului. ACOLO e problema, nu la Carrefour.

Aici in zona mea e piata DOAR DE 2 ORI pe saptamana si doar CATEVA ORE si nu mai sare nimeni de fund in sus.

 active95, on 05 mai 2017 - 16:07, said:

Io am zis-o hat in urma, da' domnia voastra nu si nu, ca e pe baza de laturi secundare Posted Image

V-am zis ca-i bine si cu lozinci, da' oricit ar incerca romanu', the deck is stacked against him cum ar zice parteneru' nostru strategic, in anumite situatii.
Si inainte de a da cu paru', folosind exemplu LIDL, va reamintesc ca LIDL impreuna cu Kaufland s-au impinzit in Europa de Est pe baza de fonduri publice. As vrea io sa vad romanu' care capata fonduri publice de la BM si BERD pt extindere.
Si as vrea io sa vad romanu' care poate fi competitiv in timp ce subventia agricola primita de la stat poate ajunge sa fie de citeva ori mai mica decit cea a competitorilor.
Ca lozincile nu tin loc de realitate.
Si cu toata dragostea, nu romanu' a inventat roata, asa ca in momentu' in care e singuru' furnizor, face exact cum fac restu' de cetateni ai planetei in cazu' in care ajung singuri furnizori.
Sa va aduc aminte ca individu' care a cumparat drepturile medicamentului SIDA Daraprim peste noapte a marit pretu' de la $ 13.50  la $ 750, nu era roman?
Sa va aduc aminte ca multinationala Pharma vinde medicamente cu $ 4 in India si $ 1.000 in Statele Unite ?
Sa va aduc aminte dupa uraganu' Katrina? etc, etc Posted Image

Deci daca pleaca Renault, NU MAI MERITA este? Posted Image

Sincer, nu inteleg ce vrei sa zici.

Pe roman nu multinationalele il omoara ci Puturosenia si PSD-ul

#607
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

Tsunnnami said:

Sincer, nu inteleg ce vrei sa zici.

Pe roman nu multinationalele il omoara ci Puturosenia si PSD-ul

Fals, romanii, bulgarii, ucrainenii, cehii, polonezii sunt la fel de harnici​ ca vesticii. Probleme sunt lipsa de capital și oportunitate. Dar recuperam.

La ultimatele alegeri PSD-ul a fost singurul partid care a venit cu un plan de guvernare. PNL și USR decât s-au prezentat și au zis: ceilalți sunt corupți!.

Pai bine, PSDistii sunt corupți, dar s-au scremut sa vina cu ceva in fața electoratului. Restul ce-au pățit?

Acum nici opoziție nu sunt în stare să faca, iar PSD-ul vine cu măsuri de dreapta de reducere a taxelor și impozitarea venitului pe gospodărie. Le mănâncă astora pâinea de sub nas.

Edited by Ephesos, 05 May 2017 - 19:40.


#608
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Ephesos, on 05 mai 2017 - 19:34, said:

La ultimatele alegeri PSD-ul a fost singurul partid care a venit cu un plan de guvernare.

Stim.

[ https://s26.postimg.org/h9rkq7pt5/minciuni-psd-9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s26.postimg.org/6z5elvrl5/15443100_10208951270552479_1247431262144136279_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

PNL și USR decât s-au prezentat și au zis: ceilalți sunt corupți!.

Avand in vedere ca presedintele partidului pe care il criticau e condamnat penal, ar fi fost un argument suficient intr-o tara cu mai putini analfabeti.

Quote

Pai bine, PSDistii sunt corupți, dar s-au scremut sa vina cu ceva in fața electoratului.

Scremut pare un cuvant foarte bine ales in context.

Quote

PSD-ul vine cu măsuri de dreapta de reducere a taxelor și impozitarea venitului pe gospodărie

Numa bine ca am decupat din ziar hartia aia cum ma sfatuia prima poza, am cu ce sa ma sterg dupa ce ma cac pe mine de ras la asa ineptie cu psd masuri de dreapta. John Galt de teleorman e dragnea, nu altceva.

Edited by shefu_de_combinat, 05 May 2017 - 19:48.


#609
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

 shefu_de_combinat, on 05 mai 2017 - 19:47, said:

Stim.

[ https://s26.postimg.org/h9rkq7pt5/minciuni-psd-9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s26.postimg.org/6z5elvrl5/15443100_10208951270552479_1247431262144136279_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Avand in vedere ca presedintele partidului pe care il criticau e condamnat penal, ar fi fost un argument suficient intr-o tara cu mai putini analfabeti.



Scremut pare un cuvant foarte bine ales in context.



Numa bine ca am decupat din ziar hartia aia cum ma sfatuia prima poza, am cu ce sa ma sterg dupa ce ma cac pe mine de ras la asa ineptie cu psd masuri de dreapta. John Galt de teleorman e dragnea, nu altceva.

Nu cred ca m-ai inteles, nu port steagul PSD-ului. E o ineptie insa sa declari ca starea in care se afla Romania se datoreaza PSD-ului si puturoseniei romanilor. Romanii au demonstrat ca nu sunt lenesi cand au acces la capital si exista oportunitate.

Pentru un exemplu extrem: Coreea de Nord si Coreea de Sud. Coreenii din nord sunt de vina pentru situatia in care se afla, sau contextul post WW2? Contextul geopolitic e mult mai important decat partidul care se afla azi sau maine la guvernare. Momentan suntem intr-un context favorabil, si nu avem inca extremisti care ar putea sa deregleze cursul de acum. USR si PNL au fost pur si simplu incapabili iar PSD-ul a fost oportunist...

#610
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Ephesos, on 05 mai 2017 - 20:02, said:

E o ineptie insa sa declari ca starea in care se afla Romania se datoreaza PSD-ului si puturoseniei romanilor.

bullshit.
Si care ar fi cauzele?
Let me guess
-factori externi
-nu suntem lasati
-strainii
-destinul

#611
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 ionutzitaly, on 05 mai 2017 - 16:41, said:

Pai nici nu o sa gasesti, poti gasi ce impozite platesc in Romania in valoare absoluta si cam atat. Profitul il muti de ici colo cand vorbesti de o multinationala. La fel adaosul comercial nu ti-l spune nimeni, daca esti din sector poti face o analiza si cam atat.
Nu stiu cu ce ar ajuta sa afle X sau Y cat este adaosul comercial, dar na... Probabil e vechea teorie cu adaos=profit, iar cheltuielile nu exista.

Complicate cai...

Si chiar de as sti ce adaos + cheltuieli au per produs(in medie), cu ce ma ajuta daca nu stiu volumul de vanzari?

Din nou, complicate sunt caile adaosului...

#612
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

 shefu_de_combinat, on 05 mai 2017 - 20:07, said:


bullshit.
Si care ar fi cauzele?
Let me guess
-factori externi
-nu suntem lasati
-strainii
-destinul

Pesemne ai mintea lenesa la ora asta: accesul la capital si oportunitatea(sau lipsa ei). Come on, chiar crezi ca toate popoarele din Europa Central Estica sunt lenese? Ca Nord Coreenii au gena mai lenesa decat aia din Sud? Ca nu conteaza pozitionarea pe harta, traseul istoric si contextul geopolitic? Ca Trump e mai putin corupt decat Dragnea?

Raspunsul cel mai simplu e asta: ghinionul. Nu suntem intr-un punct favorabil pe harta. Atat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate