Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Multinationala, noul bau bau al Romaniei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2067 replies to this topic

#577
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2017 - 17:22, said:


Nu confunda "multinationalele" cu "Lidl" din colt
"Multinationalele" sunt mult mai mult decat vreti voi sa vedeti
Este normal sa se gandeasca la Lidl, atata vreme cat principala preocupare este burta si toalele "de firma".

#578
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 27 aprilie 2017 - 18:21, said:

Este normal sa se gandeasca la Lidl, atata vreme cat principala preocupare este burta si toalele "de firma".

Cand ma gandesc ca orice multinationala ca Lidl ar aparea in Romania, sa ma gandesc cate oportunitati de biznis apar...
Americanul s-ar duce la usa la ei sa ia caietuld e sarcini pentru a deveni furnizor...

#579
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Da, dar ai uitat un amanunt extrem de important, Este de preferat ca miultinationala sa fie americana (USA), altfel au grija "sa dea la gioale".

View PostRosebud09, on 27 aprilie 2017 - 18:21, said:

Este normal sa se gandeasca la Lidl, atata vreme cat principala preocupare este burta si toalele "de firma".
Toate multinationalele au neajunsuri si defecte majore, doar (cei de fata sunt exclusi) "orbii" reusesc sa vada numai avantajele, avantaje care dau cu minus mare pentru "coloniile economice" cum este Romania. Posted Image

Edited by poadol, 28 April 2017 - 09:59.


#580
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2017 - 17:22, said:

Nu confunda "multinationalele" cu "Lidl" din colt
"Multinationalele" sunt mult mai mult decat vreti voi sa vedeti
Confuzia este in cu totul alta parte.

Subestimarea este in toi "Nu confunda "multinationalele" cu "Lidl" din colt" din moment ce:

Quote

"Compania de retail Lidl, care face parte din Grupul Schwarz, cu sediul în Neckarsulm, este unul dintre liderii companiilor care activează în retailul alimentar din Germania şi Europa. Lild este prezent în 30 de ţări din toată lumea şi operează aproximativ 10.000 de magazine şi peste 140 de centre logistice în 27 de ţări din Europa."
Lidl, “Top Employer“ pentru șapte țări, inclusiv pentru România

Cum eu am dat exemplul fabricilor de bere de la noi fugarite de multinationale "sa auzim", ce anume nu vedem noi din ""Multinationalele" sunt mult mai mult decat vreti voi sa vedeti"?

#581
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

Quote

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2017 - 17:22, said:

Nu confunda "multinationalele" cu "Lidl" din colt
"Multinationalele" sunt mult mai mult decat vreti voi sa vedeti

View PostRosebud09, on 27 aprilie 2017 - 18:21, said:

Este normal sa se gandeasca la Lidl, atata vreme cat principala preocupare este burta si toalele "de firma".

Feb. 15, 2017
The German supermarket chain Lidl is gearing up to open 100 stores along the East Coast by mid-2018, with the first 20 stores opening this summer in Virginia, North Carolina, and South Carolina.

In ciuda faptului ca operind in atitea si atitea tari, ba mai nou si in Statele Unite, o face sa fie multinationala rau de tot, multinationalele sint doar ceeace considera domniile voastre a fi, desigur. Posted Image

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2017 - 20:19, said:

Cand ma gandesc ca orice multinationala ca Lidl ar aparea in Romania, sa ma gandesc cate oportunitati de biznis apar...
Americanul s-ar duce la usa la ei sa ia caietuld e sarcini pentru a deveni furnizor...

Acu' c-ati aflat stirea, sint convins ca o sa descoperiti cozile formate de americani de la usile lui LiDl pt. a deveni furnizori.

Edited by active95, 28 April 2017 - 15:38.


#582
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postactive95, on 28 aprilie 2017 - 15:38, said:

Acu' c-ati aflat stirea, sint convins ca o sa descoperiti cozile formate de americani de la usile lui LiDl pt. a deveni furnizori.

Ha ha, jocurile-s deja facute, dar stiu oameni care incearca sa intre in "supermarketuri"
Romanii stiu, ei doar rad.
Apoi se plang ca "nu le merge" si se uita la filme americane, si se intreaba, "noi de ce nu putem sa fim bogati", "De ce nu NE DA si noua, aia care au?"

Well, pentru ca sunt destepti si ne-puturosi

#583
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Pai daca sint facute atunci care mai era rostu' opiniei Americanul s-ar duce la usa la ei sa ia caietuld e sarcini pentru a deveni furnizor.. ? :rolleyes:
Si cu toata dragostea, romanii percep lumea exact asa cum este, nu cum le este injectat de catre multinationale.

#584
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postactive95, on 02 mai 2017 - 16:01, said:

Pai daca sint facute atunci care mai era rostu' opiniei Americanul s-ar duce la usa la ei sa ia caietuld e sarcini pentru a deveni furnizor.. ? Posted Image

Daca mergi la supermarket cu o propunere din care castiga si supermarketul si tu, ai sanse.

View Postactive95, on 02 mai 2017 - 16:01, said:

Si cu toata dragostea, romanii percep lumea exact asa cum este, nu cum le este injectat de catre multinationale.
Stim, exact ca tine:

Attached Files



#585
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postactive95, on 02 mai 2017 - 16:01, said:

romanii percep lumea exact asa cum este, nu cum le este injectat de catre multinationale.

Posted Image Posted Image
De la daci incoace, romanii sunt cei mai dati naibii dintre pamanteni. Nimeni nu a fost mai destept ca noi si toata planeta a incercat sa ne fure aurul si resursele.

#586
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostTsunnnami, on 02 mai 2017 - 18:34, said:

Daca mergi la supermarket cu o propunere din care castiga si supermarketul si tu, ai sanse.


Stim, exact ca tine:

Acu' vreo 30 de ani puteai merge la supermarket si sa ai sanse cu manager-ul, avind ceva libertate de miscare. Acu' te trimite direct la corporate office.


Doamne Fereste, daca ar fi ca mine cine ar mai adula multinationalele ?  Si s-ar putea sa ma insel, nu zic nu, da' totusi parca Homer Simpson nu-i nume romanesc, fiindca parca ceva american, nu ?



View Postmiromulus, on 02 mai 2017 - 18:51, said:

Posted Image Posted Image
De la daci incoace, romanii sunt cei mai dati naibii dintre pamanteni. Nimeni nu a fost mai destept ca noi si toata planeta a incercat sa ne fure aurul si resursele.
Posted Image Posted ImagePosted Image
Conform celor opinate sa inteleg ca va considerati a fi un nataflet gen ? Sau nu sinteti roman ?

#587
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postactive95, on 03 mai 2017 - 14:32, said:

Conform celor opinate sa inteleg ca va considerati a fi un nataflet gen ? Sau nu sinteti roman ?

Procentual, idiotii sunt cam la fel peste tot. Problema e ca la noi educatia in provincie e aproape 0, oamenii aia sunt, dpdv economic, complet inutili. In afara ii mai invata sa fie mecanici, sa asambleze produse pe banda, sa conduca camioane, la noi majoritatea stau si dau cu sapa de cand sunt copii pana mor. De aceea, chiar daca au plecat cu o inteligenta nativa asemanatoare, ala din afara care a avut parte de ceva educatie va fi in final mai inteligent decat "agricultorul" roman.

Bruma aia de oameni cu adevarat inteligenti ies oricum la suprafata, genul care studiaza singuri si prind f repede. Statul isi arata priceperea cand vine vorba de restul, pe care ii lasa intr-o stare de leguma umblatoare, cu totul dependenta de guvernanti.

#588
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postactive95, on 03 mai 2017 - 14:32, said:

Conform celor opinate sa inteleg ca va considerati a fi un nataflet gen ? Sau nu sinteti roman ?

Neah. Imi lipseste insa nesimtirea sa ma cred cel mai destept dintre pamanteni. Singurul care cunoaste conspiratiile din spatele multinationalelor, singurul care stie ce e cu adevarat in spatele UE si al lui Soros... Intelegi tu, din astea pentru care iti trebuie o palarie de staniol.

#589
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
M-am referit la Lidl ca la un magazin ieftin, mai mult pentru anumita categorie de cumparatori. Faptul ca este "mare lant" ajuta la reducerea preturilor prin efectul de scara si tot asa, pentru preturi mai mici aplica anumita strategie de a cauta furnizori de produse de anumita calitate/cantitate si provenienta. Eu am intrat o singura data intr-un magazin Lidl, eram in Ro cu un prieten si a vrut sa ia niste bere, eu am dat doar cu ochiul la ambianta, marfa, preturi, case marcat si desigur la clienti. Un fel de Wall Mart modest la toate capitolele dar care mi-a dat impresia ca merge snur si, ca sa zic asa, parea solid implantat in comunitatea respectiva, relativ modesta si ea. Probabil ca e mai usor pentru furnizori romani sa faca contract cu Lidl decat cu lanturi mai pretentioase deci zic ca e foarte bine ca a venit in Ro; daca era sa vina cine stie ce companie cu pretentii, mai toata marfa ar fi fost si ea "cu pretentii" si adusa de cine stie unde.

Faptul ca se intinde pe coasta de est, regiune foarte populata si deja bine servita de lanturi comerciale de aceeasi clasa inseamna ca au curaj serios, bazat pe ceva, nu pe vorbe.
Sa nu aiba soarta lantului de magazine Target (de 5 ori cat Lidl...) cand s-au lansat la nord de US, si au cumparat vreo 200 magazine mari de la o firma cu probleme, au investit alte miliarde in amenajari si marfa pentru ca dupa mai putin de 2 ani sa se retraga, sa inchida si vanda tot in pierdere: eroare catastrofala de management, ignorare completa a realitatii pietei plus sistem informatic "ultramodern" dar facut pe genunchi.

Revenind la multinationale, rau cu rau dar mai rau fara rau. Avem ceva care sa le inlocuiasca, concureze? E cam tarziu se pare, s-au impus solid si sufoca concurenta.

#590
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postfigo1988, on 03 mai 2017 - 14:44, said:

Procentual, idiotii sunt cam la fel peste tot. Problema e ca la noi educatia in provincie e aproape 0, oamenii aia sunt, dpdv economic, complet inutili. In afara ii mai invata sa fie mecanici, sa asambleze produse pe banda, sa conduca camioane, la noi majoritatea stau si dau cu sapa de cand sunt copii pana mor. De aceea, chiar daca au plecat cu o inteligenta nativa asemanatoare, ala din afara care a avut parte de ceva educatie va fi in final mai inteligent decat "agricultorul" roman.

Bruma aia de oameni cu adevarat inteligenti ies oricum la suprafata, genul care studiaza singuri si prind f repede. Statul isi arata priceperea cand vine vorba de restul, pe care ii lasa intr-o stare de leguma umblatoare, cu totul dependenta de guvernanti.

Si cum populatia tinde sa fie grupata mai mult in orase...


View Postmiromulus, on 03 mai 2017 - 15:27, said:

Neah. Imi lipseste insa nesimtirea sa ma cred cel mai destept dintre pamanteni. Singurul care cunoaste conspiratiile din spatele multinationalelor, singurul care stie ce e cu adevarat in spatele UE si al lui Soros... Intelegi tu, din astea pentru care iti trebuie o palarie de staniol.

Cu toata dragostea, se pare ca va lipseste mai mult, ca de plida ca  romanii  ie la plural, adica ie mai multi, nu ie singuri.
Ca sa nu mai zic ca multinationalele nu-s interesate decit de profit, da' devine prea complicat pt. aia care vad  realitatea cotidiana prin ce le este injectat de multinationale.


View PostRosebud09, on 03 mai 2017 - 16:42, said:

M-am referit la Lidl ca la un magazin ieftin, mai mult pentru anumita categorie de cumparatori. Faptul ca este "mare lant" ajuta la reducerea preturilor prin efectul de scara si tot asa, pentru preturi mai mici aplica anumita strategie de a cauta furnizori de produse de anumita calitate/cantitate si provenienta. Eu am intrat o singura data intr-un magazin Lidl, eram in Ro cu un prieten si a vrut sa ia niste bere, eu am dat doar cu ochiul la ambianta, marfa, preturi, case marcat si desigur la clienti. Un fel de Wall Mart modest la toate capitolele dar care mi-a dat impresia ca merge snur si, ca sa zic asa, parea solid implantat in comunitatea respectiva, relativ modesta si ea. Probabil ca e mai usor pentru furnizori romani sa faca contract cu Lidl decat cu lanturi mai pretentioase deci zic ca e foarte bine ca a venit in Ro; daca era sa vina cine stie ce companie cu pretentii, mai toata marfa ar fi fost si ea "cu pretentii" si adusa de cine stie unde.

Faptul ca se intinde pe coasta de est, regiune foarte populata si deja bine servita de lanturi comerciale de aceeasi clasa inseamna ca au curaj serios, bazat pe ceva, nu pe vorbe.
Sa nu aiba soarta lantului de magazine Target (de 5 ori cat Lidl...) cand s-au lansat la nord de US, si au cumparat vreo 200 magazine mari de la o firma cu probleme, au investit alte miliarde in amenajari si marfa pentru ca dupa mai putin de 2 ani sa se retraga, sa inchida si vanda tot in pierdere: eroare catastrofala de management, ignorare completa a realitatii pietei plus sistem informatic "ultramodern" dar facut pe genunchi.

Revenind la multinationale, rau cu rau dar mai rau fara rau. Avem ceva care sa le inlocuiasca, concureze? E cam tarziu se pare, s-au impus solid si sufoca concurenta.

Ideea era ca LIDL e o multinationala. Ca-i in domeniu de retail, nu schimba cu nimic faptu' ca-i o multinationala.
Offtopic cu scuzele de rigoare: si WalMart tot pe baza de ieftineala e si cu toate astea continua sa fie o multinationala, ca sa nu mai zic ca in cazu' in care v-ati fi uitat la produsele LIDL, ati fi constatat ca-s un fel de "marca lor", ceeace face ca potentialii furnizori romani sa cam fie SOL.
Habar n-am ce se va intimpla, cert ramine faptu' ca LIDL si Kaufland au beneficiat in 10 ani de fonduri de aproape 900 de milioane de dolari de la Banca Mondiala si BERD pentru extinderea in Europa Centrala si de Est, adica finantare cu fonduri publice a unor companii private ceeace ii face sa fie mai putin expusi decit e Tarjay.

Si revenind la multinationale, daca locu' ramas gol nu se ocupa, atunci inseamna ca , capitalismu' nu prea functioneaza.

#591
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postactive95, on 04 mai 2017 - 18:52, said:

1. Si cum populatia tinde sa fie grupata mai mult in orase...

2. Si revenind la multinationale, daca locu' ramas gol nu se ocupa, atunci inseamna ca , capitalismu' nu prea functioneaza.

1. Pacat ca la noi vreo 50% sunt in rural si, daca iei la bani marunti, multe din 'orase' sunt considerate mediu urban doar pe hartie. Deci mai usor cu pianul pe scari.

2. Chiar sunt curios de mecanismul prin care o companie precum Renault poate fi inlocuita de o companie romaneasca si din ce motiv nu s-a intamplat asta pana acum. Capitalismul functioneaza fix pentru ca nu sunt impuse reguli nationaliste. Nu e ca si cum trebuie sa iei licenta ca sa iti faci multinationala. Plus ca ideea cum ca doar multinationalele "straine" ar evita taxarea este stupida in esenta ei, mai ales dupa ce tocmai acum cateva luni s-au gasit conturile si firmele din Panama ale jupanului Tiriac. Cu cat faci mai multi bani, cu atat devine mai tentant sa dai cateva sute de mii/milioane unei firme de avocatura sa iti mute profitul, curat, fara probleme si sa iti salveze zeci/sute de milioane. Peste tot e asa.

#592
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View Postactive95, on 04 mai 2017 - 18:52, said:

Si revenind la multinationale, daca locu' ramas gol nu se ocupa, atunci inseamna ca , capitalismu' nu prea functioneaza.
In Romania capitalismul nu prea functioneaza;poate cel de cumetrie sa mearga.
Dupa ultimele statistici numarul de firme nou infiintate/1000 loc. in Romania este de 2 ori mai mic decat in Bulgaria si de 6 ori mai mic decat in Cehia.Culmea ironiei face ca multinationalele din Romania sa fie cel mai important client pentru firmele mici si mijlocii.Pentru asta trebuie multumit clasei politice care de 27 ani s-a tinut numai de furat si nu a facut nimic in anii de inceput sa ajute dezvoltarea sectorului antreprenorial.Ce au semanat aia culeg.

Edited by asterix1, 05 May 2017 - 01:21.


#593
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postactive95, on 04 mai 2017 - 18:52, said:

Ca sa nu mai zic ca multinationalele nu-s interesate decit de profit, da' devine prea complicat pt. aia care vad  realitatea cotidiana prin ce le este injectat de multinationale.

Si apa e uda, si?
Ce-ai spus nou

Lidl deschide in Romania pentru ca observa o nisa de piata care doreste sa cumpere de la ei.
Daca nu ar putea cumpara nu ar deschide, si astfel, castiga ambii.
Lidl, profit, Active95 pentru faptul ca poate cumpara si el cel cumpara strainul, ca nu-i pune nimeni pistolul la cap sa faca cumparaturi acolo.

Romanu', cand s-o destepta, de iarna se intereseaza ce seminte sa puna, cum sa le ude, cu cine sa faca ASOCIATIE, pentru a avea loc la Lidl, daca nu, e liber sa zbiere cat o vrea.
Eu nu doresc sa cumpar NUMAI de la roman, pentru ca "romanu", cand e singur pe piata ma jecmaneste si ma inseala, pune apa in ardei si cartofi in telemea, apoi, pentru ca e puturos, face si putin si vinde scump, astfel incat eu, care fac profit companiei mele cat galeata, dau pe produs cat nu face si ajung DIN NOU sa ma rog de vanzatorul de la aprozar sa imi puna 2 rosii bune in mizeria pe care mi-o cantareste.
Asa vrei sa (re)-ajungi?

View Postactive95, on 04 mai 2017 - 18:52, said:

Offtopic cu scuzele de rigoare: si WalMart tot pe baza de ieftineala e si cu toate astea continua sa fie o multinationala, ca sa nu mai zic ca in cazu' in care v-ati fi uitat la produsele LIDL, ati fi constatat ca-s un fel de "marca lor", ceeace face ca potentialii furnizori romani sa cam fie SOL.

Romanu', daca vrea sa fie parte din piata, sa FIE COMPETITIV, sa FIE SERIOS, sa SE ASOCIEZE si SA NU MAI FURE.
Nu eu il oblig sa fie asa, ci piata.
Restrictionand nationalist tara, ajungem de unde am plecat in 1989

View Postactive95, on 04 mai 2017 - 18:52, said:

Si revenind la multinationale, daca locu' ramas gol nu se ocupa, atunci inseamna ca , capitalismu' nu prea functioneaza.

Ba tocmai inseamna ca functioneaza. Inseamna ca NU MAI MERITA. Parte din capitalism

#594
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Incepi sa devii extrem de agresiv impotriva capitalismului-national(ist), cel care a ridicat destule tari din vest de-a lungul istoriei. De ce?

Sunt sigur ca sunt destui care vor ca in '89 sau inainte. Dar, si reteta asta "unica si multinat", daca nu e aplicata cum trebuie, duce la un '89... Sau nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate