Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 

Pareri Dacia Sandero Stepway

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
129 răspunsuri în acest subiect

#109
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.266
  • Înscris: 04.11.2016
@albertix,
Iti inteleg supararea si iti respect parerea avand in vedere necazurile avute. Categoric ca daca as pati la fel as fi la fel de suparat. Ceea ce insa nu inteleg este faptul ca ti-ai facut publica parerea sub forma unei citari a unei postari de-a mea aflata imediat inaintea a ceea ce tu ai scris si in care nu am adus sub nicio forma in discutie fiabilitatea Daciei in ansamblu si a robotizatei in mod particular.
M-am referit doar la semnalizarea cu impuls  si am oferit o informatie privind vanzarile modelului Sandero (in toate versiunile sale) pe luna iulie. In plus a fost incalcat si regulamentul forumului pentru ca nu este acceptata citarea ultimei postari .
Daca esti dispus, pentru informarea si a altor useri care au robotizata, poate ca ar fi bine sa ne oferi si alte informatii, cum ar fi: valoarea devizului/facturii (dupa caz) si ce alte piese au fost afectate si schimbate, probabil pe garantie.

Daca colegul @underb are dreptate in ceea ce priveste rolul negativ al crawling-ului, aceasta functie poate fi "dezactivata" la robotizatele noastre prin tragerea franei de mana la un dinte. In aceasta situatie masina in D se mai poate pune in miscare doar daca se apasa acceleratia.

Editat de gabrieln2016, 07 septembrie 2019 - 10:36.


#110
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca nu trece pe liber in mom in care tragi frana de mana si doar ramane in viteza cu ambreiajul "apasat" scapi de o problema dar tot uzezi inutil rulmentul de presiune.

#111
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.017
  • Înscris: 09.05.2009
Easy R functioneaza cu ambreiajul "apasat" de cand pui contactul pana cand opresti.
Totusi pana acum principala problema a fost cu discul de ambreiaj nu cu rulmentul de presiune.

#112
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.117
  • Înscris: 20.12.2007
Iete nu stiam ca la rusi se vinde si Logan Stepway
https://www.motor1.c...epway-revealed/

#113
Felicia1982

Felicia1982

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 24.04.2020
As dori sa achizitionez un Sandero stepway SCE 73 cea mai ieftina varianta-pareri?

#114
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.154
  • Înscris: 08.12.2008
Părerea mea, decât un Sandero Stepway cu motorul ăla, mai bine un Logan sau Sandero mai slab dotate (gen Laureate), dar cu motorul Tce.
Nu zic că sce este de mămăligă. Dar alt feeling, altă plăcere la condus oferă tce-ul. Gândește-te că la 100 km/h sce are 3200 rpm, iar tce are 2500. In condițiile in care insonorizarea nu e chiar punctul forte la Dacia Logan/Sandero.

Editat de LauCalin, 27 aprilie 2020 - 20:47.


#115
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Exista Stepway SCe?

#116
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.017
  • Înscris: 09.05.2009
Da, exista.

#117
LUCIANICC

LUCIANICC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 04.06.2009
am un Sandero stepway 0,9 din 2018 si am probleme cu mansarierul, intra dar nu cupleaza ( cam in 20-30 %)din cazuri, a mai intalnit cineva problema ? cand am fost la revizie am raportat problema dar mi-au spus ca "e dacie , asa fac toate are cutie foarte veche n-avem ce face . ceva sfaturi .MS.

#118
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.255
  • Înscris: 02.04.2011
Exista o sonda de marsarier care trebuie schimbata daca nu intra in marsarier. E o problema obisnuita, nu prea scumpa, dar nah, asa face toate ca e in garantie. Insista la ei sau du-te la altii sau la Vocea Clientului.

#119
LUCIANICC

LUCIANICC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 04.06.2009
de intrat intra , dar nu cupleaza ,trebuie sa bag de mai multe ori pana cupleaza sau sa bag in alta viteza cum au xis ei si sa revin in mansalier dar nu merge totdeauna asa ,de la vocea clientului mi-au zis sec sa merg la reprezentanta

#120
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.255
  • Înscris: 02.04.2011
Spune-le la VC ca ai fost si degeaba. Si da, e sonda de marsarier, asa se manifesta. Nu cupleaza marsarierul, desi maneta face cursa cum trebuie.

Aici ai piesa cu cat costa, aproximativ, si cum arata.

Editat de radu_vasile59, 07 mai 2020 - 20:53.


#121
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.017
  • Înscris: 09.05.2009
@radu_vasile59 Sonda de marsarier doar aprinde lampile la cuplarea marsarierului! Cum il ajuta pe LUCIANICC schimbarea ei cand lui nu ii cupleaza treapta?

Editat de DannyMC, 08 mai 2020 - 00:44.


#122
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.255
  • Înscris: 02.04.2011
Asta nu stiu. Dar necuplarea apare si din cauza ca ceva nube ok cu sonda aia. Ma gandesc ori la ceva arc ori la ceva tija/sincron prin cutie.

#123
LUCIANICC

LUCIANICC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 04.06.2009
sf dom"le asa fac toate daciile ,vorba serviceuluiPosted Image

#124
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.017
  • Înscris: 09.05.2009
Eu ti-as propune mai degraba sa incerci cateva lucruri avand in vedere ca pe aceasta cutie de viteze marsarierul NU este sincronizat.
1.Sa te asiguri ca esti oprit complet inainte sa cuplezi R.
2.Sa apesi complet ambreiajul inainte sa treci in R.
3.Daca nu intra din prima sa revii in neutru si sa lasi ambreiajul si apoi sa-l apesi din nou.
Majoritatea, daca nu toate CV din aceasta clasa, au acest comportament la cuplarea marsarierului.

#125
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 403
  • Înscris: 18.07.2012
Si la mine la Logan cu motor de 1.2 16v cutia face la fel cand cu cuplez marsarierul. Revin repede in neutru, apas iar ambreiajul si merge. Si acelasi lucru am patit si la masinile pe care am facut scoala de soferi : 2 loganuri din prima generatie. Unul cu motor 1.4 MPI si al doilea cu motor 1.5 dCI. Instructorii mi-au zis ca e ok ca asa au facut mereu.

#126
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.009
  • Înscris: 06.04.2007
Ori asa, ori cu ambreaju apasat inainte sa o bagi in marsarier, o bagi in tr 3 ca e la indemana si se calmeaza instant pinioanele, apoi intra frumos in marsarier fara sa mai apesi inca o data pedala.
Imi era gest reflex la Logan treaba asta, n-am avut nicio problema.

Si alte manuale fac asa, mai ales daca esti grabit/bruschezi levieru

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate