Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Voi "simtiti" punctele cardinale?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ca sa evit mistourile ieftine, omniprezente in ultima vreme, n-o sa spun decat ca eu, atat in interior, cat si in exterior (desi mai putin), "simt" punctele cardinale. Stiu instinctiv, fara greseala, unde sunt fiecare, desi, in rest, sunt complet dezorientata in spatiu. Mai are si altcineva astfel de "simturi"?

#2
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Eu nu simt...cam stiu pe unde e nordul in Bucuresti si le deduc pe celelalte...dar daca m-ai lega la ochi si m-ai invarti...chiar nu as avea cum sa stiu. Oricum e bine ca ai simturi d-astea...sa-mi aduci aminte cand plec pe munte sa te invit si pe tine, nu ma mai ratacesc.:)

#3
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
poti sa iti dai seama dupa pozitia soarelui sau a lichenilor de pe copaci :). daca m-ai lega la ochi insa, nu cred ca as putea sa iti zic unde e nordul!

#4
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
se pare ca ai fost o pasarica intr-o viata anterioara (pasarile au ceva de genul busola biologica, dar stiu ca e un termen specific pentru a exprima acesata calitate la pasari, care e termenul?) :w00t:
n-am zis pasare ca imi place sa te alint :w00t:

Edited by shumilica, 09 February 2006 - 18:24.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
daca nu e in jurul pranzului, cam stiu pe unde vin, nu cu foarte mare precizie, oricum.

#6
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
sunt un pic cam sceptic in privinta asta. Ca sa verifici intr-adevar ca iti poti da seama unde e nordul, inchide ochii, invarte-te in jurul axei proprii de muuuulte ori, asteapta pana iti revii din ameteala si incearca sa indici nordul. Pe urma deschide ochii si zi-mi daca ai reusit sa faci asta. Eventual e posibil ca tu sa intuiesti unde e nordul pt ca la nivel mental se construieste rapid traseul de la locul in care tu stii unde e nordul (sa zicem de la pozitionarea blocului tau) pana in locul in care te afli in clipa respectiva; acesta fiind un proces la nivel inconstient

#7
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 nepot, on Feb 9 2006, 18:10, said:

Eu nu simt...cam stiu pe unde e nordul in Bucuresti si le deduc pe celelalte...dar daca m-ai lega la ochi si m-ai invarti...chiar nu as avea cum sa stiu. Oricum e bine ca ai simturi d-astea...sa-mi aduci aminte cand plec pe munte sa te invit si pe tine, nu ma mai ratacesc.:)

:)

 shumilica, on Feb 9 2006, 18:15, said:

se pare ca ai fost o pasarica intr-o viata anterioara (pasarile au ceva de genul busola biologica, dar stiu ca e un termen specific pentru a exprima acesata calitate la pasari, care e termenul?) :w00t:
n-am zis pasare ca imi place sa te alint :w00t:

:P

 dreamtime, on Feb 9 2006, 18:20, said:

sunt un pic cam sceptic in privinta asta. Ca sa verifici intr-adevar ca iti poti da seama unde e nordul, inchide ochii, invarte-te in jurul axei proprii de muuuulte ori, asteapta pana iti revii din ameteala si incearca sa indici nordul. Pe urma deschide ochii si zi-mi daca ai reusit sa faci asta. Eventual e posibil ca tu sa intuiesti unde e nordul pt ca la nivel mental se construieste rapid traseul de la locul in care tu stii unde e nordul (sa zicem de la pozitionarea blocului tau) pana in locul in care te afli in clipa respectiva; acesta fiind un proces la nivel inconstient

Probabil ca e ceva care se construieste la nivel inconstient in mintea mea, dar nu cred ca e legat de vreun traseu, pentru ca nu-mi pot imagina pozitia cladirilor in raport cu punctele cardinale.

#8
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
culmea.. eu i-am zis mamei cand eram mai mic ca am astfel de simturi.. .. si a inceput sa faca misto de mine :) ..

tot cand eram mai mic.. aveam (cred ca deja-vu) adik ..simteam ce o sa se intample.. si culmea.. incercam sa schimb ceea ce stiam.. (ex. in mintea mea aparea ceva la stanga.. iar ca sa evit acest lucru.. ma intorceam.. si se intampla exact ca in imaginea deja in minte (deja-vu)) (sunt si alte ex.. da nu-mi vin acu )

eu cred.. ca "simtim" punctele cardinale.. pt ca avem experienta in zona in care ne aflam.. si cu cat cunoasptem mai bine zona.. cu atat suntem mai precisi in aflarrea N V S E..

Edited by ate_muthafuka, 09 February 2006 - 18:42.


#9
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005

 LoveDemon, on Feb 9 2006, 18:28, said:

:)
:P
Probabil ca e ceva care se construieste la nivel inconstient in mintea mea, dar nu cred ca e legat de vreun traseu, pentru ca nu-mi pot imagina pozitia cladirilor in raport cu punctele cardinale.


ma refeream la faptul  ca iti imaginezi punctele cardinale in functie de cladirea unde te afli, sau terenul deschis, nu conteaza. Imagineaza-ti ca tu stii unde e nordul cand stai la tine in casa, da? ei,,,cobori in strada, iei tramvaiul, metroul etc si ajungi la vreo 5 km de bloc (sau 500 cu trenul ) Ideea e ca informatia se stocheaza undeva in inconstient (absolut toate informatiile se stocheaza)in inconstient se stocheaza traseul facut de acasa, de la punctul de reper pana la locul unde esti tu , de aici apare si intuitia, noi intuim pe baza unor lucruri de care nu suntem constienti, dar care exista acolo in inconstient. Asta ar fi parerea mea in mare, dar e posibil sa ma insel pt ca multe animale se ghideaza  dupa campul magnetic al pamantului (axa nord-sud) si nu ar fi deloc exclus ca si unii oameni sa beneficieze de asa ceva in anumite conditii. Totusi mi se pare mai plauzibila teoria mea. Iar ca sa verifici poti sa faci ce am scris in postul de mai sus

#10
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
fara gluma probabil ai ceva "magnetism" in tine intelegi tu ideea ceva ce te face sa stii unde e nordul si de aici sa deduci logic celelalte puncte cardinale sincer nu le am cu punctele cardinale dar (poate vi se pare ciudat) pot vedea "de sus" locul unde sunt de ex. merg cu masina pe un drum si imi imaginez 3D exact unde sunt stiti voi filmele alea cu imaginea din satelit ca urmareste ala cu o camera din satelit o masina bla bla ceva de genu mai exact pot sa-mi parasesc trupul si sa vad "de sus" poate vi se pare ciudat dar chestia asta poot sa o fac (oare se numeste orientare in spatiu?:)) )

#11
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
cica la inceputuri oamenii aveau un fel de magnetism biologic situat undeva la nivelul nasului prin care ar fi putut stabili nordul magnetic.
in timp organul s-a atrofiat si nu mai functioneaza. la tine poate e o reminescenta.
la pasarile migratoare se manifesta ca o pata pe retina in dreptul nordului magnetic.

#12
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005

 cosmin09, on Feb 9 2006, 21:01, said:

fara gluma probabil ai ceva "magnetism" in tine intelegi tu ideea ceva ce te face sa stii unde e nordul si de aici sa deduci logic celelalte puncte cardinale sincer nu le am cu punctele cardinale dar (poate vi se pare ciudat) pot vedea "de sus" locul unde sunt de ex. merg cu masina pe un drum si imi imaginez 3D exact unde sunt stiti voi filmele alea cu imaginea din satelit ca urmareste ala cu o camera din satelit o masina bla bla ceva de genu mai exact pot sa-mi parasesc trupul si sa vad "de sus" poate vi se pare ciudat dar chestia asta poot sa o fac (oare se numeste orientare in spatiu?:)) )
sa sti.. ca si eu folosesc treaba asta "3d" cand parchez.. sa mor..nu ma iau deloc dupa ce mi-a spus intrsuctoru.. si parchez in cele mai grele locuri.. si culmea.. pozitionez masina atat de bine .. incat nici pietonii nu mai au loc pe trotuar :D .. si.. din prima incercare..rareori trb sa mai incerc odata..sau .. daca nu-mi convine mie cum am parcat) ... in unele cazuri nici mie nu-mi vine sa cred cum am parcat.. faza e ca .. atunci cand ma pregatesc de parcare.. parca imi concentrez psihicul ... afara din masina.. adik incerc sa ies din masina.. imi imaginez cum arata masina din exterior.. si gandesc cum arata rotile .. si cum m-ar ajuta ca sa parchez mai bine.. (sa mentionez ca am carnet de 2luni.. si parchez mai bine ca tata.. si el a recunoscut.. tata avand carnet de vro 20ani :D)

ce-a mai tare parcare.. a fost.. cand am asezat masina.. langa trotuar.. doar rotile erau la 1cm fata de bordura.. :D restu era pe bordura.. intr-un spatiu de 1m in fata si 0,5 m in spate :D

Edited by ate_muthafuka, 09 February 2006 - 21:28.


#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
probabil ca lovedemon are un magnet in buzunar si atunci cind se ridica pe virfuri se roteste pina indica nordul

#14
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
altaru e la est...adica la rasarit.

#15
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005

 none, on Feb 9 2006, 22:15, said:

altaru e la est...adica la rasarit.
asta stim.. si ce legatura are cu topicu ?

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 reclamagiu, on Feb 9 2006, 21:09, said:

...
in timp organul s-a atrofiat si nu mai functioneaza. la tine poate e o reminescenta.
la pasarile migratoare se manifesta ca o pata pe retina in dreptul nordului magnetic.

Am vazut la tv un reportaj acum citiva ani. S-a dus un paranormal (de care se lipesc obiecte) la o gradinita. Le-a zis la copii cum sa faca si ei, surpriza, 9 din 10 au reusit sa atraga obiecte cu miinile, cu pieptul. Se pare ca avem la nastere foarte multe "dotari" pe care le pierdem prin nefolosire sau necrezind ca poate sa existe asa ceva...  :confuzzled:

 ate_muthafuka, on Feb 9 2006, 21:24, said:

ce-a mai tare parcare.. a fost.. cand am asezat masina.. langa trotuar.. doar rotile erau la 1cm fata de bordura.. :D restu era pe bordura.. intr-un spatiu de 1m in fata si 0,5 m in spate :D

Si eu am parcat-o o data cam la fel de aproape de bordura. Peste citeva ore cind sa plec, era altul in fata, altul in spate, aproape de mine  :death: nu puteam sa rotesc volanul din cauza bordurii... am asteptat vreo ora si ceva sa plece una dintre masini...  :cursing:

 Mosotti, on Feb 9 2006, 22:06, said:

probabil ca lovedemon are un magnet in buzunar si atunci cind se ridica pe virfuri se roteste pina indica nordul

Sau are un ceas Casio Triple Sensor, cu barometru, altimetru si busola...  :coolspeak:

Attached File  Casio_PRL35.jpg   42.88K   57 downloads

 none, on Feb 9 2006, 22:15, said:

altaru e la est...adica la rasarit.

Nu intotdeauna. Cu aprobare poate sa fie in alta directie. Exemplu: Catedrala din timisoara, aproximativ spre sud. Exemplu de biserica care trebuia sa aiba altarul in alta directie: biserica din piata badea cirtan, TM. E strimba...  :worthy:

Edited by H725, 10 February 2006 - 02:08.


#17
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 LoveDemon, on Feb 9 2006, 17:55, said:

Ca sa evit mistourile ieftine, omniprezente in ultima vreme, n-o sa spun decat ca eu, atat in interior, cat si in exterior (desi mai putin), "simt" punctele cardinale. Stiu instinctiv, fara greseala, unde sunt fiecare, desi, in rest, sunt complet dezorientata in spatiu. Mai are si altcineva astfel de "simturi"?
Profan fiind, nu îmi dau seama cum se poate "simți" așa ceva...
Ce înțelegi tu prin "a simți punctele cardinale"? Descrie senzația! Compar-o cu alte senzații cunoscute și nouă!

PS: Sper că nu-i glumă. :)
PPS: Văd că "Ziua internațională a punctelor cardinale" nu e, că am verificat. :D

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Da, eu, cu conditia sa nu ma invarti prea mult. :) Nu neaparat punctele cardinale din prima, dar de orientat pot, si dupa aia deduc eu si punctele cardinale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate