Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Upgrade componente rasnita (laptop toshiba)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salut, vreau sa fac un upgrade la componente, sa fie ceva mai in pas cu "moda", o sa pun aici toate specificatiile laptopului si sa-mi spuneti ce s-ar merita sa schimb! Folosit pentru office, si din cand in cand cate un joc, euro truck simulator, brothers in arms si vreau sa ruleze bine Mario, daca ar merge si un gta v, ar fi oke, daca nu, ma multumesc cu atat! Multumesc!

Toshiba sattelite L850-13P
CPU Type Mobile DualCore Intel Core i5-2450M, 3100 MHz (31 x 100)
System Memory 4055 MB  (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)
BIOS Type Insyde (03/29/2012)
Video Adapter AMD Radeon HD 7670M  (1 GB)
Disk Drive TOSHIBA MK6475GSX  (640 GB, 5400 RPM, SATA-II)
Network Adapter Realtek RTL8188CE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC  (parca imi cam face figuri)
Computer Type ACPI x64-based PC  (Mobile)

Trage dupa el o Fereastra 10!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
inca 4gb, dar mai ales un ssd. cu asta ai terminat

#3
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 22.11.2006
in general laptopurile sunt greu de imbunatatit. Ce poti face la ele cel mai usor este sa schimbi Hdd, adica sa instalezi un ssd, si sa plusezi un pic memoria RAM.

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View PostDany_Darke, on 29 ianuarie 2017 - 22:48, said:

inca 4gb, dar mai ales un ssd. cu asta ai terminat

View Postbluesnake, on 29 ianuarie 2017 - 22:50, said:

in general laptopurile sunt greu de imbunatatit. Ce poti face la ele cel mai usor este sa schimbi Hdd, adica sa instalezi un ssd, si sa plusezi un pic memoria RAM.
1. SSD-ul de pus in locul unitatii optice? Ca HDD-ul parca as vrea sa-l pastrez, am multe lucruri pe el!
2. Chestia aia video AMD se poate/merita schimbata? Multumesc!

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
pe laptopuri, in afara de baterie, hdd, unitate optica, wireless si memorii, nu mai poti schimba nimic. ba chiar sunt laptopuri la care si memoriile sunt parte integranta din laptop, la fel ca si bateria. asa ca nu poti schimba placa video, idem si pt procesor in caz ca-ti vine vreo idee.

cu hdd-ul poti face schimbarea in locul unitatii optice, il pui intr-un rack adica, iar in locul hdd-ului, atasezi un ssd care sa-l folosesti doar pt windows si programe. stocarea o vei face doar pe hdd, si asa e de 5400, adica nu prea rapid.

#6
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Merci de info, da hdd-ul e de viteza mica. Oricum, laptopul se misca foarte bine, ca ii fac mentenanta destul de des, plus cateva optimizari, insa in jocuri, cand da de greu, incepe a sughita si vreau sa-i dau dupa cap putin!  Gasesc SSD Sata II? Sau trebuie sa mearga si III! Ca si marime, SSD-urile pt laptopuri sunt mai speciale? Sau sunt aceleasi care se pun si pe desktop-uri! Nu am mai lucrat pe/cu ssd! Merci!

#7
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Poti sa schimbi si procesorul cu un i7-2640M (35W) sau cu un I7-2860QM(45W), daca iti suporta placa de baza (vezi ce chipset are si ce procesoare suporta)...
Placa de retea o poti schimba cuuna Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (2014) - http://www.intel.com...ss-ac-7265.html

Edited by DeuxEx, 30 January 2017 - 02:04.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostDany_Darke, on 30 ianuarie 2017 - 00:31, said:

pe laptopuri, in afara de baterie, hdd, unitate optica, wireless si memorii, nu mai poti schimba nimic. ba chiar sunt laptopuri la care si memoriile sunt parte integranta din laptop, la fel ca si bateria. asa ca nu poti schimba placa video, idem si pt procesor in caz ca-ti vine vreo idee.

cu hdd-ul poti face schimbarea in locul unitatii optice, il pui intr-un rack adica, iar in locul hdd-ului, atasezi un ssd care sa-l folosesti doar pt windows si programe. stocarea o vei face doar pe hdd, si asa e de 5400, adica nu prea rapid.

La unele se mai poate schimba si procesorul. Dar e putin mai complicat ca tre sa te asiguri ca modelul respectiv a venit cu acele modele de cpu pe aceeasi placa de baza pe care o ai tu.
Eu de exemplu pe viitor vreau sa trec de la i3 la i5. M-am interesat si se poate fara probleme in cazul laptop-ului meu.

View PostDeuxEx, on 30 ianuarie 2017 - 02:01, said:

Poti sa schimbi si procesorul cu un i7-2640M (35W) sau cu un I7-2860QM(45W), daca iti suporta placa de baza (vezi ce chipset are si ce procesoare suporta)...
Placa de retea o poti schimba cuuna Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (2014) - http://www.intel.com...ss-ac-7265.html

S-ar putea sa fie nevoie sa schimbe si incarcatorul daca procesorul pe care il monteaza ulterior consuma mai mult curent.

View Postdebusy, on 30 ianuarie 2017 - 01:04, said:

Merci de info, da hdd-ul e de viteza mica. Oricum, laptopul se misca foarte bine, ca ii fac mentenanta destul de des, plus cateva optimizari, insa in jocuri, cand da de greu, incepe a sughita si vreau sa-i dau dupa cap putin!  Gasesc SSD Sata II? Sau trebuie sa mearga si III! Ca si marime, SSD-urile pt laptopuri sunt mai speciale? Sau sunt aceleasi care se pun si pe desktop-uri! Nu am mai lucrat pe/cu ssd! Merci!

SSD-ul are 2.5 inch. Acelasi ca pentru desktop. Ia SSD sata 3. 2 nici nu gasesti in comert. Va merge fara probleme sata 3 pe laptop-ul tau, doar ca va fi limitat la viteza de sata 2 pentru ca asta are laptop-ul. Oricum se va misca altfel fata de actualul hdd.
Legat de gaming, problema eu zic ca e la placa video. Aia e baza in gaming. i5-ul tau inca merge bine. Jocurile nu cer asa mult cpu, in schimb cer putere mare din partea placii video. Iar placa video de pe laptop nu ai cum s-o upgradezi.

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Merci de info, cu placa de retea o sa mai incerc cateva drivere, ca pana acum nu am avut probleme.
CPU-ul intr-adevar functioneaza oke, in jocuri si cu chrome deschis, ajunge pana in 50%!

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDany_Darke, on 29 ianuarie 2017 - 22:48, said:

inca 4gb, dar mai ales un ssd. cu asta ai terminat
Numai daca Ferestre 10 e pe 64 biti . Altfel e inutil .
Un SSD ar face "minuni" .

Edited by pacopaco1967, 30 January 2017 - 16:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate