Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Budapesta restrictioneaza TEMPORAR circulația mașinilor in functie normele euro ale motoarelor

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 16.08.2016

View PostPSC, on 26 ianuarie 2017 - 11:55, said:

S-a tot vorbit de transportul Ăźn comun. A fost cineva la Budapesta ca să vadă ce autobuze circulă cel mai mult?
Atunci vă spun eu: autobuze Ikarus 260 și 280. Nu se Ăźncadrează Ăźn nicio clasă de poluare. Dar unul poluează cĂąt 3-4 mașini. Și trec fix prin centru.
Astea au voie? Dacă da, de ce?
Taximetrele se Ăźncadrează toate Ăźn norme? Sau nu fac curse Ăźn centru?

Un autobuz transporta minim 20-30 persoane. 4 masini cate persoane transporta?

#74
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Maxim 36.
Minim 20.

#75
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadrian_r5, on 26 ianuarie 2017 - 11:17, said:

Da' daca esti ca mine ... faci vreo 300 km ... te duci la un concert si vrei sa te intorci in aceeasi noapte acasa ... ce varianta zici ca s-ar potrivi ?

Clar,renunti la concert.

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,944
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 26 ianuarie 2017 - 11:14, said:

În București să facă transport în comun ca lumea (în special metrou) să vezi cum se rezolvă problema.
Nu se rezolva, metroul deja si-a atins capacitatea, e praf la ore de varf... deci altceva daca ai... fara auto evident :)

#77
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,766
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFlat, on 26 ianuarie 2017 - 13:50, said:

la Stuttgart la un concert parcarea era plina si costa 5 euro / 30 min.
Eu vorbeam strict de sala respectiva din Budapesta ... posibil in alte parti sa fie mai ok cu transportu' in comun.

La aceleasi ore de virf (15 - 18) in Budapesta mi s-a parut cu mult mai lejer de circulat decit in Bucuresti - in Bucuresti intotdeauna la iesire de pe A1 si intrarea fie pe centura fie in oras prindeam niste blocaje si coloane de nu se mai terminau ... in schimb la Budapesta venind de pe M5 n-am patit treburi din astea (ultima data, anu' trecut in 10 nov. cind m-am dus sa-l vad pe J. M. Jarre, dupa iesirea de pe autostrada intr-o zona de oras cu limita de 70 km / h si doua benzi pe sens sensu' spre iesire era blocat de o groapa si ceva utilaje de excavare ... circulatia se facea pe cele 2 benzi de intrare in oras transformate in "o banda pe sens" ... se mergea aproape bara la bara da' n-a fost blocaj) ...
Probabil ca nici in budapesta nu totu' roz si doar am fost eu norocos.

View Postadisz, on 26 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Clar,renunti la concert.
Nu mor caii cind vor ciinii ... in februarie am la Timisoara 2 concerte "mari si late" - Tarja si Jethro Tull \m/

PS - in cazu' asta nu s-a adeverit treaba cu "boala lunga ... moarte sigura" - am tot taraganat cumpararea biletelor la Budapesta si pina la urma s-a intimplat minunea - vine muntele la Mahomed Posted Image

Edited by adrian_r5, 26 January 2017 - 23:40.


#78
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

vecine djl ma uitam ieri (eu fiind in tramvai) cum stau zeci de masini in trafic cu o singura persoana inauntru...
am ajuns la concluzia ca in bucuresti functioneaza o conspiratie a benzinarilor...
n-ar fi fost foarte complicat sa functioneze macar semafoarele inteligente care exista... n-ar fi fost complicat sa se ia niste masuri pentru fluidizarea circulatiei... dar asta ar insemna scaderi mari in vanzarea de combustibil... cineva, nu prea vrea asta...
e ca lupta impotriva fumatorilor...
http://www.hotnews.r...problemelor.htm

Edited by Nero-d, 27 January 2017 - 09:59.


#79
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,063
  • Înscris: 15.06.2007
Au aratat la stiri la unguri ca a fost amendat un tip care l-a dus pe copilul bolnav de leucemie la spital, si a fost amendat.    A facut scandal, si apoi i  s-a spus ca amenda va fi achitata de   politie.
Nu stiu daca s-a mentionat si faptul ca  transportul in comun este gratuit,  tocmai pentru a oferi o solutie  populatiei afectate de restrictiile impuse.  

Smogul care afecteaza zone vaste, se poate observa si la noi in zonele rurale,  si se datoreaza  faptului ca multe case sunt incalzite cu sobe care ard lemne  sau carbuni, nu sufla vantul si fumul persista in zonele respective.

Cu ocazia acestor restrictii, la unguri  s-a anuntat ca toate masinile  "bugetarilor"  de politie,  ambulante ,  taxi  vor fi incurajate sa treaca la masini electrice. Taximetristii care vor face taxi cu masini electrice vor beneficia de facilitati fiscale, scutirea unor impozite etc.
Localurile si restaurantele care vor  instala statii de incarcare pentru masini electrice  vor bemeficia de impozite si taxe reduse, aproape ca vor fi scutite.

View PostJurasikMan, on 26 ianuarie 2017 - 09:58, said:

Porsche Cayenne 3.0 V3 173 g/km norma de poluare Euro 6
Golf 4 TDI 101 Cp (74 kw) PD 2003 motor AXR, 138 g/km : norma de poluare Euro 3

Golful nu are voie .... Cayenne are voie .... traiasca democratia .
Cayenne 2+ tone, golf3 aproape 1t. Daca le compari la gabarit sau masa proprie deja se schimba problema.

#80
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Sa deie astia o lege sa interzica sobele pe combustibil solid , sa interzica masinile diesel si o sa avem aerul curat ... numa' sa fie legea pt toti " cetatenii " ue .

#81
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,063
  • Înscris: 15.06.2007
Intre timp restrictiile au incetat.

http://dailynewshung...fts-smog-alert/

View Postcobi1, on 03 februarie 2017 - 00:59, said:

Sa deie astia o lege sa interzica sobele pe combustibil solid , sa interzica masinile diesel si o sa avem aerul curat ... numa' sa fie legea pt toti " cetatenii " ue .
Norvegienii nu sunt in UE, si au stabilit singuri ca din 2020 sa nu se mai foloseasca nici maca pentru gatit gazul. Sa fie totul electric. Dar ei isi permit, au curent  din belsug, din zecile de hidrocentrale.  Exporta energie electrica , poate mai mult decat consuma ei.

#82
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2017 - 01:03, said:

Intre timp restrictiile au incetat. http://dailynewshung...fts-smog-alert/
Stirea din link-ul ala  e din 2014..  :)

http://dailynewshung...several-cities/

#83
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
In acest moment mai este valabila aceasta masura?In curand urmeaza sa tranzitez Budapesta cu autoturismul personal  si nu as vrea sa am probleme.

Edited by max_01, 12 February 2017 - 22:18.


#84
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postmax_01, on 12 februarie 2017 - 22:17, said:

In acest moment mai este valabila aceasta masura?In curand urmeaza sa tranzitez Budapesta cu autoturismul personal  si nu as vrea sa am probleme.
Pe 30 ian inca mai era valabila restrictia.
Daca ai motor peste Euro 3, nu ai de ce sa-ti faci griji.

http://dailynewshung...several-cities/

#85
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,944
  • Înscris: 07.02.2003
Nici cu euro 3 nu ai probleme. Restrictia e de la categoria 4 in jos.

#86
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmax_01, on 12 februarie 2017 - 22:17, said:

In acest moment mai este valabila aceasta masura?In curand urmeaza sa tranzitez Budapesta cu autoturismul personal  si nu as vrea sa am probleme.


Daca tranzitezi, ce cauti prin oras? De ce nu folosesti centura lor extraordinara? (nu, nu e la misto, e admirativ)

#87
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2017 - 01:03, said:

Norvegienii nu sunt in UE, si au stabilit singuri ca din 2020 sa nu se mai foloseasca nici maca pentru gatit gazul. Sa fie totul electric. Dar ei isi permit, au curent  din belsug, din zecile de hidrocentrale.  Exporta energie electrica , poate mai mult decat consuma ei.
Nu stiu daca te referi si la masini, dar ca sa comentez de domeniul auto, Norvegia NU interzice masinile cu combustibil fosil nici macar in 2025. A fost un fel de dezinformare a lui Elon Musk. http://www.thelocal....petrol-cars-yet

#88
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,063
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbladhaund, on 15 februarie 2017 - 14:01, said:

Nu stiu daca te referi si la masini, dar ca sa comentez de domeniul auto, Norvegia NU interzice masinile cu combustibil fosil nici macar in 2025. A fost un fel de dezinformare a lui Elon Musk. http://www.thelocal....petrol-cars-yet
Eu nu am zis nimic de masini.

#89
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbogwol, on 15 februarie 2017 - 12:35, said:

Daca tranzitezi, ce cauti prin oras? De ce nu folosesti centura lor extraordinara? (nu, nu e la misto, e admirativ)
GPS-ul pe acolo imi indica ruta cea mai rapida.Daca totul este ok, in 35 de minute parcurg Budapesta de la intrare pana la iesire.Pe centura dureaza mai mult.Am fost pe centura in anul 2008.La gps am selectata optiunea drumul cel mai rapid.

Edited by max_01, 15 February 2017 - 19:39.


#90
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu ai nici un motiv sa tranzitezi Budapesta, bine, daca nu cumva asta iti doresti sau trebuie musai sa treci pe acolo.
Eu merg destul de des in Austria si folosesc aceeasi ruta folosita de marea majoritate a romanilor. Asta.
Dupa cum vezi, nu prea ai motive sa te dai jos de pe autostrada.
Poate ar trebui sa-ti schimbi GPS-ul sau sa-i actualizezi hartile.
Sau foloseste un telefon, cine mai foloseste GPS in zi de azi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate