Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Budapesta restrictioneaza TEMPORAR circulația mașinilor in functie normele euro ale motoarelor

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostEpidaurus, on 26 ianuarie 2017 - 10:56, said:

La poloarea din ce in ce mai mare a marilor orase este normal sa avem si restricti. Si este doar inceputul.

Poate nu mai emigram in marile orase, ne-am gandit si la asta ?

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti să facă transport în comun ca lumea (în special metrou) să vezi cum se rezolvă problema. Şi eu m-am săturat de poluarea auto, dar transportul în comun din Bucureşti te invită să foloseşti automobilul. Dacă vreţi, detaliez de ce.

Dacă se doreşte introducerea de maşini noi să fie taxele 0 la maşini noi, astfel încât să invite oamenii să cumpere maşini noi.
Oricât de anti-poluare aş fi, dacă aş avea maşină, ar fi ceva produs maxim 1998. Că să mă ţină mult. Oricum, la cât aş merge eu cu maşina aş polua mai puţin decât unul care are +Euro 3, dar o foloseşte zilnic.

#57
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFlat, on 26 ianuarie 2017 - 10:48, said:

daca esti provincial/faci naveta, vii cu dieselul si il lasi la marginea orasului, te deplasezi cu metroul. ff corect si comod
daca esti localnic si te invarti in oras iti iei benzina
Da' daca esti ca mine ... faci vreo 300 km ... te duci la un concert si vrei sa te intorci in aceeasi noapte acasa ... ce varianta zici ca s-ar potrivi ?

#58
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostNero-d, on 26 ianuarie 2017 - 09:38, said:

cum te controleaza la clasa de poluare n-a precizat ministerul de externe?
(cumva asa cum te controleaza ai nostri la caucioace?)
daca esti localnic, sa-ti dea statul inapoi 2/3 din impozit si 2/3 din prima de asigurare!

vehicul e si caruciorul de butelie... si culmea, nu se incadreaza in nici o clasa de poluare... deci e interzis!

Cum controleaza vinietele...cu camere. Numarul de inmatriculare>clasa de poluare>amenda etc E destul de simplu.

#59
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postadrian_r5, on 26 ianuarie 2017 - 11:17, said:

Da' daca esti ca mine ... faci vreo 300 km ... te duci la un concert si vrei sa te intorci in aceeasi noapte acasa ... ce varianta zici ca s-ar potrivi ?

se pot face exceptii
mersul la concert cu masina e bataie de cap, aglomerezi zona, trebuie sa platesti parcare destul de scump si doar daca gasesti, nu merita
stai si tu o noapte la hotel te duci asa sa te intorci. pai nu e pacat?

intr-un oras serios evenimentele sunt sustinute logistic de municipalitate cu transport in comun si taxiuri
am fost si eu in budapesta si intr-adevar noaptea era cam problematic, dar banuiesc ca se vor mobiliza si pe partea asta

PS poti sa te duci cu trenul, mai comod si mai ieftin

Edited by Flat, 26 January 2017 - 11:27.


#60
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
vecine djl ma uitam ieri (eu fiind in tramvai) cum stau zeci de masini in trafic cu o singura persoana inauntru...
tramvaiul nu era gol insa nici nu te calcai in picioare - ora 17:20 - nu pricep de ce lumea sta in masina atat...consuma atat .... isi fac nervi in trafic.
o luna cu doar 30 de lei cat este abonamentul !! Oare cu masina lor persoanala timp de o luna tot 30 de lei consuma ?!


deasemenea masura este temporara din cauza smogului ce pluteste deaspura orasului.
zilele acestea dupa cum ati observat nu a mai plouat pe nicaieri .... de aceea.


as mai vrea sa adaug urmatoarele ca un ungaria categoriile sunt altele....
categoriile 0-4 (cele interzise temporar) reprezinta masinile NON EURO, EURO I si EURO II.
Categoriile 5-8 sunt EURO III, 9-11 EURO IV, 12-14 EURO V si categoria 15 reprezinta norma EURO 6.

Edited by Mihai_3, 26 January 2017 - 11:35.


#61
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti din cauza traficului auto e blocat şi transportul în comun de suprafaţă (asta dacă nu cumva are benzi dedicate). Plus legături proaste şi zone slab deservite. Plus circulaţia în format trenuleţ (adică 2-3 vehicule la intervale scurte, şi după aia pauză). Plus lipsă metrou în multe zone.

Edited by djl, 26 January 2017 - 11:33.


#62
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
rog un moderator sa modifice tilul acestui thread in asa fel incat sa lamureasca foarte clar la care EURO4 se refera conform standardelor in vigoare in tara vecina

#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,918
  • Înscris: 13.07.2011
in Germania exista asa ceva de mult timp, doar ca pe strazi principale si direct in centrul orasului. Multe masini importante din Germania in Romania au acea bulina (rosie,galbena,portocalie sau verde) care se reinnoieste odata la nu stiu cati ani. Cu verde si galben parca ai voie sa circuli, iar cu portocaliu si rosu nu. Asa se va intampla si in Ungaria, masinile trebuiesc controlate si se vor da buline de genul. Astfel se va scadea poluarea in oras, ceea ce este destul de ok.

#64
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 07.06.2014

View Postadisz, on 26 ianuarie 2017 - 10:02, said:

Iar titlul este eronat si ar trebui corectat.
Nu este vorba niciunde de Euro 4.
Este aiurea.

done ;)

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
S-a tot vorbit de transportul în comun. A fost cineva la Budapesta ca să vadă ce autobuze circulă cel mai mult?
Atunci vă spun eu: autobuze Ikarus 260 şi 280. Nu se încadrează în nicio clasă de poluare. Dar unul poluează cât 3-4 maşini. Şi trec fix prin centru.
Astea au voie? Dacă da, de ce?
Taximetrele se încadrează toate în norme? Sau nu fac curse în centru?

#66
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Vai Posted Image, au, Posted Image, interzis tractoarelePosted Image! Cate oportunitati distruse, cata drama, cati soferi inocenti pedepsiti pe nedrept, cata suferinta...

Edited by _-AppleS-_, 26 January 2017 - 11:56.


#67
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
1. @initiator
Masura este TEMPORARA, asa ca am modificat tiltlul in consecinta, ca sa nu se bucure prea tare apostolii apocalipsei dupa Al Gore. Posted Image
2. @alexa 32 - Cand am scris mai sus ca pe auto NU facem politica, ma asteptam sa pricepi ideea si sa nu insisti in directia aia.
3. @cobi1 - cam mult off-topic pentru cineva cu 9 puncte la cazier. Mai multa atentie, te rog!

Edited by calinkgb, 26 January 2017 - 11:59.


#68
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFlat, on 26 ianuarie 2017 - 11:27, said:

mersul la concert cu masina e bataie de cap,
De cite ori ai fost la László Papp Budapest Sports Arena la concert cu masina ?

View PostFlat, on 26 ianuarie 2017 - 11:27, said:

trebuie sa platesti parcare destul de scump si doar daca gasesti
Parcare subterana "la botu' calului" ... 1500 HUF mi se pare foarte convenabil

View PostFlat, on 26 ianuarie 2017 - 11:27, said:

poti sa te duci cu trenul, mai comod si mai ieftin
120 lei / persoane (3 pers. in masina) ... "livrare door to door" ... nu cred ca e "mai comod si mai ieftin" cu trenu'.

View PostFlat, on 26 ianuarie 2017 - 11:27, said:

noaptea era cam problematic
Ce "era cam problematic" ?

Edited by adrian_r5, 26 January 2017 - 12:53.


#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Asta este! Asta e viitorul, s-a mai discutat si pe alte arii. Populatia creste, creste si numarul de masini, toti vor sa mearga in centru, mai ales ca toate punctele de atractie acolo sunt.
Singura solutie pe termen lung e mutarea punctelor de interes la marginea oraselor: stadioane, teatre, opere, mall-uri, cladiri de birouri si cai de acces la ele care sa ocoleasca orasul. Cine a avut viziune le-a implementat. Uite, nemtii sunt 80 milioane, dar au numai 3 orase cu peste 1 milion de locuitori. Au stiut sa nu se aglomereze toti in orase.

#70
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postadrian_r5, on 26 ianuarie 2017 - 12:51, said:

De cite ori ai fost la László Papp Budapest Sports Arena la concert cu masina ?
120 lei / persoane (3 pers. in masina) ... "livrare door to door" ... nu cred ca e "mai comod si mai ieftin" cu trenu'.
Ce "era cam problematic" ?

la concerte ma duceam mai rar, doar festivaluri sau mai des cluburi
in 4 din 5 cazuri era mai convenabil si comod sa vii "pe jos" decat cu masina
la evenimentele mari accesul si plecarea sunt dificile
mai ales ca alcool deci unul trebuia sa se sacrifice sa nu bea nici macar o bere

uite la motogp era o coada de masini si un blocaj infernal, si asta cu motoarele! mult mai bine cu tramvaiul care te lasa de la gara centrala fix langa circuit
la Stuttgart la un concert parcarea era plina si costa 5 euro / 30 min. mult mai simplu sa lasam masina la un park&ride gratuit si sa luam metroul pana la sala de concert

in Budapesta era problematic transportul noaptea, ca autobuzele se retrageau si eram la mila taximetristilor, cam ca in bucuresti
nu stiu daca mai recent au transport public de noapte, cand am fost eu nu era sau erau niste liniii fantoma

#71
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posthoneymik, on 26 ianuarie 2017 - 09:49, said:

O impingi/tractezi ca sa o scoti afara Posted Image

O tractezi cu un trailer care e euro 5 ?

#72
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cat de greu poate fi sa ocolesti Budapesta?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate