Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Construirea de locuite sociale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#91
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
De ce nu aduc în parcuri cetăţeni cu autobuzele,  să filmeze presa, nu i-a învăţat ceauşescu..

#92
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMrReason, on 21 ianuarie 2017 - 06:28, said:

Long story short: in romania cel putin, se traieste mult mai bine la oras. Desi cred ca e semi-generalizata treaba asta si-n vest.


Ai zis bine, "semi-generalizat", in Vest inca sunt tari dezvoltate unde ruralul are un sfert din populatie: Germania, Italia, Elvetia. Cert e ca e scump sa ai o infrastructura care sa permita un trai ultra-modern in mediul rural.

Edited by ionutzitaly, 21 January 2017 - 12:55.


#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMrReason, on 21 ianuarie 2017 - 06:28, said:

Ca sa traiasca mai bine. Chiar si cu salariul minim s-ar putea sa traiasca mai bine decat la tara, caci traim vremuri in care cresterea unui pui in gospodarie e mai scumpa(plus munca) decat ala din supermarket.
Bunicii mei au trait la sat, copil fiind am petrecut multe vacante acolo. Aveau casa de vreo 100 mp, gradina cu tot felul de legume, pomi fructiferi, vie tineau gaini si 1-2 porci. La batranete nu mai tineau vaca, dar aveau lapte ieftin de cumparat la niste vecini. Bunicu' facea vin, tzuica, bunica punea gemuri si zacusca pt iarna, in decembrie taiau si porcul, intr-un cuvant aveau cam tot ce le trebuia.
Bunicii nevestei au trait la oras, intr-un apartament inghesuit de 46 mp, fierbinte vara, friguros iarna, unde nu prea aveai ce face decat sa te zgaiesti la tembelizor. O viata mult sub cea bunicilor mei...

Intr-adevar, una e viata de pensionar, alta e de salariat, dar oricum, la salariul minim din Ro nu ai viata, ai cosmar.

Edited by Karhu, 21 January 2017 - 15:50.


#94
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006
Ce a fost a fost, nu mai este si nu se mai aplica in prezent. Crede-ma ca o gramada din sate ar pleca la oras si chiar pe 900 lei nu 1000 cat e minimul. In 90% din sate viata e foarte trista, saracie enorma, lipsa utilitati chiar esentiale, lipsa conditii decente si multe altele. Un procent serios din populatie nu isi permite nici sa aiba aragaz la sate, apa in casa (rece nu calda) e deja lux prea mare.

#95
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
faptul ca nu au apa/gaz/canalizare este fix vina lor pt.ca au votat de ani de zile numai primari borfasi si incompetenti.

faptul ca sunt f.saraci...e fix tot vina lor! inca invatamantul in tara asta e gratuit, sa inveti o meserie implica doar efort din partea ta...si sa cultivi un petic de pamant si sa cresti niste oratanii implica tot efort din partea ta! eu am auzit oameni de la tara care sa plang ca nu au bani de concentrate sa de-a la gaini...ca pamantul de la parinti l-au vandut (unde puteau creste ceva porumb)...si mai cunosc oameni de la tara care se duc pe sant si aduna iarba ca sa creasca un porc :)

#96
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006
Ce usor vorbesti, dar nu e asa. Cu ce bani sa bage primarii utilitati? Si pe cine sa voteze? Hai sa nu vorbim de politica ca nu peste tot e vinovata, cel putin nu 100%.

Invatamantul gratuit? La sat? Costurile navetei nu sunt gratis, apoi ce faci si cu scoala, mananci din diploma cate un pic? Inveti meseria, dar unde sa o practici la sat ca in 90% nu exista locuri de munca, exceptie munca la camp cu ziua. Sa cultivi pamant sau sa cresti animale e deseori mai scump decat sa cumperi produsele finite la promotii din super/hipermarket. Agricultura in zilele noastre se face la alt nivel, cu utilaje, firme mari, etc. Singura sansa de a trai bine la sate este ca satul sa aiba prezenta turistica.

#97
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postanknic, on 21 ianuarie 2017 - 19:43, said:

faptul ca nu au apa/gaz/canalizare este fix vina lor pt.ca au votat de ani de zile numai primari borfasi si incompetenti.

faptul ca sunt f.saraci...e fix tot vina lor! inca invatamantul in tara asta e gratuit, sa inveti o meserie implica doar efort din partea ta...si sa cultivi un petic de pamant si sa cresti niste oratanii implica tot efort din partea ta! eu am auzit oameni de la tara care sa plang ca nu au bani de concentrate sa de-a la gaini...ca pamantul de la parinti l-au vandut (unde puteau creste ceva porumb)...si mai cunosc oameni de la tara care se duc pe sant si aduna iarba ca sa creasca un porc Posted Image
Nu stiu cum naiba ai fix aceleasi idei cu fostu' ministru Paslaru, dar e clar ca daca mai aveau un an sau doi la guvernare rezolvau si problema evreiasa, pardon voiam sa spun a asistatilor.
Ai tu habar ce inseamna munca si traiul la tara precum baba si mitraliera, din moment ce tu crezi ca raiul celor de la tara este reprezentat de adunatul ierbii prin santuri.
Am impresia ca baga astia ceva in salariile IT-istilor ca nu prea mai au nici pic de compasiune, ai senzatia ca ei sunt miezul din dodoasca si se simt grofi in tara slugilor.

Edited by carens, 22 January 2017 - 09:27.


#98
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postanknic, on 21 ianuarie 2017 - 19:43, said:

faptul ca nu au apa/gaz/canalizare este fix vina lor pt.ca au votat de ani de zile numai primari borfasi si incompetenti.
......
Iti spun eu motivul !
Nu votul este vinovat , ci imposibilitatea tehnica .
Asta a fost si motivul pt care in epoca trecuta s-a trecut la comasarea localitatilor . O metoda radicala dar care putea fi benefica .
Este enorm de costisitor sa duci apa , gaz , curent , asfalt , pt fiecare comunitate , jde-km ...
De unde bani ???? Gaseste tu bani .
....
Numai pe forumul asta vezi o gramada care fac ca trenul in depou cind trebuie sa plateasca pt o " teava de gaz " ....

Edited by maximg, 22 January 2017 - 09:36.


#99
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
https://www.facebook...53570712056512/

#100
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLunaCrystal, on 21 ianuarie 2017 - 19:16, said:

Un procent serios din populatie nu isi permite nici sa aiba aragaz la sate, apa in casa (rece nu calda) e deja lux prea mare.
Nici bunicii mei despre care spuneam mai sus nu aveau aragaz, ci soba-cuptor cu lemne (asemanatoare cu cea din poza) care era folosit si pt incalzit, si pentru gatit, copt paine etc. Acum in casa respectiva este aragaz, dar a fost mentinuta si soba-cuptor.
Apa curenta nu era, se scotea cu galeata din fantana, pt spalat se incalzea pe soba. Acum este si apa curenta, trasa cu pompa din fantana respectiva, si incalzita cu boilerul.

Attached Files

  • Attached File  soba.jpg   26.58K   11 downloads

Edited by Karhu, 22 January 2017 - 14:17.


#101
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Aia nu i soba cuptor :)
Soba are samota de aia tine caldura
Ala din poza ii spor, pentru gatit si copt, tine caldura pana ii foc in ea.

#102
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View Postseeker_of_truth, on 22 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Ala din poza ii spor, pentru gatit si copt, tine caldura pana ii foc in ea.
Da, asa ii ziceau. I-am zis cuptor, pt ca avea cuptorul ala pt copt paine/ cozonaci etc. Plus ca unii dintre useri nu inteleg regionalismul șpor (acolo in sat se pronunta șpoar).
Intr-adevar, faceau de doua ori pe zi foc. Prin '75 si-au facut sobe de teracota.

Edited by Karhu, 22 January 2017 - 14:39.


#103
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

View PostKarhu, on 21 ianuarie 2017 - 15:31, said:

Bunicii mei au trait la sat, copil fiind am petrecut multe vacante acolo. Aveau casa de vreo 100 mp, gradina cu tot felul de legume, pomi fructiferi, vie tineau gaini si 1-2 porci. La batranete nu mai tineau vaca, dar aveau lapte ieftin de cumparat la niste vecini. Bunicu' facea vin, tzuica, bunica punea gemuri si zacusca pt iarna, in decembrie taiau si porcul, intr-un cuvant aveau cam tot ce le trebuia.
Bunicii nevestei au trait la oras, intr-un apartament inghesuit de 46 mp, fierbinte vara, friguros iarna, unde nu prea aveai ce face decat sa te zgaiesti la tembelizor. O viata mult sub cea bunicilor mei...

Intr-adevar, una e viata de pensionar, alta e de salariat, dar oricum, la salariul minim din Ro nu ai viata, ai cosmar.

Nu e chiar asa... eu traiesc la tara, si iti spun ca porcul acela si puii si gainile si legumele din gradina tot cu bani se fac...porumbul la porci inseamna bani, plus tratamentul, plus castratul, plus munca si grija lui. La gaini la fel, la legume la fel, ara gradina pe bani, cumpara semintele pe bani, cumpara insecticidele si pesticidele pe bani,plus udatul, fertilizatul, munca ta... totul inseamna bani... Eu cu toate ca am gradina, am renuntat sa mai pun multe legume in ea, pun doar un pic din toate. Vad acum in supermatket cartofii, ceapa si morcovii sunt in jurul la 1 leu kg... Credema ca nu se prea merita, ti-o spun din propria experienta. Inainte era altceva...

#104
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007
Gradina o sapau cu sapa, semintele si le faceau singuri (tin minte cum alegeau semintele de rosii, de dovleci etc si le uscau in vederea pastrarii), solutia de piatra vanata pt vermorel o faceau si pe aia, de udat udau cu galeata din fantana etc. Nu era gospodarie mare, si din ce produceau nu vindeau mai nimic (cateodata, oua)  aproape tot ce faceau era pt autoconsum.
Nu zic ca merita, dar aveau o activitate si nu stateau degeaba, cu ochi in tembelizor, ca bunicii sotiei mele la oras.

Cred ca suntem total off topic, thread-ul este despre altceva.

#105
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 09.09.2017
Mai mult de 900.000 de români trăiesc în mahalale, case din zone istorice şi ghetouri închiriate de autorităţi ca locuinţe sociale, deşi oficialii ştiu că infrastructura este inexistentă, se arată într-un amplu raport al Băncii Mondiale.
Creşterea economică a României nu s-a tradus într-un trai mai bun pentru români. „Hărţile sărăciei”, realizate de Banca Mondială într-un amplu raport, arată că peste 900.000 de persoane (4,5% din totalul populaţiei), trăiesc în sărăcie extremă în zonele marginalizate din România (3,2% din mediul urban şi 6,2% din populaţia rurală).   Iar acest procent nu se regăseşte în statisticile oficiale ale autorităţilor. „Zonele urbane marginalizate sunt zone urbane sărace, izolate din punct de vedere social şi care nu sunt reflectate în statisticile privind ratele de sărăcie calculate la nivel de localitate sau judeţ”

Sursa: https://adevarul.ro/...8703/index.html

#106
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
locuinele sociale pt homlesi trebuie sa aiba 1 m pe 2m. ieftine

#107
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,125
  • Înscris: 30.07.2006

View Postleusteanul, on 26 iunie 2018 - 06:06, said:

Mai mult de 900.000 de români trăiesc în mahalale, case din zone istorice şi ghetouri închiriate de autorităţi ca locuinţe sociale,

T.iganii si puturosii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate