Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Accident din vina neglijentei companiei de apa din oras

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#55
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 11 decembrie 2016 - 03:59, said:

Na, ok, atunci spune cum ai proceda tu ! Ce ai fi facut tu diferit ? Daca tu-l vezi pe cel din fata ta ca incetineste (vezi cum se aprind stopurile), ce faci ? Treci pe treapta intai sau incetinesti putin in trapta a doua ? Nu pricepi bai desteptule ca omul a atins frana si s-a dus inainte ?
Pastrez o distanta rezonabila si franez inainte de a ajunge pe gheata. Daca e nevoie, opresc complet pana parcheaza cel din fata mea. Simple as that.

#56
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Vei intelege ce a facut ABS-ul cand vei avea carnet, ca daca ai carnet si conduci dupa cum scrii, e jale. Si ambreiajul se calca atunci cand schimbi viteza sau franezi pana la oprire, altfel, nici daca esti in a 3a la 15km/h, nu iti moare motorul. Prima data va incepe sa tremure sanatos daca ai diesel sa anunte piesa dintre scaun si volan ca ceva nu e in regula si daca nici atunci nu bagi de seama, va zice motorul sa tragi pe dreapta, ca el se da jos, cu asa sofer Posted Image) . Daca vrei sa mearga neinfranata, o scoti din viteza...

Balioss, hai sa bem o cafea, ca nu intelege

Edited by Karogs, 11 December 2016 - 04:08.


#57
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 11 decembrie 2016 - 03:59, said:

Ce ai tu timp sa faci in doua secunde, ia spune bai Schumacher ? Mai ales cand vezi ca te duci inainte pe gheta si intervine si panica.
Spune-mi repede cum se calculeaza distanta intre 2 masini. Dar repede, fara sa cauti pe google.
Ca sa te cred ca ai permis si sa continuam discutia.

LE: Too late!

Deci dupa ce iei permisul mai vorbim. ;)

Edited by baliosss, 11 December 2016 - 04:14.


#58
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaliosss, on 11 decembrie 2016 - 04:04, said:

Pastrez o distanta rezonabila si franez inainte de a ajunge pe gheata. Daca e nevoie, opresc complet pana parcheaza cel din fata mea. Simple as that.
Pai si 15-20m pe acel drum nu ti se pare ca a pastrat o distanta rezonabila ? Insa atunci cand tu ai 30-35 km/h si ai pus frana si te duci ca pe sanie pe gheata, cei 15-20m ii parcurgi in vreo 2, maxim 3 secunde. Deci cu tot cu distanta adecvata, cu tot ce vrei tu, nu eviti un accident intr-o asemena situatie. Doar daca ar fi prins aceasta situiatie in treapta intai mergand cu vreo 10 km/h, atunci probabil nu se intampla. Dar pe cine prinde in treapta intai pe un asemena drum ?

Ba, tu esti fantastic ! Cum sa franezi cand gheata este intre tine si cel din fata ta la mai putin de 15m distanta ? Tu gandesti ce spui ? Daca esti in treapta a doua, si la mai putin de 15m este o portiune cu gheata, ba, si la 20 km/h daca esti, franezi pe gheata ! Pentru ca masina se deplaseaza in continuare, iar cei 15m ii parcurghe in 2 secunde ! Deci practic tu franezi pe gheata.

Iar omul ti-a spus clar ca se afla in spatele unei masini, la vreo 15m distanta de ea, si atunci cum sa vada gheata ? Cu ajutorul vederii cu raze X ? Cand el era la 15m de gheata, aceasta se afla sub masina din fata sa !

View PostKarogs, on 11 decembrie 2016 - 04:06, said:

Vei intelege ce a facut ABS-ul cand vei avea carnet, ca daca ai carnet si conduci dupa cum scrii, e jale. Si ambreiajul se calca atunci cand schimbi viteza sau franezi pana la oprire, altfel, nici daca esti in a 3a la 15km/h, nu iti moare motorul. Prima data va incepe sa tremure sanatos daca ai diesel sa anunte piesa dintre scaun si volan ca ceva nu e in regula si daca nici atunci nu bagi de seama, va zice motorul sa tragi pe dreapta, ca el se da jos, cu asa sofer Posted Image) . Daca vrei sa mearga neinfranata, o scoti din viteza...

Balioss, hai sa bem o cafea, ca nu intelege
Asta insamna ca tu ai diesel si nu stii cum se comporta un benzinar. Treapta a treia, 15 km/h fara ambreiaj ? Cred ca glumesti ! Da, iti tremura, dar la benzinar se inchide motorul mult mai repede decat la diesel.

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 04:24.


#59
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 11 decembrie 2016 - 04:17, said:

Pai si 15-20m pe acel drum nu ti se pare ca a pastrat o distanta rezonabila ? Insa atunci cand tu ai 30-35 km/h si ai pus frana si te duci ca pe sanie pe gheata, cei 15-20m ii parcurgi in vreo 2, maxim 3 secunde. Deci cu tot cu distanta adecvata, cu tot ce vrei tu, nu eviti un accident intr-o asemena situatie. Doar daca ar fi prins aceasta situiatie in treapta intai mergand cu vreo 10 km/h, atunci probabil nu se intampla. Dar pe cine prinde in treapta intai pe un asemena drum ?

Ba, tu esti fantastic ! Cum sa franezi cand gheata este intre tine si cel din fata ta la mai putin de 15m distanta ? Tu gandesti ce spui ? Daca esti in treapta a doua, si la mai putin de 15m este o portiune cu gheata, ba, si la 20 km/h daca esti, franezi pe gheata ! Pentru ca masina se deplaseaza in continuare, iar cei 15m ii parcurghe in 2 secunde ! Deci practic tu franezi pe gheata.


Asta insamna ca tu ai diesel si nu stii cum se comporta un benzinar. Treapta a treia, 15 km/h fara ambreiaj ? Cred ca glumesti ! Da, iti tremura, dar la benzinar se inchide motorul mult mai repede decat la diesel.

Boss, la 30 km/ora parcurgi 15 m in 2 secunde. Daca nu esti in stare sa apesi frana in mai putin de 0.5 secunde de la sesizarea pericolului, nu meriti sa ai carnet. Simplu!

Daca as fi fost atat de lent sau m-as fi pierdut in situatii limita, as fi avut deja cateva mortaciuni la activ.

Edited by baliosss, 11 December 2016 - 04:27.


#60
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
du-te la compania de apa cu un avocat, poate ii speri. le spui eventual ca te duci si la presa.

cele mai mari sanse le aveai daca erau 10 grade si totusi compania de apa reusea sa faca gheata pe asfalt.

#61
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostKarogs, on 11 decembrie 2016 - 04:06, said:

Balioss, hai sa bem o cafea, ca nu intelege
Am facut-o acum. :D

#62
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaliosss, on 11 decembrie 2016 - 04:24, said:

Boss, la 30 km/ora parcurgi 15 m in 2 secunde. Daca nu esti in stare sa apesi frana in mai putin de 0.5 secunde de cand ai sesizat pericolul, nu meriti sa ai carnet. Simplu!

Du-te ma de aici cu tampeniile astea. Ba, tu nu judeci la modul realist situatia ! Omul era in spatele unei alte masini la vreo 10-15m acolo, deci o distanta normala, iar in clipa in care masina din fata sa a dat sa opreasca, gheata era deja la distanta prea mica astfel incat sa aibe el timp sa aplice frane de motor, sa schimbe viteze, s.a.m.d., si pur si simplu a ciupit putin frana ca sa incetineasca si sa opreasca, nu a pus frana brusca, insa pentru ca a intrat pe gheata gen oglinda, chiar si cu frana doar ciupita, a mers ca pe sanie si distanta fiind de numai ~15m iar el avand vreo 30 km/h, cei 15m i-a parcurs in 2 secunde. Tu realizezi cum te panichezi cand vezi ca mergi ca pe sanie iar in fata ta este o masina oprita la mai putin de 15m ? Tu crezi ca ai timp sa gandesti, stai ca schimb viteaza, pun in marsarier, accelerez in marsarier, totul in 2 secunde acolo ? Hai sa fim seriosi. A franat, a tras putin de volan, asta e, mai mult de atat nu cred ca poti cere nimanui.

Nu-ti doresc sa fi fost tu in situatia asta, caci sigur rezultatul era cel putin la fel. Omul pur si simplu a avut ghinion.

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 04:36.


#63
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 11 decembrie 2016 - 04:28, said:

Du-te ma de aici cu tampeniile astea. Ba, tu nu judeci la modul realist situatia ! Omul era in spatele unei alte masini la vreo 10-15m acolo, deci o distanta normala, iar in clipa in care masina din fata sa a dat sa opreasca, gheata era la distanta prea mica ca sa aibe el timp sa faca frana de motor, sa schimbe viteze, s.a.m.d.,  si pur si simplu a ciupit frana ca sa incetineasca si sa opreasca, nu a pus frana brusca, insa pentru ca a intrat pe gheata gen oglinda, chiar si cu frana doar ciupita, a mers ca pe sanie si distanta fiind de numai ~15m iar el avand vreo 30 km/h, cei 15m i-a parcurs in 2 secunde. Tu realizezi cum te panichezi cand vezi ca mergi ca pe sanie iar in fata ta este o masina oprita la mai putin de 15m ? Tu crezi ca ai timp sa gandesti, stai ca schimb viteaza, pun in mkarsarier, accelerez in marsarioer, totul in 2 secunde acolo.

Nu-ti doresc sa fi fost tu in situatia asta, caci sigur rezultatul era cel putin la fel. Omul pur si simplu a avut ghinion.

Frana de motor era pentru situatia cand nu e obstacol in fata ta. Cand pur si simplu treci pe gheata. Ca asa ai pus intrebarea.

PS: Frana de motor nu o faci tu, e suficient sa ridici piciorul de pe acceleratie.

PS2: Motorul nu se inchide, se opreste.

PS3: Nu ma panichez. Am fost si eu in situatii limita de cateva ori. Ultima data acum vreo 2 luni intr-o curba de pe dealul negru, dupa ce plouase. Daca ma panicam si franam in curba in loc sa pun volanul in directia corecta si sa accelerez si mai tare (tractiune fata) cand am vazut ca spatele se duce sanie, acum probabil aveam ceva oase rupte.

Edited by baliosss, 11 December 2016 - 04:39.


#64
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbaliosss, on 11 decembrie 2016 - 04:34, said:

Frana de motor era pentru situatia cand nu e obstacol in fata ta. Cand pur si simplu treci pe gheata. Ca asa ai pus intrebarea.

PS: Frana de motor nu o faci tu, e suficient sa ridici piciorul de pe acceleratie.
Da, insa el fiind in treapta a doua, daca nu cumva si in a treia (atentie la asta), cand a ridicat piciorul de pe acceleratie, viteaza i-a scazut atat cat este minimul treptei respective, si probabil ca nici nu a apucat sa ajunga la minimul treptei respective, la 35 km/h parcurgi 15m in 2 secunde. Ce ai tu timp sa faci in doua secunde ? Sa apesi frana si sa tragi de volan, atat. Nu ai timp de calcule prea complexe ce sa implice schimbatul vitezei.

View Postbaliosss, on 11 decembrie 2016 - 04:34, said:

PS2: Motorul nu se inchide, se opreste.
Da, ai dreptate.

View Postbaliosss, on 11 decembrie 2016 - 04:34, said:

PS3: Nu ma panichez. Am fost si eu in situatii limita de cateva ori. Ultima data acum vreo 2 luni intr-o curba de pe dealul negru, dupa ce plouase. Daca ma panicam si franam in curba in loc sa pun volanul in directia corecta si sa accelerez si mai tare (tractiune fata) cand am vazut ca spatele se duce sanie, acum probabil aveam ceva oase rupte.
Tu spui asta pentru ca nu realizezi ce inseamna 10-15m la 35 km/h. Aici discutam despre un eveniment ce s-a desfasurat in vreo 2 secunde. Deci nu ai timp sa gandesti, plus ca oricum iti creste adrenalina chiar daca nu te panichezi. Si tu vezi in poze cate masini sunt pe laterale, nu ? Da-ti seama ce s-ar fi putut intampla daca intra in mai multe. El totusi a intrat numai in una, ceea ce denota ca nu avea viteza mare. Si studiaza si urmele de frane din poze.

Eu zic ca a fost un ghinion ce i se putea intampla oricui pus in aceasta situatie, pentru ca nu stiu cati am fi pe acea strata intr-o treapta mai mica de 2. Doar care naiba merge pe asa o strada cu treapta 1 ? Oricum ai cel putin treapta 2, eu asa zic, si probabil el avea si treapta 3. Oricum, ce frana de motor faci tu in mai putin de 15m fata de unul ce a oprit in fata ta ? E complet absurd.

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 05:14.


#65
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postcobi1, on 11 decembrie 2016 - 00:40, said:

Io zic sa-l dai in judecata pe boul ala care a parcat ca a a indraznit s-o faca pe o portiune de drum cu gheata ..

P.S. Daca erai sofer , bagai in R si accelerai zdravan , nu faceai accident , cum nu esti sofer prea experimentat  sfatul meu e sa umbli iarna , pe jos ca face mai bine la buzunar !
mai lasa filmele zmeule care ești tu zmeu :))

Edited by EscapE13, 11 December 2016 - 04:57.


#66
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostEscapE13, on 11 decembrie 2016 - 04:56, said:

mai lasa filmele zmeule care ești tu zmeu Posted Image)

Pai nu stiai ca pe softpedia toti sunt piloti de formula 1, aviatori, astronauti, neurologi, s.a.m.d. ? Doar in doua secunde cat a durat evenimentul, ridici piciorul de pe acceleratie, duci piciorul pe frana, apesi frana, calci si ambreiajul, iei o mana de pe volan, o duci pe schimbator, pui in marsarier, ridici piciorul de pe ambreiaj, il pui pe celalalt de pe frana pe acceleratie, o apesi, aduci inapoi mana de pe schimbator pe volan, totul desigur in doua secunde in timp ce vezi cum mergi ca pe sanie. Eu zic sa-i fie anulat permisul de conducere pentru ca nu a fost in stare sa faca toate astea.

Posted Image

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 05:06.


#67
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 11 decembrie 2016 - 05:02, said:



Pai nu stiai ca pe softpedia toti sunt piloti de formula 1, aviatori, astronauti, neurologi, s.a.m.d. ? Doar in doua secunde cat a durat evenimentul, ridici piciorul de pe acceleratie, duci piciorul pe frana, apesi frana, calci si ambreiajul, iei o mana de pe volan, o duci pe schimbator, pui in marsarier, ridici piciorul de pe ambreiaj, il pui pe celalalt de pe frana pe acceleratie, o apesi, aduci inapoi mana de pe schimbator pe volan, totul desigur in doua secunde in timp ce vezi cum mergi ca pe sanie. Eu zic sa-i fie anulat permisul de conducere pentru ca nu a fost in stare sa faca toate astea.

Posted Image
cred ca colegului i-a rămas retina blocată pe unul din episoadele fast furious :))

#68
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Si oricum, acela ce a oprit, nu a sesizat ca opreste imediat dupa sau chiar pe gheata, si-l forteaze pe cel din spatele sau sa franeze pe gheata ? Si ala e alt destept.

#69
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Sigur toti pilotii de aici ar fi evitat, toti conduc preventiv, treapta 1, ochii in oglinzi, vedere de vultur, 150k cu spatele, 40t.. etc etc. unii chiar ar fi dat R de la racheta si faceau scandinavian flick... ce sa mai .

Si da soferul este 100% vinovat ca inca mai traieste in tara asta cu asa companii misto si oameni de treaba!

Edited by trident, 11 December 2016 - 06:21.


#70
Mikkel3312

Mikkel3312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2016

View Postcobi1, on 11 decembrie 2016 - 00:40, said:



P.S. Daca erai sofer , bagai in R si accelerai zdravan
Mi-a mai spus un "sofer experimentat " treaba asta ca pui in Reverse si accelerezi. Si am incercat de curiozitate, nu pot baga in R daca masina merge inainte. Pur si simplu e o piedica care ma opreste sa fac aia.
Acuma nu da sfaturi sa incerce alti aiurea ;)

#71
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@bogonici
".In acel moment(eu nu aveam viteza mai mare de 35 de km/h),am franat.Fix in acea zona,se formase un strat de gheata pe carosabil,care a facut imposibila franarea pentru mine."
Pai daca era imposibila franarea, cum ai franat?
Vezi, asta este ceea ce se numeste "lipsa de experienta". Iar faptul ca incerci sa scoti castanele din foc cu mana altuia, se numeste incorectitudine, lipsa de civilizatie, ca sa fiu "finut".

#72
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postmyshyk, on 11 decembrie 2016 - 06:43, said:

@bogonici
".In acel moment(eu nu aveam viteza mai mare de 35 de km/h),am franat.Fix in acea zona,se formase un strat de gheata pe carosabil,care a facut imposibila franarea pentru mine."
Pai daca era imposibila franarea, cum ai franat?
Vezi, asta este ceea ce se numeste "lipsa de experienta". Iar faptul ca incerci sa scoti castanele din foc cu mana altuia, se numeste incorectitudine, lipsa de civilizatie, ca sa fiu "finut".
Probabil ca s-a referit la faptul ca a pus frana insa fiind gheata pe jos nu a avut nicun efect asupra deplasarii masinii. Deci omul a pus frana dar si-a continuat deplasarea si s-a tamponat. E asa de greu de inteles asta ?

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 06:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate