Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Accident din vina neglijentei companiei de apa din oras

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#19
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postgozmyn, on 11 decembrie 2016 - 00:43, said:

Poti sa imi desenezi ce explici acolo cu studiile si sania, ca eu nu prea inteleg.... O fi ora vinovata?
Ia de aici planul.
https://m.youtube.co...h?v=rtF_UiwPRYo

Edited by ddaannii, 11 December 2016 - 01:01.


#20
Bogonici

Bogonici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2014
Dupa cum am precizat putin mai sus,imediat dupa locul in care s-a produs accidentul,eu trebuia sa virez la dreapta,deci nu se pune in discutie viteza pe care am avut-o.Nu sunt un sofer iresponsabil,si daca sunt sigur de un lucru pe care il afirm,acela este ca nu am avut viteza .Mereu sunt atent la volan si nu ma las distras de "mediu".Drept urmare acesta a fost primul accident pe care il fac in "cariera mea de sofer".

In alta ordine de idei,in ziua respectiva temperaturile au scazut sub 0 grade dimineata,fiind prima zi in care se intampla acest lucru in orasul meu.Nu cred ca se mai intamplase sa mai existe gheata acolo inainte...Nici nu cred ca s-ar fi putut astepta cineva sa se intample acest lucru.

Imi cunosteam masina si am vazut ca asfaltul era uscat(franasem inainte ca sa verific,plus ca era vizibil).In mod normal ar fi trebuit ca masina sa se opreasca fara probleme cand am franat.Ghinionul meu a fost ca am franat fix cand am ajuns la acea portiune de gheata.(nu aveam de unde sa ma astept ca acolo este gheata).Pe asfalt uscat/umed,distanta de la care am franat era mai mult decat suficienta pentru a ma opri la o distanta rezonabila de cel din fata mea.

Edited by Bogonici, 11 December 2016 - 01:06.


#21
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Din pacate accidentul este doar din vina ta, nu "din vina neglijentei companiei de apa". Asuma-ti greseala si alta data fii mai atent la ce este pe drum.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBogonici, on 11 decembrie 2016 - 01:02, said:

Pe asfalt uscat/umed,distanta de la care am franat era mai mult decat suficienta pentru a ma opri la o distanta rezonabila de cel din fata mea.

Pai si .. niciun ABS, nimic... 5m-10m te-ai dus ca sania, cu cauciucuri de iarna cu tot ??? Ca ai avut ceva impact din daunele pe care le descrii.  Daca ii spargeai un far, era alta poveste...

#23
Bogonici

Bogonici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2014
Abs-ul s-a activat,dar degeaba...Daunele mele sunt farul-100€,bara fata-300€,intaritura de bara-50/100€,plus inca un suport care tinea bara.(pe astea le-am vazut eu).La toate astea se mai adauga vopsitul+manopera.

Masina celui din fata mea s-a ales doar cu bara spate zgariata si portbagajul foarte putin zgariat.

De asta am si zis ca nu am avut viteza .La o viteza mai mare,ambele masini ar fi fost mult mai avariate.Nu am venit pe forum ca sa mint sau fiindca ma plictiseam acasa .Pur si simplu am vrut sa vad daca a mai trecut cineva prin asa ceva si vreau sa le cer parerea si altora care se pricep mai bine decat mine in domeniul judiciar.Am fost la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.Chiar nu am avut ce sa fac ca sa evit accidentul....

Edited by Bogonici, 11 December 2016 - 01:26.


#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io ti-am zis ca te uitai dupa avioane , cand esti la volan te uiti ce e in fata ta , pe jos , mai ales ca stiai ce temperaturi is afara . Neatentia la volan se plateste si este vina ta 100 % . Nu are rost s-o intorci pe toate partile ; nu ai condus prudent si nici nu ai dat atentie carosabilului din fata ta ...
Sa fim seriosi , iesi din garaj megi 2 m pui frana si gata , inseamna ca tot traseul tau va fi perfect ?? Sigur ai permis de conducere ?

Edited by cobi1, 11 December 2016 - 01:22.


#25
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Numai aberații vad pe aici,dacă locuitorii din zona respectiva zic ca conducta pierde apa din vara,aduna și tu mai multe declarații și da in judecata rețeaua respectiva.
Nu stiu daca o sa câștigi dar cu cat mai multi martori și cu cat mai multe evenimente puse pe  hartie ai sanse.
Poze,martori,declarații,avocat etc.

View Postcobi1, on 11 decembrie 2016 - 01:22, said:

Io ti-am zis ca te uitai dupa avioane , cand esti la volan te uiti ce e in fata ta , pe jos , mai ales ca stiai ce temperaturi is afara . Neatentia la volan se plateste si este vina ta 100 % . Nu are rost s-o intorci pe toate partile ; nu ai condus prudent si nici nu ai dat atentie carosabilului din fata ta ...
Sa fim seriosi , iesi din garaj megi 2 m pui frana si gata , inseamna ca tot traseul tau va fi perfect ?? Sigur ai permis de conducere ?
Tu ai permis?
Conduci mașini?
Sau te dai cu NFS.

#26
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postsergiu_psc, on 11 decembrie 2016 - 01:06, said:

Din pacate accidentul este doar din vina ta, nu "din vina neglijentei companiei de apa". Asuma-ti greseala si alta data fii mai atent la ce este pe drum.

Ma nu stiu, da sincer multi inteligenti in Romania asta ! Cum ma sa nu fie din vina companiei de apa ? Pai daca nu era acolo balta de apa ce a inghetat, se mai producea accidentul ? Nu ! Ca nu a plouat si a inghetat apa, ci apa provine dintr-o conducta sparta. Este 100% vina companiei de apa. Omul a incalcat cu ceva regulile de circulatie ? A depasit viteza legala ? Nu ! Si atunci ?

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. poti lua un avocat sa-i cheme pe aia de la compania de apa in judecata pentru neglijenta in efectuarea lucrarii care a condus la....  Sau administratia domeniului public, ca aia se ocupa de drumurile dintre blocuri, daca nu ma insel...Dar... daca apa era de mai multe zile prezenta pe zona aia de strada si a inghetzat peste noapte... ce e de facut? Ideea e ca soferul trebuie sa se asigure sa evite astfel de accidente. Asa, poti sa dai si intr-o groapa sau sa incerci sa eviti o canalizare fara capac si sa lovesti o alta masina.... Sau sa pui o frana brusca ca ti-a aparut un caine in fatza si sa te loveasca ala din spate. Si atunci, ce faci?

#28
Bogonici

Bogonici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2014

View Postrosix, on 11 decembrie 2016 - 01:29, said:

.Dar... daca apa era de mai multe zile prezenta pe zona aia de strada si a inghetzat peste noapte... ce e de facut? Ideea e ca soferul trebuie sa se asigure sa evite astfel de accidente.

Apa nu mai inghetase pana in ziua aia.Din aceasta cauza nici nu s-au luat masuri ca sa se faca ceva in legatura cu aceasta problema.Eu am respectat toate regulile de circulatie in aceasta situatie.Chiar nu am ce sa imi reprosez.Am mers incet,am fost atent la drum si am franat cand a trebuit.Din pacate a mai aparut si gheata in ecuatie si a cam stricat toata treaba...

#29
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postrosix, on 11 decembrie 2016 - 01:29, said:

Da.. poti lua un avocat sa-i cheme pe aia de la compania de apa in judecata pentru neglijenta in efectuarea lucrarii care a condus la....  Sau administratia domeniului public, ca aia se ocupa de drumurile dintre blocuri, daca nu ma insel...Dar... daca apa era de mai multe zile prezenta pe zona aia de strada si a inghetzat peste noapte... ce e de facut? Ideea e ca soferul trebuie sa se asigure sa evite astfel de accidente. Asa, poti sa dai si intr-o groapa sau sa incerci sa eviti o canalizare fara capac si sa lovesti o alta masina.... Sau sa pui o frana brusca ca ti-a aparut un caine in fatza si sa te loveasca ala din spate. Si atunci, ce faci?

Ma si cum dracu' te asiguri tu ca nu e o balta inghetat pe drum ? Chiar as vrea sa stiu si eu raspunsul la aceasta intrebare ! Mergi linistit cu 20-30 km/h si te trezesti la patinoar cu masina, cum poti sa vezi tu cum acolo este o balta inghetata de 1-2m latime ? E seara, e intuneric, balta e subtire, gheata ia culoarea asfaltului, cum dracu' sa o vezi de la volan ? Dati-o ba in aia a ma-sii de treaba, dar chiar asa o tara de retardati suntem noi aici ? Cand e vina comapiei de apa, e vina companiei de apa, nu mai cautati sa puneti mana la curu' idiotilor din tara asta ce nu-si fac treaba cum trebuie ! Este 100% vina companiei de apa.

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 01:40.


#30
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
In orice tara civilizata in care oamenii au un dram de bun simt nu s-ar da vina pe sofer intr-o asemena situatie. Numai la noi apar destepti din astia ce iau fie apararea poilitistului ce face abuzuri, fie a companiei de apa, drumuri, s.a.m.d., cand este atat de clara vinovatia lor.

Blocul are scapari de gaze pentru ca e fisurata o teava de gaz metan, aprinzi lumina si sare totul in aer, a cui e vina ? A ta, nu ? Ca doar suntem in Romania !

Edited by December, 11 December 2016 - 11:02.


#31
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Situatia poate e putin penibila, dar e numai vina lui...asta inseamna ca iarna ar trebui date primariile in judecata, ca nu ai avut asfaltul curatat si uscat, ca sa mergi cu viteza...atunci cand ploua si acvaplanezi, sa dai in judecata compania de drumuri ca nu au gasit o alta compozitie a asfaltului sa "traga" apa mai repede...si exemplele pot continua...era o expresie prin legislatie - sa adaptezi viteza conditiilor de trafic

View PostTheEverlastingShadow, on 11 decembrie 2016 - 01:36, said:

Ma si cum dracu' te asiguri tu ca nu e un accident in fata si mergi tare pe ceata ?

Nu te asiguri(evident ca nu ai cum, nu?) si te inscrii la jocul de popice...cu masini in loc de popice

Edited by Karogs, 11 December 2016 - 01:51.


#32
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostKarogs, on 11 decembrie 2016 - 01:46, said:

Situatia poate e putin penibila, dar e numai vina lui...asta inseamna ca iarna ar trebui date primariile in judecata, ca nu ai avut asfaltul curatat si uscat, ca sa mergi cu viteza...atunci cand ploua si acvaplanezi, sa dai in judecata compania de drumuri ca nu au gasit o alta compozitie a asfaltului sa "traga" apa mai repede...si exemplele pot continua...era o expresie prin legislatie - sa adaptezi viteza conditiilor de trafic

Nu este adevarat ! Una este sa discutam despre conditii neprielnice produse de catre natura si alta este ceea ce s-a intamplat in acest caz. Cand ploua, ploua, cand este sparta o conducta de apa si pe aceia ii doare in cur de responsabilitatea lor, e alta situatie. Nu are legatura ce s-a intamplat aici cu fenomenele meteorologice asa ca incetati va rog cu prostia asta de a da vina pe sofer ca nu a tinut cont de conditiile drumului. Aia se refera la conditiile meteo, nu la tevile sparte si nereparate pe care nu ai cum sa le observi de la volan.

View PostKarogs, on 11 decembrie 2016 - 01:46, said:

Nu te asiguri(evident ca nu ai cum, nu?) si te inscrii la jocul de popice...cu masini in loc de popice
Ba omule bun, ce treaba are ceata, ploia, burnita, poleiul, cu conducta de apa lasata sa curga din neglijenta unor idioti iresponsabili ce lucreaza la o companie ? Nu este aceasi situatie asa ca nu mai faceti paralele intre fenomene meteo si neglijenta omeneasca ! Omul de la volan a respectat conditiile meteo, insa s-a izbit de o situatie provocata de neglijenta umana. Pe natura nu poti da vina, insa pe om da ! Asa ca in acest caz, orice judecator drept va da dreptate soferului ! 35 km/h este in limitele legale, nu a incalcat nicio lege decat doar daca se afla intr-o zona pietonala sau rezidentiala (presupun ca stii legislatia).

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 02:01.


#33
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postrosix, on 11 decembrie 2016 - 01:29, said:

Asa, poti sa dai si intr-o groapa ....
sau sa incerci sa eviti o canalizare fara capac si sa lovesti o alta masina...
. Sau sa pui o frana brusca ca ti-a aparut un caine in fatza si sa te loveasca ala din spate....
Si atunci, ce faci?
Gropile trebuie astupate ca de aia plătim taxe,viniete alea,alea...
Canalizare fără capac....daca cade un copil și moare,abia atunci se pune capacul?
Câinele nu are ce cauta pe drumuri asa singur.....fără stăpân.
Atunci ce sa facă?Sa ceara în instanta sa se repare gaura,dacă nu se face benevol.

#34
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Haide Shadow, ca ne contram aiurea....in legislatie scrie ca trebuie sa adaptezi viteza conditiilor de trafic. Si aia de pe A2 au mers legal, aveau sub 130km/h. Si, ghici ce? Au fost declarati  vinovati vreo 20 dintre ei. Mi s-a intamplat si mie sa fiu pe o strada in panta, poate nici 15km/h, dar ma duceam taras in intersectie. Am avut noroc sa prind o gaura in gheata si au "agatat" cauciucurile pe bucatica aia de asfalt. Oare, daca aveam vreun incident, cine era vinovat?

dani - in toate cazurile alea, sunt procese castigate in instanta. Probabil mai greu cu despagubirile, dar le rezolvi intr-un final

Edited by Karogs, 11 December 2016 - 02:08.


#35
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostKarogs, on 11 decembrie 2016 - 02:06, said:

Haide Shadow, ca ne contram aiurea....in legislatie scrie ca trebuie sa adaptezi viteza conditiilor de trafic. Si aia de pe A2 au mers legal, aveau sub 130km/h. Si, ghici ce? Au fost declarati  vinovati vreo 20 dintre ei. Mi s-a intamplat si mie sa fiu pe o strada in panta, poate nici 15km/h, dar ma duceam taras in intersectie. Am avut noroc sa prind o gaura in gheata si au "agatat" cauciucurile pe bucatica aia de asfalt. Oare, daca aveam vreun incident, cine era vinovat?

dani - in toate cazurile alea, sunt procese castigate in instanta. Probabil mai greu cu despagubirile, dar le rezolvi intr-un final

Din nou nu doresti sa intelegi cum gheata produsa de mama natura nu este echivalenta cu gheata produsa din pricina neglijentei umane ! Cand este gheata pe drum deoarece a plouat, pentru ca a nins, s.a.m.d, nu ai pe cine trage la responsabilitate deoarece esta mana naturii, insa daca o conducta a fost lasata sa curga din neglijenta umana si apa a inghetat pe carosabil si astfel s-a produs o situatie periculoasa, este 100% vina companiei de apa ! Trebuiau ca macar sa vina si sa aplaseze un indicator in acea zona prin care sa avertizeze soferii de prezenta unui pericol acolo ! De la mama natura nu poti avea asemenea pretentii, insa de la om da ! Iar apa aceia nu a fost pusa pe carosabil de catre natura ci de catre om ! Prin urmare aceia care trebuiau sa repare conducta si nu au facut-o iar ca rezultat apa a ajuns pe carosabil si a inghetat, acum trebuie sa plateasca toate daunele ! Aici vorbim despre o balta ce a inghetat si pe care nu ai cum sa o vezi de la volan, pentru ca nu e ca si cum ar fi intreg drumul inghetat din pricina naturii.

Repet, aceia de la compania de apa, trebuiau sa aiba macar bunul simt de a se gandi ca le curge apa din conducta pe drum, ca ingheata si astfel creaza un pericol in acea zona si sa-l semnalizeze prin amplasarea macar a unui indicator. Daca nu pot, nu vor, sa repare conducta, macar atat bun simt puteau avea si totul ar fi fost evitat.

Cum ar fi ca lucratorii de la drum sa nu amplaseze indicatoare atunci cand sapa un sant pe drum ? Tot asa ai putrea rationa, ca soferul trebuie sa stie el (din urina) conditiile drumului si sa se fereasca de sant. Prin urmare de ce sa mai pui indicatoare ?

Edited by TheEverlastingShadow, 11 December 2016 - 02:33.


#36
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postcobi1, on 11 decembrie 2016 - 00:52, said:

Nu ai incercat pe zapada , niciodata ? Pai nici tu nu pari sa fi sofer ...

   Prieteneste te invat sa nu incerci manevra de care pomenesti la 35 km/h , nici la 10 , nici la 5 . Daca tii neaparat s-o faci sa iti procuri in prealabil o cutie de viteze si celelalte -faruri , capota , aripi .
   Nu te lua de oameni care nu-i cunosti , poate au calificative la institutii serioase , posibil ca unii fac drfturi de 40 de ani si pot s-o faca chiar si cu un autobuz .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate