Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#973
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

 bobo323, on 11 februarie 2019 - 20:50, said:

exact, sunt pe aici cativa legali care ar fi dispusi sa arunce sute de lei pe o licenta, pe cand cei inteligenti ar lua destule licente si dupa mai scoti si profit din asta ^^


stiu ca tu evoluezi, eu nu, sunt atent sa fiu cinstit si am cumparat licenta

Edited by legit10, 12 February 2019 - 19:36.


#974
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

 legit10, on 12 februarie 2019 - 19:36, said:

stiu ca tu evoluezi, eu nu, sunt atent sa fiu cinstit si am cumparat licenta
Daca esti firma sau PFA inteleg rostul unei astfel de licente dar cand va aud ca e musai sa ai licenta valida de la microshit pentru home user :))

#975
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Iar aia "inteligenti" patesc ca cel de mai sus ?

#976
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
S-a mai vorbit. Acolo cumperi cheia nu si licenta de utilizare

#977
myhaycracyun

myhaycracyun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.04.2012
As dori sa intreb:

1. este legal ca acesti vanzatori sa apara in emag marketplace ?
2. microsoft practic e multumit ca vinde licente bulk si practic ei au vanzare, nu ?
3, emag nu isi strica imaginea si vanzarea totodata ?

#978
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

 myhaycracyun, on 07 martie 2019 - 11:03, said:

As dori sa intreb:

1. este legal ca acesti vanzatori sa apara in emag marketplace ?
2. microsoft practic e multumit ca vinde licente bulk si practic ei au vanzare, nu ?
3, emag nu isi strica imaginea si vanzarea totodata ?

1. E perfect legal. Exista multe legi europene care permit revanzarea oricarui tip de software.

2. Gandeste-te ca Microsoft nu plateste nimic sa genereze un cod de activare, practic ei isi baga toti banii in buzunar si orice companie traieste cel mai mult din vanzare bulk (reselling).

3. eMag nu isi asuma nicio raspundere, sunt acoperiti dpdv legal iar ca imagine, deja sunt foarte sus ca sa ii mai afecteze cu ceva.

#979
myhaycracyun

myhaycracyun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.04.2012
"1. E perfect legal. Exista multe legi europene care permit revanzarea oricarui tip de software."

pai din ce am vazut in comentarii la emag aia vind KEY nu licente :)

la un control ce fac ?

daca la un update major imi dezactiveaza KEY ul ce fac ? cui ma plang ?

#980
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Buna intrebare

#981
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

 myhaycracyun, on 07 martie 2019 - 11:09, said:

"1. E perfect legal. Exista multe legi europene care permit revanzarea oricarui tip de software."

pai din ce am vazut in comentarii la emag aia vind KEY nu licente :)

la un control ce fac ?

daca la un update major imi dezactiveaza KEY ul ce fac ? cui ma plang ?

Licenta este practic codul de activare (key). Atata timp cat ei iti emit factura fiscala si codul de activare apare pe factura, in cazul unui control se verifica ca licenta activata pe PC sa apara si pe factura fiscala.

Singura autoritate care are voie sa faca controale este ORDA. Am discutat si cu cei de la ORDA si cu firma de avocatura care reprezinta Microsoft in Romania si au spus ca licentele digitale sunt insotite de factura fiscala care atesta legalitatea lor.

Incearca totusi sa eviti licentele de tip OEM, la alea e mai complicat.

#982
myhaycracyun

myhaycracyun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.04.2012
stiu de OEM. Posted Image

totusi...nu inteleg aici politica microsoft... practic e sau nu o pierdere de bani daca este legala aceasta revanzare ?

raspunsul microsoft a fost: "buy at your own risk " - OARE de ce au zis asa ? Posted Image

daca s ar merge pe acesta politica, toata lumea sau 90% ar fi in legalitate ! :))

Edited by myhaycracyun, 07 March 2019 - 11:23.


#983
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

 myhaycracyun, on 07 martie 2019 - 11:20, said:

raspunsul microsoft a fost: "buy at your own risk " - OARE de ce au zis asa ? Posted Image
Depinde cine e intermediarul. Daca e unul autorizat de MS atunci e ok. Daca-i unul fara asa ceva, MS nu va recunoaste licenta. Comertul in sine al intermediarului e legal din punct de vedere fiscal, in RO.

#984
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

 neagu_laurentiu, on 07 martie 2019 - 11:24, said:


Depinde cine e intermediarul. Daca e unul autorizat de MS atunci e ok. Daca-i unul fara asa ceva, MS nu va recunoaste licenta. Comertul in sine al intermediarului e legal din punct de vedere fiscal, in RO.

De ce sa nu recunoasca licenta? Emag e reseller autorizat? Flanco? Pcgarage? Nu apare niciun magazin mare in lista lor de reselleri autorizati. Acum toti care au luat de la astia, chiar si licente pe suport fizic (DVD, USB) nu mai beneficiaza de garantie? Nu e asa. Toate licentele pleaca de la Microsoft, deci nu conteaza cine e intermediarul. Iar Microsoft nu poate sa impuna asa ceva.

#985
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Licenta este practic codul de activare (key). Atata timp cat ei iti emit factura fiscala si codul de activare apare pe factura, in cazul unui control se verifica ca licenta activata pe PC sa apara si pe factura fiscala.

Aici gresesti total.
Serialul - key - nu e licenta. Licenta o reprezinta acel COA - il gasesti pe ambalajul produsului sau in cazul licentei multiple - ptr firme - e o coala de hartie pe care unt trecute nr. de PC-uri licentiate.
Acest certificat de autenticitate - Licenta are si serial unic - nu e cel de activare - in cazul unei activari telefonice de ex trebuie sa dai codul de licenta - acel serial mentionat. Nu iti cere cheia de activare.

In cazul unui control pe Windows 10, daca ai facut o reinstalare pa cod de activare in PC - ala e folosit prima data si inregistrat pe serverele Microsoft impreuan cu configuratia hardware a PC-urlui. In PC dupa reinstalare - se reactiveaza automat la net - ramane un serial generic - existent in kit-ul de instalare.

Quote

Acum toti care au luat de la astia, chiar si licente pe suport fizic (DVD, USB) nu mai beneficiaza de garantie?
Garantie ? La software ? Confunzi cu suportul.

iar legat de legile care le pomenesti anterior si care exista in mai mulet state - privind revanzarea licentelor - se refera la revanzarea produsului - insotita de toate actele aferente. Adica primul cumparator cand vinde licenta este obligat sa o stearga din calculator si sa vanda produsul asa cum l-a cumparat - cu COA si tot.
La noi in tara nu exista o astfel de lege - exista in UK si Germania iar acolo a aparut in urma unor procese. Evident si al noi ar putea fi castigat un astfel de proces, dat fiind precendetele din tarile respective. Nu stiu insa cine sta sa se judece.

#986
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

 eiffel, on 07 martie 2019 - 13:14, said:



Aici gresesti total.
Serialul - key - nu e licenta. Licenta o reprezinta acel COA - il gasesti pe ambalajul produsului sau in cazul licentei multiple - ptr firme - e o coala de hartie pe care unt trecute nr. de PC-uri licentiate.
Acest certificat de autenticitate - Licenta are si serial unic - nu e cel de activare - in cazul unei activari telefonice de ex trebuie sa dai codul de licenta - acel serial mentionat. Nu iti cere cheia de activare.

In cazul unui control pe Windows 10, daca ai facut o reinstalare pa cod de activare in PC - ala e folosit prima data si inregistrat pe serverele Microsoft impreuan cu configuratia hardware a PC-urlui. In PC dupa reinstalare - se reactiveaza automat la net - ramane un serial generic - existent in kit-ul de instalare.


Garantie ? La software ? Confunzi cu suportul.

iar legat de legile care le pomenesti anterior si care exista in mai mulet state - privind revanzarea licentelor - se refera la revanzarea produsului - insotita de toate actele aferente. Adica primul cumparator cand vinde licenta este obligat sa o stearga din calculator si sa vanda produsul asa cum l-a cumparat - cu COA si tot.
La noi in tara nu exista o astfel de lege - exista in UK si Germania iar acolo a aparut in urma unor procese. Evident si al noi ar putea fi castigat un astfel de proces, dat fiind precendetele din tarile respective. Nu stiu insa cine sta sa se judece.

Atunci eu pot sa ma iau de aia de la Microsoft pentru ca am cumparat Windows 10 Home de la ei de pe site-ul lor oficial si tot ce am primit a fost codul de activare si o factura? Nu confunda licentele ESD cu cele pe suport fizic.

In cazul licentelor electronice ti se ofera doar factura pe care apare si licenta si nimic mai mult. Mi-au confirmat si cei de la ORDA si cei de la Microsoft.

#987
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Am pe undeva pe mail o licenta electronica primita de la Microsoft. O sa o caut - e de pe vremea Windows 8.
Nu e doar un serial in mail si atat. E o pagina printabila similara COA ce contine serialul de activare si inca vreo cateva elemente de siguranta - din cate tin minte si seria COA.

#988
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

 eiffel, on 07 martie 2019 - 13:24, said:

Am pe undeva pe mail o licenta electronica primita de la Microsoft. O sa o caut - e de pe vremea Windows 8.
Nu e doar un serial in mail si atat. E o pagina printabila similara COA ce contine serialul de activare si inca vreo cateva elemente de siguranta - din cate tin minte si seria COA.

O sa ma uit si eu iarasi. Din cate stiu aveam doar licenta in contul de utilizator de pe Microsoft.com si pe e-mail licenta cu factura si atat.

Am vorbit si cu un prieten care e reseller autorizat si el ofera doar factura la licentele electronice. Singurii in masura sa raspunda sunt cei de la ORDA, doar ei fac controale.

#989
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
M-am uitat eu acum - am gasit o licenta electronica - nu are serial COA pe ea, doar ceva elemente de siguranta si disclaimerul Microsoft.
Probabil ca daca dovedesti prin mail ca licenta e de la ei e ok.

#990
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

 eiffel, on 07 martie 2019 - 14:43, said:

M-am uitat eu acum - am gasit o licenta electronica - nu are serial COA pe ea, doar ceva elemente de siguranta si disclaimerul Microsoft.
Probabil ca daca dovedesti prin mail ca licenta e de la ei e ok.

Trebuie neaparat factura. Fara factura nu stiu daca iti ia e-mail-ul in considerare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate